gradbeni projekti

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?
13. 03. 2025 06.0018 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Kam po navdih za urejanje, opremljanje in prenovo doma?
11. 11. 2024 00.1533. Sejem Ambient in Dom plus, 13.–17. november 2024, Gospodarsko razstavišče, Ljubljana.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Anna Sandak prva znanstvenica v Sloveniji z evropskimi sredstvi za inovacije
06. 09. 2024 14.28Namestnica direktorice v raziskovalnem inštitutu InnoRenew in profesorica na primorski univerzi Anna Sandak je pridobila sredstva Evropskega sveta za inovacije za projekt Iskalec (Pathfinder). S tem je po navedbah inštituta Sandak postala prva znanstvenica v Sloveniji, ki je pridobila sredstva za projekt Iskalec v Sloveniji.

Dars vztraja: turški podjetji pri gradnji tretje razvojne osi ne bosta sodelovali
15. 08. 2024 19.48Dars tudi po ponovnem pregledu prijav ne odstopa od odločitve, da dva turška gradbena giganta, Chengiz in Ozaltin, ne smeta sodelovati pri gradnji enega največjih infrastrukturnih projektov pri nas, več kot dve milijardi evrov težki tretji razvojni osi, na katero Korošči, pa tudi Belokranjci, čakajo že več kot 20 let. Opozorili so, da bi izločitev Turkov lahko pomenila večmilijonsko podražitev že tako zelo drage gradnje. Je odločitev Darsa dokončna?

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

V Kranju podražitev vrtcev in oskrbe z vodo
23. 05. 2024 13.55Kranjski mestni svetniki so na sredini seji soglašali s sklenitvijo poravnave s Skladom obrtnikov in podjetnikov, od katerega bo občina kupila zemljišče za širitev šole in vrtca na Primskovem. Potrdili so tudi podražitev parkirnin, vrtcev in oskrbe z vodo, zavrnili pa podražitev odvajanja odpadne vode.

S kampanjo do večje osveščenosti o pomenu obnovljivih virov energije
05. 03. 2024 13.51Ob svetovnem dnevu varčevanja z energijo in trajnostnega odnosa do okolja, ki ga obeležujemo v sredo, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo začenja trimesečno kampanjo o pomenu obnovljivih virov energije kot naravni danosti Slovenije. Cilj je obnovljive vire približati ljudem in izpostaviti njihovo vlogo pri razogljičenju energetike.

Karierne zgodbe štirih študentov Academie višje strokovne šole
05. 02. 2024 00.15Štiri uspešne študente Academie, mednarodno nagrajene višje strokovne šole smo vprašali, kako je potekal njihov študij, kje so zaposleni in kaj svetujejo bodočim študentom.

Ljubljana bo teden mobilnosti obeležila z več kot 80 dogodki
12. 09. 2023 14.29Mestna občina Ljubljana bo vnovič sodelovala v Evropskem tednu mobilnosti, ki se bo letos odvijal med 16. in 22. septembrom. V Ljubljani bo potekalo več kot 80 dnevnih dogodkov, predvidenih je tudi deset trajnih ukrepov. Ljubljanski župan Zoran Janković je k slednjim dodal še za prihodnji teden napovedano odprtje nove Črnovaške ceste. V Mariboru pa bodo med drugim potekale predstavitve trajnostnih oblik mobilnosti. Pri Osnovni šoli Toneta Čufarja bodo tako za nekaj časa zaprli cesto in na njej izvedli medgeneracijske dogodke s poudarkom na spodbujanju zdravih in okolju prijaznih načinov prevoza.

14-članski svet za obnovo po poplavah bo vodil Pipenbaher
24. 08. 2023 19.17Vlada je imenovala člane novoustanovljenega sveta za obnovo po poplavah, ki so v začetku meseca prizadele dele države. Za predsednika 14-članskega strokovnega sveta so postavili priznanega gradbenega inženirja Marjana Pipenbaherja.

Zoran Janković: Gradbeni projekti tečejo po načrtih
11. 07. 2023 17.29Gradbeni projekti v Ljubljani po oceni župana Zorana Jankovića potekajo po načrtih. Na območju osrednje železniške in avtobusne postaje je v teku ali se obeta prenova številnih cest, med njimi tudi prenova najbolj načetega dela Zaloške ceste. "Bo še kar gneča," je dejal ljubljanski župan. Prenovo Vilharjeve proti Dunajski cesti bodo medtem nadaljevali ta mesec. Tudi gradnja kompleksa Ilirija poteka kot načrtovano, končan bo predvidoma decembra. Proti vročini pa se po njegovih besedah borijo z dodatnimi drevesi, uredili so tudi novo naravno plažo ob Savi

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Podražitve v Mariboru zaradi gradbenih projektov?
13. 06. 2023 19.41So za luknjo v občinski blagajni mariborske občine krivi veliki gradbeni projekti? Dejavnosti sociale, športa in kulture naj bi namreč prejele zgolj del od zneska, ki je zanje predviden v proračunu, ne ve se pa niti, kdaj. Na drugi strani pa veliki, več milijonov evrov vredni gradbeni posegi. Brv čez Dravo ob obstoječem mostu, več milijonov evrov za dober kilometer kolesarske poti in prenova Lenta, ki bi že morala biti končana, pa ni. In vse to gostincem povzroča še dodaten izpad dohodkov.

Vrhunski projekti za boljši jutri
05. 06. 2023 00.15Porsche Slovenija letos praznuje trideset let svojega uspešnega delovanja. Ob jubileju poudarjajo, da ne gre zgolj samo za napredne premike v mobilnosti, ampak tudi skupno zavezo k spreminjanju stvari na bolje. Ker verjamejo v partnerska sodelovanja, ob tej priložnosti izpostavljajo šest vrhunskih projektov, za katerimi stojijo predani posamezniki in organizacije.

'Z dobrim usklajevanjem bi se lahko izognili zastojem'
06. 06. 2023 19.16Dan po dopoldanskem zastoju na severni ljubljanski obvoznici in rondoju Tomačevo ugibanja o morebitnih vzrokih še kar niso potihnila. Vse se bo pa spremenilo že takoj po koncu šolskega leta, mirijo poznavalci prometnih tokov, ki DARS in občine vseeno pozivajo k boljšemu usklajevanju gradbenih projektov na slovenskih cestah. Če je že sedaj takšen zastoj, kako bo šele poleti?

Telegram z Norveške in čustven prihod Goriškovih
03. 04. 2023 08.18Sedeli so za majhno mizo ob oknu. Ostala omizja so bila precej glasnejša kot njihovo. Skozi okna planiškega nordijskega centra, umazana od prahu in kapljic, se je sredi rjavega hriba svetlikal bel pas snega. Njihov družinski ponos, letalnica bratov Gorišek. Družinski člani nedavno umrlega Janeza Goriška so z nami delili spomine na pokojnega moža, očeta, dedka. In opisali, kako jih je denimo ganila sožalna brzojavka norveške reprezentance.

'Slovenija se podaja v največji investicijski cikel v svoji zgodovini'
07. 03. 2023 20.21Gospodarska zbornica Slovenije je podelila nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke za 2022. Prejmejo jih direktorji družb ZZI Igor Zorko, Q Techna Andrej Lešnjak, GIC Gradnje Ivan Cajzek, KO-SI Primož Mlačnik in L-Tek Radko Luzar. Gospodarstvo je motor, ki bo Evropo in Slovenijo peljal naprej, je poudaril predsednik vlade Robert Golob. Ob tem je napovedal, da bodo v prihodnjih tednih naredili pomembne premike v zakonodaji na področju pridobivanj dovoljenj za delo v Sloveniji in da se Slovenija zdaj podaja v največji investicijski cikel v svoji zgodovini.

Stanovanjske soseske rastejo kot gobe po dežju. Kaj pa šole in vrtci?
27. 02. 2023 17.17Ljubljanske osnovne šole trenutno obiskuje 6.184 učencev več kot pred trinajstimi leti. Skozi leta se je vpis povečeval, v aktualnem šolskem letu pa je prvič vpisanih manj učencev kot leto pred tem. Kljub temu nekatere šole še vedno beležijo velik vpis in s tem tudi prostorsko stisko, zato preurejajo knjižnice v učilnice, zmanjšujejo jedilnice in ukinjajo prostore za vadbo. Gasijo požare, ene bolj, druge manj uspešno. Najhuje pa je, da nekatere, ki so že obremenjene, čaka še nov val vpisa, saj so na njihovem območju zaživele velike stanovanjske soseske. S prostorsko stisko v vrtcih in šolah pa se soočajo tudi v drugih mestih, ki zadnja leta beležijo trend priseljevanja. V eni od postojnskih osnovnih šol imajo pouk celo v zbornici.

Renesansa predorogradnje: kako sploh gradimo predore?
25. 02. 2023 12.38V Sloveniji zadnja leta znova pospešeno gradimo predore: vzhodna karavanška cev, 7 predorov na drugem tiru železniške proge od Divače do Kopra, predor Pekel na Štajerskem. Gre za velike in drage infrastrukturne projekte, kapitalne objekte. Samo na drugem tiru bo zgrajenih več predorskih cevi kot med gradnjo slovenskih avtocest od leta 1994 do danes. Nekdaj so predore gradili domači gradbeni velikani, zlasti SCT in Primorje. Po njihovem propadu pa so se tujim gradbenim podjetjem odprla vrata na slovenski trg.

Mesto porušeno, steklena stavba ostala nedotaknjena. Zakaj?
14. 02. 2023 12.25Da je kakovostna gradnja, skladna z zakonodajo in standardi, še kako pomembna, je postalo jasno po močnem potresu, ki je prizadel Turčijo in Sirijo. Številne stavbe so se porušile same vase in pod seboj pokopale na tisoče ljudi. Le redke so stavbe, ki so preživele močno tresenje tal. Ena izmed takih je stavba v Adijamanu, enem izmed mest, ki jih je prejšnji teden najbolj prizadel uničujoč potres v južni Turčiji.

Biden v kongresu republikansko opozicijo pozval k sodelovanju
08. 02. 2023 08.19Ameriški predsednik Joe Biden je v sinočnjem govoru o položaju v državi pozval republikansko opozicijo v kongresu k sodelovanju za obnovo in razcvet države. Biden je bil odločen, glasen in šaljiv, republikance pa pripeljal do tega, da so glasno zanikali naklep o zmanjšanju pokojninskih ugodnosti. Analitiki so se strinjali, da je šlo za govor politika, ki bo kmalu napovedal kandidaturo za drugi štiriletni mandat.

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov
02. 02. 2023 06.00Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo
23. 01. 2023 06.00Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Gradbeni nadzor: namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice
23. 11. 2022 15.34Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Cilj akcije je bil ugotoviti, ali izvajalec gradbenih del dobavlja in vgrajuje izključno gradbeni material, ki ustrezajo nameravani uporabi in zadoščajo predpisom ter listinam o skladnosti. Med drugim so pregledovali navojne palice za povezovanje lesenih konstrukcij in vbetonirana sidra. V akciji je sodelovalo šest gradbenih inšpektorjev Inšpektorata za okolje in prostor, ki so opravili 61 nadzorov. Uvedli so 49 postopkov, od tega 47 upravnih in dva prekrškovna.

V Severni Koreji že več kot dva milijona primerov 'vročine'
20. 05. 2022 20.24Severnokorejske oblasti so zabeležile več kot 2,24 milijona primerov "vročine", kar potrjuje nadaljnje širjenje okužb. Domnevno gre sicer za okužbe z novim koronavirusom, a ker ni možnosti množičnega testiranja, v državi ni mogoče potrditi diagnoze. Ker v državi primanjkuje zdravil, oblasti prebivalcem svetujejo pitje zeliščnih čajev in grgranje slane vode.

'Mi smo razumeli, da smo nogometna ekipa, ki lahko zabija gole, če si podaja žogo'
23. 03. 2022 16.16"Volitve niso zahvalni dan, niti volivcem ni treba biti hvaležen," pravi podpredsednik vlade in prvak NSi Matej Tonin. Vseeno so premier Janez Janša (SDS) in podpredsednika vlade Matej Tonin in Zdravko Počivalšek (Konkretno) predstavili dosežke vlade, ki naj bi Slovenijo "postavili na nove temelje".

Vodenje Islamske skupnosti v Sloveniji uradno prevzema mufti Nevzet Porić
01. 07. 2021 08.20Vodenje Islamske skupnosti v Sloveniji prevzema novoizvoljeni mufti Nevzet Porić. Kot je pojasnil, uradno inavguracijo načrtujejo za čas po poletnih počitnicah, predaja poslov pa dejansko poteka že nekaj dni.

Razgledna ploščad na Starem gradu presega dovoljeno višino
09. 05. 2021 19.52Razgledni ploščadi na Starem gradu nad Kamnikom očitno ni usojeno, da bi jo kdaj lahko obiskali turisti. Po skoraj treh letih, kolikor čaka na obratovalno dovoljenje, je morda zadnje dejanje pripadlo gradbeni inšpekciji, ki je investitorju naložila odstranitev na lastne stroške in povrnitev v prvotno stanje. Inšpektorji so namreč ugotovili, da je za 61 centimetrov previsoka in tako presega dovoljeno višino, ki bi jo uvrščala med enostavne gradnje, za katere še ni potrebno gradbeno dovoljenje.