hidrološko

Močan padavinski sistem s silovitimi nalivi se pomika čez državo
10. 06. 2024 10.58Noč bo marsikje nevihtna. Nad jugozahodno Slovenijo je nastal močan padavinski sistem s silovitimi nalivi. V prihodnjih urah in v torek dopoldne se bodo predvsem v zahodni in osrednji Sloveniji še naprej pojavljale nevihte z nalivi.

Dele severne Slovenije pobelil sneg, pred nami precej hladnejši dnevi
07. 01. 2024 10.52V višjih predelih Slovenije je ponoči zapadlo okoli 20 centimetrov snega. Meja sneženja se spušča, zato se sneg ponekod že oprijema cestišč, na prelazih so priporočljive verige, cesta čez prelaz Vršič pa je zaprta, poroča prometnoinformacijski center. Pred nami pa so nekoliko hladnejši dnevi, kot smo jih navajeni iz preteklih tednov.

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?
19. 10. 2023 06.00V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

Rumeno vremensko opozorilo, sežanski gasilci že na teren
21. 09. 2023 13.50Deževno vreme, ki prihaja nad naše kraje, bo po napovedih meteorologov vztrajalo vse do nedelje, od ponedeljka pa se spet obetajo bolj sončni dnevi. Ob deževju bodo naraščali vodotoki. Agencija RS za okolje (Arso) je izdala rumeno vremensko opozorilo, ki za petek in soboto velja za celotno državo. Zaradi današnjega popoldanskega naliva so imeli nekaj dela tudi sežanski gasilci, saj so preglavice povzročale meteorne vode.

Braslovčani nasprotujejo selitvi. Župan: Rešitev je selitev na elitno lokacijo
04. 09. 2023 20.03Z več kot 80 zbranimi podpisi nasprotujejo županovi ideji o rušitvi in selitvi dveh poplavljenih naselij s približno 150 hišami. Želijo si, da bi širša stroka – tudi neodvisna iz tujine – preučila vse možnosti in morda našla kakšen milejši ukrep. Župan Tomaž Žohar vrača žogico: ljudje nimajo izbire, njihova življenja in varnost imajo prednost pred premoženjem. Individualne in konkretne rešitve pa da bodo ljudem skupaj z vlado predstavili približno v desetih dneh.

'Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili'
02. 09. 2023 07.00Avgustovske poplave so močno prizadele Slovenijo, hkrati so poplavljale tri največje slovenske reke, ob tem izrednem dogodku pa so bili oškodovani mnogi, odnašalo je hiše, ceste, mostove, sanacija bo pa še dolgotrajna. "Lahko bi rekli, da sta se avgusta dvakrat združila poletje in jesen," je dejal hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.

Bliža se burno vreme: 'Pričakujemo tudi razlivanja pritokov večjih rek'
27. 08. 2023 08.05Arso opozarja, da se moramo na jutrišnji dan pripraviti. Ker so izračuni negotovi, je zaenkrat nemogoče napovedati, kateri scenarij se bo uresničil in ali bo to prav najbolj pesimističen, kot se je zgodilo pri zadnjih poplavah. Ob prehodu hladne fronte bodo možna krajevno močnejša neurja, zaradi česar je Arso za celotno državo izdal oranžno opozorilo. V ponedeljek zjutraj in dopoldne je pričakovano hitro naraščanje hudourniških vodotokov. Hudourniške poplave se lahko pojavijo tudi na območjih, ki doslej še niso bila prizadeta, svarijo. Nevihte nas lahko dosežejo tudi v torek.

Slovenijo prešla nevihta, hujših posledic ni bilo
23. 08. 2023 07.51Na Koroškem ob meji z Avstrijo je nastal močnejši nevihtni pas, ki se je pomaknil jugovzhodno pomaknil čez Slovenijo. Glavno nevarnost so predstavljali nalivi, ki bi lahko povzročili hiter porast manjših potokov in hudournikov, a po prvih podatkih Uprave za zaščito in reševanje ni prišlo do večjega razlivanja.

Rdeče hidrološko opozorilo za Pomurje in spodnji tok Drave
06. 08. 2023 20.50Ljudje ob Muri se bojijo, da bo voda znova prebila nasipe. To se je na primer že zgodilo v soboto, a so ga dan kasneje sanirali. Bodo to noč nasipi zdržali? Rdeče opozorilo velja za Pomurje, pa tudi za spodnji tok reke Drave. Slovenijo je popoldne prešla nevihtna linija z nalivi, tudi čez prizadeta območja, kar pomeni nove težave. Kaj pa nas čaka v prihodnjih dneh?

Normalizacija razmer v domovih za starejše, ponekod še brez pitne vode
05. 08. 2023 07.29Razmere v poplavljenih poslopjih domov starejših v Mengšu, Trzinu, Medvodah, Kranju, v Centru slepih in slabovidnih Škofja Loka, se normalizirajo. Nihče od stanovalk in stanovalcev ni bil poškodovan, odprte pa so tudi cestne povezave, ki omogočajo dostop zaposlenih do delovnih mest.

Krajevne nevihte tokrat predvsem v družbi močnih nalivov
25. 07. 2023 06.22S prehodom hladne fronte se je zaključilo še zadnje dejanje vremenske epizode, ki je prve dni tega tedna znova zaznamovala z močnimi neurji, silovitimi sunki vetra in točo. Po Sloveniji je znova povzročila veliko gmotno škodo, burno vremensko dogajanje pa se bo dokončno umirilo šele danes. Dopoldne bodo padavine povsod ponehale, od zahoda se bo delno zjasnilo, dosegla pa nas bo hladnejša zračna masa.

Čez Slovenijo odbrzela močna supercelična nevihta
24. 07. 2023 06.29Zaradi velike verjetnosti debele toče, močnih sunkov vetra in zelo močnih nalivov je Arso v ponedeljek zvečer objavil rdečo stopnjo vremenske ogroženosti. Napovedi so se namreč uresničile: Slovenijo je iz smeri Italije dosegla zelo močna nevihtna celica, ki sta jo spremljala tudi silovit veter in toča. Neurje je malo po 21. uri najprej zajelo Goriško in se nato začelo premikati čez osrednjo Slovenijo. Nevihtni sistem se je hitro pomaknil proti vzhodu, zato je agencija za okolje nato tudi za jugovzhod države dvignila stopnjo opozorila na najvišjo, rdečo. Na zahodu pa že nastajajo nove nevihte, zato vremenoslovci opozarjajo, da bo burna tudi noč.

Ponekod je znova deževalo, več sonca bo prihodnji teden
11. 06. 2023 10.04Nad našimi kraji se še zadržuje nestabilen zrak. V nedeljo je bilo večjem delu Slovenije spremenljivo do pretežno oblačno. Na vzhodu so se že dopoldan pojavljale občasne padavine, deloma plohe. "Možnost nastanka močnejših neviht bo sicer danes zanemarljiva," so zapisali na Meteoinfo. Več sonca pa se nam sicer obeta v prihodnjem tednu.

Nevarnost proženja plazov ostaja, nekaj družin začasno namestili v kontejnerje
18. 05. 2023 07.34Medtem ko na Štajerskem poteka odprava posledic ujme, ponekod še vedno drsijo tla. Več družin se zaradi nevarnosti plazov še vedno ne sme vrniti v hiše. Na območju Šentilja so gasilci, civilna zaščita in Slovenska vojska namestili pet bivalnih kontejnerjev za začasne namestitve ogroženih občanov, plazišča pa ogrožajo še šest družin.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'
30. 03. 2023 06.00Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

Z odbora za infrastrukturo pozivi k pospešitvi birokratskih postopkov
09. 03. 2023 20.34Ob razpravi o zamudah pri gradnji tretje razvojne osi na nujni seji odbora državnega zbora za infrastrukturo je bil skupen poziv govornikov, da se morajo birokratski postopki, ki vodijo do gradnje pomembnih infrastrukturnih objektov, pospešiti. Ministrica Alenka Bratušek je napovedala redno spremljanje projekta in ustanovitev posebne skupine.

Obeta se nam poplavljanje in naraščanje rek, snežne odeje po nižinah ne bo veliko
10. 12. 2022 10.13Večji del Slovenije je z juga zajel nov pas padavin. Trenutno po nižinah dežuje, popoldne ali zvečer, ko nas bo s severovzhoda preplavil hladnejši zrak, pa se bodo dežne kaplje marsikje spremenile v snežinke. v noči na nedeljo in v nedeljo čez dan je zaradi obilnega deževja, ki je zajelo državo, pričakovati naraščanje in poplavljanje rek, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Največ težav pričakujejo na območju Kolpe, ki bo na nekaterih delih še poplavljala, in reke Krke. Veliko dela zaradi poplav pa imajo tudi gasilci.

Starodavna inkovska 'tehnologija' kot rešitev za pomanjkanje vode v Peruju
14. 08. 2022 13.26Tehnike, ki so jih služabniki inkovskega imperija uporabljali za gradnjo kanalov pred 500 leti v Peruju, so za namene usmerjanja potrebne vode v oddaljene gorske skupnosti in v prestolnico Lima, ponovno obudili. "Naši predniki so zgradili kanale s kamenjem in glino. To znanje se izgublja," je dejal nadzornik prenove Gregorio Rios.

Zaradi suše je nenavadno hitro presahnilo Cerkniško jezero
18. 07. 2022 15.04Tudi na Notranjskem vztraja huda suša, kar je opaziti na površinskem sloju tal, vodotokih in podzemnih vodah. Glede na običajno stanje za ta čas v letu v površinskem sloju tal primanjkuje približno 120 milimetrov vode. Zaradi pomanjkanja padavin in vročine je tako nenavadno hitro presahnilo tudi Cerkniško jezero.

Zaradi suše ponekod prepoved zalivanja vrtov, pranja vozil in polnjenja bazenov
04. 07. 2022 15.09Ne le na površinskih slojih tal in vodotokih, suša je tudi v podzemnih vodah. Izrazita suša podzemne vode je trenutno v goriški, gorenjski, ljubljanski in dolenjski regiji, drugod je v večjem delu zmerna suša podzemnih voda. Stanje bi izboljšale le obilnejše dolgotrajne padavine. V vse več občinah uvajajo določene prepovedi rabe pitne vode.

Agrometeorologinja: Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju ozimna žita
23. 03. 2022 11.30Že minula zima ni postregla z dosti padavinami, suša pa se nadaljuje tudi v spomladanski čas. Že nekaj tednov več ali manj povsod po Sloveniji ni bilo padavin. Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju so ozimna žita, presušeni so gozdovi, je trenutne razmere povzela agrometeorologinja Andreja Sušnik.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?
08. 07. 2021 15.23O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih
29. 06. 2021 06.48Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Močno neurje s točo zajelo Gornjo Radgono, cesta zaradi blata neprevozna
16. 05. 2021 16.23Začenja se krajše obdobje deževnega vremena, ko bodo predvsem v severni Sloveniji možni krajevno močni in dolgotrajni nalivi. Arso je za severozahod in severovzhod države izdal oranžno vremensko opozorilo. Obilne padavine so tako že zajele območje Gornje Radgone in dela Murske Sobote. Meteorna voda je zalivala kleti stanovanjskih objektov, gostinski lokal, poplavila je več cestišč in ulic. Gasilci so na terenu – črpajo vodo, postavljajo protipoplavne vreče in čistijo cestišča. Cesta Norički Vrh–Police je zaradi blata na cestišču neprevozna.

Močan veter odkrival strehe in podiral drevesa, meteorna voda zalivala kleti
07. 05. 2021 17.23Čez Slovenijo se je pomaknila hladna fronta, ob kateri so se pojavljale nevihte z nalivi in sodro. Obilno deževje je prizadelo občine Cirkulane, Dol pri Ljubljani, Borovnica, Litija, Šenčur, Hrastnik, Trbovlje, Radeče in Zagorje ob Savi. V večini primerov je meteorna voda ogrožala in zalivala prostore stanovanjskih objektov, v Trbovljah osnovne šole, v Hrastniku pa zdravstvenega doma.

Pobelilo je Obalo: ne snežinke, klestila je toča
07. 12. 2020 06.21Močno deževje, ki je preglavice povzročalo predvsem v zahodni polovici države, se je umirilo. Gasilci medtem poročajo o številnih intervencijah – največ dela so imeli z nameščanjem protipoplavnih vreč ter s prečrpavanjem meteorne vode iz stanovanjskih in gospodarskih objektov, hotelov, domov za ostarele. Nekatere reke sicer še vedno poplavljajo. Piran je medtem pobelilo – a ne sneg, klestila je toča. Orkanski veter pa je v Izoli dobesedno odtrgal nekaj deset metrov kovinske strehe in podrl stoletno drevo, ki je pod seboj pokopalo tri avtomobile.

Številne intervencije zaradi poplav in snegoloma, največ težav na Koroškem
12. 10. 2020 07.22V nedeljo je dele Slovenije pobelil oktobrski sneg. Ker je bilo drevje še vedno olistano, sneg pa moker in težek, so se pojavljale težave s snegolomom. V nekaterih občinah so zaradi obilnih padavin imeli težave z meteorno vodo, ki je zalivala prostore, zaradi razmočenega terena pa so se sprožili manjši zemeljski plazovi. Na Koroškem je zaprtih nekaj regionalnih cest v Mežiški dolini, gasilci pa so morali dostaviti agregat v CŠOD Peca nad Mežico, kjer so nastanjeni oskrbovanci CUDV Črna na Koroškem, ki so okuženi z novim koronavirusom.

Občutnejših otoplitev nam ta teden ne prinaša
12. 10. 2020 07.04Čeprav smo šele oktobra, so razmere ponekod že povsem zimske. Meja sneženja se je ponoči spustila do nadmorske višine okoli 700 metrov, ob močnejših padavinah pa je prehodno snežilo celo v krajih pod 500 metri, kar je v prvi polovici oktobra prava redkost. Za ta del leta zelo hladen zrak se bo nad nami zadrževal kar nekaj časa. Zaradi razjasnitve bomo predvsem sredo marsikje začeli s slano, že v četrtek pa nas bo prešla nova fronta s padavinami in precej nizko mejo sneženja.

ANIMACIJA: Petek bo najbolj moker dan tega tedna, vmes bodo tudi nevihte z nalivi
04. 06. 2020 07.42Medtem ko so se padavine v preteklih dneh pojavljale le na manjših območjih in so bile časovno zelo omejene, se bodo do petka zjutraj okrepile in razširile nad vso državo. Vse do večera se bodo vzpostavljali ozki pasovi močnejšega dežja, pojavijo se lahko tudi nevihte s sodro, ki bodo najbolj verjetne v zahodni in osrednji Sloveniji. Zaradi visokega plimovanja v Piranu je bila sprožena sirena javnega alarmiranja.

Bi tragedijo lahko preprečili?
05. 11. 2018 10.46Neurje je v bližini Palerma zahtevalo življenje devetih sorodnikov. Konec tedna so preživljali v najeti hiši, črni gradnji, ki bi jo morali že pred leti porušiti. V nekaj trenutkih jo je zalila voda in jim onemogočila pobeg. Območje, kjer je stala, so označili za "hidrološko tiktakajočo bombo" in dobili celo evropske milijone za njegovo sanacijo, naredili pa niso nič.