gradbeniki

Tragedija v porodnišnici, požar zajel enoto intenzivne nege novorojenčkov

16. 11. 2024 14.38

V bolnišnici na severu Indije je v enoti intenzivne nege novorojenčkov izbruhnil požar, umrlo je deset dojenčkov, 16 pa je ranjenih. Za zdaj še ni jasno, kaj je sprožilo požar, oblasti so sporočile, da bodo dogodek temeljito preiskale.

Ministrstvo prejelo številne pripombe na predlog zakona o psihoterapiji

10. 09. 2024 15.01

Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je v javni razpravi, ki se je končala konec avgusta, naletel na ostre kritike. Pristojno ministrstvo številne prejete pripombe še preučuje, so pojasnili. Med drugim se te tičejo izobrazbe in usposabljanja psihoterapevtov.

Klic na pomoč: (pre)stari obsevalniki, kemoterapija v hrupu in na hodniku ...

05. 09. 2024 06.00

Mariborski onkološki bolniki kličejo na pomoč. Kot opisujejo, v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo pa se, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano. "Iskrena bom. Bojazen je upravičena," opozarja namestnica predstojnice Oddelka za onkologijo v Mariboru Tamara Petrun.

Nična vidljivost in 800 stopinj Celzija pod stropom: 'Prebijali smo se s tipanjem'

15. 07. 2024 09.33

Gasilci so dan po začetku intervencije v Portorožu dokončno pogasili obsežen požar, ki je praktično pogoltnil priljubljeni lokal Alaya. Na kraju so trenutno kriminalisti in kriminalistični tehniki, vendar pa zaradi statične nestabilnosti objekta ogleda še ne bodo mogli opraviti. Znano je sicer, da bo materialna škoda ogromna, po prvih neuradnih ocenah naj bi znašala najmanj tri milijone evrov. Vzrok požara še ni znan, so pa ponovno odprli obalno cesto, ki je bila zaprta vse od začetka intervencije. In kako je potekalo gašenje poslopja? Nična vidljivost zaradi gostega črnega dima in 800 stopinj Celzija pod stropom, pripoveduje vodja intervencije.

Domačini prižgali zeleno luč: Deskanje na valovih bo na Tahitiju

26. 05. 2024 13.40

Pariz bo leta 2024 gostil poletne olimpijske igre. Tekmovanje v deskanju na valovih oziroma surfanju bodo iz Francije prestavili na največji otok Francoske Polinezije – na Tahiti. Tamkajšnji domačini so končno prižgali zeleno luč, saj so organizatorji upoštevali njihova svarila pred negativnimi vplivi na občutljivo okolje tihomorskega paradiža.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Kako sta po letu dni od enega najhujših potresov videti Turčija in Sirija?

06. 02. 2024 06.01

Pred letom dni so svet pretresle novice o hudem potresu v Turčiji in Siriji. Prvemu je sledilo še več popotresnih sunkov, skupaj pa je umrlo več kot 50.000 ljudi. Zdi se, da iz prahu še niso zrasla nova mesta, saj fotografije razkrivajo, da ta ostajajo v ruševinah, številni pa medtem še vedno bivajo v tako imenovanih 'kontejnerskih naseljih'.

Sindikati: Dvig minimalne plače mora biti večji od 4,2 odstotka

10. 01. 2024 16.22

Več sindikatov, ki delujejo pod okriljem Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), je ministra za delo Luko Mesca v odprtem pismu pozvalo, naj dvig minimalne plače preseže dvig življenjskih stroškov, ki je bil lani 4,2-odstoten. Novi znesek minimalne plače v letošnjem letu gre sicer pričakovati v kratkem.

Odpadni material zaradi plazu v potoku: 'Gre za človeško malomarnost'

07. 11. 2023 19.01

Manjši plaz se je ob zadnjih padavinah sprožil na zasebnem odlagališču odpadkov v občini Radovljica. Več kot 10.000 kubičnih metrov zemljine in drugega gradbenega odpadnega materiala je zdrsnilo z roba odlagališča in začelo teči v potok Peračica, ki ima status naravne vrednote. Da tu ne gre za naravno nesrečo, pač pa za človeško malomarnost, meni predsednik Lovske družine Begunjščica Andrej Avsenek. Lastnik deponije naj bi namreč na svojem zemljišču gradbenikom nelegalno dovoljeval odvoz odpadkov ter jim ga tudi zaračunaval, a ta medtem trdi, da zakona ne krši, saj da gradbeniki na njegovi parceli odlagajo le zemljo.

V Poljanski dolini potrebujejo več mehanizacije, v Šmartnem ob Paki o selitvi občanov

22. 09. 2023 10.32

Župan Šmartnega ob Paki Janko Kopušar se je na zboru s krajani Rečice ob Paki pogovarjal o morebitni preselitvi 22 gospodinjstev na novo lokacijo, saj jih je močno prizadela avgustovska vodna ujma. Ljudje se bojijo jeseni in zime, saj naj morebitnih novih poplav njihovi domovi ne bi prenesli, je povedal Kopušar. Medtem v Poljanski dolini za sanacijo plazov potrebujejo več mehanizacije.

Humanitarne organizacije zbrale že skoraj deset milijonov evrov

11. 09. 2023 14.44

Za pomoč prizadetim v poplavah se je na račune humanitarnih organizacij do zdaj steklo že skoraj deset milijonov evrov, z materialnimi donacijami so pomagala tudi številna slovenska podjetja. ZPM Ljubljana Moste-Polje je skupaj z medijsko hišo Pro Plus do zdaj zbrala več kot 850.000 evrov s prispevki fizičnih in pravnih oseb. Zbrana sredstva so na ZPM Ljubljana Moste-Polje začeli deliti med pomoči potrebne, poudarjajo pa, da bo pomoč potrebna dlje časa, zato je vsak prispevek sila dragocen.

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'

08. 08. 2023 12.46

Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

'Izgubil sem vsakršno upanje, a zgodil se je čudež. Vrnili so mi sina!'

18. 02. 2023 12.48

Skoraj dva tedna sta že minila od uničujočih potresov, ki so prizadeli jugovzhod Turčije in sosednjo Sirijo. Število smrtnih žrtev je že več kot 45 tisoč, številni so še vedno pogrešani. Čudežev je vedno manj, a ko se zgodijo, vlijejo novo upanje. Po 296 urah so reševalci tako izpod ruševin stavbe v mestu Antakya rešili še tri osebe, vključno s 14-letnim dečkom.

Mesto porušeno, steklena stavba ostala nedotaknjena. Zakaj?

14. 02. 2023 12.25

Da je kakovostna gradnja, skladna z zakonodajo in standardi, še kako pomembna, je postalo jasno po močnem potresu, ki je prizadel Turčijo in Sirijo. Številne stavbe so se porušile same vase in pod seboj pokopale na tisoče ljudi. Le redke so stavbe, ki so preživele močno tresenje tal. Ena izmed takih je stavba v Adijamanu, enem izmed mest, ki jih je prejšnji teden najbolj prizadel uničujoč potres v južni Turčiji.

'Potres kot v hrvaški Petrinji bi za Slovenijo imel uničujoče posledice'

13. 02. 2023 18.39

Strokovnjaki že leta opozarjajo, da številne nove zgradbe v Turčiji niso protipotresno grajene, tudi zaradi korupcije v gradbenem sektorju. To se je zdaj pokazalo tudi v praksi, rušilni potres in popotresni sunki so namreč zdesetkali celotna mesta. Po prvih ocenah je popolnoma porušenih 12.000 stavb, med njimi tudi nove, zgrajene pred komaj pol leta. Ampak ne samo Turčija, tudi Slovenija naj bi bila slabo protipotresno pripravljena.

Diamantne plošče za beton in asfalt

24. 01. 2023 07.47

Kaj so diamantne rezalne plošče?

Na ukrajinske tanke čakajo ruski 'zmajevi zobje'

14. 12. 2022 20.11

Ruska vojska je v regijah Lugansk in Herson začela z izgradnjo novih obrambnih linij, razkrivajo najnovejši satelitski posnetki. Ker je bojevanje ob fronti vse bolj pozicijsko, so ob jarkih zgradili t. i. zmajeve zobe, ki tankom in oklepnikom otežujejo prehod in jih upočasnijo. Gre za sistem protitankovskih ovir v obliki betonskih piramid. Prizori spominjajo na Maginotovo in Siegfriedovo linijo, sistem utrdb, ki sta jih pred drugo svetovno vojno vzdolž meje zgradili Francija in Nemčija.

Nemčija mrzlično išče delavce, iz tujine jih potrebujejo 400.000 na leto

01. 12. 2022 19.22

"Potrebujemo vas!" To so besede, s katerimi nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck vabi kvalificirano delovno silo iz tujine v videu na spletni strani nemške vlade "Make it in Germany". Notranja ministrica Nancy Faeser ob tem poudarja, da je Nemčija raznolika priseljenska država.

'Zgradi, začasno zaustavi, poruši, ponovi'

24. 08. 2022 07.47

Kitajska ruši stolpnice in ustavlja gradnjo stavb, ki bi lahko nastanile 75 milijonov ljudi, medtem ko si vlada prizadeva za oživitev nepremičninskega trga, poroča britanski The Telegraph. Analitiki pojasnjujejo, da Peking to poskuša doseči z uveljavljanjem strategije "zgradi, začasno zaustavi, poruši, ponovi". Tako naj bi poskušali omejiti ponudbo in se izogniti padcu cen stanovanj ter spodbuditi gospodarsko dejavnost s povečanjem obsega gradbenih del.

Ob slavnostnem odprtju Pelješkega mostu bo izdan priložnostni kovanec za 25 kun

21. 07. 2022 16.48

Most, ki spaja kopno s polotokom Pelješac oziroma skrajni jug s preostalim delom države, se bo imenoval Pelješki most, je odločila hrvaška vlada. Uradno ga bodo odprli v torek, z največjo slovesnostjo v zgodovini samostojne države. Hrvaška centralna banka bo na ta dan dala v obtok nov priložnostni kovanec za 25 kun.

S pomočjo umetnika in okoljskega aktivista sežigalnico približali ljudem

16. 07. 2022 17.31

Sežigalnice običajno niso arhitekturni presežki in nekaj, kar bi si ljudje z veseljem ogledovali. Razen na Dunaju, kjer je ena od znamenitosti prav sežigalnica sredi mesta. Tudi tam je po tem, ko je konec 80. let sežigalnica pogorela, potekala živahna razprava o tem, ali jo obnoviti ali zapreti. Mestne oblasti so obljubile, da bodo vanjo vgradile najsodobnejše čistilne naprave. Javnost pa jim je dokončno uspelo prepričati, ko so v projekt obnove vključili znanega avstrijskega vizualnega umetnika in okoljskega aktivista Hundertwasserja.

Potrdili uradno odprtje mosta Pelješac, na dogodku tudi von der Leynova

17. 06. 2022 15.15

Hrvaška je potrdila uradno odprtje mosta na otok Pelješac in 25 kilometrov povezovalnih cest. Dogodek se bo odvil 26. julija letos, slavnostnega odprtja pa se bodo po pisanju hrvaškega časnika Večerni list udeležili tudi nekateri visoki evropski predstavniki, med njimi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Kje bo Dars obnavljal avtoceste letos poleti, kje bodo možni zastoji?

05. 06. 2022 07.15

Bližajo se poletne počitnice in dopusti, čas, ko si ponavadi privoščimo oddih in se odpravimo počitniškim avanturam naproti. Če nas pot vodi po avtocestah, lahko dobro voljo skalijo prometni zastoji, ki med drugim nastanejo zaradi obnovitvenih del, saj je toplejši del leta najprimernejši čas za tovrstna opravila. Zanimalo nas je, kdaj in na katerih avtocestnih odsekih Dars načrtuje rekonstrukcijo, ki bi utegnila upočasniti promet. Predstavniki Darsa so pojasnili, da trenutno še niso sklenili pogodb z izbranimi izvajalci. Če jih bodo pravočasno, načrtujejo 11 obsežnejših del, ki se bodo lahko nadaljevala še v naslednjih dveh letih.

Na preži morajo biti kot lovski kužki

14. 05. 2022 17.00

"Gospodična, izvolite," se nasmeji od sonca ožgan obraz, ko rjave roke pomagajo upočasniti jekleno kompozicijo sedežev, ki pridirja izza ovinka. Smučarji ponujeno pomoč sprejemajo s hvaležnostjo, saj vedo, kako močan je sicer lahko udarec sedežnice tja nekam v predel nad meči. Kdo so tisti fantje (in dekleta), ki si kruh služijo na belih strminah? Nekateri so sicer gozdarji, drugi gradbeniki, tretji pa so žičničarstvu posvetili svoje celo življenje.

Kateri je najboljši stiropor za izolacijo hiše?

05. 04. 2022 10.05

Pri izbiri stiropora imamo na voljo kar nekaj možnosti. Od tega, da poznamo različne vrste stiropora poznamo tudi različne trdote in različne kakovosti oz. sorte. Poglejmo si katere so, in kateri stiropor je najboljši.

Gradbinci, mizarji: storitve naj bi (še) podražila več kot polovica obrtnikov

29. 10. 2021 08.00

Cene številnih artiklov in storitev že nekaj časa letijo v nebo, kot vse kaže pa se bo trend še nadaljeval. O tem, da v prihodnjih treh mesecih podražijo svoje storitve, naj bi pri nas razmišljala več kot polovica obrtnikov - potem ko so trije od štirih obrtnikov v zadnjem letu že dvignili svoje cene.

Jennifer Lopez sodeluje pri gradnji nove hiše

20. 07. 2021 14.47

Ameriška zvezdnica je aktivno vpletena v nastanek novega domovanja, saj si želi živeti v hiši, ki bo zgrajena po njenem okusu. Čeprav sta se z Benom že podala v lov za nepremičninami, se je zvezdnica sedaj lotila gradbenega projekta, pri katerem sodeluje tudi sama.

Urad za seizmologijo pripravil novo karto potresne nevarnosti Slovenije

02. 03. 2021 15.24

Na Uradu za seizmologijo so v zadnjih 20 letih pridobili številne nove seizmološke in geološko-tektonske podatke, modele in relacije, na podlagi katerih so pripravili novo karto potresne nevarnosti Slovenije. Posodobljene so tudi metode ocenjevanja parametrov, prvič doslej pa so v izračunu slovenske karte upoštevali aktivne prelome in prelomne izvore, ki so jih opredelili strokovnjaki Geološkega zavoda Slovenije.

Drugi tir: Kolektorjevi pritožbi delno ugodili

02. 09. 2020 13.13

Kolektorju in Gorenjski gradbeni družbi je po naših informacijah delno uspelo s pritožbo na izbiro izvajalca glavnih gradbenih del pri drugem tiru, ocenjenih na 700 milijonov evrov. Medtem analiza, ki sta jo za družbo 2TDK izdelala Aleš Groznik in Igor Masten, kaže, da ima drugi tir 25-krat večji pomen za slovensko logistiko kot gradbeništvo.

Bi živeli v hiši, ki spominja na velikansko Faberžejevo jajce?

11. 08. 2020 06.25

Nekateri ruski arhitekti in gradbeniki so znani po bizarnih eksperimentih – zasnovi in gradnji stavb, ki šokirajo. Bolj ali manj domiselne stvaritve, kot sta denimo hiša, ki spominja na gromozansko kopijo slavnega Faberžejevega jajca, ali pa hiša, ki je v bistvu glava neznanega junaka, so postale prave atrakcije. A kaj, ko bolj kot odobravanje žanjejo zgražanje.