gradbeni proizvodi

Namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice, so objekti manj varni?
28. 11. 2022 11.45Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Kot so ocenili, je pogosta praksa, da gradbinci namesto vbetoniranih sider vgrajujejo navojne palice, ki pa na trgu niso označene kot betonska sidra. Kaj to pomeni? Ali so zaradi takšnih zamenjav stavbe manj varne? Gradbena strokovnjaka sta razložila, da če uporabljeni gradbeni proizvod nima izjave o lastnostih, potem je težko oceniti, kakšen je njegov vpliv na varnost objekta.

Gradbeni nadzor: namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice
23. 11. 2022 15.34Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Cilj akcije je bil ugotoviti, ali izvajalec gradbenih del dobavlja in vgrajuje izključno gradbeni material, ki ustrezajo nameravani uporabi in zadoščajo predpisom ter listinam o skladnosti. Med drugim so pregledovali navojne palice za povezovanje lesenih konstrukcij in vbetonirana sidra. V akciji je sodelovalo šest gradbenih inšpektorjev Inšpektorata za okolje in prostor, ki so opravili 61 nadzorov. Uvedli so 49 postopkov, od tega 47 upravnih in dva prekrškovna.

Tondach strešna okna - Dotik neba v vašem domu!
20. 10. 2021 00.15V podjetju Wienerberger nenehno iščemo rešitve, ki bodo racionalizirale porabo energije, ohranjale naše okolje in zagotavljale zdravje in varnost vseh članov gospodinjstva. Z ozirom na kupce, njihove želje in zahteve, smo v svojo ponudbo vključili strešna okna, ki predstavljajo sinonim kvalitetnega bivanja. Z vizualnim udobjem v domu, ki daje občutek prostranosti, se s strešnimi okni in optimalno količino svetlobe izboljšuje produktivnost, zmanjšuje utrujenost in zagotavlja visoka kakovost življenja.

Več potresnih sunkov v Petrinji, posnetek iz zraka razkriva uničenje
31. 12. 2020 07.26Na območju Petrinje so se tudi to noč tresla tla, zabeleženih je bilo več potresnih sunkov. Najmočnejši potres je sledil v dopoldanskih urah z magnitudo 3,9. Na območje Gline so medtem prispele prve mobilne hiše za prebivalce, ki so po torkovem potresu ostali brez strehe nad glavo. Hrvaško notranje ministrstvo je objavilo posnetek Petrinje iz zraka po potresu, ki razkriva uničujoče posledice potresa.

Kam s komunalnim blatom? Država predlaga monosežig in predelavo v gradbene proizvode
22. 09. 2020 14.40Odstranjevanje blata iz komunalnih čistilnih naprav je po zastoju izvoza še vedno pereča tema, pravijo na ministrstvu za okolje in prostor. Zato so pripravili državne usmeritve za ravnanje s temi komunalnimi odpadki. Predlagajo dve možnosti: monosežig in predelavo odpadnega blata v nove gradbene proizvode. Ali bodo vzpostavile lastno infrastrukturo za monosežig, bo stvar občin.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'
15. 07. 2020 12.29Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

Plaz kritik vse večji, obupujejo tudi mladi: Do stanovanja ne bo več mogoče priti
30. 10. 2019 14.34300.000 Slovenk in Slovencev je zaradi ukrepov Banke Slovenije kreditno nesposobnih. Nova zaostrena pravila najema kredita namreč začnejo veljati v petek, trajala pa bodo, vse dokler se ne bo trend najemanja kreditov umiril. In plaz kritik se je sprožil. Ogorčeni so v Trgovinski zbornici, kjer pravijo: potrošnja se bo zmanjšala. Mladi pa se sprašujejo: si res ne bomo mogli v tej državi ustvariti lastnega doma?

Gospodarska rast se umirja, potrošnja zaradi optimističnih potrošnikov vseeno višja
30. 08. 2019 15.24Gospodarska rast se je tako glede na prejšnja četrtletja precej umirila. Po popravljenih podatkih je bila v prvem četrtletju pri 3,3 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke več od predhodnih ocen. Umar ob tem opozarja tudi na na slabše obete za izvozni del gospodarstva do konca leta.

Slovenija 28 let pozneje: živimo dlje in za kilogram kruha delamo manj
21. 06. 2019 11.10Ob obletnici osamosvojitve Slovenije so v statističnem uradu pripravili primerjavo nekaterih kazalnikov. Ti med drugim kažejo, da danes Slovenci v povprečju živimo dlje kot pred 28 leti, za kilogram kruha pa delamo skoraj tretjino manj časa. Cene so namreč rasle počasneje kot plače, enako pa tudi pokojnine.

Energetska prihodnost Slovenije: brez jedrske elektrarne in zemeljskega plina ne bo šlo
01. 06. 2018 07.00Stranke obljubljajo davčne olajšave za vozila z alternativnimi pogonskimi viri, energetsko sanacijo stavb, več okoljskih inšpektorjev in večjo samozadostnost Slovenije z energetskimi viri.

Nas vse večja regulacija držav ščiti ali omejuje našo svobodo?
17. 04. 2018 18.28Svoboda in svobodna izbira se nam v današnjem času zdita nekaj samoumnevnega. Pa smo zares dovolj svobodni? Ali države z omejitvami želijo nadzirati, kaj bomo počeli? Kakšen vpliv ima lahko pretirana regulacija in ali je intelektualna lastnina dovolj zaščitena? O teh dilemah so razpravljali domači in tuji poznavalci in zagovorniki svobodnega trga na konferenci Free Market Road Show v Ljubljani.

Slovenija od osamosvojitve do danes: za kilogram govedine smo leta 1991 delali 124, lani 74 minut
23. 06. 2017 12.26Preverite, kaj se je spremenilo v Sloveniji od osamosvojitve do danes. Živimo bolje ali slabše? Se spomnite rekordne inflacije, pa tekstilne industrije, ki je še uspevala? Za kilogram govedine smo leta 1991 delali 124, lani 74 minut. Kako kaže naprej? Leta 2080 nas bo manj kot dva milijona, leta 2057 pa bo skoraj tretjina prebivalcev starejših od 65 let.

Slovenska industrija po konkurenčnosti med slabšimi v EU
11. 09. 2014 11.55Evropska komisija ugotavlja, da slovenska industrija po konkurenčnosti spada v skupino z Bolgarijo, Hrvaško, Malto in Ciprom. Glede tega so med drugim boljše tudi Romunija, Slovaška, Estonija, Madžarska in Češka.

Sanacija fasade - naložba v prihodnost
12. 03. 2014 07.15Toplotna izolacija zunanje stene je najpomembnejši element pri toplotni zaščiti stanovanjskih stavb. Toplotne izgube skozi zunanje stene v povprečju predstavljajo okrog 40 odstotkov vseh toplotnih izgub objekta, pri objektih z rekuperiranim prezračevanjem pa še ustrezno več.

Karner bi dal svoja zdravila tudi svojim otrokom in ženi
21. 06. 2013 13.09Mihael Karner je ena najbolj iskanih oseb v ZDA. Razkril je, zakaj ga Avstrija, čeprav je bil na Dunaju že na poti na ameriško letalo, ni izročila ZDA in tudi kakšne igre so po njegovem mnenju potekale v ozadju. V Ljubljani želi graditi naselje, hkrati pa je davčni dolžnik.

Poslabšanje stroškovne konkurenčnosti, zaostrovanje razmer na trgu dela, vse slabše v bančnem sistemu
15. 05. 2013 12.28Slovenija ostaja v skupini držav EU z večjim poslabšanjem stroškovne konkurenčnosti v času krize, padec našega tržnega deleža na svetovnem trgu pa se je še poglobil, so na Umarju zapisali v aprilskem Ekonomskem ogledalu.

Razmere so slabe in tako bo tudi ostalo
05. 10. 2012 11.43Razmere v Sloveniji se slabšajo, luči na koncu predora pa vsaj v prihodnjih mesecih še ne bomo ugledali. "Slovenija ostaja med članicami EU z večjim poslabšanjem od začetka krize," znova opozarja Umar.

EU naj liberalizira področje storitev in kmetijstva
06. 04. 2009 18.24WTO poziva EU k nadaljnji liberalizaciji storitev ter kmetijskih politik. Zniža naj visoke carine in proizvodne ter izvozne subvencije za kmetijske proizvode.

Je ogroženo zdravje otrok?
12. 03. 2007 19.24Otrokom, ki so bili sporni mivki najbolj izpostavljeni, bodo naredili krvne preiskave.

Krepitev skupine Sava Trade
09. 11. 2001 00.00Chemo, Astra tehnična trgovina, Guma in Savatech, podjetja skupine Sava, zaključujejo priprave za združitev v eno podjetje.