haaško sodišče za vojne zločine

Izrael: Antisemitsko dejanje, temačen trenutek za ICC. Hamas: Korak k pravici
21. 11. 2024 13.10Mednarodno kazensko sodišče ICC je izdalo nalog za aretacijo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta ter voditelja Hamasa Ibrahima Al-Masrija zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu. Medtem ko ZDA, ki tako kot Izrael niso članica ICC, izdajo nalogov zavračajo, je slovenski premier Robert Golob zatrdil, da Slovenija spoštuje odločitev ICC in jo bo v celoti spoštovala.

Radislav Krstić: Če bi imel možnost, bi šel v Potočare in se poklonil žrtvam genocida
13. 11. 2024 16.48Bivši general vojske Republike Srbske Radislav Krstić je v pismu, ki ga je medijem posredoval Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča, priznal odgovornost za vojne zločine v Srebrenici leta 1995. Zapisal je, da se kesa zaradi sodelovanja v genocidu, in prosil za predčasno izpustitev na prostost. Kot pravi, je storil "nepredstavljivo in neodpustljivo kaznivo dejanje". Če bi imel možnost, bi šel v Potočare, da bi se poklonil žrtvam genocida in prosil za odpuščanje, je dodal.

Sodišče v Haagu nekdanjega poveljnika OVK Shalo obsodilo na 18 let zapora
16. 07. 2024 16.47Haaško posebno sodišče za vojne zločine na Kosovu je danes nekdanjega poveljnika Osvobodilne vojske Kosova Pjeterja Shalo zaradi zločinov med vojno na Kosovu leta 1999 obsodilo na 18 let zapora.

'ICC ni ustvarjen za Zahod, ampak za Afriko in razbojnike, kot je Putin'
23. 05. 2024 10.34Mednarodno kazensko sodišče je v dveh letih obravnavalo dva odmevna in prelomna primera zoper voditelje držav. Prvi, v začetku leta 2023, se je nanašal na ruskega predsednika Vladimirja Putina zaradi zločinov v Ukrajini, drugi, nedavno, na Benjamina Netanjahuja in vodstvo Hamasa. Reakcija ZDA je diametralno nasprotna. V Washingtonu razlagajo, da gre za povsem različna primera, sodišče pa je sedaj pod velikim pritiskom vodilne svetovne države, saj mu (znova) grozijo sankcije.

Na prostost se vrača obtoženi vojni zločinec Franko Simatović
31. 08. 2023 14.20Namestnika nekdanjega vodje srbske Službe državne varnosti (SDB), Franka Simatovića, ki je bil pred haaškim sodiščem obsojen na 15 let zapora, so začasno izpustili in se vrača v Srbijo. Na prostost naj bi se vrnil, ker mu v zaporu ne morejo zagotoviti potrebne zdravniške terapije.

Zgodba o najtežjem kriku iz Srebrenice: 'Nermin, pridi dol'
09. 07. 2023 16.00Za gospo Saliho morda niste slišali, pa bi morali. Morda niste slišali za njenega moža Rama, ki je bil prisiljen, da je svojega sina Nermina klical v smrt, pa bi morali. Zgodba te srebreniške družine simbolizira vso krutost in nehumanost vojne. A hkrati je Salihina zgodba, ki je med vojno v BiH izgubila dva sinova in moža, tudi zgodba izjemne moči in poguma. V Haagu je pričala proti generalu Ratku Mladiću in pri tem ni pristala na status zaščitene priče. Odločno je rekla ne in dejala, da zločincem lahko pogleda v oči.

'Oder je bil krvav, aplavz je zamenjal rafal. Nastopil je zločin'
27. 05. 2023 18.31Vojna na območju nekdanje Jugoslavije je ena najbolj dokumentiranih vojn. Haaško sodišče je zbralo in obravnavalo na milijone dokumentov, vsaka razsodba je bila podkrepljena s številnimi materialnimi dokazi in pričevanji. Vse to gradivo še vedno hranijo v Haagu, čeprav si različne politične strani na območju nekdanje Jugoslavije prizadevajo, da bi se dokopale do originalnih dokumentov. Prek informativnega centra o haaškem sodišču, ki so ga pred nekaj leti odprli v sarajevski Vijećnici, pa lahko vsi zainteresirani dostopajo do arhiva v digitalni obliki. V centru pa si lahko ogledajo tudi originalno sodno dvorano iz Haaga.

30 let od začetka delovanja haaškega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo
25. 05. 2023 06.09Mineva 30 let od ustanovitve Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. V več kot 24 letih je haaško sodišče na zatožno klop pripeljalo nekatere najodgovornejše za zločine med vojnami na območju nekdanje Jugoslavije med letoma 1991 in 2001, med njimi srbskega voditelja Slobodana Miloševića.

'Na dan, ko mi je ostrostrelec ubil brata, se je končalo moje otroštvo'
10. 04. 2023 13.05"Bil sem samo vesel otrok, ki se ne zaveda povsem, kaj se dogaja. Navadiš se na razmere in normaliziraš vojno. Slišiš streljanje – pa kaj, gremo v klet. Ostrostrelec strelja nate – pa kaj, tudi včeraj je. Zvoki siren in eksplozij – to preprosto postane tvoj vsakdan," se otroštva med vojno v BiH spominja Džemil. Mogoče je bolje, da sem živel v nekem otroškem vzporednem vesolju, če bi se spomnil vseh podrobnosti, bi verjetno imel ogromne travme, pravi. Skoraj do konca vojne ni videl krvi, kaj šele trupla. Vse pa se je spremenilo 3. maja 1995, ko je pod strelom ostrostrelca umrl njegov starejši brat.

Operacija Nevihta zaostruje odnose med Beogradom in Zagrebom
23. 08. 2022 11.08Prizivno sodišče v Beogradu je potrdilo obtožnico srbskega tožilstva proti štirim pripadnikom hrvaške vojske zaradi domnevnega vojnega zločina nad srbskimi civilisti v vojaški operaciji Nevihta. Zagreb obtožnico razume kot politično motiviran proces, ki bi bil lahko tudi razlog za blokado Srbije na poti v Evropsko unijo.

Serija Družina: mračna zgodba o padcu Slobodana Miloševića
28. 06. 2022 15.58Napeta mini serija Družina govori o zadnjih dneh pred aretacijo nekdanjega srbskega predsednika Slobodana Miloševića. Serijo, ki so jo v Srbiji predvajali ob 20. obletnici aretacije pokojnega predsednika, lahko od zdaj spremljate tudi na VOYO.

Mineva 30 let od začetka obleganja Sarajeva: 'Nikoli ne bomo izgubili upanja'
05. 04. 2022 12.5630 let po začetku vojne v Bosni in Hercegovini se Sarajevo poklanja svojim državljanom, ki so preživeli najdaljše vojaško obleganje v sodobni zgodovini, in se spominja na tisoče tistih, ki ga niso. Številni preživeli pripovedujejo, da je letošnja obletnica zanje še posebej težka, saj jo obeležujejo v času, ko podobno trpljenje doživljajo civilisti v Ukrajini. Žrtvam so se poklonili na mostu, kjer sta umrli prvi žrtvi, županja Sarajeva pa je izrazila upanje, da se sarajevski scenarij ne bo ponovil v Ukrajini.

Nekdanja srbska obveščevalca Simatović in Stanišić dobila 12 let zapora
30. 06. 2021 16.25Sodni senat Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča (MICT) v Haagu je na ponovljenem sojenju nekdanja vodilna moža srbske varnostne službe Franka Simatovića in Jovico Stanišića obsodil na po 12 let zapora zaradi sodelovanja pri vojnih zločinih na Hrvaškem in v BiH med letoma 1991 in 1995. Gre za prvostopenjsko razsodbo.

Sodišče Mladiću potrdilo dosmrtno kazen za zločine med vojno v BiH
08. 06. 2021 08.23Sodniki Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča so v celoti zavrnili pritožbo nekdanjega poveljnika sil Republike srbske Ratka Mladića ter s tem potrdili obsodilno sodbo prvostopenjskega sodišča iz leta 2017. Današnja pravnomočna odločitev sodnikov, ki prihaja 26 let po genocidu v Srebrenici, pomeni, da bo Mladić preostanek svojega življenja preživel v zaporu.

'Priložnost za tiste, ki zanikajo genocid, da sprejmejo resnico'
08. 06. 2021 16.41V Bosni in Hercegovini so potrditev dosmrtne sodbe Ratku Mladiću pričakovali, čeprav je bošnjaška stran izrazila obžalovanje, da sodišče ni priznalo genocida tudi v drugih občinah BiH. Bošnjaški član predsedstva BiH Džaferović je dejal, da je sodba vsaj delno zadoščenje za žrtve in izrazil zadovoljstvo, da bo svet Mladića poznal zgolj kot vojnega zločinca. Medtem je srbski član predsedstva Dodik prepričan, da obsodba nima nobene zveze s pravom ali pravico.

V BiH aretirali sedem nekdanjih pripadnikov vojske bosanskih Srbov
16. 09. 2020 12.56Policija v BiH je zaradi suma vojnih zločinov prijela sedem nekdanjih pripadnikov vojske in policije bosanskih Srbov, je potrdilo tožilstvo BiH. Osumljeni so poboja Bošnjakov iz kraja Novoseoci leta 1992. V Sarajevu pa so predstavili posebno poročilo, ki kaže, da proti več kot 4000 osumljenim vojnih zločinov v BiH še niso uvedli postopkov.

Tožilstvo na sodišču v Haagu zahtevalo potrditev dosmrtne obsodbe za Mladića
26. 08. 2020 14.57Tožilstvo Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča je v prizivnem postopku pozvalo sodnike k potrditvi prvostopenjske obsodbe bivšega poveljnika sil Republike srbske Ratka Mladića na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in drugih zločinov med vojno v BiH. Sodbo naj bi sodniki izrekli čez devet mesecev.

Na sodišču v Haagu se je začel prizivni postopek v primeru Ratka Mladića
25. 08. 2020 07.51Na Mehanizmu za mednarodna kazenska sodišča v Haagu se je po več preložitvah začel prizivni postopek na sojenju bivšemu poveljniku sil Republike srbske generalu Ratku Mladiću, ki je bil leta 2017 na prvi stopnji obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in vojnih zločinov med vojno v BiH. Končno pravnomočno sodbo lahko pričakujemo v prvi polovici prihodnjega leta.

'Vem, kako sta bila oblečena, ko sta odšla. Ti spomini so nepozabni'
11. 07. 2020 07.00"Najmanj, kar lahko naredimo, je, da spomnimo svet na to veliko krivico, ki se je zgodila tukaj," je ob 25. obletnici genocida v Srebrenici dejala Nirha Efendić. Kot 16-letno dekle je gledala, kako so srbski vojaki ločevali družine in moške odpeljali na streljanje. "Očitno obstaja v ljudeh neka pošast, ki vsake toliko časa vznikne in se opogumi, da naredi nekaj takšnega," pravi in dodaja, da jo skrbi naraščanje nacionalizma in vračanje ideologij.

Hartmannova razkrila, kdo je Praljaku v sodno dvorano prinesel strup
20. 04. 2019 16.51Haaški obsojenec Praljak v zaporu ni mogel skrivati strupa, je jasna nekdanja tiskovna predstavnica haaškega sodišča. Kdo mu je pri samomoru pomagal? Nizozemske oblasti so preiskavo zaključile in ugotovile, da za to ni odgovoren nihče. A Hartmannova je prepričana, da je to lahko storil le nekdo iz njegove ožje ekipe.

'Vse se je dobro izteklo, dobil je, kar si je zaslužil'
20. 03. 2019 07.44Z izrekom pravnomočne sodbe nekdanjemu predsedniku Republike Srbske Radovanu Karadžiću se je končalo eno najpomembnejših sojenj zaradi zločinov med vojno na območju nekdanje Jugoslavije. Karadžiću so kazen povišali na dosmrtni zapor, kar je v prizivnem postopku na sodišču v Haagu zahtevalo tožilstvo.

Kje so danes glavni akterji genocida v Srebrenici?
11. 07. 2018 13.43Za genocid in zločine v Srebrenici so na sodišču v Bosni in Hercegovini in na haaškem sodišču doslej obsodili 44 oseb na skupno skoraj 700 let zapora in štiri dosmrtne kazni. Kje so danes obsojeni zločinci? Nekateri so umrli še preden so začeli prestajati kazen, nekateri z novo identiteto živijo v tujini, nekatere svojci žrtev gledajo vsak dan ...

Obramba izpostavila pomanjkanje dokazov proti Karadžiću
24. 04. 2018 14.55V prizivnem postopku v procesu proti Radovanu Karadžiću na sodišču v Haagu je obramba zavrnila Karadžićevo krivdo za genocid. Tožilstvo namreč po mnenju Karadžićevih odvetnikov ni predložilo dokazov za to. Odločitev pa bodo najverjetneje sporočili decembra.

Podaljšali rok za pritožbo na obsodbo Mladića na dosmrtni zapor
22. 12. 2017 16.29Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča je za tri mesece podaljšal rok za vložitev pritožb na prvostopenjsko razsodbo haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije bivšemu vojaškemu vodji bosanskih Srbov Ratku Mladiću. Srbija pa je sporočila, da bo prosila za Mladićevo začasno izpustitev, da bi se lahko zdravil v Srbiji.

Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji po 24 letih zaprlo vrata
21. 12. 2017 18.14Haaško sodišče je po 24 letih delovanja zaprlo svoja vrata. Od ustanovitve leta 1993 je obsodilo 90 vojnih zločincev, a dal glas tudi žrtvam, je izpostavil generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Še nedokončane postopke je prevzel Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča v Haagu, v okviru tega bodo potekali prizivni postopki v primerih Karadžića, Mladića in Šešlja.

FOTO in VIDEO: Tožilec sodbo označil za prelomno, Mladićev sin že napovedal pritožbo
22. 11. 2017 10.05Haaško sodišče je bivšega poveljnika vojske bosanskih Srbov Mladića spoznalo za krivega genocida v Srebrenici ter vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med obleganjem Sarajeva, zajetja opazovalcev za talce ter drugih zločinov med vojno v BiH. Prisodilo mu je dosmrtno kazen. Mladić se je med branjem razsodbe razburil, zato so ga odstranili iz sodne dvorane.

Karadžić se je pritožil na obsodbo: Gre za politično obsodbo
22. 07. 2016 11.07Bivši vodja bosanskih Srbov, ki ga je haaško sodišče obsodilo na 40 let zapora, je prepričan, da ni bil deležen poštenega sojenja, saj so sodniki že v naprej "predpostavljali, da je kriv, in nato izrekli sodbo, ki je opravičila to predpostavko". Meni, da je šlo za "politično sojenje, katerega namen je bilo demonizirati njega in srbski narod v BiH".

Odvetnik: Haaško sodišče prekinilo sojenje Goranu Hadžiću
02. 04. 2016 13.02Odločitev o prekinitvi sojenja so sprejeli zaradi Hadžićevega zdravstvenega stanja, saj ima tumor na možganih. Hadžić se je ob začetku sojenja izrekel za nedolžnega v vseh 14 točkah obtožnice.

Šešelj po oprostilni sodbi: Hvala sodnikom, ideja velike Srbije je večna
31. 03. 2016 07.08Haaško sodišče je Vojislava Šešlja, vodilnega zagovornika velikosrbske ideje, oprostilo vseh obtožb. Razlog je pomanjkanje konkretnih dokazov in slabo delo tožilstva. Šešelj pripravlja milijonsko tožbo. Na novinarski konferenci se je ponorčeval, češ da bi bil lahko vsaj malo kaznovan, da bi bili nasprotniki nekoliko tišji.

Pesnik in psihiater, ki je sejal smrt
24. 03. 2016 16.05Radovan Karadžić, po izobrazbi psihiater, ki mu je haaško sodišče izreklo 40 let zapora za genocid in vojne zločine v BiH, je za svoje podpornike junak. Za večino mednarodne skupnosti in žrtve pa je vojni zločinec, ki se bo v zgodovino zapisal kot tvorec najhujših vojnih zločinov po drugi svetovni vojni.