griša močnik

Rezultati Lenarčičevih meritev nad indijsko podcelino alarmantni
25. 04. 2023 10.47Slovenski letalec in raziskovalec Matevž Lenarčič je v sklopu projekta GreenLight World Flight z raziskovalnim letalom v 20 dneh opravil meritve nad območjem 12 držav na Bližnjem vzhodu in indijski podcelini. Meritve na več kot 20.000 kilometrih poti so pokazale zaskrbljujoče slabo stanje ozračja, rezultati pa so alarmantni.

Okoljska raziskava: segrevanje atmosfere in nastanek hurikanov
07. 09. 2022 09.13Matevž Lenarčič in dr. Griša Močnik znova sodelujeta v mednarodni okoljski raziskavi JATAC 2022, ki tokrat poteka nad območjem Zelenortskih otokov. Cilj raziskave je ugotoviti vpliv naravnih in antropogenih onesnaženj z aerosoli ter trdimi delci na segrevanje atmosfere in nastanek hurikanov nad južnim Atlantikom.

Lenarčičeva ekipa opozorila še na onesnaženost zraka na Zahodnem Balkanu
22. 06. 2022 14.27Raziskovalci so letos v okviru projekta Green Light World Flight s pilotom Matevžem Lenarčičem in znanstvenikom Grišo Močnikom na čelu opravili meritve kakovosti zraka na območju Zahodnega Balkana. Sarajevo je eno od mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu, starejši avtomobili in zastareli energetski sistemi pa težave povzročajo tudi v Beogradu, so navedli.

Znani slovenski letalec bo meril onesnaženost ozračja nad Balkanom
14. 01. 2022 16.45Znani slovenski letalec in raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič je poletel proti Sarajevu, kjer bo v prihodnjih dneh opravil meritve aerosoliziranih delcev v ozračju nad območjem, ki spada med najbolj onesnažene v Evropi in na svetu. V prvem delu misije bodo opravljene meritve nad Bosno in Hercegovino, Lenarčič bo letel nad Banjaluko, Zenico, Kaknjem in Sarajevom, nadaljeval pa bo nad Ugljevikom in Tuzlo. Z meritvami bo Lenarčič nadaljeval v začetku aprila, ko so predvideni poleti nad deli Srbije, ki prav tako veljajo za zelo onesnažene.

Lenarčič in Močnik uspešna na misiji JATAC 2021
04. 10. 2021 12.44Na mednarodni okoljski raziskovalni misiji na Zelenortskih otokih Jatac 2021 je sodelovala tudi slovenska Univerza v Novi Gorici. Vodja Centra za raziskave atmosfere Griša Močnik je z Matevžem Lenarčičem opravil enajst raziskovalnih poletov, med katerimi sta zajemala podatke v spodnjem sloju atmosfere do višine približno treh kilometrov.

Narava in elektrika: 'odreči se bomo morali ugodnostim, kot so klime in avtomobili'
27. 07. 2019 08.00EK si razogljičenja družbe ne predstavlja brez jedrske energije, medtem ko okoljevarstvene organizacije opozarjajo, da ta s seboj prinaša mnoga tveganja. Rešitev vidijo predvsem v zmanjšanju porabe električne energije. A čemu bi se morali odreči, da bi nam uspelo drastično zmanjšati porabo električne energije, ki narašča, in kako narava vpliva na možnosti proizvodnje električne energije z obnovljivimi viri?

Lenarčič se znova podaja na pot: 'Ta zgodba lahko prinese le dobro'
29. 03. 2018 15.25Matevž Lenarčič se odpravlja na okoli 21.000 kilometrov dolgo pot, ki naj bi jo v nekaj več kot mesecu dni preletel v 13 etapah. Polet bo imel velik pomen za znanost. "Najpomembnejši rezultati tega projekta so meritve na področjih, kjer jih doslej še ni bilo," je dejal vodja znanstveno-raziskovalnega dela ekipe Green Light World Flight Griša Močnik.