hidrološka

Braslovčani nasprotujejo selitvi. Župan: Rešitev je selitev na elitno lokacijo
04. 09. 2023 20.03Z več kot 80 zbranimi podpisi nasprotujejo županovi ideji o rušitvi in selitvi dveh poplavljenih naselij s približno 150 hišami. Želijo si, da bi širša stroka – tudi neodvisna iz tujine – preučila vse možnosti in morda našla kakšen milejši ukrep. Župan Tomaž Žohar vrača žogico: ljudje nimajo izbire, njihova življenja in varnost imajo prednost pred premoženjem. Individualne in konkretne rešitve pa da bodo ljudem skupaj z vlado predstavili približno v desetih dneh.

'Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili'
02. 09. 2023 07.00Avgustovske poplave so močno prizadele Slovenijo, hkrati so poplavljale tri največje slovenske reke, ob tem izrednem dogodku pa so bili oškodovani mnogi, odnašalo je hiše, ceste, mostove, sanacija bo pa še dolgotrajna. "Lahko bi rekli, da sta se avgusta dvakrat združila poletje in jesen," je dejal hidrolog Janez Polajnar z agencije za okolje.

Nekatere reke dosegle najvišje do sedaj izmerjene vrednosti
04. 08. 2023 07.24V 12 urah je v Sloveniji padlo rekordno veliko dežja. Agencija RS za okolje opozarja, da Savinja v spodnjem toku hitro narašča, poplavljene površine pa da se bodo le še povečevale. Prav tako v srednjem toku poplavlja tudi Sava, v njenem spodnjem toku se bodo poplave stopnjevale. Prav tako se bodo dolvodno od jezu Markovci še nekoliko povečale tudi poplavljene površine ob Muri in ob Dravi. Po prvih ocenah najvišje do sedaj izmerjene vrednosti doseglo več vodotokov v severnem delu države. Ne hodite k naraslim rekam, saj je to lahko smrtno nevarno.

Situacija na Gorenjskem se nekoliko umirja, evakuacije so zaključene
04. 08. 2023 06.10Na Gorenjskem se situacija po vodni ujmi nekoliko umirja, saj je intenziteta padavin upadla. Še vedno je najhuje na območjih Škofje Loke, Gorenje vasi - Poljan in Tržiča. Evakuacije so zaključene, v teku je vzpostavljanje cestnih povezav. Po znižanju voda se začenja tudi črpanje vode iz objektov, bojijo pa se novih padavin.

Za odpravo posledic smrtonosih poplav kar dve milijardi evrov
23. 05. 2023 12.07Italijanska vlada je odobrila sveženj pomoči v vrednosti več kot dve milijardi evrov za reševanje posledic izrednih razmer v deželah Emilija-Romanja in Marke, ki so ju prejšnji teden prizadele poplave. Pomoč bo med drugim namenjena obnovi kmetij, šol, zdravstvenih ustanov in turistične industrije. Prav tako bo odlok do 31. avgusta odložil rok za plačilo davkov in prispevkov za socialno varnost na prizadetih območjih. Sveženj bo vključeval tudi enkratno plačilo do 3000 evrov za samozaposlene delavce, ki zaradi izrednih razmer ne morejo opravljati svojega dela.

Slovenska ekipa prišla v 'potopljeno' Italijo: 'Pričakujemo lahko karkoli'
22. 05. 2023 07.40Slovenija je v italijansko regijo Emilija-Romanija poslala 32-člansko ekipo civilne zaščite, usposobljeno za taka posredovanja. Na prošnjo Italije bodo pomagali prečrpavati vodo na poplavljenih območjih. Ta se sicer počasi umika, vendar pa na nekaterih območjih še naprej ostaja rdeči alarm pred plazovi in novimi poplavami. "Ne vemo, kakšno je stanje na terenu. Pričakujemo lahko karkoli," je dejal Andrej Rogelja. Popoldne so prispeli v bazo ob dirkališču v Imoli. Del enote opravlja ogled in oceno stanja, drugi del enote pa je začel postavljati začasne nastanitve v bazi.

Na deponiji v Ljubljani zgorelo več kot 1200 kubičnih metrov biomase
24. 11. 2022 06.15Zagorelo je na deponiji sekancev na Cesti v Prod v Ljubljani. Zjutraj je bilo na terenu več kot 100 gasilcev iz prostovoljnih gasilskih društev Gasilske zveze Ljubljana. Po prvi oceni Gasilske brigade Ljubljana je zagorel kup s 30 tisoč kubičnimi metri mase, do sedaj pa je zgorelo že več kot tisoč kubičnih metrov materiala. Na kraju je še vedno 60 gasilcev in 21 vozil, ki z gradbeno mehanizacijo prekopavajo in gasijo požarišča. "Realno pričakujemo, da bodo aktivnosti potekale še vsaj celo noč," so povedali na Gasilski brigadi Ljubljana.

V hrvaški Istri prepoved pitne vode za pranje vozil in tuširanje na plažah
15. 07. 2022 19.03V hrvaški Istri bo s ponedeljkom stopila v veljavo omejitev porabe vode prve stopnje. To pomeni, da bo pitno vodo prepovedano uporabljati za pranje vozil in javnih površin, kot tudi za zalivanje zasebnih in javnih zelenih površin ter za tuširanje na plažah in kopališčih. Izjema bodo le tržnice in ribarnice.

Suša na zahodu države bi lahko ob ekstremni vročini prešla v izredne razmere
27. 06. 2022 12.31Glede na podatke Arsa smo v preteklem tednu na zahodnem delu Slovenije beležili izrazito sušo, vročinski val in pomanjkanje padavin pa stanja tudi ta teden ne bosta izboljšala. "Oranžne cone lahko v nekaj dneh ob tako ekstremi vročini, kot je napovedana za ta teden, preidejo tudi v izredne razmere," opozarja Andreja Sušnik, agrometeorologinja iz Arsa. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije medtem pravijo, da lahko v sušnih razmerah vsi prispevamo k manjši porabi vode.

Zaradi podnebnih sprememb se je količina snega v zadnjih 60 letih prepolovila
05. 11. 2021 07.30V zadnjih desetletjih se podnebje na Zemlji zaradi človekove dejavnosti spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, vse pogosteje pa smo deležni tudi t. i. stacionarnih situacij, ko določen tip vremena nad nami vztraja dalj časa. Tako lahko po daljšem suhem obdobju nastopi daljše obdobje deževnega vremena, tudi s poplavami. Po podatkih Arsa se pri nas najhitreje segrevajo poletja, sledijo pomladi in zime. In prav pozimi je segrevanje ozračja najbolj opazno, saj se je število dni s snežno odejo od sredine prejšnjega stoletja marsikje že prepolovilo, prav tako se je precej zmanjšala količina zapadlega snega. Kakšni pa so obeti za prihajajočo zimo?

Močno neurje s točo zajelo Gornjo Radgono, cesta zaradi blata neprevozna
16. 05. 2021 16.23Začenja se krajše obdobje deževnega vremena, ko bodo predvsem v severni Sloveniji možni krajevno močni in dolgotrajni nalivi. Arso je za severozahod in severovzhod države izdal oranžno vremensko opozorilo. Obilne padavine so tako že zajele območje Gornje Radgone in dela Murske Sobote. Meteorna voda je zalivala kleti stanovanjskih objektov, gostinski lokal, poplavila je več cestišč in ulic. Gasilci so na terenu – črpajo vodo, postavljajo protipoplavne vreče in čistijo cestišča. Cesta Norički Vrh–Police je zaradi blata na cestišču neprevozna.

'Spopad' za sotočje Sav: bo imel prednost turizem ali narava?
04. 10. 2020 10.24Restavracija, apartmaji, prostori za avtodome in kampiranje, parkirišča, športne površine in celo ribnik. Vse to naj bi zraslo ob sotočju obeh Sav na Lancovem. Čeprav občinski prostorski akti tam predvidevajo razvoj turizma, okoliški prebivalci gradnji nasprotujejo. Prepričani so, da bi morali naravo zaščititi in na sotočju ustanoviti krajinski park.

V prihodnjih dneh več sonca, a popoldanske plohe in nevihte ostajajo
24. 07. 2018 07.40Letošnjega poletja v dosedanjem poteku res ne moremo opisati kot stabilnega. Od prvega junija do danes sta bila nad celo Slovenijo povsem suha le dva dneva, kar je popolno nasprotje lanskemu poletju, ko sta nas v tem času pestili hidrološka in kmetijska suša. Tudi v prihodnjih dneh nas bodo spremljali dopoldansko sonce in popoldanska loterija neviht.

Vipava zopet narašča
04. 11. 2013 10.02Hidrološka napoved kaže, da se bodo pretoki rek na zahodu in severozahodu države povečali. Tako sta že narasla pretoka rek Vipava in Koritnica, hidrologi pa napovedujejo tudi povišanje plimovanja morja.

FOTO: V prihodnjih dneh se bodo pretoki rek počasi zmanjševali
16. 12. 2012 10.02Agencija za okolje je izdala opozorilo, saj so kraške reke še vedno visoke. Opozorilno vrednost je presegla Krka, pa tudi pretoki Vipave, Kolpe in Ljubljanice. V prihodnjih dneh se bodo pretoki rek počasi zmanjševali.

Padlo že do 100 litrov dežja na kvadratni meter, reke v Posočju vse višje, Drava vse hitrejša
11. 11. 2012 07.29Zaradi obilnih padavin, ki bodo postopno zajele Slovenijo, bodo narasle nekatere reke. Zaradi pričakovanih poplav večjega obsega na širšem območju Slovenije sta državna meteorološka in hidrološka služba razglasili najvišjo stopnjo ogroženosti.

Na Obali hidrološka suša, Mura pa lahko poplavi
20. 07. 2012 09.13Konec tedna bomo v Sloveniji na področju vod zabeležili dve skrajnosti, je povedal vodja službe za hidrologijo Janez Polajnar. Na Obali beležijo hidrološko sušne razmere, reka Mura pa lahko v nedeljo in ponedeljek poplavi.

Grozi nam suša
19. 06. 2002 00.00V poletnih mesecih nam preti suša. Posledice se bodo odražale pri oskrbi z vodo, ki jih tudi morebitna običajna količina padavin v prihodnjih mesecih ne bo bistveno izboljšala.