gravitacijski

Indijska sonda Aditya-L1 uspešno potuje proti Soncu
01. 10. 2023 15.30Indija ja pred slabim mesecem proti ognjenemu središču našega Osončja poslala novo sondo. Tam bo naprava zbirala podatke o Soncu, njena štirimesečna pot pa gre po načrtih. Sinoči je namreč zapustila področje vpliva našega planeta in je na polovici poti do Sonca.

Kot žirafa velik kamen bo ponoči švignil mimo Zemlje
13. 09. 2023 16.10Ponoči bo mimo Zemlje švignil manjši vesoljski kamen. Površju našega planeta se bo približal celo bolj kot Luna. Kljub temu astronomi ocenjujejo, da kamen, velik kot žirafa, v ozračje modrega planeta ne bo zašel, zato ga ne obravnavajo kot nevarnega.

Astronomi odkrili utripanje vesolja z gravitacijskimi valovi
29. 06. 2023 15.17Znanstveniki so prvič zaznali in dokazali obstoj nizkofrekvenčnih gravitacijskih valov oziroma t. i. mrmranja vesolja, ki nastaja ob trkih med črnimi luknjami. Gre za rezultat večletnega dela znanstvenikov iz več delov sveta, ki po njihovi oceni odpira novo okno v vesolje. "Kot bi sedeli v hrupni restavraciji in slišali govoriti vse ljudi," je utripanje opisal raziskovalec Michael Keith. Obstoj gravitacijskih valov je sicer pred več kot stoletjem predpostavil Albert Einstein, dejansko pa so jih znanstveniki potrdili leta 2015.

Spomin na dom: satelit Juice posnel 'selfie' z Zemljo
17. 04. 2023 11.05V petek se je na osemletno pot proti Jupitru podala evropska raketa s sondo Juice. Ta bo na lunah največjega planeta v našem osončju iskala pogoje za življenje. A delo Juice se je začelo že v trenutku, ko je zapustila Zemljino orbito – v prvih treh dneh je na Zemljo namreč že poslala nekaj fotografij.

Teleskop Hubble potrdil največje jedro kometa, kar so jih videli do zdaj
13. 04. 2022 19.28Nasin vesoljski teleskop Hubble je odkril največje ledeno jedro kometa, kar so ga znanstveniki videli do zdaj. Jedro kometa Bernardinelli-Bernstein je namreč kar 50-krat večje od jeder, ki jih najdemo v središču večine znanih kometov. Njegov premer so astronomi ocenili na okoli 128 kilometrov, njegova masa pa naj bi znašala osupljivih 500 bilijonov ton. S tem je prekosil komet, ki je doslej nosil naziv največjega jedra. Od njega je namreč večji za kar 32 kilometrov.

Teleskop James Webb dosegel končni cilj: 1,6 milijona km od Zemlje
24. 01. 2022 21.58Največji in najmočnejši vesoljski teleskop na svetu je prispel na svojo opazovalno točko, ki je od Zemlje oddaljena milijon milj. Cilj je dosegel mesec dni po tem, ko so ga izstrelili. Astronomi si s teleskopom James Webb obetajo vpogled do 13,8 milijarde svetlobnih let daleč, kar pomeni, da bodo imeli vpogled v vesolje kmalu po nastanku.

Astronomi prvič v zgodovini za črno luknjo zaznali svetlobo
30. 07. 2021 16.40Znanstveniki so odkrili nekaj, kar se je še nedavno zdelo popolnoma nemogoče. Na drugi strani črne luknje so namreč zaznali svetlobo. Te so sicer znane po tem, da pogoltnejo vse, kar se jim preveč približa. Odkritje potrjuje teorijo Alberta Einsteina o splošni relativnosti. Gravitacijski privlak iz črnih lukenj je namreč upognil svetlobne žarke okoli sebe, zaradi česar so lahko znanstveniki prvič videli, kaj se skriva za njimi.

V desetih dneh zaznali dva trka nevtronske zvezde s črno luknjo
30. 06. 2021 06.00Znanstveniki so v le desetih dneh kar dvakrat zaznali redek trk med črno luknjo in nevtronsko zvezdo. To bi lahko spremenilo ideje o tem, kako nastajajo zvezde in galaksije. Ob trku tako masivnih predmetov se namreč v vesoljski tkanini ustvarijo gravitacijski valovi. Raziskovalci so napovedali, da se bodo takšni trki zgodili, vendar pa ne vedo, kako pogosto.

Koritnik in Janković podpisala 13,7 milijona evrov vreden dogovor
06. 05. 2021 15.05Ljubljanski župan Zoran Janković in minister za javno upravo Boštjan Koritnik sta podpisala 13,7 milijona evrov vreden dogovor med vlado in ljubljansko občino. Toliko proračunskih sredstev bodo namreč v naslednjih treh letih predvidoma namenili za projekte v občini Ljubljana. Dogovor vsebuje 29 programov in nalog. "S tem omogočamo našemu glavnemu mestu, da bo postalo še bolj napredno, urejeno, ljudem prijazno in zeleno," je ob tem poudaril minister.

64-letnik dobil darilo za upokojitev, nato pa se je po nesreči katapultiral iz vojaškega letala Rafale
13. 04. 2020 10.42V Franciji se je zgodil precej neprijeten incident, saj se je 64-letnik, ki je bil na 'poslovilnem' letu pred upokojitvijo, po nesreči katapultiral iz enega najbolj modernih vojaških lovcev Rafale – B. Kot piše v poročilu, se je želel le bolje stabilizirati, a je pri tem potegnil ročico za katapultiranje. Darilo pred upokojitvijo, ki ga vsekakor ne bo pozabil.

Tudi Isaac Newton med veliko kugo študiral doma: ta čas mu je spremenil življenje
14. 03. 2020 07.00Tudi Isaac Newton je moral med pandemijo kuge delati od doma. Svoj čas je porabil koristno. Newton je bil v zgodnjih dvajsetih, ko je London zajela črna kuga. Takrat je bil le študent na Cambridgeu. Šele čez 200 let so znanstveniki odkrili bakterijo, ki povzroča kugo, ampak že ne da bi vedeli, kaj jo povzroča, so ljudje delali podobne stvari kot mi, da so se izognili okužbi. Leta 1665 so tako že izvajali neke vrsto karanteno.

Indijsko vesoljsko plovilo z roverjem uspešno vstopilo v Lunino orbito
20. 08. 2019 08.58Indija je uspešno poslala vesoljsko plovilo Chandrayaan 2, ki nosi raziskovalni rover, v Lunino orbito. S tem so še korak bližje zgodovinskemu podvigu, pri katerem bo pristajalni modul Vikram kot prvi v zgodovini pristal na doslej še neraziskanem južnem polu Lune. Indija bo v primeru uspešnega pristanka četrta država s pristankom na Luni, po ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski.

Odkrili združevanje dveh orjaških črnih lukenj
03. 12. 2018 15.26Znanstveniki so znova zabeležili gravitacijske valove, ki naj bi prišli od doslej največjega zlitja dveh orjaških črnih lukenj. Ena je 50-krat težja od našega Sonca, druga pa 34-krat, skupaj pa bosta tako ustvarili enotno črno luknjo z maso za 84 naših Sonc.

Znate izustiti 3. Keplerjev zakon? Praznuje natanko 400 let
15. 05. 2018 07.35Pred natančno 400 leti, 15. maja 1618, je bil nemški astronom Johannes Kepler prepričan, da je po dveh mesecih vendarle dobil potrdilo za svojo teorijo o korelaciji med oddaljenostjo planetov od sonca in časom kroženja okrog njega. Nastal je tretji Keplerjev zakon.

'Temna snov je zelo drugačna od navadne, o temni energiji pa vemo le to, da ne vemo čisto nič'
11. 02. 2018 09.11Marušo Bradač je iskanje odgovora na vprašanje, kaj je temna snov, iz rodne Slovenije vodilo do daljne Kalifornije, kjer zdaj predaja svoje znanje študentom na univerzi UC Davis. Poleg temne snovi preučuje tudi najstarejše oziroma najbolj oddaljene galaksije. Pogreša marsikaj slovenskega, vseskozi se, kot je dejala, trudi, da je v stiku s slovenskim jezikom.

'Naša Galaksija bi bila takšna, kot je, pa če Zemlja obstaja ali pa ne. Z vidika vesolja smo nepomembni'
10. 02. 2018 10.42Pri fiziki v srednji šoli se je v Andreji Gomboc zbudila želja po spoznavanju vesolja. Že pri študiju se je začela spopadati z vprašanji, kaj se zgodi z zvezdami, ki padejo v črno luknjo, zdaj se ukvarja predvsem z najsilovitejšimi eksplozijami v vesolju. V pogovoru je spregovorila o velikih odkritjih, pri katerih je sodelovala, o iskanju življenja v vesolju, pa tudi o teorijah zarot.

Žalostna usoda Arktike in njenega življenja: posledice bomo čutili vsi
17. 12. 2017 06.30Nič ne kaže, da se stanje na Arktiki izboljšuje. Še naprej beležijo dvigovanje temperatur, zmanjšanje površine morskega ledu, taljenje grenlandskih ledenikov ... Posledice bodo tako lokalne kot globalne. Na udaru so severni medvedi, tjulnji, pa tudi tamkajšnji prebivalci. Zakaj pa bi morale spremembe na Arktiki še kako skrbeti tudi nas?

FOTO in VIDEO: Veliko odkritje: opazovali zlitje dveh nevtronskih zvezd in ob tem zaznali gravitacijske valove
16. 10. 2017 16.02Znanstveniki pri ESO so razkrili, da so bili priča gravitacijskim valovom in vidnemu delu le-teh iz istega izvora - oboje so opazili ob trčenju dveh nevtronskih zvezd. Prej so gravitacijske valove zaznali le ob zlitju črnih lukenj. Ob združitvi zvezd so zaznali izbruh smrtonosnih žarkov gama, ob kilonovi pa se je v vesolje sprostilo več elementov - selen, rutenij, barij, platina, zlato ...

Nobelova nagrada za fiziko znanstvenikom, ki so uspeli dokazati Einsteinove trditve
03. 10. 2017 12.33Nobelovo nagrado za fiziko so letos prejeli trije ameriški znanstveniki, Rainer Weiss, Baryy Barish in Kip Thorne, za prvo neposredno potrditev obstoja gravitacijskih valov. "Njihovo odkritje je pretreslo svet," je ob razglasitvi dejal vodja švedske akademije znanosti. Po mnenju znanstvenice Andreje Gomboc je potrditev valov pravi tehnološki čudež.

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …
23. 12. 2016 06.30Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Gravitacijski valovi so novo okno v vesolje
15. 09. 2016 12.16Gravitacijski signali so omogočili popolnoma nov način preučevanja vesolja. So novo okno v vesolje ter predstavljajo začetek nove dobe v astronomiji oz. nove astronomije, je, točno eno leto po prvem neposredno zaznanem signalu gravitacijskih valov, dejala znanstvenica Sheila Rowan.

VIDEO: Znanstveniki že drugič zaznali gravitacijske valove
16. 06. 2016 09.41Mednarodna skupina znanstvenikov je na božični dan že drugič zaznala gravitacijske valove, ki jih je pred sto leti prvi opisoval že Albert Einstein. Prvič so valove, ki jih je proizvedel trk dveh črnih lukenj pred okoli 1,4 milijarde leti, zaznali septembra lani.

Nasa opazuje 'Veliko bučo' ali asteroid, ki bo mimo nas letel na noč čarovnic
22. 10. 2015 16.50Če za večino zvezdogledov asteroid 2015 TB145 ne bo viden, bo večina oči znanstvenikov s tega področja uprtih v instrumente, uperjene v nebo. Gre za okoli 400-metrov velik asteroid, ki so ga odkrili šele pred nekaj dnevi.

10 napovedanih znanstvenih dosežkov v letu 2015
12. 01. 2015 13.32Na prodajne police bo prišel prvi humanoidni robot, v Cernu bo spet trkalo, podrobneje bomo spoznali pritlikava planeta Plutona in Cerero, spoznali našega najstarejšega prednika — gre za napovedane znanstvene dosežke, ki jih je mogoče pričakovati v tem letu.

15. februarja nas bo od blizu 'pozdravil' asteroid, ki bi ob trku sprožil energijo 120 atomskih bomb
03. 01. 2013 15.41Asteroid 2012 DA14, ki ima skoraj 46 metrov premera, se bo sredi februarja zelo približal Zemlji. Našemu planetu bo bližje kot televizijski in drugi sateliti v orbiti.

VIDEO: Mimo nas švigajo asteroidi
15. 12. 2012 11.29Strokovnjaki poudarjajo, da se morajo pripraviti ukrepi, kako ravnati, če bi nam grozil asteroid. Po njihovih besedah bi morali biti pozorni predvsem na manjše, težko opazljive asteroide, ki pa lahko povzročijo kar nekaj škode.

Asteroid bi privlekli na pravo mesto in razstrelili njegovo površino, prah bi omilil globalno segrevanje
01. 10. 2012 09.13Škotski znanstveniki menijo, da bi lahko v boju proti globalnemu segrevanju uporabili asteroide. Primernega bi potegnili na ravno pravšnje mesto, nato bi razstrelili njegovo površino. To bi sprožilo ogromne oblake prahu, ki bi nato delovali kot senčnik za naš planet.

Obe sondi uspešno vstopili v Lunino orbito
02. 01. 2012 08.54V Lunino orbito je uspešno vstopila še druga ameriška sonda-dvojčica Grail. Sondi bosta preučevali lastnosti Zemljinega satelita in s tem tudi zgodovino Zemlje same, okoli Lune pa bosta krožili v tandemu.

Prva sonda Grail uspešno utirjena v Mesečevo orbito
01. 01. 2012 10.49Nasini strokovnjaki so potrdili, da se je prva izmed dveh sond, s katerima bodo preučevali Lunino notranjost, uspešno utirila v Lunino orbito. Prve podatke bosta sondi posredovali predvidoma marca, temno stran Meseca pa bosta preučevali vsaj do konca junija.

Sta bili na nebu nekoč dve luni?
31. 12. 2011 09.06Nasa bo na predvečer in na prvi dan novega leta na tirnico okoli Lune vtirila dve sondi. Bosta Grail-A in Grail-B potrdili obstoj Mesečevega dvojčka in razkrili skrivnosti nam najbližjega planetarnega satelita?