gubina

Edina možnost je JEK2, najslabša možnost je JEK2?
08. 12. 2024 08.21Nekje med tema dvema skrajnostma se bodo kresala mnenja, ko se bomo v prihodnjih mesecih, morda letih, odločali o energetski prihodnosti Slovenije. Bo to nova jedrska elektrarna, če bo, kakšna bo in kdo jo bo gradil? Ali pa morda obnovljivi viri: veter, sonce, zeleni vodik?

Bomo gradili JEK2? 'Odločitev mora biti premišljena'
19. 09. 2024 15.26Odločitev, ali naj država zgradi drugi blok jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2), mora biti premišljena, potrebne so dodatne študije, da bi jo lahko sprejeli čez štiri leta, so ugotavljali v razpravi, ki jo je pripravilo resorno ministrstvo. Referendumski "ne" bi pomenil konec projekta, "da" pa nadaljevanje, a še ne končne odločitve.

Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije v Evropi?
13. 06. 2024 06.00Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije med vsemi evropskimi državami? V sredo je bila namreč cena za megavatno uro 115 evrov, kar je denimo 50 evrov več kot v sosednji Avstriji ter v Nemčiji in Španiji. Cena pa je tudi 70 evrov višja kot v Franciji. Da v prvi polovici junija na dnevnem borznem trgu res beležimo nekoliko višje cene, priznavajo tudi v državnem Elesu. Ali bomo to na položnicah občutili tudi državljani in podjetniki? Z nami je minister za okolje podnebje in energijo Bojan Kumer.

Na izbiro le drage rešitve
26. 01. 2024 06.14V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.

Kako je pred 50 leti razpadlo električno omrežje in povzročilo električni mrk
11. 09. 2023 18.47Dolgotrajna suša, remont termoelektrarn, pospešen gospodarski razvoj in šibko električno omrežje. Vse to so bili dejavniki, ki so pred 50 leti privedli do razpada električnega omrežja na območju države. Posledično je Slovenija 11. septembra 1973 doživela električni mrk. Ustavile so se tovarne, v težavah so bile bolnišnice, brez elektrike so bila gospodinjstva. Je pa zato dogodek pospešil ključne investicije v slovensko energetiko.

'Brat je s svojim telesom grel jamarko, nato po spominu narisal načrt jame'
17. 04. 2023 04.43Okoli 4. ure zjutraj, 33 ur po tem, ko so začeli z delom, je jamarskim reševalcem uspelo neverjetno – z nadčloveškimi napori so iz nove jame pri Dolenji vasi pri Cerknici na površje dvignili svojo kolegico – ponesrečeno jamarko Jamarskega društva Rakek. Jamarka je sicer še vedno v smrtni nevarnosti. V reševalni akciji je sodelovalo 150 ljudi, za širjenje ožin pa so porabili pol kilograma eksploziva. V času nesreče je bil ob ponesrečenki tudi brat, ki jo je do prihoda reševalcev grel s svojim telesom. Nato je po spominu narisal načrt jame in reševalcem pomagal pri načrtovanju miniranja.

Po gospodarstvu žrtev energetske krize tudi zeleni prehod?
12. 10. 2022 17.10Številni strokovnjaki, med njimi ekonomisti, inženirji in okoljevarstveniki, opozarjajo, da bi lahko vojna v Ukrajini in z njo povezana energetska kriza upočasnili trajnostni prehod. Države mrzlično iščejo izhod iz krize visokih cen energentov, pri tem pa v imenu blaženja njenih posledic začasno ustavljajo že začete trajnostne projekte. Kako bomo zimo preživeli pri nas? Z varčevanjem, menijo strokovnjaki. Zeleni prehod pa kljub temu moramo izvesti.

Za reševanje 21-letnika so potrebovali kri 200 krvodajalcev
04. 06. 2022 07.00Darovanje krvi dobesedno rešuje življenja. Tudi zaradi številnih krvodajalcev je 21-letni Siniša po hudi poškodbi še vedno živ. Za njegovo reševanje in zdravljenje so namreč zdravniki porabili skoraj 100 litrov krvi, za kar je moralo kri darovati kar 200 krvodajalcev. 21-letnik se je zato ob prazniku slovenskega krvodajalstva vsem krvodajalcem iskreno zahvalil.

'Včasih pripeljejo tako poškodovane, da jih za pete vlečemo iz groba'
02. 06. 2022 13.33V Sloveniji dnevno potrebujemo vsaj 350 darovalcev krvi, če želimo zadostiti potrebam, ki jih pri vsakodnevnem delu potrebuje zdravstvo, pred dnevom krvodajalstva izpostavljajo pristojni. S krvjo rešujemo življenja, saj je trenutno ni mogoče nadomestiti z nobeno drugo tekočino.

Življenje najhuje poškodovanega ogroženo, utrpel hude opekline po telesu
12. 05. 2022 10.42Po eksploziji v kočevskem Melaminu so se aktivirali tudi v ljubljanskem UKC, kamor so prepeljali dve najhuje poškodovani osebi. Zvečer pa je za TV Slovenija direktor podjetja dejal, da je eden od huje poškodovanih umrl, tako da je nesreča skupaj zahtevala šest življenj, en hudo poškodovan pa se še vedno zdravi v UKC-ju. Kmalu po nesreči so sicer aktivirali načrt za množične nesreče, saj so pričakovali večje število poškodovancev, a so nekaj ur kasneje stopnjo pripravljenosti znižali.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Začel se je movember: obolevnost za rakom prostate pri nas in v svetu raste
01. 11. 2017 17.25Tudi v letošnjem novembru bo potekala preventivna akcija z imenom movember, ki je namenjena ozaveščanju o raku prostate. Po podatkih nacionalnega registra raka za obdobje 2010-2014 v povprečju za rakom prostate umre na leto 376 Slovencev, 1480 pa jih vsako leto na novo zboli. Ob koncu leta 2014 je imelo v državi rak prostate 11.133 moških.

Nadzor nad zdravljenjem 14-letnika še ni stekel, specialiste za komisijo iščejo v tujini
27. 06. 2017 11.58Nadzor nad primerom smrti 14-letnega dečka na pediatrični kliniki UKC Ljubljana bo stekel med poletjem, ocenjujejo na Zdravniški zbornici. Nadzorna komisija namreč še ni imenovana. Ker je slovenskih specialistov premalo, te tako iščejo tudi v tujini.

November je čas za movember, zaradi raka prostate na leto umre več kot 350 Slovencev
01. 11. 2016 08.09Spet je tukaj november, mesec, v katerem si moški množično puščajo brke in na ta način poskušajo osveščati o raku prostate in testisov ter opozoriti tudi na druge bolezni, ki prizadenejo zgolj ali predvsem moške. V Sloveniji bodo letos zbirali denar za pripomočke, ki jih potrebujejo na onkologiji.

Movember se bliža, zdravniki opozarjajo: preveč moških pri nas umre za rakom prostate
27. 10. 2016 15.02Bliža se november, ki je proglašen kot mesec movember, v katerem se ozavešča o raku prostate. Zaradi tega raka namreč po nepotrebnem umre preveč Slovencev, več kot 350 na leto, 1300 letno jih na novo zboli. Pred tremi leti je bilo 13.717 takih bolnikov, za letos predvidevajo, da jih bo 14.800. Stroka moškim po 45. letu priporoča testiranje.

Pogum je lahko meja med življenjem in smrtjo: brki novembra niso za okras, so obljuba
05. 11. 2015 19.22Movember je za nekatere le mesec, ko spremenijo svoj videz. A v resnici ima globlji pomen. Janez Usenik se je odločil, da bo postal pravi moški, pregnal sram in strah in jasno vprašal zdravnika - ali je čas, da si da pregledati prostato.

Začenja se najbolj kosmat mesec v letu. Boste podprli movember in si pustili rasti brke?
02. 11. 2015 15.08Za rakom prostate letno umre 360 Slovencev, zboli jih 1200. Mesec osveščanja o tej bolezni se imenuje movember, namenjen pa je spodbujanju moških, da si v novembru pustijo rasti brke in s tem pripomorejo k informiranju o raku prostate, sicer najbolj smrtonosnem raku med slovenskimi moškimi.