gregor pečan

Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje po plazu obtožb razrešil ravnatelja Pečana
14. 01. 2025 08.21Svet Gimnazije in srednje šole Kočevje je na seji izglasoval razrešitev ravnatelja Gregorja Pečana, na katerega se je septembra usul plaz obtožb, je sporočil predsednik zavoda Damjan Lazar. Pozitivno mnenje k razrešitvi je pred tem podal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj.

Sviz: Zaradi neukrepanja ministrstva gre za eno največjih afer v šolstvu
18. 12. 2024 19.27Ali je Gregor Pečan, nekdanji predsednik Združenja ravnateljev in zdajšnji ravnatelj Gimnazije in srednje šole Kočevje, s svojim ravnanjem prestopil mejo sprejemljivega? Svet zavoda se že mesece ukvarja z očitki o nespoštljivem in neprimernem odnosu do dijakov, ki naj bi bil dovolj sporen, da bi terjal njegovo razrešitev. Dodatno težo primeru dajejo anonimne obtožbe nekdanjih zaposlenih o neprimernem vedenju z domnevno spolno konotacijo. Odvetnica ravnatelja trdi, da gre za orkestrirano gonjo in poskus javnega linča, Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture opozarja, da gre zaradi neukrepanja ministrstva za eno največjih afer v slovenskem šolstvu po osamosvojitvi.

Stekel postopek za razrešitev Pečana, a se je zataknilo pri vročanju
03. 12. 2024 19.11Je nekdanji predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan, ki sedaj vodi kočevsko gimnazijo in srednjo šolo, res prestopil mejo sprejemljivega in dijake nagovoril tako neprimerno, da bi ga morali zaradi tega razrešiti s položaja? S temi očitki se svet zavoda ukvarja že od oktobra, pred dnevi pa so, da bi Pečanu vročili sklep o začetku postopka razrešitve, najeli celo detektiva. A brez uspeha. Pečan sicer pravi, da bi mu lahko sklep poslali po pošti.

Komisija DZ ministrstvo pozvala k predložitvi poročila o nakupu računalnikov
08. 11. 2023 18.49Komisija DZ za nadzor javnih financ je na seji pozvala Ministrstvo za digitalno preobrazbo, naj ji v sedmih delovnih dneh predloži poročilo o izvedbi razpisa za nakup 13.000 prenosnih računalnikov in seznam prejemnikov. Podporo sklepu so izrazili tudi na ministrstvu, kjer vztrajajo, da so razpis izvedli transparentno.

Državni sekretar z dodatnimi pojasnili o šestmilijonskem nakupu računalnikov
02. 11. 2023 12.07Prejšnji mesec je v javnost prišla informacija o šestmilijonskem nakupu računalnikov, za katere ni bilo jasno, kdo jih bo sploh prejel. Na ministrstvu so pojasnili, da bodo prenosni računalniki namenjeni tako socialno ogroženim oziroma ranljivim skupinam kot tudi šolam in vrtcem ter prizadetim v poplavah. Ker je okoli tega, koliko računalnikov bo šlo kam, še vedno veliko vprašanj, je stvari skušal dodatno pojasniti državni sekretar Miroslav Kranjc.

Učitelji se zaradi inšpekcij in pritožb staršev počutijo kot 'v verigah'
06. 10. 2023 13.29Slovensko šolstvo po mnenju udeležencev posveta v organizaciji državnega sveta terja nujne spremembe zakonodaje. Ravnatelji in učitelji se po mnenju enega od ravnateljev zaradi pogostih obiskov različnih inšpekcij, pa tudi stalnih pritožb staršev počutijo kot "v verigah".

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?
30. 08. 2023 06.00Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Kam je izginil člen, ki šolam nalaga poletno počitniško varstvo?
02. 06. 2023 20.03Kdo in zakaj je iz novele Zakona o osnovni šoli izbrisal člen, ki je šolam nalagal poletno počitniško varstvo? V začetku maja so ravnatelji prejeli okrožnico, v kateri je bilo v 27. členu šolam črno na belem dovoljeno, da v času poletnih počitnic za otroke od 1. do 5. razreda do 10 ur na dan organizirajo dejavnosti, ki bi jih izvajali delavci šole v okviru svojega delovnega časa. Šolnike, ki so sicer čez poletje doma, je sporni člen postavil na okope. Nato pa je iz nepojasnjenega razloga izginil iz novele.

Petek bo v šolah namenjen kulturi nenasilja in strpnosti
09. 05. 2023 06.00Po dveh masakrih v Srbiji se je tudi pri nas začel nov šolski teden s povečano policijsko prisotnostjo v okolici osnovnih in srednjih šol. Policisti se z vso resnostjo odzivajo na vsako prijavo, informacijo in obvestilo, ki jih v teh dneh prejemajo. Že v petek so na eni od osnovnih šol zasegli skico strelskega pohoda, kakršno je pred svojim dejanjem uporabil 13-letnik iz Beograda. Zdaj je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pripravilo posebno okrožnico, ki med drugim šolam sporoča, naj se z otroki pogovorijo.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo
04. 02. 2023 12.00Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

Tudi ravnatelji bi višje plače: pričakujejo 600 evrov dodatka
21. 01. 2023 11.13Ravnatelji šol opozarjajo na plačna nesorazmerja in ne razumejo, zakaj so zdravniki in sodniki vredni več od njih. Od vlade pričakujejo, da jim do plačne reforme dodeli dodatek v višini 600 evrov bruto mesečno, kot je to storila za sodnike in tožilce. Hkrati zahtevajo, da jim vlada tudi finančno ovrednoti strokovne nazive.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'
20. 01. 2023 06.00V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'
19. 01. 2023 06.00V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Kandidat za ministra bi spremenil ocenjevanje v osnovnih šolah
12. 01. 2023 20.09Na čelu ministrstva za vzgojo in izobraževanje bo, kot kaže, minister, ki bi spremenil način ocenjevanja v šolah. Ocene v osnovnih šolah so problematične in krivične predvsem do nadarjenih otrok, pravi kandidat za ministra Darjo Felda, ki je dobil podporo pristojnega odbora. Prizadeval si bo tudi, da bi nacionalno preverjanje znanja v devetem razredu spet štelo pri vpisu v srednjo šolo. Še preden bo Felda zaprisegel v državnem zboru, pa bo na mizi že imel prvo zahtevo, dvig plač ravnateljem in njihovim pomočnikom.

'Rasizem zastruplja srca in misli, storite več, kot le odložite orožje'
21. 09. 2022 16.43Pet slovenskih veteranskih organizacij je v Ljubljani na tradicionalnem pohodu za mir nagovorilo vse ljudi, naj odložijo orožje in se ponovno zavežejo življenju v sožitju drug z drugim. Shod je potekal na pobudo Svetovne federacije veteranov in Organizacije združenih narodov na temo 'Konec rasizma – Gradite mir'.

Brezplačna kosila: 'To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje'
13. 09. 2022 06.00Leta 2008 je Janševa vlada uvedla brezplačne šolske obroke za vse, ki jih je Pahorjeva vlada nato omejila le na socialno najšibkejše. Zdaj pa so brezplačni obroki v šolah spet na tapeti. A šolniki opozarjajo na izkušnje izpred 14 let, ko je ogromno hrane končalo v smeteh, prav tako pa tudi na premajhne kapacitete šolskih kuhinj in prekratek čas za razdeljevanje in uživanje obroka. To ne bi bilo več prehranjevanje, ampak divje hranjenje, opozarjajo. V Inštitutu 8. marec pa trdijo, da je sedanji sistem subvencioniranja izjemno slab in krivičen.

Na voljo testi za samotestiranje: obisk nekoliko povečan, težav ni
29. 08. 2022 13.33V lekarnah so na voljo testi za samotestiranje za učence, dijake in študente. Pripada jim 10 testov na mesec, prevzamejo pa jih lahko s kartico zdravstvenega zavarovanja. Čeprav je obisk nekoliko povečan, težav pri izdaji za zdaj ni bilo, so nam sporočili iz Lekarniške zbornice Slovenije.

'Treba je najti pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in nikomur dali potuhe'
27. 08. 2022 08.15Brezplačna malica trenutno pripada učencem iz družin, kjer mesečni prihodek na družinskega člana ni višji od 591 evrov. Ker gredo cene hrane navzgor, je Inštitut 8. marec predlagal brezplačna kosila v šolah za vse učence. To bi po ocenah šolskega ministrstva državni proračun stalo 88 milijonov letno. "Da bodo politiki našli pravo pot, da ne bomo nikogar oškodovali in da hkrati tistim, ki lahko zlahka obvladujejo situacijo, ne bi dajali potuhe," upa ravnatelj Marjan Gorup. "Vedno, ko določamo arbitrarno mejo, del tistih, ki so prikrajšani, odpade," medtem pravi Nika Kovač.

Počkarjeva: Glavni cilj samotestiranja je, da šole in vrtci ostanejo odprti
09. 08. 2022 16.20Delovna skupina za področje vzgoje in izobraževanja pri NIJZ se strinja s predlogoma prezračevanja šolskih prostorov ter prostovoljnega samotestiranja v vzgoji in izobraževanju kot bistvenim ukrepom, je dejala predsednica društva ravnateljev in zveze srednjih šol Nives Počkar. Glavni cilj je, da šole in vrtci ostanejo odprti, je dodala.

Fafangel: Priporočamo nošnjo mask v zaprtih javnih prostorih
22. 07. 2022 10.16Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so predstavili aktualne epidemične razmere, ob tem pa tudi priporočila posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa in nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 Mario Fafangel je povedal, da priporočajo nošnjo mask v vseh javnih prostorih, predlaga tudi obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu. Ranljive osebe in starejše od 60 let pa je pozval tudi k delu od doma in cepljenju.

Z novim šolskim letom se bosta podražila malica in kosilo
23. 06. 2022 18.56Za koliko bodo dvignili ceno malice, ki zdaj stane 90 centov na dan, na ministrstvu za šolstvo še ne razkrivajo. Cene kosil pa določajo šole, nekatere so jih že dvignile za 10 odstotkov, tudi druge napovedujejo, da se podražitvam prehrane ne bodo mogle izogniti.

Kako se bo nova vlada lotila šolstva?
21. 05. 2022 19.13Ohranili bodo mrežo javnega šolstva, zagotovili brezplačno prehrano v šolah, pri vpisu v srednjo šolo pa poleg ocen upoštevali tudi rezultat, dosežen na nacionalnem preverjanju znanja. Da so sicer v pretežni meri bodoči oblastniki očitno prisluhnili predlogom in pobudi stroke, pravijo v združenju osnovnošolskih ravnateljev, pa vendar po njihovem mnenju določeni cilji vendarle niso najbolj smiselni.

Na Pohorju nezadovoljni s premikom počitnic, kritični tudi ravnatelji
04. 05. 2022 18.01V gorenjskih turističnih središčih so zadovoljni, da je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport prisluhnilo pobudi, da se prihodnje leto zimske šolske počitnice zaradi nordijskega svetovnega prvenstva, ki ga bo gostila Planica, izvedejo v drugem terminu kot običajno. Tako bodo tudi družine lahko počitnikovale v Kranjski Gori in Bohinju. Medtem pa na drugem koncu Slovenije opozarjajo, da zimski turizem ni le 'Kranjska Gora' in da bo to pomenilo skrajšanje sezone na Pohorju. Tudi ravnateljem se to zdi slaba ideja, saj bodo tako otroci imeli dvakrat počitnice skoraj v roku enega meseca.

Stavka približno 40.000 šolnikov. Štrukelj: Pripravljeni smo na pogajanja
09. 03. 2022 06.48Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je reprezentativnim sindikatom v vzgoji in izobraževanju danes poslalo vabilo za pogovor "glede odprtih vprašanj v dejavnosti vzgoje in izobraževanja". Pogovor je predviden za torek, so sporočili z ministrstva. Stavka v osnovnem in srednjem šolstvu je sicer potekala normalno, učitelji so bili na svojih delovnih mestih in opravljali tista dela, ki jih lahko opravljajo brez učencev. Ravnatelji ocenjujejo, da do stavke ne bi prišlo, če bi se ministrstvo odzvalo na zahteve po dialogu in ustreznem ovrednotenju njihovega dela. Tudi stavka v vrtcih je potekala gladko.

Stavko je podprlo 91 odstotkov zaposlenih: 'Učitelji so resno izgoreli'
19. 02. 2022 19.42Ravnatelji osnovnih in srednjih šol niso presenečeni, da se je za stavko odločilo kar 91 odstotkov zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ki so o tem glasovali. Učitelji so po dveh letih prilagajanj, nadomeščanj in usklajevanj zaradi epidemije izgoreli, na strani vlade pa so do njih povsem ignorantski, poudarjajo. Upajo, da je napoved stavke trenutek streznitve in da bo dialog vendarle dosežen.

Vlada o skrajšanju karanten: predlog naj bi stopil v veljavo sredi naslednjega tedna
14. 01. 2022 06.10Vlada preigrava več scenarijev, na mizi je skrajšanje karantene s trenutnih sedmih na pet dni. Velika težava je namreč vse več zaposlenih v zdravstvu in šolstvu, ki so okuženi ali imajo odrejeno karanteno, zato sta oba sistema že na kolenih. Ministrstvo za zdravje naj bi predlog o tem pripravilo do ponedeljka, ko bo po besedah premierja Janše predvidoma tudi sprejet in uveljavljen sredi naslednjega tedna.

'Morda ne bo počitnic, ampak prisilna zaustavitev velikega dela javnega življenja'
14. 01. 2022 06.00Razmere v šolah in vrtcih so zelo resne, sporočajo ravnatelji. Po besedah vodje sektorja za osnovno šolstvo na ministrstvu, Borisa Zupančiča, je v karanteni že 53.126 učencev in vrtčevskih otrok. A vseeno počitnic ne bomo premikali ali podaljševali. Kaj to pomeni? Bomo morali šole že kmalu zapirati?

V karanteni že 2074 oddelkov šol, predčasnih počitnic ne bo
13. 01. 2022 17.02Število okuženih s koronavirusom iz dneva v dan raste tudi v vzgoji in izobraževanju. Po podatkih Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, objavljenih na Covid-19 sledilniku, je bilo v sredo v osnovnih šolah v karanteni 1417 oddelkov, v srednjih pa 657 oddelkov, skupno 2074, kar je 643 več kot v torek. Sprememb šolskega koledarja in sistemskega prehoda na izobraževanje na daljavo za celo državo ne predvidevajo.

Logarjeva: Pogoj PC trenutno ni najboljša izbira
12. 01. 2022 22.00V sredo smo zabeležili rekordno število okuženih, v karanteni je več kot 35.000 učencev, v srednjih šolah 13.000 dijakov. Svetovalna skupina za cepljenje zato predlaga, da se takoj uvede pogoj PC - prebolevnik, cepljen, obvezno cepljenje pa po njihovem mnenju trenutno ni primerno. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pa pravi, da tudi pogoj PC trenutno ni najboljša izbira. Ker tudi preboleli in cepljeni lahko prenašajo virus, bi se morali potemtakem za uporabo storitev tudi testirati.

Karantene in okužbe ohromile delovanje šol: bodo počitnice prestavljene?
12. 01. 2022 14.09Število otrok in mladostnikov, ki so v karanteni zaradi visoko tveganega stika s sošolci ali učitelji se povečuje. Trenutno je v karanteni več kot 35.000 osnovnošolcev in dijakov. V karanteno pa morajo po novem, od ponedeljka, tudi učitelji, če so bili v razredu oziroma zaprtem prostoru s potrjeno okuženim učencem več kot 15 minut. Novo pravilo razburja ravnatelje, ki opozarjajo, da bi lahko v roku 14 dneh ostali brez učiteljev in zaprli vrata šol. Na sestanku z ministrstvom je beseda tekla tudi o možnosti predčasnih zimskih počitnic oziroma o njihovem podaljšanju.