hidroenergija

Posvetovalni referendum o projektu Jek 2 bo 24. novembra

10. 10. 2024 19.03

DZ je s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative

10. 10. 2024 09.00

24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Tonin na taboru NSi: 'Evropa bo krščanska ali pa je ne bo več'

02. 06. 2024 19.28

V torek se na 97 voliščih po vsej državi začenjajo evropske volitve in superreferendumski dan. Predčasno glasovanje pred tradicionalno volilno nedeljo bo potekalo od torka do četrtka. Pred zaključkom tokratne volilne kampanje pa se je v Ribnici na vsakoletnem taboru zbralo kakih 2000 podpornikov opozicijske Nove Slovenije. Člane je nagovoril strankin prvak in nosilec evropske liste Matej Tonin, ki pravi: "Evropa bo krščanska ali pa je ne bo več." Za uspeh domačih desnih strank na volitvah pa bo po njegovem odločilen prav rezultat njegove NSi.

Janša: Koalicija v dveh letih uresničila slabih 14 odstotkov napovedanega

30. 05. 2024 14.46

Koalicija je v prvi polovici mandata po vsebini uresničila slabih 14 odstotkov tega, kar si je sama zadala, je na odboru DZ ugotavljal prvak SDS Janez Janša. Kritike na vlado je usmeril tako na področju zdravstva, obvladovanja migracij kot na plačni sistem v javnem sektorju. Poslanec NSi Jožef Horvat je dve leti vlade Roberta Goloba danes pospremil z besedami, da smo spremljali dve leti počasnega učenja. Gledamo že četrto ponovitev vlad novih obrazov, rezultati pa so podobno neučinkoviti kot v prejšnjih predstavah, je dodal.

Kaj se zgodi, ko je električno omrežje preobremenjeno?

11. 08. 2022 09.45

Proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov je podvržena velikim nihanjem. Zadnje mesece zaradi suše tudi sicer zanesljive hidroelektrarne prispevajo manj električne energije. Toda električno omrežje mora biti stabilno in Slovenija je glede na nepredvidljivost vremenskih nevšečnosti pripravljena, zatrjujejo pri Elektru Slovenija (ELES).

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj

28. 06. 2022 06.00

Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne

03. 12. 2021 06.00

Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire

22. 03. 2021 06.56

Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Revizija ugotovila možno odškodninsko in kazensko odgovornost Berločnikove uprave Petrola

23. 10. 2020 21.16

Posebna revizija večjih poslov družbe Petrol od začetka leta 2015 do odhoda nekdanje uprave pod vodstvom Tomaža Berločnika oktobra lani je ugotovila nepravilnosti pri osmih od 30 pregledanih poslov. Revizor meni, da nekatere pomanjkljivosti predstavljajo podlago za odškodninsko odgovornost, zaznal je tudi elemente morebitne kazenske odgovornosti.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Podpisali koncesijsko pogodbo za proizvodnjo električne energije na srednji Savi

02. 10. 2020 14.23

Okoljski minister Andrej Vizjak je s HSE podpisal koncesijsko pogodbo za rabo vode za proizvodnjo električne energije na srednji Savi od Ježice do Suhadola. Z zasavskimi župani, kjer se bo začela gradnja hidroelektrarn na srednji Savi, je podpisal tudi sporazum o načinu izvajanja koncesijske pogodbe.

Vlada sprejela Nacionalni energetski in podnebni načrt

27. 02. 2020 14.17

Vlada, ki opravlja tekoče posle, je na seji sprejela Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN), ki določa energetske cilje, politike in ukrepe Slovenije do leta 2030. Dokument, ki je bil deležen številnih kritik in ga bo vlada poslala v Bruselj, je po mnenju ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek "realno ambiciozen".

Jedrski strokovnjaki opozarjajo na odmik od trajnostnega razvoja energetike

11. 12. 2019 17.44

Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije je na predstavitvi osnutka nacionalnega energetskega in podnebnega načrta opozorilo, da je glavni cilj razogljičenja v osnutku dober, vendar predlagani ukrepi temu ne sledijo oz. degradirajo ključne stebre trajnostne energetike. Predlaga namreč izgradnjo termoelektrarn na fosilna goriva - zemeljski plin.

'Da jedrski odpadki obremenjujejo okolje in zdravje ljudi, je mit'

24. 07. 2019 06.00

Svetu grozijo katastrofalne posledice podnebnih sprememb. Razogljičenje družbe je nujno, razogljičenje proizvodnje električne energije, ki si ga strokovnjaki težko predstavljajo brez jedrske energije, pa je le prvi, a osnovni korak. Pa to pretehta morebitno tveganje, ki ga predstavlja ta najnovejša tehnologija, ki jo strokovnjaki primerjajo z odkritjem ognja?

Kaj prinaša novi energetski koncept? Predvsem nič konkretnega, razen, da bomo premog kurili še do leta 2054

04. 03. 2018 11.00

Glavni cilj novega energetskega koncepta, ki je sicer zelo splošen in brez konkretnih ukrepov, je prehod v nizkoogljično družbo. Okoljevarstveniki so kritični predvsem, da koncept predvideva uporabo premoga do leta 2054. Na ministrstvu pa pravijo, da izpad proizvodnje električne energije iz TEŠ in NEK pomeni veliko tveganje za zanesljivost oskrbe z elektriko.

FOTO: Veslači po 33 dneh in 320 kilometrih priveslali v Črno goro: Hidroenergija ni zelena, tudi koristi ne vsem

04. 05. 2017 12.46

Balkan Rivers Tour 2 je po 33 dneh uspešno končal svojo misijo za ohranitev in zaščito naravnih rek. Kampanja "Z vesli proti jezovom" se je zaključila na Adi Bojani v Črni gori, od začetka akcije so veslači preveslali 140 km na Soči in 180 km na reki Morači ter medtem pripravili številne dogodke za javnost.

Vsa energija pri nas iz obnovljivih virov? 'Ne bo možno.' Do leta 2050 bi lahko dosegli okoli 50 odstotkov

28. 03. 2017 06.30

Na ministrstvu za infrastrukturo so jasni, da ''100 odstotkov obnovljivih virov energije verjetno ne bo možno doseči, ker nimamo toliko potenciala, ne hidro ne vetrnega. Do leta 2030 lahko pričakujemo 27 odstotkov OVE.

Se vlada zaveda prednosti obnovljivih virov energije? Zakaj vztrajno išče način subvencioniranja TEŠ?

07. 03. 2017 13.02

Veliko prahu sta minule dni dvignila novela energetskega zakona in iskanje načina subvencioniranja Termoelektrarne Šoštanj. Nevladne organizacije od vlade zahtevajo, da s fosilnih goriv preusmeri pozornost v obnovljive vire energije. ''V Sloveniji od 2013 ni bilo postavljene niti ene nove vetrnice, sončnih elektrarn pa je bilo postavljenih zanemarljivo malo,'' so opozorili.

Razkrivamo pogumna dekleta, ki se bodo borila za ljubezen

03. 03. 2017 22.13

Na srčno popotovanje v Ljubezni po domače se je podalo osem kmečkih fantov. Le pet pa je tistih, ki je dobilo dovolj pisem, da ostajajo v igri za glavno nagrado. Katera dekleta so jih s svojimi toplimi besedami najbolj prepričala? Čas je, da jih spoznamo tudi mi.

Sonja Podbregar

03. 03. 2017 22.12

Sonja Podbregar je komunikativna škorpijonka, ki prihaja iz okolice Zagorja ob Savi. Po poklicu je ekonomistka, a jo zanima tudi astrologija in hidroenergija. Njen moto je "Ne obupaj, četudi ti je težko," največ pa ji pomenita iskrenost in poštenost. Ob sebi najbolj vidi nežnega in romantičnega moškega.

Lani (končno) uvozili manj kot polovico energije

15. 05. 2014 11.41

Lansko leto je Slovenija uvozila manj kot polovico potrebne energije in zabeležila najnižjo vrednost energetske odvisnosti po letu 2000. Lani smo proizvedli za štiri odstotke več energije iz obnovljivih virov, proizvodnjo premoga pa znižali za dva odstotka.

Nemčija bo čez dobrih deset let zaprla jedrske elektrarne

30. 05. 2011 09.35

Nemčija bo do leta 2022 zaprla vse jedrske elektrarne, večino naj bi zaprli do leta 2021, tri najnovejše pa leto pozneje, je sklenila vladajoča koalicija. Dokončno odločitev bo sprejela vlada.

'Biblija': Z obnovljivimi viri bi zadostili svetovnim potrebam

06. 05. 2011 06.00

Obnovljivi viri bi lahko do leta 2050 zadostili celotnemu svetovnemu povpraševanju po energiji in povsem nadomestili energijo iz fosilnih virov, kaže zadnje poročilo ZN o obnovljivih virih. A ker to veliko stane, je vprašanje, koliko tega potenciala bomo izkoristili.