hektar

Z droni ozelenili 10.000 m težje dostopnih kraških pogorišč

20. 11. 2024 00.15

Z obnovo 10.000 m2 degradiranih pogorišč v bližini vasi Temnica pri Kostanjevici na Krasu je Radenska uspešno zaključila letošnjo veliko akcijo obnove gozdov iz zraka. Pri ozelenitvi močno poškodovanih in težje dostopnih površin, ki so jo izvedli s pomočjo brezpilotnih letalnikov, so združili moči z organizacijo Project O2 in Zavodom za gozdove Slovenije ter s potrošniki, poslovnimi partnerji in lokalno skupnostjo. Z uporabo te inovativne metode so letos že poskrbeli tudi za obnovo 10.000 m2 gozdov na Hrvaškem, na področju vukovarskega Podonavja.

So res za težave naših smučišč krive le mile zime?

14. 11. 2024 06.15

Če naši žičničarji za slabe sezone običajno krivijo mile zime, pa vreme vendarle ni vedno krivec za to, kako uspešna so naša smučišča. Letos bo zaprtih šest smučišč. Poleg Kanina, za katerega še vedno ni jasno, kdo, če sploh, ga bo reševal, tudi Stari vrh. Tam so med drugim težave z lastniki zemljišč, ki zahtevajo višje odškodnine. Brez dogovora sta še vedno tudi lastnik Žičnic Vogel in kriptomilijonar Damian Merlak. Ski hotel na Voglu zato še naprej propada.

Medvedka, ki je v Italiji ubila tekača, v ujetništvo: 'To bo zanjo pekel'

19. 10. 2024 15.56

Medvedko, ki je lani v Italiji ubila 26-letnega tekača, bodo spomladi prihodnje leto preselili v varno ogrado v Schwarzwaldu na jugu Nemčije. V medvedjem parku sicer opozarjajo, da bo ujetništvo pekel za medvedko, ki je vajena svobode.

Tik pod vrhom Porezna znova zagorelo, na terenu ostaja gasilska straža

04. 09. 2024 19.56

Popoldne je pod vrhom Porezna znova zagorelo, aktivirani so bili tudi trije air tractorji. "Trenutno ga omejujemo z levega in desnega boka," so na Facebooku sporočili gasilci PGD Cerkno. Požar, ki je zajel okoli hektar veliko območje, še ni omejen, zato bo na terenu ponoči ostala gasilska straža.

Največja Natova baza v Evropi: 3000 hektarjev, bojna letala, 10.000 vojakov

23. 06. 2024 09.32

Letalska baza Mihai Kogalniceanu (MK) ob obali Črnega morja v Romuniji bo postala največje Natovo vojaško oporišče v Evropi, večje od vojaškega oporišča Ramstein v Nemčiji. Trenutno je v bazi slabih 2000 ameriških vojakov, do 2030 pa bi lahko gostila 10.000 vojakov in civilistov.

ZDA grozi invazija škržatov: hkrati bi se lahko pojavilo več deset milijard žuželk

27. 04. 2024 11.18

ZDA bo v prihodnjih tednih po napovedih preplavilo na milijarde škržatov. Hkrati naj bi se namreč izlegli dve skupini teh žuželk, kar se je nazadnje zgodilo leta 1803, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Turki prihajajo!

21. 01. 2024 07.57

Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?

13. 12. 2023 15.59

Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

Koliko Slovenci porabimo za vino?

11. 11. 2023 11.44

Mize se bodo na martinovo šibile od dobrot in mladega vina. Na praznik vina smo zbrali nekaj podatkov o tem, koliko grozdja so pridelali vinogradniki in koliko za vino na leto odštejejo slovenska gospodinjstva. Vinogradniki so lani na nekaj več kot 14.000 hektarjih vinogradov pridelali okrog 82.000 ton grozdja. Bele sorte so obrodile nekoliko bolje od rdečih, v povprečju 5,7 tone na hektar.

Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, objekt vojašnice še bližje roba prepada

07. 11. 2023 08.33

Eno od ogroženih poslopij vojašnice Boštjana Kekca je dan po zemeljskem plazu na Bohinjski Beli še bližje roba pobočja. Plaz ostaja aktiven in lahko še naprej spodjeda vojaška skladiščna objekta. Vendar kaže, da zaledne vode počasi upadajo. Velik del zemljine, ki je zgrmel v Savo Bohinjko, je reka odnesla, zato vsaj zaenkrat večje nevarnosti za njeno zajezitev ni. Na Gorenjskem medtem voda iz jezera Ledine v Ratečah še naprej ogroža sedem hiš, eno od hiš še vedno zaliva podtalnica, medtem pa reka Ribnica še naprej spodjeda brežino ob domu starejših občanov v Bohinju, a prebivalci doma po besedah Šmida trenutno niso ogroženi.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč

09. 10. 2023 06.00

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Međimurje - (do)živeti zeleno!

05. 10. 2023 00.15

Međimurje je edina hrvaška županija s certifikatom trajnostne turistične destinacije.

Obnoviti bo treba 200 kilometrov namakalnih vodov

04. 10. 2023 16.34

V začetku 2024 bo pet občin v Vipavski dolini prevzelo v last namakalni sistem iz zadrževalnika Vogršček. Vendar pa bo okoli 200 kilometrov namakalnih vodov treba temeljito obnoviti, kar se je pokazalo letos, ko so našteli 38 večjih napak na primarnem vodu. Pred obnovo pa bo treba pridobiti tudi soglasja uporabnikov. Ti se bojijo, da bodo po tehnološki posodobitvi morali za uporabo namakalnega sistema plačevati več kot doslej.

Nagovor predsednice zavit v skrivnost

12. 09. 2023 19.12

Kako navijati ali vsaj prepoznati za svojo skupnost, ki nima svojega športnega moštva, ki nima nogometne, odbojkarske, košarkarske reprezentance? Ki ne vzbuja čustev, razen morda včasih nekoliko negativnih? Kot so ta o nekakšni birokratski združbi, aparatu, ki odloča o marsičem, kar zadeva naša življenja, naše blagostanje.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna

29. 06. 2023 21.00

Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Slaba letina, prenizke odkupne cene in ukrajinska konkurenca

28. 06. 2023 18.36

Letošnja letina pšenice bo slaba, kmete pa ob tem skrbi tudi nizka odkupna cena, ki ne pokrije stroškov pridelave, in konkurenca iz Ukrajine. Tako ukrajinska pšenica kot moka se namreč prodajata po precej nižji ceni od slovenske, kar da "ruši slovenski trg." Opozorili so tudi na ukrajinsko podjetje, ki da slovenskim mlinarjem in morebitnim drugim odkupovalcem ponuja dobavo moke v embalaži s slovensko blagovno znamko.

Brez sprememb na krožnikih ne bo šlo: 'Ni pa treba, da vsi postanemo vegani'

11. 06. 2023 09.11

Kako zagotoviti okolju prijaznejše kmetijske prakse in hkrati zagotoviti, da bomo imeli na krožniku dovolj raznolike in kakovostne hrane? Brez spremembe prehranskega sistema ne bo šlo, opozarja okoljski znanstvenik dr. Žiga Malek iz inštituta za okoljske študije na univerzi Vrije v Amsterdamu. Želi si sistem, ki bo bolj robusten proti podnebnim spremembam in bo imel manjše vplive na okolje. Kmete, ki so se v zadnjem času podali na ulice, razume, saj ne moremo zahtevati enakega prehranskega sistema, obremenjevati pa samo eno stran. Zato moramo kmete podpreti in jih kot enakopravne deležnike vključiti v razpravo, ne pa da jim bomo samo zapovedovali, pravi. In kje začeti?

Kmetje čakali, da rastlina pride na površje, vendar so polja ostala prazna

25. 05. 2023 18.31

V Sloveniji imamo letos težave z oljnimi bučnicami in kot kaže, bo sledila podražitev bučnega olja. Največ težav je s semenom hibrid rustikal ne le v naši državi, ampak tudi v Avstriji. Pri nas naj bi bilo prizadetih več kot 1000 hektarjev njiv. Kmetje so te dni čakali, da rastlina pride na površje, vendar so polja bolj ali manj ostala prazna. Medtem ko dobavitelj semen niza dejavnike za slab vznik – od vremena do prepovedi uporabe fungicida se kmetje sprašujejo, kdo jim bo povrnil škodo.

Krompir zgnil v zemlji, čebula zarumenela, vinograde zasuli plazovi

22. 05. 2023 19.14

Zaradi plazov in poplav ter ogromnih količin meteorne vode so močno prizadeta kmetijska zemljišča in številni vinogradi. Časa za novo setev je sicer dovolj, a še zdaleč ni vseeno, kaj kmetje sejejo, pravijo strokovnjaki. Problem pa je tudi, ker sadik krompirja v prodaji ni več, nam je razlagal eden večjih kmetovalcev z 20 zaposlenimi. Ogromni stroški pa čakajo tudi vinogradnike, kjer lahko sanacije večjih plazov v posameznem vinogradu znašajo tudi do 150 tisoč evrov.

Ministrica Šinko: Dogovor s kmeti je mogoč

25. 04. 2023 14.23

Vlada je predstavnikom kmetov poslala odgovor na njihove zahteve. Ker gre za obsežno gradivo, so predlagali, da bi se na pogajanjih ponovno sešli po praznikih, je povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. V odzivu na protest kmetov je še dejala, da imajo kmetje pravico protestirati, in menila, da bi se lahko dogovorili glede zahtev. Tudi na ministrstvu za naravne vire in prostor so pripravljeni na nadaljevanje začetega dialoga s kmetijskimi organizacijami in verjamejo v pozitiven razplet.

Izplačanih več kot 61 milijonov odškodnin – za hektar polja 60, za hišo pa 355 tisoč evrov

14. 04. 2023 06.12

19-letna farsa gradnje tretje razvojne osi ima konkretne posledice za 100 tisoč prebivalcev Koroške in Bele krajine. Regiji, ki nimata niti enega kilometra avtocest, sta prometno precej odrezani od osrednje Slovenije. Edini regionalni cesti sta uvrščeni med najnevarnejše v državi. Na eni strani torej dolge in nevarne vožnje tamkajšnjih prebivalcev, na drugi strani pa veliki zaslužki. Država je namreč do danes izplačala 61,5 milijona evrov odškodnin zdaj že nekdanjim lastnikom zemljišč in objektov na trasi nove hitre ceste.

Uporabnikom Vogrščka letos ne bo treba plačati nadomestila

25. 10. 2022 12.51

DZ je soglašal z zakonom o oprostitvi plačila nadomestila za vzdrževanje in delovanje namakalnega razvoda Vogršček za letos, ker je bilo namakanje iz tega razvoda zaradi sanacijskih del in suše zelo oteženo oz. onemogočeno. Kmetijsko ministrstvo je napovedalo sistemsko ureditev, da za takšne primere ne bo treba sprejemati zakonov.

Uporabnikom Vogrščka letos predvidoma ne bo treba plačati nadomestila

13. 10. 2022 15.41

Vlada je določila besedilo predloga Zakona o oprostitvi plačila nadomestila za vzdrževanje in delovanje namakalnega razvoda Vogršček za leto 2022. Namakanje iz tega razvoda je bilo namreč zaradi sanacijskih del in kasneje suše letos zelo oteženo oz. onemogočeno.

Podvodni vulkan na površju ustvaril rastoči otok

24. 09. 2022 09.06

Pod Tihim oceanom se razteza z največ vulkani posejan globokomorski hrbet (angl. Home Reef). Nastal je zaradi stika treh najaktivnejših tektonskih plošč, katerih premiki povzročajo uhajanje magme v ocean, z ohlajanjem pa nastanejo kamnine. Zaradi pogostih premikov se na območju redno pojavljajo novi otoki.

Med obupanimi kmeti

13. 08. 2022 15.52

Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Požar pod Socerbom omejen, gasilci se bojijo, da se bo burja obrnila v maestral

10. 08. 2022 06.06

Požar pri Socerbu je omejen, ne pa tudi pogašen. Na požarišču je bilo tekom dneva okoli 150 gasilcev s 45 vozili. Iz zrakaso požar gasili trije helikopterji Slovenske vojske, letalo SV Pilatus, dva policijska helikopterja, dva italijanska helikopterja in dva italijanska canadairja. Rižanski vodovod kljub dodatnim težavam še zmore oskrbovati slovensko Istro z vodo. Zagorelo je tudi ob železniški progi na območju Radovljice, a so požari že pogašeni.

Suša prizadela celoten kmetijski sektor, ponekod pridelka sploh ne bo

03. 08. 2022 21.06

Da gre za najhujšo sušo v Sloveniji v zadnjih sto letih, dokazujejo katastrofalne številke o škodi, ki je nastala zaradi izjemne vročine in premalo padavin. Skupna ocena je presegla tisto izpred petih let, neuradno pa znaša vsaj 70 milijonov evrov. Polja so videti opustošena, na kmetijskih pridelkih je škoda nepopravljiva, ugotavlja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, kmetovalci so obupani. Velik upad bo pri žitih, bučah, krompirju, hmelju. Najbolj je prizadeta koruza. Ocenjujejo, da bo pridelek manjši za polovico, ponekod je suša pri koruzi terjala celo 100-odstotni davek, kar pomeni, da pridelka letos ponekod sploh ne bo.

Sanacija po požaru bo trajala vsaj pet let, Kraševci nočejo več borov

28. 07. 2022 19.05

Sanacija 2700 hektarjev uničenega kraškega gozda se bo najverjetneje začela že jeseni, trajala pa bo vsaj pet let. Če so do požara približno polovico kraških gozdnih površin predstavljali iglavci, bo obnova osredotočena predvsem na sajenje listavcev, saj ti težje zagorijo. Težava pa bodo primerne sadike, ki jih v Sloveniji zagotovo ne bo dovolj, zato jih bomo morali najverjetneje uvažati iz sosednjih držav.

Požar pri Zadru gasi šest letal, gori tudi v Istri

25. 07. 2022 15.02

V okolici hrvaškega Zadra je opoldan zagorelo. Požar gasi 26 gasilcev, devet gasilskih vozil in šest letal, zgorel je hektar hrastovega gozda. Dva nova požara sta izbruhnila tudi v Istri v bližini naselja Bale, južno od Rovinja, kjer je pogorelo približno pet hektarov gozda, trave in drugega nizkega rastlinja. Oba požara sta omejena.

Kmetje razočarani nad merili napovedanega razpisa za odkup pšenice

07. 07. 2022 16.38

Vlada naj bi v skladu z napovedmi sprejela sklep o povečanju blagovnih rezerv in nato bo Zavod za blagovne rezerve objavil razpis za odkup letošnjega pridelka pšenice. Merilo za odkup bo najnižja cena. Za kmete je to razočaranje, v zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pa menijo, da bo najbolj oškodovan potrošnik.