helij

V najbolj oddaljeni nam znani galaksiji odkrili kisik in težke kovine
22. 03. 2025 20.00Astronomi so prišli od presenetljivega odkritja. V nam najbolj oddaljeni galaksiji, kar smo jih doslej odkrili, so našli kisik in težke kovine. Galaksija je od Zemlje oddaljena 13,4 milijarde svetlobnih let, kar pomeni, da je nastala v zgodnjih dneh vesolja.

Astronavtka s slovenskimi koreninami se vrača – prihaja nadomestna ekipa
14. 03. 2025 20.02Proti Mednarodni vesoljski postaji bo po več težavah in zamudah z raketo SpaceX poletelo plovilo Crew Dragon. Misijo Crew-10 sestavlja štiričlanska posadka, ki bo v vesolju predvidoma preživela naslednjih šest mesecev. Na Mednarodni vesoljski postaji pa bo četverica nadomestila tam obtičala astronavta. Astronavt Butch Wilmore in astronavtka s slovenskimi koreninami Suni Williams sta v vesolju že devet mesecev.

Kvatropirci 14-letnico delovanja obeležili z intimnim koncertom
28. 02. 2025 17.30Gallusova dvorana Cankarjevega doma je gostila največji koncert Kvatropircev doslej. Razprodan, sicer že tradicionalni Kvatrovečer se je prvič zgodil v tako velikem formatu. Tomaž, Samo, Matej in Albin so v intimnem večeru postregli s svojimi največjimi uspešnicami ter navdušili občinstvo z večglasnim petjem.

Po mnenju Madžarske EU z dodelitvijo ruskega premoženja Kijevu prestopa rdečo črto
24. 06. 2024 09.32Prva sredstva, pridobljena z upravljanjem zamrznjenega ruskega premoženja, bodo kmalu na voljo za vojaško podporo Ukrajini, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Po zasedanju je sporočil, da gre za 1,4 milijarde evrov. Po mnenju Madžarske EU z dodelitvijo več kot milijarde evrov "prestopa rdeče črte". Kot je sporočil tiskovni predstavnik vlade v Budimpešti Zoltan Kovacs, je bila odločitev o tem sprejeta brez soglasja Madžarske.

EU prepoveduje nadaljnji izvoz ruskega LNG v tretje države
24. 06. 2024 11.55EU bo s 14. svežnjem sankcij prepovedala storitve pretovarjanja oziroma ponovnega natovarjanja ruskega LNG na ozemlju EU za nadaljnji izvoz v tretje države. To vključuje pretovarjanje z ladje na ladjo in z ladje na kopno, pa tudi operacije ponovnega natovarjanja. Pravna podlaga pri tem predvideva devetmesečno prehodno obdobje, so navedli na Evropski komisiji in Svetu EU.

Zaradi nove napake znova preložili polet Boeingovega Starlinerja
15. 05. 2024 09.39Zaradi tehnične napake so ponovno preložili prvo izstrelitev Boeingovega vesoljskega plovila Starliner s posadko na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), je sporočilo podjetje. Kot je dodalo, bo naslednji poskus izstrelitve s Floride 21. maja.

Avantura na robu vesolja z razkošno večerjo za 120 tisočakov?
14. 05. 2023 21.00Ste si kdaj predstavljali, da bi večerjali visoko nad oblaki, na samem robu vesolja? Ali da bi na tako posebnem kraju večerjali kar v petzvezdnični razkošni restavraciji? Morda so trenutne resnično le sanje, a že prihodnje leto bi lahko postale resničnost. Francosko podjetje Zephalto namreč načrtuje prav vesoljsko izkustvo s spektakularnim pogledom na obličje Zemljo.

Zwitter: Sončevi mrki več ne predstavljajo znanstvenega izziva
25. 10. 2022 06.26Ne gre za to, kaj natanko bomo videli, ampak gre predvsem za užitek ob samem gledanju, je ob delnem Sončevem mrku, ki smo ga lahko opazovali tudi iz Slovenije, povedal profesor Tomaž Zwitter z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko. Kot je dejal, Sončevi mrki danes nekega znanstvenega izziva sicer ne predstavljajo več.

Slovenci del prelomnega dosežka: Če lahko fuzijo vzdržujemo pet sekund, jo lahko tudi pet ur
09. 02. 2022 18.46Evropskim raziskovalcem konzorcija EUROfusion je na eksperimentalnem fuzijskem reaktorju JET (Joint European Torus) v Oxfordu v Veliki Britaniji uspel prelomen dosežek. Rekordnih 59 MJ fuzijske energije dokazuje potencial fuzijske energije, ki lahko v prihodnosti zagotovi varno in učinkovito nizkoogljično proizvodnjo energije. V ekipi, ki ji je uspel ta izjemni podvig, je tudi 40 sodelavcev Instituta Jožef Stefan.

Kitajska uspešno prižgala 'umetno sonce'
12. 01. 2022 15.15Kitajska je uspešno zaključila prvo preizkušnjo svojega nuklearnega fuzijskega reaktorja, ki je znan tudi pod imenom 'umetno sonce', ker posnema enak proces ustvarjanja energije kot naravno sonce. Nuklearna fuzija je obetajoča tehnologija, ki lahko proizvede ogromne količine čiste energije z zelo malo stranskih produktov.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja
05. 01. 2022 06.00Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

Kako je leteti z največjo zračno ladjo na svetu?
24. 07. 2021 08.1475-metrska zračna ladja Goodyear Blimp, ki doseže maksimalno hitrost 125 kilometrov na uro, je v sklopu svoje evropske turneje obiskala tudi Slovenijo. Na nebu smo jo lahko uzrli že prejšnji teden, ko je 300 metrov nad tlemi preletela Slovenijo, ta teden pa se je vrnila iz Milana in med drugim izvajala panoramske polete nad Bledom. Kako je leteti s cepelinom, edinim poltogim zračnim plovilom, ki se lahko zavrti okoli svoje osi, sta nam predstavila pilot in pilotka goodyear blimpa, ki je sicer prva ženska voznica tega zračnega plovila na svetu. Za njo se je pilotiranja cepelina lotila zgolj še ena ženska.

Incident v kitajski jedrski elektrarni: francoski solastnik ZDA zaprosil za pomoč
14. 06. 2021 11.50V jedrski elektrarni Taishan v provinci Guangdong na jugu Kitajske se je prejšnji teden zgodil incident. Iz francoske družbe, ki je solastnica nuklearke, so sporočili, da odpravljajo težave z učinkovitostjo elektrarne. Hkrati so Francozi pisali ameriški vladi, v katerem opozarjajo, da so pristojne kitajske oblasti zvišale sprejemljive omejitve za sevanje zunaj elektrarne, da bi se izognile njeni ustavitvi.

Luksuz na najdaljšem 'cepelinu' na svetu
08. 08. 2018 10.56Airlander 10 je trenutno najdaljše zračno plovilo na svetu, čeprav je s svojimi 92 metri več kot pol manjše od legendarnih cepelinov z začetka 20. stoletja. Cepelini so bili sinonim za luksuz in potovanje v slogu, in Airlander 10 tako želi znova zajadrati na stari slavi. Glavna prednost Airlanderja 10 pred starimi cepelini? Ne uporablja vodika, ampak helij, ki ne zagori ali eksplodira, če pride v stik z iskrami, ognjem, strelami ali statično elektriko. Vsekakor velika prednost.

Indijski najstnik izdelal najlažji satelit na svetu in navdušil Naso
17. 05. 2017 08.06Nasa bo junija izstrelila najlažji satelit na svetu, ki ga je izdelal komaj 18-letni Indijec Rifath Shaarook. Le 64 gramov težka kocka iz karbonskih vlaken bo odletela na štiriurno misijo do roba vesolja, z njo pa je najstnik požel svetovno slavo.

VIDEO: Sofia na heliju: smešno, da 'dol padeš'?
23. 09. 2016 12.26Najbolje plačana televizijska igralka lanskega leta, latino lepotica Sofia Vergara, je vedno pripravljena na šalo, kar je dokazala tudi v šovu Jimmyja Fallona. Ta ji je dejal, da bi nenznansko rad slišal, kakšen je njen glas po vdihavanju helija. Seveda ga za ta užitek ni prikrajšala. Oglejte si posnetek!

'Vesolje se je usedlo na kavč, se pokrilo z odejo in zadremalo'
11. 08. 2015 11.39Študija je pokazala, da so nivoji energije, ki se sprošča v določenem delu vesolja, le na polovici nivojev, kakršni so bili pred dvema milijardama let in še vedno upadajo. Zato nekateri astronomi menijo, da vesolje počasi umira.

Sežanski dijaki dosegli rob vesolja
05. 06. 2015 12.30Dijaki srednje šole Srečka Kosovela iz Sežane se lahko kot eni redkih srednješolcev, da so segli do zvezd. S svojo sondo so se namreč dotaknili roba vesolja, ko je ta poletela skoraj 29 kilometrov visoko.

VIDEO: Neverjetno podrobna simulacija evolucije vesolja
08. 05. 2014 08.49Raziskovalci so izdelali najbolj podrobno simulacijo zgodovine vesolja. Na superračunalnikih so rabili kar pol leta, da so dokončali izračunavanje, na povprečnem računalniku pa bi za ta proces rabili kar 2000 let.

Nebesno oko: meglica Helix
05. 10. 2012 06.30Nasa je objavila fotografijo nebesnega očesa oziroma meglice Helix, ki je ostanek zvezde. Nahaja se v ozvezdju Vodnarja, 650 svetlobnih let od Zemlje. Tudi naše Sonce so bo čez pet milijard let spremenilo v meglico.

VIDEO: Nika Zorjan niti na plaži ne more brez petja
27. 08. 2012 10.26Nika Zorjan, ki ji je za las ušel finale na Misiji Evrovizija, svoje oboževalce rada preseneča z norimi idejami. Tokrat je na Rabu, kjer je dopustovala, zanje pripravila nadvse simpatično verzijo svojega hita Čas za nas, ki je tako dobil podobo 'Alvinovih helij veveričk'.

Astronomi odkrili diamantni planet
26. 08. 2011 06.30Na pragu našega osončja so astronomi odkrili planet, ki bi lahko vseboval veliko diamantov. V samo dobrih dveh urah zaokroži okoli zvezde in ima zelo visoko gostoto.

Nad Celjem lebdi otok?
04. 08. 2011 12.37Ogromen leteči otok, ki ga pogrešajo v Veliki Britaniji, je veter verjetno odnesel v Slovenijo, poročajo britanski mediji. Po njihovih predvidevanjih naj bi bil trenutno nad Celjem, vendar ga pri nas ni še nihče opazil.

Vesolje bodo raziskovali roboti
03. 08. 2011 10.46Po zaključku vesoljskega programa raketoplanov in po zadnjem pristanku Atlantisa Nasa odpira novo poglavje vesoljskih raziskovanj. Po misiji na Jupitru bodo robotske sonde poslali tudi na Mars.

VIDEO: Pes laja pod 'vplivom' helija
09. 07. 2011 06.30Govorjenje s pomočjo helija zna pogosto popestriti zabavo, še posebej pa je zanimivo, če se pod vplivom helija znajde pes. Prav to se je zgodilo z nekim kosmatincem, ki mu je tovrstna izkušnja očitno zelo všeč.

Nov Krog življenja za ansambel Roka Žlindre
18. 05. 2011 13.10Minilo je skoraj eno leto, odkar je ansambel Roka Žlindre posnel uspešnico Moj Pepi. Tokrat so naredili korak naprej, saj so v studiu Mihelič posneli valček z naslovom Krog življenja.

Nova plinska kriza?
25. 12. 2009 11.13V Gazpromu ne vidijo razlogov za novo plinsko krizo z Ukrajino. "V tem trenutku ni poslovnih nevarnosti za krizo, obstajajo le politični," je dejal podpredsednik družbe.

FOTO in VIDEO: Nasin 'napad' Lune uspeh
09. 10. 2009 07.06Da bi ugotovili, ali je na Luni voda, je Nasa na njeno površje izstrelila raketo in satelit. Tekočino iščejo v oblaku prahu, ki se je dvignil. Misijo so že ocenili za velik uspeh, dobljene podatke pa preučujejo.

Napad na Luno ali vesoljska revolucija?
08. 10. 2009 14.23Luna je pred 40 leti predstavljala najvišjo stopnico v vesoljskem programu in človek jo je takrat prestopil, zdaj pa je za nekatere spet stopnica, za druge pa trn v peti. Nasa namreč namerava v Luno narediti velik krater.

Cern zaprt do pomladi 2009
23. 09. 2008 21.24Pospeševalnik delcev, ki naj bi ustvaril razmere ob velikem poku, bo ponovno začel delovati šele spomladi leta 2009.