grede

Vse manj za maslo, vse več za topove
03. 03. 2025 20.33Medtem, ko domača politika poziva k enotnosti Evropske unije, niti sama ni enotna pri vprašanju, ali bi morala Slovenija bistveno povečati sredstva, ki jih namenja za svojo vojsko. Koalicijska partnerica Levica npr. še naprej na glas razmišlja o izstopu iz zveze Nato, zadržani so tudi Socialni demokrati, ki jih skrbi, kje bi država črpala denar za višje obrambne izdatke. "Svet je znorel" pa pravi opozicija, ki pričakuje, da bo najpozneje do prihodnjega leta Slovenija izpolnila svojo obljubo zvezi Nato in za obrambo namenila dva odstotka bruto domačega proizvoda.

Slovenski naravni zaklad, ki se skriva v Rogaški Slatini
01. 12. 2024 12.50Slovenci imamo 8000 let star naravni zaklad, pa se tega sploh ne zavedamo. Naravno mineralno vodo Donat in njene zdravilne učinke, kot kaže, namreč bolj cenijo tujci, ki prihajajo na t. i. pitne kure. Skoraj desetletje je bilo največ obiskovalcev iz Ruske federacije, danes pa v Rogaško Slatino pride tudi vse več Slovencev. Marsikdo pred obiskom ni vedel, da so mehurčki vodi naknadno dodani. "CO2 se v vodo dodaja zaradi stabilizacije mineralov," je povedala Saša Kovačec iz javnega zavoda za turizem kulturo Rogaška Slatina.

V Kopru iz pregretega avtomobila rešili dva otroka
18. 07. 2024 12.53Na enem od parkirišč pred trgovskim centrom v Kopru sta bila v vozilu zaprta dva otroka. Gasilci so razbili šipo in ju rešili iz avtomobila, v katerem so izmerili temperaturo 50 stopinj Celzija. Izkazalo se je, da sta otroka (stara osem in 12 let) v avtomobilu pustila starejša brata, ki sta šla v trgovino.

Optimalna nega rastlin s premišljenim zalivanjem
13. 05. 2024 09.24Učinkovito zalivanje zagotavlja zdravo rast in pomeni boljšo letino, s čimer hkrati varčujemo z vodo ter prispevamo k ohranjanju okolja.

'Železnica bi za botanični vrt pomenila katastrofo'
27. 04. 2024 10.16Po družbenih omrežjih se je razširila peticija za ohranitev Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Kot opozarja vodja vrta Jože Bavcon, je ogrožen obstoj botaničnega vrta, saj naj bi na območje posegla železnica. Čezenj naj bi namreč potekal drugi tir do Ivančne Gorice. Na Direkciji za infrastrukturo so nam glede gradnje drugega tira na tem območju potrdili, da so lani začeli postopek priprave strokovnih podlag in državnega prostorskega načrta, trenutno je projekt v fazi načrtovanja optimizacij proge.

V soboto in nedeljo ponoči popolna zapora Dunajske ceste
15. 04. 2024 16.02V ponedeljek, v soboto in nedeljo bo med 21. in 5. uro zaprta Dunajska cesta v Ljubljani med Vilharjevo cesto in Trgom OF, sporočajo iz ljubljanske občine, kjer udeležence v prometu prosijo za razumevanje in upoštevanje prometne signalizacije.

V nedeljo in četrtek ponoči popolna zapora dela Dunajske ceste v Ljubljani
12. 04. 2024 12.48Zaradi dostave konstrukcije viadukta bo v nedeljo od 19. do 5. ure zjutraj ter v četrtek, 18. aprila, prav tako od 19. do 5. ure zjutraj za ves promet zaprta Dunajska cesta na odseku med Vilharjevo cesto in Trgom OF, so sporočili z ljubljanske občine.

Življenje na Madagaskarju: zaslužijo 1,40 evra na dan, do večje bolnišnice je 13 ur
11. 04. 2024 07.00Ko govorimo o misijonarjih in o njihovem delu, najprej pomislimo na Pedra Opeko. A po vsem svetu je razpršenih več kot 40 slovenskih misijonarjev in na Madagaskarju jih je poleg Opeke še pet. Na skrajnem jugovzhodu otoka, tam, kjer je zaradi tolp najbolj nevarno in zaradi ciklonov najbolj neprijetno, deluje duhovnik, ki prihaja iz Polhovega Gradca, Janez Krmelj.

Pomlad vabi na Celjski sejem
11. 03. 2024 00.155 Marčnih sejmov na enem mestu!

Nasveti za spomladansko nego trate
04. 03. 2024 00.15Spomladanska nega je ključnega pomena za vzdrževanje zdrave in bujne trate. S pravilnimi postopki lahko zagotovite, da bo trata uspešno preživela rastno sezono. Preden se lotite nege preverite, da zemlja in bilke trave niso pomrznjene.

V Braslovčah začeli pogovore o preselitvah: na seznamu 137 hiš
20. 02. 2024 16.19Sodelavci službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih avgusta lani na čelu z vodjo službe Boštjanom Šeficem so individualne pogovore z lastniki objektov, predvidenimi za morebitno odstranitev, nadaljevali v Braslovčah. V občini je na seznamu za preselitev 137 objektov, ki danes sicer izgledajo povsem običajno in v njih domačini tudi živijo.

Število snežnih dni se bo drastično zmanjšalo, vročina bo še bolj pritiskala
24. 01. 2024 13.23Za nami je najtoplejše leto v zgodovini meritev od leta 1950, je spomnil meteorolog Arsa Anže Medved. Leto 2023 je bilo tudi nadpovprečno namočeno in povprečno osončeno, je strnil. Kaj pa nas čaka v prihodnosti? Ljubitelji snega se napovedi ne morejo veseliti. Zaradi višje temperature pa nas poleti čakajo dolgotrajni vročinski valovi, več vročih dni in bolj ekstremne padavinske pojave.

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?
20. 01. 2024 07.14Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Ali so ženske na posestvu res šibke in ne delajo?
20. 09. 2023 13.03V tednu, ko morata družini postaviti stopničasto gredo, so na tapeti ženske. Marcel Verbič je sotekmovalkam očital, da so šibke in da ne delajo. Podobnih očitkov je bila deležna tudi Suzana Bajrić.

Prva dvobojevalca sta Gregor in Žan: Jaz sem najmočnejši
19. 09. 2023 22.15Prvega dvobojevalca vsake družine so tokrat izglasovali člani sosednje. V hiši je to postal Gregor Fabrici, v hlevu pa Žan Simonič. Veljata za pomembna in močna konkurenta. Gospodarica Nada pa je obema družinama stopila naproti in določila novo lokacijo za postavitev stopničaste grede.

Spoznajte tekmovalce nove sezone šova Kmetija
21. 08. 2023 08.39Kmetija je šov presežkov. Šov o odnosih, spoznavanju odnosa do sebe, drugih, narave in dela. Šov, ki v očeh marsikoga dosega že kultni status. In to je šov, ki je prvi v zgodovini POP TV dosegel magično mejo 10 sezon. Nova, deseta sezona na POP TV prihaja 4. septembra.

Mali šef: To je končna uvrstitev vseh 8 parov!
10. 05. 2023 07.56V nedeljo se je zaključila peta sezona osnovnošolskega kuharskega tekmovanja Mali šef Slovenije. Laskavi naziv, zlati lonec in 10.000 evrov nagrade sta svoji OŠ Belokranjskega odreda Semič priborila Patrik in Matic, Tim in Saš sta zasedla drugo mesto in proračun njune OŠ Litija obogatila za 6000 evrov. Katera mesta pa so zasedli preostali sodelujoči kuharski pari?

Dobro je tudi znati kuhati s stilom
22. 03. 2023 07.52Barvni kuharski izziv tretje oddaje Mali šef Slovenije je bil Bojani in Zori pisan na kožo, saj sta veliki ljubiteljici barv. Njuni rumeni kulinarični kreaciji je za zmago sicer zmanjkala kakšna zvezdica več, a šestošolki sta odločeni, da maksimalno izkoristita drugo priložnost in svoji šoli priborita kar najvišjo donacijo.

Do 85-odstotne podražitve: kokoši so mrtve, cene jajc pa astronomske
13. 03. 2023 13.11V samo enem letu so se pri nas jajca podražila za kar 21,7 odstotka. Še precej huje je na Češkem, kjer so dražja za 85 odstotkov, na Madžarskem za 80 odstotkov. Na Hrvaškem medtem mediji poročajo, da tam 100 kilogramov jajc stane 292 evrov (pri nas 213 evrov), kar naj bi pomenilo, da naši južni sosedje uživajo najdražja jajca v soseščini. Draga jajca seveda pomenijo podražitev številnih živil. In kako smo se znašli v tej zagati?

Spoznajte mini visoke grede – hit letošnjega leta!
07. 03. 2023 10.33Samooskrba z zelenjavo postaja vedno bolj pomembna in če se spopadate s pomanjkanjem prostora, potem so mini visoke grede idealna rešitev za vas.

Kitajska ladja naj bi na silo zasegla raketne ostanke s filipinskega plovila
21. 11. 2022 19.03Ladja kitajske obalne straže je bila obtožena, da je s filipinskega plovila v Južnokitajskem morju "na silo prevzela" plavajoči predmet, ki naj bi bil ostanek rakete. Viceadmiral filipinske mornarice Alberto Carlos je dejal, da jim je kitajska ladja dvakrat preprečila pot, preden je končno zasegla predmet. Kitajski uradniki se na obtožbe še niso odzvali.

Posledice segrevanja vse hujše, svet pa zaposlen z drugimi izrednimi razmerami
06. 11. 2022 13.25V letovišču Šarm el Šejk v Egiptu se je z uvodnim plenarnim zasedanjem začela 27. konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP27). Predstavniki skoraj 200 držav bodo vendarle obravnavali tudi vprašanje financiranja škode, ki so jo že povzročile podnebne spremembe, je zapisano v programu, ki je bil soglasno sprejet ob začetku konference. Slovensko delegacijo bo v prvem tednu vodil predsednik republike Borut Pahor, v drugem tednu pa minister za okolje in prostor Uroš Brežan.

Dars: Betoniranja v času pogina rib ni bilo
03. 08. 2022 21.04Vzrok pogina manjšega števila rib v Glinščici še ni pojasnjen, a predsednik Ribiške družine Dolomiti Marijan Kerč meni, da bi lahko za pogin rib bil kriv izliv cementnega mleka z Darsovega gradbišča. Dars je na navedbe odgovoril, da betoniranja v tem projektu v času pogina ni bilo.

Novomeška komunala omejila rabo pitne vode
21. 07. 2022 14.33Novomeška komunala je zaradi zmanjšanja izdatnosti vodnih virov uvedla ukrep racionalne rabe pitne vode. Do preklica je prepovedano uporabljati pitno vodo za zalivanje, pranje vozil in polnjenje bazenov, so sporočili s komunale.

Predrzneži vklapljajo zalivalne sisteme Marjetice Koper
08. 07. 2022 16.41Zaradi dolgotrajne suše so razpoložljive količine vode v slovenski Istri na kritični meji. Zato so občine tega območja v torek sprejele vrsto ukrepov za zmanjšanje porabe vode in prepovedale vso nenujno uporabo vode. Tako so javna in komunalna podjetja, ki upravljajo javno infrastrukturo, v sredo izklopila zalivalne sisteme na javnih zelenicah, zaprla tuše na plažah in izklopila fontane ter vodne motive na javnih površinah. Zaposleni v Marjetici Koper ugotavljajo, da ponoči nekdo namerno vdira v zalivalne sisteme in vklaplja zalivanje zelenic. Vandalizem so prijavili Policiji.

'Redukcijam pitne vode na Obali se najverjetneje ne bomo mogli izogniti'
07. 07. 2022 13.25Prazne fontane, nedelujoči tuši na plažah, presušena tla ... To so podobe slovenske Istre, ki se sooča s hudo sušo. Tako hudo je, da se letos redukcijam vode, obdobjem, ko iz pip na Obali ne bo pritekla voda, najbrž ne bo mogoče izogniti. Kdaj se obeta ta scenarij, ko druge rešitve več ne bo, v rižanskem vodovodu ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od tega, kdaj bo treba vodo začeti vračati v sistem. In obeti niso najboljši. Naš hišni prognostik napoveduje, da se vsaj do 20. julija ne pričakuje obilnejših padavin, situacijo pa bo še dodatno zaostrila vročina, ki se vrača naslednji teden.

Župani obalnih občin uvedli prepoved vse nenujne rabe vode
05. 07. 2022 17.24Čeprav se poraba pitne vode v slovenski Istri kljub povečanemu obisku v minulih dneh ni povečala, pa so zaradi dolgotrajne suše količine vode čedalje bolj omejene in verjetnost redukcij vse višja. Istrski župani so zato v sodelovanju z Rižanskim vodovodom in civilno zaščito sprejeli vrsto ukrepov za nadaljnje zmanjšanje porabe vode, pa tudi popolno prepoved vse nenujne rabe vode.

Ker zaupa varovancem in z njimi spije kakšno pivo, ga imajo za najboljšega
26. 05. 2022 12.53"Preveč stresno je. Ne vem, koliko časa bom še zdržal. Dajmo reči, da še štiri sezone, da pridem do okroglega leta 2000, potem pa bo dovolj," je Carlo Ancelotti razlagal novinarjem po tem, ko je Reggiano leta 1996 popeljal do napredovanja v Serie A. Četrt stoletja kasneje Italijan še vedno vztraja in zdi se, da njegova trenerska zvezda še nikoli ni tako sijala. V soboto bo postavil nov rekord, še nihče ni kot trener sodeloval na petih finalih Lige prvakov.

Prekopavati ali ne prekopavati? Glavno je vrtnariti
07. 05. 2022 09.18Urbano vrtičkarstvo je znova v vzponu, nič čudnega, tako je ob vsaki krizi. Hkrati se zdaj tudi zaradi hitrega ritma življenja, odmaknjenosti od narave in stresa za vrtičke v mestih odloča vse več mladih in ljudi srednjih let, vseh spolov in poklicev. Eni prisegajo na klasične pristope, druge zanima permakultura. V Ljubljani se na vrsto za enega od več kot 1000 vrtičkov mestne občine čaka tudi po tri leta, čakalne vrste so tudi pri zasebnikih, cene pa do enega evra na kvadratni meter na leto. Hkrati se okoli vrtičkov ustvarjajo cele skupnosti, učni in javni vrtovi žanjejo v mestih vse več zanimanja. Je vrtičkarstvo v mestih ob visokih cenah hrane in veliki gospodarski negotovosti celo nuja?

Priprava vrta in orodja na novo sezono – koristni nasveti
11. 03. 2022 08.17Dnevi so vedno daljši, temperature vedno višje in priprave na novo vrtno sezono so tik pred vrati! Spomladi priporočamo rahljanje zemlje z vilami, da ne uničimo vseh mikroorganizmov, ki živijo v zemlji. Rahljanje je najbolj enostavno z dodajanjem kupljene zemlje, ki jo zmešamo v vrtno zemljo. Tako je zemlja hitreje pripravljena na setev in sajenje.