herbicid Roundup

ECHA znova ni ugotovila, da glifosat povzroča raka

30. 05. 2022 19.49

Herbicid glifosat ne povzroča raka pri ljudeh, vsaj glede na znanstveno mnenje, ki ga je objavila Evropska agencija za kemikalije (ECHA). Odbor agencije za oceno tveganja je ugotovil, da "razpoložljivi znanstveni dokazi ne izpolnjujejo meril za klasifikacijo glifosata kot toksičnega za specifične organe ali kot rakotvorno, mutageno oziroma reprotoksično snov.

Bayer v tožbah zaradi herbicida Roundup pristal na devetmilijardno poravnavo

24. 06. 2020 20.08

Nemški kemični velikan Bayer je pristal na deset milijard dolarjev (devet milijard evrov) vredno poravnavo, ki se nanaša na približno 75 odstotkov vseh sodnih postopkov v zvezi s spornim herbicidom Roundup v ZDA. Če bo dogovoru prikimalo še sodišče, bo Bayer že zelo blizu rešitvi zadeve, ki se vleče vse od njegovega nakupa ameriškega Monsanta.

Ameriškemu kmetu 244 milijonov evrov odškodnine zaradi škodljivega herbicida

17. 02. 2020 11.15

Zvezno sodišče v ameriški zvezni državi Misuri je kmetu prisodilo 265 milijonov dolarjev (244 milijonov evrov) odškodnine od nemških kemičnih velikanov Bayer in BASF zaradi škode na nasadih breskev. Kmet trdi, da sta družbi spodbujali k neodgovorni rabi herbicida Dicamba, ki je povzročil nepopravljivo škodo v sadovnjakih.

'Rekli so nam, da je nevaren toliko kot kuhinjska sol. Zdaj umiramo za rakom'

21. 05. 2019 07.38

Roundup, v ZDA in širše izjemno priljubljen uničevalec plevela, v katerem je tudi nam dobro znani glifosat, je v ZDA znova na zatožni klopi. Kup tožb proti proizvajalcu je namreč po prisojeni milijardni odškodnini vse večji. Pri nas medtem z glifosatom ravno v teh dneh zatirajo plevel ob cestah, železniških progah in v kmetijstvu, nova pobuda pa zahteva njegovo takojšnjo prepoved.

Monsanto mora paru, ki je zbolel za rakom, plačati milijardno odškodnino

14. 05. 2019 12.29

Kalifornijsko sodišče je odločilo, da mora korporacija Monsanto plačati več kot dve milijardi dolarjev odškodnine paru, ki je zbolel za rakom, po tem ko je uporabil njihov herbicid Roundup. Gre za že tretjo tovrstno sodbo proti podjetju.

Monsanto mora bolniku z rakom plačati 80 milijonov dolarjev

28. 03. 2019 09.54

Ameriški proizvajalec semen in herbicidov Monsanto, ki ga je lani prevzel nemški Bayer, mora ameriškemu bolniku z rakom, ki je na sodišču dokazal, da je herbicid bistveno prispeval k nastanku raka v grlu, plačati 80,3 milijona dolarjev odškodnine. Ta primer bi lahko k tožbi spodbudil še mnoge Američane.

Monsantov herbicid prispeval k raku tožnika

20. 03. 2019 09.56

Zvezna porota v San Franciscu je v tožbi Edwina Hardemana ugotovila, da je herbicid podjetja Monsanto z glifosatom roundup bistveno prispeval k nastanku raka v grlu 70-letnega tožnika iz Kalifornije. Hardeman je več desetletij uničeval plevel z roundupom in meni, da je zaradi tega zbolel za rakom.

Bolnik z rakom bo dobil 250 milijonov evrov odškodnine

11. 08. 2018 10.18

Agrokemični koncern Monsanto mora moškemu, ki trdi, da je zaradi glifosata v herbicidu zbolel za rakom, plačati 289 milijonov dolarjev (okrog 250 milijonov evrov) odškodnine, je odločilo sodišče v San Franciscu. Porota je soglasno razsodila, da je Monsanto vedel za škodljive učinke svojih herbicidov, a ni posvaril potrošnikov. Monsanto je napovedal pritožbo.

Ena glavnih sestavin herbicidov najbrž povzroča raka. Syngenta medtem (spet) pokazala vrata Monsantu

23. 06. 2015 10.00

Vse več aktivnih snovi v škropivih organizacije, ki se ukvarjajo z varovanjem zdravja, uvrščajo na sezname potencialno škodljivih. Njihovi proizvajalci medtem vztrajajo, da so tako pomembne za kmetijsko pridelavo, da jih ne bi smeli omejevati.

Kdo bo zmagal v vojni za varno hrano: prepovedali MON 810, a dovolili, da je v žitih več pesticidov

24. 07. 2013 12.36

Italija bo prepovedala gojenje gensko spremenjene koruze MON 810. Odločitev prihaja kmalu potem, ko je njen proizvajalec, multinacionalka Monsanto, priznal, da je obupal nad Evropo. Vprašanje pa je, kaj za odnos Monsanto–Evropa pomeni čezatlantski trgovinski sporazum.

Kmeta kaznovali, znanstvenike utišali: tako so potihem prevzeli nadzor nad semeni in hrano

24. 05. 2013 08.25

Potem ko je javnost razburil primer kmeta, ki je moral plačati odškodnino, ker je sejal neoznačeno seme, se boj proti Monsantu nadaljuje. Zgodba o spornih praksah družbe pa je tudi vse daljša.