halucinacije

Muskov klepetalni robot Grok v boj proti ChatGPT in DeepSeek

18. 02. 2025 12.17

Podjetje xAI je predstavilo zadnjo različico svojega klepetalnega robota Grok. Ustanovitelj in podjetnik Elon Musk upa, da bo Grok 3 našel svoje mesto v zelo konkurenčnem sektorju in se bo lahko ob rob postavil robotoma ChatGPT podjetja OpenAI in DeepSeek istoimenskega kitajskega zagonskega podjetja.

Bosta SD in Levica podprli ovadbo Lindava?

28. 01. 2025 18.40

Ali bosta koalicijski SD in Levica v državnem zboru sledili ideji Gibanja Svoboda ter ovadili nekdanjega šefa policije Lindava, bivšo notranjo ministrico Bobnarjevo pa odrezali od zaupnih informacij? To predvidevajo sklepi parlamentarne preiskovalne komisije o nedopustnih političnih pritiskih na policijo, ki jo vodi poslanec Svobode Aleš Rezar. Ta je svojega strankarskega šefa Goloba v primeru aretacije ruskih vohunov popolnoma oprala sumov, da je vplival na datum policijske racije, pri čemer pa predsednika vlade sploh niso zaslišali.

Boj z duševno motnjo: 23-letnica o svoji bolezni odkrito tudi na TikToku

11. 01. 2025 09.00

Veliko poguma je potrebnega, da človek javno spregovori o svoji bolezni, še toliko bolj, ko gre za duševne motnje, ki jih še vedno spremlja velika stigma. 23-letna Anja Križmančič na družbenem omrežju TikTok deli svoj boj s shizoafektivno motnjo. Gre za redko kombinacijo shizofrenije in bipolarne motnje. Kot pravi, ji to pomaga pri soočanju z boleznijo. S svojo zgodbo pa bi rada pomagala tudi drugim, saj se o tem še vedno premalo govori, čeprav je mentalno zdravje enako pomembno kot fizično.

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?

17. 11. 2024 07.09

Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Začelo se je s slabostjo, vrtoglavico, halucinacijami, nadaljevalo z nezavestjo

25. 10. 2024 18.59

Jesenska sezona gobarjenja je v polnem zamahu. Gob je ogromno, kar nekaj pa je bilo tudi že zastrupitev z njimi. Obiskali smo zakonca Žuk, ki sta pred tedni poleg užitnih bisernic domov prinesla tudi izjemno strupeno panterjevo mušnico. Gobe sta pripravila za zajtrk, potem pa slabost, vrtoglavica, halucinacije. Slavko so v bolnišnico odpeljali s helikopterjem, Antona z rešilcem. Če bi v bolnišnico prišla 10 minut kasneje, ne bi sedela pred vami, pripovedujeta. Svojo zgodbo delita, da bi opozorila, da se napaka lahko zgodi tudi najbolj izkušenim gobarjem.

Zakonca pojedla strupeno gobo, začela halucinirati in izgubila zavest

07. 10. 2024 11.08

V ljubljanskem kliničnem centru zdravijo starejši par, ki je pojedel izjemno strupeno gobo – panterjevo mušnico. Pomotoma sta jo zamenjala z bisernico, ki pa je pogojno užitna goba. Dve uri po obroku je zakoncema postalo slabo, začela sta halucinirati, nato pa sta izgubila zavest. S helikopterjem so ju prepeljali v klinični center, kjer so ju intubirali.

Bodo nekateri rezultati v Googlovem brskalniku postali plačljivi?

04. 04. 2024 18.07

V javnost je prišlo novo poročilo, ki nakazuje na to, da bi Google lahko začel zaračunavati dostop do nekaterih rezultatov iskanja. Posebno premijo bi podjetje zaračunavalo za različico brskalnika, ki ga poganja umetna inteligenca. O različici Googlovega brskalnika brez oglasov pa v podjetju za zdaj ne razmišljajo.

'Uporaba umetne inteligence je v številnih poklicih skoraj nujna'

15. 12. 2023 09.31

"Vidimo, kako tehnologija, zlasti umetna inteligenca, preoblikuje naše delovne navade. Od programiranja do kreativnega razmišljanja, uporaba teh tehnologij ni več izbira, ampak postaja standard," poudarja Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU. Glavni igralci- tehnološki velikani OpenAI, Google, Microsoft, Anthropic pa hitijo z razvojem nepopolnih izdelkov, saj jih skrbi, da bi previdnost tekmecem omogočila prevlado na trgu. V luči sprejetega akta o umetni inteligenci pa se mnogi sprašujejo ali lahko nekaj, kar ne razumemo, sploh reguliramo?

Predsednik Knovsa razkril vsebino zaprte seje, Sova opozorila na tajnost podatkov

09. 11. 2023 09.35

Predsednik Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Janez Žakelj je sklical zaprti nujni seji, na katerih so člani zahtevali natančnejša pojasnila glede izbora datuma aretacije ruskih vohunov. Porajajo se namreč dvomi, da ta ni bil izbran strokovno, pač pa politično. Na popoldanski seji sta Tatjana Bobnar in Boštjan Lindav ponovila svoje trditve. Žakelj je napovedal, da bodo na naslednjo sejo povabili tudi premierja Roberta Goloba. Do besed predsednika Knovsa pa je bil kritičen Uranič. Kot pravi, so pričakovali dokaze, dobili pa "fatamorgano, halucinacije". Meni, da NSi izkorišča Knovs in preusmerja pozornost z afere Dars. Dodatna pojasnila so podali tudi iz Sove in opozorili na varovanje tajnih podatkov.

Sajovic: Mi ne plešemo, ampak iščemo rešitve

26. 10. 2023 12.16

Koalicijski partnerici SD in Levica sta nezadovoljni z načinom delovanja vlade. V SD poudarjajo, da so zanje pritiski na Policijo nesprejemljivi, menijo tudi, da se država sooča z večjimi problemi, kot je število ministrstev. Tudi v Levici so mnenja, da se morajo v vladi resno pogovoriti in določiti politične cilje do konca mandata. Medtem pa v Svobodi pravijo, da se v koaliciji znajo o vsem dogovoriti ter da ne plešejo, ampak iščejo rešitve. Na stanje v koaliciji ter obtoževanje med nekdanjo notranjo ministrico Bobnarjevo in premierjem Golobom pa so se odzvali tudi v SDS.

Ameriška ministrica se je v Pekingu najedla halucinogenih gob

18. 07. 2023 14.56

Minilo je že nekaj dni, odkar se je ameriška finančna ministrica Janet Yellen vrnila iz Pekinga, zdaj pa končno sledijo podrobnosti o njenem obisku, ki naj bi služil izboljšanju odnosov med ZDA in Kitajsko. Poleg seveda obvezne diplomacije si je ministrica privoščila tudi slavne halucinogene gobe.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'

11. 07. 2023 14.06

"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Psihiatrinja o zdravljenju vojnih travm: Grozote onkraj človeškega razuma

23. 04. 2023 14.28

Ljudje, ki so preživeli 44-mesečno obleganje Sarajeva, imajo še danes, tri desetletja po vojni, znake postravmatskega stresnega sindroma, boleče spomine, strah in delno zaceljene rane pa jim znova odpirajo prizori iz Ukrajine, pojasnjuje nevropsihiatrinja, ki je vsa ta leta nudila pomoč žrtvam vojne. Slišala je veliko tragičnih zgodb, nepredstavljivih grozot, ki sežejo onkraj človeškega uma. Zaupala nam je, kaj se jo je najbolj dotaknilo, kje je sama našla uteho in kako presekati začaran krog t. i. transgeneracijske travme.

'Nimam rad primerjave z atomsko bombo'

23. 04. 2023 07.00

Objavljamo nadaljevanje pogovora z enim največjih strokovnjakov za umetno inteligenco pri nas. Marko Robnik Šikonja se na Fakulteti za računalništvo in informatiko že vrsto let ukvarja s strojnim učenjem in obdelavo naravnega jezika. Na strahove, ki prihajajo predvsem iz ZDA, da nas bo umetna inteligenca uničila, gleda zelo preudarno in mirno ter dodaja, da še nismo tako daleč.

Sledi v 3000 let starih laseh: starodavni Evropejci uživali psihoaktivne droge

11. 04. 2023 08.48

Znanstveniki so odkrili neposredne dokaze, da so ljudje v Evropi v bronasti dobi uporabljali psihoaktivne droge, verjetno kot del starodavnih ritualov. Sledi alkaloidnih snovi, ki izvirajo iz rastlin in za katere je znano, da vplivajo na zaznavanje ter povzročajo delirij in evforijo, so se ohranile v pramenih človeških las izpred približno treh tisočletij.

Od marihuane do shizofrenije

21. 03. 2023 15.23

Kanabis, se pravi THC, zelo pogosto povzroča akutna psihotična stanja in pa tudi stanja, ki postajajo vedno bolj podobna shizofreniji, je za Svet na Kanalu A povedal asist. dr. Miran Pustoslemšek, dr.med., vodja Enote za forenzično psihiatrijo, ki deluje znotraj mariborskega UKC.

'Bili so mojstri takšnega mučenja, da si smrt občutil, preden si jo doživel'

29. 01. 2023 07.58

Kraj razčlovečenja, zloma civilizacije, "mrtvih in črvov", pekel. Vse to so bila nacistična koncentracijska taborišča. Medtem ko je iz enih pot vodila le skozi dimnik, je v drugih "osvobajalo" (morilo) delo. A človek išče izhod iz še tako brezizhodne situacije. Eni so upali, drugi so se vdali v usodo, tretji so edino rešitev videli v poskusu bega. Teh slednjih je bilo malo, v svojih poskusih so bili večinoma neuspešni. Toda – kdo so bili, kaj jih je gnalo?

Po zaužitju mlade špinače začeli halucinirati

16. 12. 2022 09.36

Devet Avstralcev v Sydneyju je potrebovalo zdravniško pomoč, potem ko so zaužili mlado špinačo, ki so jo kupili pri trgovcu Costco. Kot so navedli zdravniki, so pri obravnavanih pacientih zaznali nenavadne simptome, kot so halucinacije, zmedenost, povečan srčni utrip in zamegljen vid.

Tadej Golob: Dobil sem dokaz, da nisem nesmrten

04. 12. 2022 15.45

Dobri dve leti potem, ko je omahnil 20 metrov globoko in utrpel tako hude poškodbe, da niti zdravniki niso vedeli, ali ga bodo lahko rešili, večkrat nagrajeni slovenski pisatelj, novinar in kolumnist Tadej Golob pripoveduje, kako je tistega dne slutil, da se bo nekaj zgodilo. V kratkem se namerava vrniti na kraj nesreče, da bi dobil odgovore, zakaj je padel. Svojo diagnozo, tudi 14 dni kome, je posodil glavnemu junaku svoje pete kriminalke Tarasu Birsi. Z nami je spregovoril o vsebini knjige, o okrevanju, o tem, ali se bo vrnil v gore, in o prijatelju, ki se je izkazal v najbolj ključnih trenutkih.

Mati obtožena umora po smrti 4-letnega sina, ki je zaužil bonbone s THC-jem

25. 10. 2022 16.19

Mati iz Virginije je obtožena umora, potem ko je njen štiriletni sin umrl zaradi zaužitja velike količine bonbonov, ki so vsebovali THC. Lokalne oblasti trdijo, da 30-letna Dorothy Annette Clements sinu ni dovolj hitro priskrbela pomoči, saj je dva dni po zaužitju umrl.

Identificirali tri tipe dolgega covida: kateri so glavni simptomi?

12. 08. 2022 08.28

Britanski znanstveniki so analizirali najpogostejše simptome dolgega covida in jih razvrstili v tri glavne skupine. Prvi so nevrološki simptomi, kot so glavobol, utrujenost, izguba vonja in okusa. Ti so prizadeli predvsem osebe, ki so se z novim koronavirusom okužili v času različic alfa in delta. V drugo skupino so britanski strokovnjaki uvrstili osebe z respiratornimi težavami, v zadnji skupini pa so posamezniki s širokim spektrom simptomov.

Simptoma dolgega covida tudi izguba las in motnje spolne funkcije

25. 07. 2022 18.55

S koronavirusom živimo že skoraj dve leti in pol, pa na dan še vedno prihajajo nove ugotovitve o virusu, bolezni in simptomih – predvsem dolgega covida, ki je po mnenju znanstvenikov še vedno (ne dovolj) neraziskano področje. Nova študija Univerze v Birminghamu odkriva kar nekaj novih simptomov dolgega covida, med katerimi so tudi izguba las in motnje spolne funkcije.

Miro Majcen obiskal ljudi, ki so mu rešili življenje: To so moji heroji

11. 06. 2022 09.05

"Ali ni logično?" odgovori na vprašanje, zakaj je šel manj kot leto dni po letalski nesreči, ki jo je kot po čudežu preživel, na Češko. Na kraj, kjer je strmoglavilo letalo. Na kraj, kjer je izgubil prijatelja in kjer je skoraj umrl tudi sam. Vrnil se je, da bi poiskal odgovore na vprašanja, ki mu ne dajo miru. Ker ima občutek, da je tam ostalo nekaj nedokončanega. In ker je hotel pogledati v oči in stisniti roko ljudem, ki so mu rešili življenje.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba

05. 09. 2021 07.00

Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco

25. 07. 2021 07.10

V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

Paris Jackson: Z mamo prvih 15 let nisem imela stikov

17. 06. 2021 09.35

Paris Jackson, hčerka pokojnega glasbenika Michaela Jacksona, je bila gostja v spletni oddaji Red Table Talk, kjer je prvič spregovorila o svojem odnosu z mamo Debbie Rowe, posttravmatski stresni motnji, povezani s paparaci, in poskusu samomora.

V novem dokumentarcu o Robinu Williamsu tudi o demenci, za katero ni vedel

10. 01. 2021 07.00

Poleti 2012 je Robin Williams v svojo knjigo, v katero je zapisal svojih 12 korakov do boljšega in bolj zdravega življenja, napisal stavek: "Rad bi pomagal ljudem, da bi jih bilo manj strah." Nekateri pravijo, da je to njegova prava zapuščina. Bil je igralec, ki je nasmejal več generacij, in človek, ki je samo želel pomagati. Le dve leti po tem zapisu je legendarni komik in igralec Robin Williams umrl.

Vrh ledene gore: bolniki z rakom brez diagnoze. Zakaj ne morete do zdravnika?

03. 09. 2020 13.39

Kaj storiti, ko v časih covid-19 otipate sumljivo tvorbo, ko sumite, da imate raka, telefon v ordinaciji vašega zdravnika pa zvoni v prazno, elektronska pošta ostaja neodgovorjena, če imate srečo, da se vam oglasi medicinska sestra, pa vas odpravi v nekaj kratkih stavkih?

Ob šesti obletnici smrti Robina Williamsa napovedan tudi dokumentarni film

11. 08. 2020 11.27

Igralec, ki je umrl 11. avgusta 2014, bo dobil nov dokumentarni film, v katerem bodo prikazani njegovi zadnji dnevi pred smrtjo, osredotočil pa se bo tudi na zdravstveno stanje priljubljenega komika. Williams se je boril z boleznijo, imenovano demenca z Lewyjevimi telesci ali krajše DLT. Ta je vplivala na njegovo duševno stanje in med drugim povzročila tudi tesnobo ter depresijo.