gradbeni zakon

Gradbena inšpekcija znova na delu: začeli so v Novi Gorici

08. 04. 2025 15.03

Gradbena inšpekcija je začela z letošnjimi izvršbami po drugi osebi, torej z izbranim izvajalcem, in sicer z odstranitvijo nevarnega objekta na območju Nove Gorice. Na seznamu za odstranitev objektov za letos je 61 zadev, najprej bodo na vrsti nevarni objekti.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

60 let poroke: Vse, kar sva imela, sta bila dva prazna kovčka, star lavor in likalnik

14. 02. 2025 07.00

Danes, na valentinovo, veliko govorimo o ljubezni. Kakšna pa je ljubezen po 60 letih skupnega življenja? Ali sploh še obstaja? Kati in Jure Golub iz Voklega pri Kranju sta se poročila na ledeno mrzel zimski dan leta 1965. Ona je bila hudo prehlajena, kupila si je novo šminko, a se z njo pozabila namazati, v volnenem kostimčku in salonarjih jo je tako zeblo, da je takrat rekla: "Tudi če me mož jutri zapusti, se ne možim nikoli več." In ni se ji bilo treba. Zakonca sta skupaj še danes, pred nekaj tedni sta praznovala biserno poroko.

Stanovalcev zavoda Dom na Krasu ne bodo deložirali

07. 02. 2025 15.10

Ministrstvo za naravne vire in prostor je minuli teden ugodilo pritožbi Doma na Krasu na odločbo inšpektorata, da je treba uporabnike prostorov v Solkanu izseliti. Kot je pojasnil v. d. direktorja doma Goran Blaško, so z odločitvijo zadovoljni, enako odločitev pa pričakujejo tudi za prostore v Renčah. Ob tem poziva k spremembam zakonodaje.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor

30. 01. 2025 14.25

Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Vlada podaljšala ukrepe za poenostavljeno zaposlovanje tujcev

26. 09. 2024 17.40

Vlada je na seji sprejela sklep o podaljšanju ukrepov začasne ureditve na področju opravljanja dela tujih delavcev v Sloveniji, ki jih je poleti prinesel interventni zakon o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah, in sicer za tri mesece, do konca decembra.

Črne gradnje bodo padale, največ na Obali, v Ljubljani in Celju

21. 08. 2024 14.59

Gradbena inšpekcija letos načrtuje več odstranitev nelegalnih objektov kot v preteklih letih, skupno od 30 do 40, največ na Obali, v Ljubljani in Celju. Za to ima namreč v proračunu na voljo nekaj več sredstev, 500.000 evrov, je povedala direktorica gradbene inšpekcije Andreja Troha. Lani je inšpekcija izvršila eno odstranitev nelegalnega objekta, zavezanci sami pa 255. Legalizacij objektov je bilo 175.

Najstniška mama: Podojila sem novorojenko in šla pisat maturo

08. 08. 2024 11.15

Hana Marenk je svojega Tadeja spoznala, ko je bila stara 17 let. Še preden je zapustila najstniška leta, je zanosila, ustvarila sta si skupen dom in se poročila. In čeprav bi kdo mislil, da je pri teh letih možna le nespametna, zaletava ljubezen, obsojena na propad, sta mlada zakonca dokaz, da ni tako.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral

20. 05. 2024 06.16

Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Gradbeni žerjavi nad biserom Jadrana: v kaj se spreminja Opatija?

02. 04. 2024 11.20

Srce me boli, pravi prebivalka Opatije, ki poskuša s skupino somišljenikov ustaviti pretirano gradnjo v zibelki hrvaškega turizma. Po mestu, ki mu pečat dajejo več kot sto let stare vile, namreč rastejo "cementni bloki z okni", kot se je izrazila, panoramo pa "krasi" vse več žerjavov. Betonizacijo tega jadranskega bisera poskuša ustaviti tudi župan, a je tudi on nemočen.

Dovoljenje za steklenjak oziroma sušilnico sadja, zrasli pa dve vili

08. 02. 2024 20.45

Najbolj znani sušilnici sadja v Sloveniji, vili družine Vitoslava Türka, se ni treba več skrivati pod oznako pomožnega kmetijskega objekta. Po dolgih letih pravnih bitk, ki jih je vodila takrat njihova odvetnica, danes pa predsednica države Nataša Pirc Musar, so objekt uspeli legalizirati. To jim je že predlani omogočil gradbeni zakon, ki predvideva nekakšno amnestijo za vse objekte, zgrajene pred letom 2005, četudi so zgrajeni brez enega samega dovoljenja na kmetijskem zemljišču.

Vila družine Türk v Parecagu ni več črna gradnja

07. 02. 2024 12.41

Türkovi so svojo prestižno vilo v Parecagu legalizirali kot objekt daljšega obstoja, kar jim je omogočil nov gradbeni zakon. Za uzurpacijo kmetijskega zemljišča so plačali 12.750 evrov, plačali so še komunalni prispevek in 380 kvadratov velika, na črno zgrajena vila, je zdaj povsem legalna.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

V Medulinu začeli rušiti prve črne gradnje

28. 11. 2023 16.12

Na območju Medulina v hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte, so sporočili iz tamkajšnje občine. Lastniki so po prejemu odločbe državnega inšpektorata objekte začeli rušiti sami. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj. Največ prijav za nezakonito gradnjo v Istrski županiji se nanaša na obalno območje občin Marčana, Ližnjan, Medulin ter mest Pulj, Vodnjan, Rovinj, Umag in Poreč.

Elektro Ljubljana koplje na zaščitenem delu Velike planine

24. 11. 2023 17.45

Elektro Ljubljana napeljuje elektriko skozi zaščiteno pastirsko naselje na Veliki Planini. A za to, priznavajo, nimajo dovoljenja, ker da se vsa dela izvajajo izključno v korist prebivalcem, pridobili pa naj bi jih po zaključku del, saj to dovoljuje zakon. V Zavodu za varstvo kulturne dediščine Kranj delom ostro nasprotujejo.

Podjetnico ovadili zaradi goljufije z delovnimi dovoljenji za tujce

27. 10. 2023 14.53

Koprski kriminalisti so kazensko ovadili 29-letno podjetnico iz Ankarana, ki je v Sloveniji pridobila dovoljenja za delo za 26 državljanov Kosova ter jih takoj napotila v Nemčijo. Grozi ji zaporna kazen od treh do 10 let in denarna kazen.

Poslanski da 'mali delavski ustavi', sindikati za skrajšanje 40-urnega delavnika

26. 10. 2023 12.15

Državni zbor je potrdil novelo Zakona o delovnih razmerjih, ob obstrukciji poslancev SDS so proti glasovali le poslanci NSi. Zakon med drugim prinaša petdnevni oskrbovalski dopust, ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja ter pravico do odklopa.

14-članski svet za obnovo po poplavah bo vodil Pipenbaher

24. 08. 2023 19.17

Vlada je imenovala člane novoustanovljenega sveta za obnovo po poplavah, ki so v začetku meseca prizadele dele države. Za predsednika 14-članskega strokovnega sveta so postavili priznanega gradbenega inženirja Marjana Pipenbaherja.

Obnova poplavljenih krajev v roke Boštjana Šefica in Marjana Pipenbaherja

15. 08. 2023 19.49

Prvi operativec v času begunske krize Boštjan Šefic in glavni projektant mostu na Pelješac Marjan Pipenbaher. To sta ključna človeka, ki jima bo premier Robert Golob zaupal nalogo obnove prizadetih krajev, cest in domov v katastrofalnih poplavah. Šefica bo vlada postavila za novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Pipenbaher pa bo po zgledu premierjevega strateškega sveta za zdravstvo, ki ga vodi kirurg Erik Brecelj, sodeloval v novem posvetovalnem telesu za sanacijo, ki ga bodo predvidoma sestavljali gradbeni, hidrološki, geološki in drugi strokovnjaki.

Začetek rušenja razvpite črne gradnje na Makarski rivieri

02. 06. 2023 13.09

V zalivu Vruja v bližini Makarske, ki ga hrvaški mediji opisujejo kot enega od "simbolov uničevanja obale", se je začelo rušenje nedovoljeno zgrajenih objektov, ki so ga aktivisti in domača javnost tako težko pričakovali. Gre namreč za obalni imperij splitskega nepremičninskega mogotca Stipeta Latkovića.

DZ sprejel novelo zakona o tujcih

18. 04. 2023 07.02

Novela zakona o tujcih je ob ponovnem glasovanju po vetu državnega sveta dobila zadostno podporo za vnovično potrditev. Tokrat jo je podprlo 50 poslancev iz Gibanja Svoboda, SD in poslanca narodnih manjšin, proti pa je glasovalo 32 poslancev koalicijske Levice ter opozicijskih SDS in NSi.

Množično rušenje črnih gradenj v Istri: 'To je naš edini dom'

09. 03. 2023 19.06

Mnogi Hrvati so izkoristili priložnost in si zgradili dom le streljaj od obale, a brez gradbenega dovoljenja. Zdaj pa je hrvaška gradbena inšpekcija udarila po mizi in začela rušiti črne gradnje na območju Umaga, Rovinja in Ližnjana. Domačini so obupani, saj da so že pred časom zaprosili za legalizacijo svojih domov, a do danes niso dobili odgovora. Zdaj morajo v enem dnevu svoje življenje pospraviti in se odseliti neznano kam.

Vlada bi omilila pogoje za tujce, občine so proti: 'Priseljevanje ima temno plat'

07. 03. 2023 10.39

Ministrstvo za notranje zadeve je pripravilo novelo Zakona o tujcih, ki rahlja pogoje za bivanje in delo tujcev v Sloveniji, zakon pa bodo DZ v sprejem predlagali po nujnem postopku. Občina Kranj, ki že več let opozarja na velike izzive občin zaradi povečanega priseljevanja tujcev, se je uprla: "Priseljevanje tujcev ima tudi temno plat in ga spremljajo zlorabe našega socialnega sistema oziroma socialnih transferjev!" V Velenju se bojijo, da bi spremembe zakona prinesle dodatne finančne obremenitve proračunu. V Celju pa si želijo področne zakonodaje in podpornega okolja, ki bosta v pomoč tako učiteljem in zaposlenim kot učencem in njihovim družinam.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?

27. 02. 2023 17.17

Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Biden v kongresu republikansko opozicijo pozval k sodelovanju

08. 02. 2023 08.19

Ameriški predsednik Joe Biden je v sinočnjem govoru o položaju v državi pozval republikansko opozicijo v kongresu k sodelovanju za obnovo in razcvet države. Biden je bil odločen, glasen in šaljiv, republikance pa pripeljal do tega, da so glasno zanikali naklep o zmanjšanju pokojninskih ugodnosti. Analitiki so se strinjali, da je šlo za govor politika, ki bo kmalu napovedal kandidaturo za drugi štiriletni mandat.