grgič

Najboljša zaščita proti klopnemu meningoencefalitisu je cepljenje

17. 03. 2025 13.27

Slovenija še vedno sodi med države z najvišjo pojavnostjo klopnega meningoencefalitisa (KME) v Evropi, so na novinarski konferenci NIJZ opozorili strokovnjaki. V zadnjem desetletju je v Sloveniji za KME zbolelo povprečno 100 ljudi letno. Zbrani so poudarili, da cepljenje predstavlja najučinkovitejšo zaščito proti tej bolezni.

Bliža se vrhunec sezone gripe, za cepljenje še ni prepozno

15. 01. 2025 17.49

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kljub temu da je sezona gripe že v teku, še vedno priporoča cepljenje proti tej bolezni. Vrh sezone pričakujejo čez nekaj tednov, cepljenje pa svetujejo vsem prebivalcem, ki so starejši od šestih mesecev. Opozarjajo, da za gripo vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.

Pred sezono gripe strokovnjaki pozivajo k cepljenju

04. 10. 2024 13.33

Strokovnjaki pred sezono gripe opozarjajo, da gre za zelo nalezljivo bolezen, ki se zelo lahko širi med ljudmi. Poudarjajo, da je zdaj idealen čas za cepljenje proti gripi, ki je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo, predvsem pa učinkovito ščiti pred težkimi poteki in zapleti gripe. Cepljenje priporočajo vsem starejšim od šest mesecev.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala

19. 04. 2024 19.21

Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

'Cepimo se zato, da ostanemo zdravi. Ko enkrat zbolimo, je že prepozno'

19. 04. 2024 14.15

Strokovnjaki so pred svetovnim in evropskim tednom cepljenja poudarili pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos s tednom posebej obeležujejo 50. obletnico, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja.

'Manekenke izražamo energijo, ki je pri robotih ne vidiš'

11. 10. 2023 21.13

Umetna inteligenca je že močno zarezala v naša življenja, njen vpliv pa lahko čutimo praktično že v vsakem poklicu. S tem se strinjajo tudi finalistke izbora World Top Model, ki sicer verjamejo, da ne glede na razvoj tehnologije, poklica manekenke nikoli ne bodo zamenjali roboti. Dekleta, ki se bodo kmalu pomerila na finalnem izboru, ki bo potekal na Brdu pri Kranju, so nam pred dogodkom zaupala še marsikatero skrivnosti o sebi pa tudi o lepotnih trendih.

Zaradi epidemije covida-19 se je znižala precepljenost otrok

24. 04. 2023 14.23

Strokovnjaki so ob začetku svetovnega in evropskega tedna cepljenja na novinarski konferenci poudarili pomen precepljenosti otrok in odraslih. Izpostavili so predvsem pomen izboljšanja precepljenosti pri rutinskih cepljenjih, posebej tistih, pri katerih se je precepljenost med epidemijo covida-19 znižala.

Zamejski Slovenci v Italiji morajo za šumnik na vozniški doplačati 60 evrov

31. 03. 2023 20.26

Pripadniki slovenske manjšine v Italiji so znova na nogah. Če želijo v vozniškem dovoljenju imeti zapisano ime s šumniki, jih to stane dodatnih 60 evrov, na samo dovoljenje pa morajo zato čakati dlje. Gre za eklatantno nepravilnost in kršenje zakona, ki ščiti Slovence v Italiji, pravi slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc. Številni se sprašujejo, ali to pomeni vračanje v temne čase sovraštva do vsega slovenskega. Tudi zato, ker avstrijska manjšina na južnem Tirolskem nima takšnih težav in ne doplačuje za to, da jim v dokument natisnejo umlaut.

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'

06. 03. 2023 17.49

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa zaključila z delom

24. 02. 2023 12.01

Epidemiološka situacija v Sloveniji je stabilna, zato ni več potrebe po delovanju posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa, je sporočil vodja skupine Mario Fafangel. Ob tem se je vsem zahvalil za sodelovanje. So pa odločevalcem poslali nov dokument z usmeritvami za srednje in dolgoročno obvladovanje covida-19.

Slovenci ne zaupamo več v cepljenje, znašli smo se 'na repu' Evrope

08. 02. 2023 20.34

Direktorico Evropskega centra za nalezljive bolezni skrbi, ker so ljudje v nekaterih državah Evropske unije vedno bolj zadržani do cepljenja proti nalezljivim boleznim. Slovenija je ena od tistih, kjer je po epidemiji covida-19 zaupanje v cepljenje tako padlo, da smo zdaj prav na repu evropskih držav. To pa se ne pozna le pri cepljenju proti covidu-19, ampak tudi pri cepljenju proti drugim boleznim.

Ali je tudi Mak Grgić na grammyjih prejel bogato darilno vrečko?

07. 02. 2023 20.00

Prah, ki so ga dvignili grammyji, se še ni polegel. Na družbenih omrežjih še vedno divjajo burne razprave glede Madonninega obraza, številni so namreč prepričani, da je neprepoznavna. Veliko pozornosti sta ukradla tudi Jennifer Lopez in njen mož Ben Affleck, ki je bil vidno slabe volje. Na podelitvi pa je bil tudi slovenski nominiranec Mak Grgić, ki žal grammyja ni prejel. Poklicali smo ga v Los Angeles in izvedeli, koga vse je videl na rdeči preprogi in ali je res prejel darilno vrečko v vrednosti 50.000 dolarjev.

Epidemiologinja: Cepivo proti gripi je še na zalogi, cepite se

14. 12. 2022 10.46

Epidemiologinji Nuška Čakš Jager in Marta Grgič Vitek iz Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sta pojasnili, da je prognoza Evropskega centra za nalezljive bolezni slaba. Število okužb s koronavirusom naj bi naraščalo, prav tako je respiratorni sincicijski virus letos svoj pohod začel zelo zgodaj, prej kot so pričakovali.

Prvih 4900 odmerkov za omikron prilagojenega cepiva že na voljo

13. 09. 2022 08.25

Ta teden se začenja cepljenje s prvimi odmerki z omikronu prilagojenim cepivom. Na voljo je okoli 4900 odmerkov. Toliko so jih namreč zaenkrat naročili različni izvajalci cepljenja. Gre za poživitvene odmerke, ki so na voljo tistim, ki so opravili osnovno cepljenje.

Cepljenje proti gripi bo tudi letos brezplačno

10. 09. 2022 10.12

Cepljenje proti gripi bo tudi letos brezplačno za vse osebe z obveznim zdravstvenim zavarovanjem, ki se bodo želele cepiti. Cepivo proti gripi bo v Slovenjo predvidoma dostavljeno sredi septembra, tako da se bo cepljenje z oktobrom zagotovo lahko začelo, so sporočili z ministrstva za zdravje.

V Slovenijo prihajata dve novi cepivi, registrirani za poživitvene odmerke

09. 09. 2022 09.16

Nacionalna koordinatorica cepljenja Marta Grgič Vitek je podala izjavo o aktualnih informacijah glede cepljenja proti covidu-19. Kot je povedala, pričakujejo, da bodo cepiva v Slovenijo prišla naslednji teden, ko bi tudi že lahko začeli s cepljenjem. Novi cepivi sta registrirani za cepljenje s poživitvenim odmerkom, pokrivata pa tako originalno različico kot novejšo različico omicrona, ki letos prevladuje. Iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so sicer ta teden sporočili, da bo Slovenija dobila dobrih 370.000 odmerkov cepiv, ki so prilagojena prvotni različici novega koronavirusa in različici omikron BA.1, ki v Sloveniji sicer ni več prevladujoča. Slovenija lahko v septembru skupaj računa na od 500.000 do 700.000 odmerkov prilagojenih cepiv.

Jeseni na voljo cepiva za podrazličici omikrona?

10. 08. 2022 17.53

Evropska agencija za zdravila (Ema) namerava jeseni odobriti cepivo podjetja Pfizer/BioNTech, ki je prilagojeno za zaščito pred podrazličicama BA.4 in BA.5 različice omikron, so sporočili iz agencije. Omenjeni podrazličici namreč povzročata nov val okužb po svetu.

Posvetovalna skupina bo sklepe sprejemala z večino glasov

09. 07. 2022 10.21

Posvetovalna skupina za covid-19 je na prvem sestanku določila način dela in opredelila področja delovanja. Določili so 10 delovnih skupin, njihove vodje pa so morale do srede posredovati predloge za imenovanje članov skupin, so sporočili na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Nova posvetovalna skupina bo o ukrepih tehtala na podlagi treh scenarijev

28. 06. 2022 11.25

Vodja centra za nalezljive bolezni pri NIJZ in nove posvetovalne skupine za covid-19 Mario Fafangel je na novinarski konferenci predstavil člane posvetovalne skupine za covid-19. O epidemičnih priporočilih in ukrepih bo skupina tehtala na podlagi treh scenarijev razvoja epidemije covida-19, stališča pa javno objavljala na spletni strani NIJZ.

Kaj so opičje koze in kakšni so simptomi?

24. 05. 2022 10.46

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije opičje koze povzroča virus, soroden tistemu, ki je kriv za bolezen črnih koz. Ta je bila z globalno kampanjo cepljenja izkoreninjena leta 1980. Simptomi pri okužbi z virusom opičjih koz so lahko blagi ali resni. Sprva se pojavijo simptomi, podobni gripi, kot so vročina, bolečine v mišicah in otekle bezgavke. Pozneje pa se lahko pojavijo izpuščaji in rane, ki so občasno tudi boleče.

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične

23. 05. 2022 08.31

Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

Primere opičjih koz do zdaj potrdili v devetih evropskih državah

21. 05. 2022 15.53

Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da je bilo doslej v vsaj 12 državah potrjenih več kot 80 primerov opičjih koz, trenutno pa preiskuje še 50 domnevnih primerov okužb. Okužbe so bile potrjene v devetih evropskih državah ter v ZDA, Kanadi in Avstraliji.

Primere opičjih koz potrdili tudi v Avstraliji, na Švedskem, v Franciji in Nemčiji

20. 05. 2022 14.28

Avstralske zdravstvene oblasti so potrdile prvi primer okužbe z virusom opičjih koz, preiskujejo pa še en primer verjetne okužbe. Oba moška sta se nedavno vrnila s potovanja po Evropi. V četrtek se je vse daljšemu seznamu držav s potrjeno okužbo pridružila še Švedska. O prvih primerih opičjih koz poročajo tudi iz Francije in Nemčije. Na NIJZ pojasnjujejo, da primera opičjih koz v Sloveniji še niso zaznali.

Omikron potrdili tudi pri nas. Bi lahko to pomenilo nov val?

14. 12. 2021 09.53

V Sloveniji so potrdili okužbo z novo različico koronavirusa omikron. Kot je pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij prof. dr. Miroslav Petrovec, so omikron nedvomno potrdili pri štirih vzorcih. Vse osebe so z območja prestolnice, epidemiološka preiskava je v teku. Ena izmed okuženih oseb z novo različico je covid-19 v preteklosti že prebolela. Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil bojazen, da bi lahko to pomenilo nov val in pozval k cepljenju, tudi s poživitvenim odmerkom. Kot dodaja dr. Petrovec, je verjetno okužba razširjena bolj, kot so pričakovali, saj so bili vzorci odvzeti že med 29. novembrom in 6. decembrom, kar pomeni, da je od tedaj preteklo že kar nekaj časa. Ali so okužbe uvožene ali gre že za prenos znotraj države, še ni znano.

Potrdili spremembe: digitalno potrdilo veljavno le še 270 dni

14. 12. 2021 11.18

Posvetovalna skupina je potrdila sicer pričakovane spremembe. Poživitveni odmerek še vedno priporočajo po šestih mesecih, so pa spremenili najkrajši možni čas po osnovnem cepljenju, ki ga je mogoče prejeti: to je zdaj tri mesece. Covidno potrdilo bi skladno z njihovim predlogom za tiste, ki poživitvenega odmerka še niso prejeli, veljalo le 270 dni. Za zdaj velja, da za prebolevnike poživitveni odmerek ni potreben.

Slovenke do visoke zmage proti Poljakinjam

07. 06. 2021 19.24

Slovenske košarkarice so v sklopu priprav za nastop na evropskem prvenstvu odigrale prvo od dveh načrtovanih prijateljskih tekem s Poljsko. Slovenke so v dvorani na Kodeljevem zabeležile zanesljivo zmago (89:53). Košarkarice so zanesljivo dobile tudi peto pripravljalno tekmo pred EuroBasketom. Prva strelka Slovenk je bila Eva Lisec z 18 točkami.

V torek 532 novih okužb. Z enim odmerkom cepljena tretjina starejših od 18 let

19. 05. 2021 09.29

V Sloveniji smo v torek opravili 4469 PCR-testov, pri tem pa potrdili 532 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 11,9 odstotka. V bolnišnicah se zdravi 368 bolnikov s covidom-19, sedemdnevno povprečje potrjenih okužb je s 444 padlo na 417. S skorajšnjim prehodom v zeleno fazo epidemije covida-19 je predvideno vnovično sledenje stikom s strani epidemiologov, je na novinarski konferenci napovedala Nuška Čakš Jager z NIJZ. Njena kolegica Marta Grgič Vitek pa je izpostavila, da je cepljenje proti covidu-19 priporočljivo tudi za prebolevnike.

Po cepljenju s Pfizerjevim cepivom doslej 12 zapletov s strdki, po AstraZeneci 10

14. 04. 2021 13.32

Na NIJZ so do nedelje prejeli 12 prijav zapletov s krvnimi strdki po cepljenju s cepivom proti covidu-19 Pfizerja in BioNTecha ter 10 po cepljenju s cepivom AstraZenece, je danes pojasnila nacionalna koordinatorica programa cepljenja Marta Grgič Vitek. Do sedaj preiskani resni neželeni dogodki niso pokazali povezave s cepljenjem.

1233 novih okužb: 'Z zaprtjem smo preprečili scenarij drugega vala'

14. 04. 2021 10.11

Ob opravljenih 5306 PCR-testih so pristojni v torek potrdili 1233 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 23,3 odstotka. Po podatkih Sledilnika covid-19 je v državi trenutno aktivno okuženih 13.413 oseb, sedemdnevno povprečje okužb pa po podatkih vlade znaša 1021. Hospitaliziranih je 622 bolnikov s covidom-19, od tega jih 154 potrebuje intenzivno nego.

Prenovljena strategija cepljenja: prednostno bodo cepili starejše od 60 let

01. 04. 2021 06.00

Omejene količine cepiva proti covidu-19 ostajajo glavni problem cepljenja v Sloveniji, pravi nacionalna koordinatorka za cepljenje na NIJZ. Februarja je Slovenija dobila blizu 150 tisoč odmerkov, v marcu skoraj 200 tisoč, v aprilu pa pričakujemo 335 tisoč odmerkov. Po zadnjih podatkih je bilo doslej s prvim odmerkom cepiva cepljenih 11,4 odstotka prebivalcev, z dvema pa 5,4 odstotka. Se je pa za šolnike zaključilo prednostno cepljenje. Po številnih opozorilih, da cepljenje marsikje poteka v nasprotju s strategijo, začenja zdaj veljati prenovljena strategija, po kateri bodo prednostno cepili vse starejše od 60 let, cepivo AstraZenece pa bodo uporabljali tudi pri starejših od 65 let.