gradbeni odpadki

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Na vodovarstvenem območju odkrili gradbene odpadke

13. 02. 2025 10.30

Na območju gorjanske občine so v zadnjih dneh na več mestih po travnikih in tudi v strugi potoka odkrili razlitja mulju podobne snovi, za katero se je izkazalo, da je gradbeni odpadek. Snov so odkrili tudi znotraj vodovarstvenega območja, zato jo bodo interventno odstranili, da bi preprečili onesnaženje vodnega vira.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?

06. 02. 2025 06.00

Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Podjetje Dolinšek transport v Logatcu vrtače zasipava z gradbenimi odpadki

10. 01. 2025 11.47

Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipava z gradbenimi odpadki. To sta potrdila tako okoljski kot kmetijski inšpektorat, oba sta podjetju spisala tudi že več odločb.

Izpraznili slovit vodnjak Trevi, ob njem postavili 'grd' bazen za kovance

05. 11. 2024 14.41

Rimske mestne oblasti so pred izrednimi restavratorskimi deli izpraznile znameniti vodnjak Trevi in ga ogradile. Da pa turisti ob obisku italijanske prestolnice ne bi izviseli s svojimi željami, so zanje pred turistično znamenitostjo postavile nadomestni bazen, v katerega lahko odvržejo svoje kovance.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Melanom – temna stran sonca

22. 06. 2024 08.09

"Na stegnu sem opazila cvetačasto znamenje, nekako v podzavesti sem vedela, da nekaj ni v redu, ampak si misliš: Ah, saj to ni nič." Tako se je začela zgodba Anje Matušin, ki se je pred tremi leti soočila z diagnozo malignega melanoma – kožnega raka, ki povzroči največ smrti.

Po ekološki katastrofi se zgodba ponavlja

15. 02. 2024 17.32

V občini Hoče, kjer so nevestneži pred tremi leti z nelegalnim odlaganjem komunalnega blata sprožili pravo ekološko katastrofo, se zgodba očitno ponavlja. Tokrat s kupi navožene zemljine, ki je pomešana z gradbenimi odpadki. In to na kar dveh lokacijah. Pri mariborskem letališču, kjer obstaja bojazen onesnaženja vode, in še ob slivniškem pokopališču, kamor naj bi nezakonito odložili za kar 70 tovornjakov materiala.

Gradnja novega zapora: kupi materiala končali pred vrati domačinov

12. 02. 2024 18.52

Je nakup sodne stavbe res edini posel, kjer ministrica Dominika Švarc Pipan ni vedela, kaj se dogaja? Zdi se, da ne. Šele zdaj, po več novinarskih vprašanjih o domnevnih nepravilnostih pri gradnji zapora v ljubljanskih Dobrunjah, naj bi ministrica odredila revizijo. Dva velika kupa gradbenega materiala z gradbišča sta namreč odložena na nezakoniti deponiji kar sredi naselja.

Nova analiza mulja: nevarne snovi odkrili na Prevaljah in v Mežici

03. 10. 2023 10.45

Avgustovske poplave niso le odnesle domov, avtomobilov in drugih predmetov, pač pa prinesle tudi ogromno mulja. Najnovejše rezultate analize je predstavila generalna direktorica Direktorata za okolje Tanja Bolte. Povedala je, da se je na območju nabralo precej snovi, okoli 25.000 kubičnih metrov naj bi bilo nevarnih odpadkov. Te so odkrili na Prevaljah in v Mežici. "Lokacije za odlaganje odpadkov smo iskali v dolini, ne drugod po Sloveniji." Koroški župani medtem izpostavljajo vrsto še odprtih vprašanj. Med drugim jih v Dravogradu bega, da je prvotno analizirani mulj s preseženimi vrednostmi težkih kovin zdaj opredeljen kot nenevaren odpadek.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Donacije kot davčna olajšava, zbiranja od vrat do vrat ni

09. 08. 2023 20.43

Več kot 23 tisoč posameznikov, organizacij in podjetij je v samo dveh dneh na spletni strani Poplave 2023 ponudilo pomoč. Tam se po novem lahko prijavijo tudi ponudniki namestitev. Na pomoč sta priskočila tudi Slovenska Karitas in Rdeči križ, obe organizaciji pa opozarjata, da finančna sredstva zbirata izključno preko bančnih ali SMS-nakazil in ne od vrat do vrat.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'

29. 09. 2022 06.20

Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki

31. 05. 2022 14.49

Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

Iz Jeriševe jame izvlekli 500-kilogramski razpadajoči avtomobil

25. 10. 2021 14.35

Ljubljanski jamarji so Jeriševo jamo v občini Sežana, ki bolj kot na jamo spominja na smetišče, razbremenili kupa vseh mogočih odpadkov. Dela so se lotili že pred enim mesecem – odpadke so zbrali v velikih vrečah – zdaj pa so jih s pomočjo 40 ton težkega žerjava izvlekli na plano. Pravi podvig je bil izvlek starega avtomobila, saj je bil v slabem stanju, po teži pa ravno na meji zmogljivosti žerjava. V jami sicer ostaja še okrog 10 vozil.

Občina Vrhnika vnovič opozarja na nezakonito obratovanje Kemisa

08. 10. 2021 13.30

Občina Vrhnika vnovič opozarja na nezakonito obratovanje Kemisa, kjer je leta 2017 požar povzročil ogromno škodo in okoljsko onesnaženje. Gradbeni inšpektor je že pred več kot letom ugotovil, da je celoten glavni objekt Kemisa nelegalna gradnja in odredil rušenje večine objekta do 25. septembra, a zgodilo se ni nič.

'Ko stopiš za vogal, za katerega ni pogledal še nihče, je občutek res svojevrsten'

19. 09. 2021 16.16

Člani Društva za raziskovanje jam Ljubljana že 111 let odkrivajo skrivnosti jam, jih dokumentirajo in se aktivno vključujemo v njihovo varovanje. Na leto opravijo čez 200 različnih jamarskih akcij, ki trajajo od nekaj minut do več kot teden dni. Septembra so se lotili dveh vidnejših spustov v zemeljske globine. Na Kaninskih podih v Breznu spečega dinozavra so presegli globino 1000 metrov in odkrito jamo dodali na seznam kot deseto več kot 1000 metrov globoko jamo v Sloveniji. Jeriševo jamo, ki je spominjala na smetišče, pa so razbremenili kupa odpadkov.

Na Jesenicah nejevoljni zaradi nedovoljenega odlaganja gradbenega materiala

23. 06. 2021 15.32

Občina Jesenice in tamkajšnji medobčinski inšpektorat opozarjata, da na območju Hrušice na zemljišču v državni lasti zasebnik brez dovoljenj izkopava gramoz, ga prodaja kot gradbeni material in izkopane jame zasipa z gradbenimi odpadki, ki nastajajo ob nadgradnji gorenjske železniške proge.

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča

25. 05. 2021 06.00

Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

Odpadki v Posavju ogrožajo tako pitno vodo kot tudi živali in rastline

04. 04. 2021 19.55

V Sloveniji smo s čistilnimi akcijami v zadnjih letih zmanjšali število divjih odlagališč, a je smetenje narave v nekaterih regijah še vedno velik problem. Salonitne plošče, folije, gradbeni material, gume in celo živalski kadavri - vse to leži na enem od odlagališč v Posavju. Kljub čistilnim akcijam pa se to vedno znova polni ter ogroža tako pitno vodo kot tudi živali in rastline.

Vrhniška občina pozvala Kemis k prenehanju nezakonitega delovanja

14. 01. 2021 08.50

Župan Občine Vrhnika Danijel Cukjati je pozval družbo Kemis, naj "preneha nezakonito delovati na Vrhniki in tako spoštuje odločitve pristojnih organov in sodišč". Župan je napovedal, da bodo vztrajali pri opozarjanju na nepravilnosti. Medtem pa v podjetju odgovarjajo, da poslujejo varno in v skladu s slovenskim pravnim redom.

Črna odlagališča

09. 01. 2021 07.00

Nelegalna odlagališča odpadkov po državi – kje so, koliko jih je, kakšen je odvržen material, kaj je na teh nelegalnih smetiščih ... In kako sistemsko izboljšati stvari? Dobro desetletje po prvi vseslovenski čistilni akciji Očistimo Slovenijo v enem dnevu smo preverjali, kako je z nelegalnimi odlagališči po državi. Razmere na terenu, analizo stanja, zgodovino, možne ukrepe, izboljšave in sistemske rešitve.

En pametni telefon = 86 kg odpadkov

21. 11. 2020 07.00

Med proizvodnjo pametnega telefona, težkega približno 200 gramov, nastane kar 86 kilogramov odpadkov, ki jih uporabnik ne vidi, a ne gre le za odpadke, za proizvodnjo izdelka se namreč skrivajo tudi poraba vode in energije ter emisije v zrak. Potrošniki se bomo tako morali začeti zavedati teh velikih količin odpadkov, ki nastajajo pri izdelavi novih izdelkov in jih neposredno proizvedemo z nakupom teh izdelkov.

Kemis ne bo več dovažal nevarnih odpadkov na Vrhniko, GZS zaskrbljena

14. 10. 2020 16.45

Kemis je sporočil, da bo spoštoval odločbo Inšpektorata RS za okolje in prostor. Ta je odločil, da je eden izmed objektov na Vrhniki nelegalna gradnja, zato v tem delu objekta Kemis ne sme več opravljati svoje dejavnosti. To pomeni, da bodo v Kemisu ustavili dovoz nevarnih odpadkov na Vrhniko.

Kam s komunalnim blatom? Država predlaga monosežig in predelavo v gradbene proizvode

22. 09. 2020 14.40

Odstranjevanje blata iz komunalnih čistilnih naprav je po zastoju izvoza še vedno pereča tema, pravijo na ministrstvu za okolje in prostor. Zato so pripravili državne usmeritve za ravnanje s temi komunalnimi odpadki. Predlagajo dve možnosti: monosežig in predelavo odpadnega blata v nove gradbene proizvode. Ali bodo vzpostavile lastno infrastrukturo za monosežig, bo stvar občin.

Mnenje treh izvedencev: podjetje Termit v občini Moravče tal ni onesnaževalo

28. 07. 2020 15.55

Na sedežu Arsa je potekala ustna obravnava glede dejanskega nastanka okoljske škode v občini Moravče zaradi ravnanj družbe Termit. Na njej so strokovni izvedenci predstavili izsledke svojih strokovnih mnenj, ki ugotavljajo, da Termit ni kršil okoljevarstvene zakonodaje in da okoljska škoda na njegovem rudarskem območju ni nastala.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'

15. 07. 2020 12.29

Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

Kemis na upravnem sodišču ni uspel, črno gradnjo morajo zdaj porušiti?

15. 05. 2020 20.55

Upravno sodišče je zavrnilo predlog družbe Kemis za izdajo začasne odredbe, po kateri bi se odreditev vseh ukrepov v zvezi s podzemnim rezervoarjem za požarno vodo odložila, dokler ne bo sodba upravnega sodišča v primeru tožbe Kemisa proti odločbi inšpektorata za okolje in prostor, da je objekt nelegalna gradnja, pravnomočna.

Kemis zaradi črne gradnje odprte nadstrešnice ne sme opravljati dejavnosti

05. 03. 2020 08.36

Gradbena inšpekcija je odločila, da je pri obratu Kemisa na Vrhniki črna gradnja tudi odprta nadstrešnica za skladiščenje odpadkov, medtem ko prizidek k njej nima uporabnega dovoljenja, je povedal odvetnik vrhniške občine Tomaž Petrovič. Kemis v teh objektih ne bo smel opravljati dejavnosti, zato opozarja, da se bodo začeli kopičiti odpadki.

Kemis: V prihodnje ne bomo mogli prevzemati nevarnih odpadkov

04. 03. 2020 15.14

Gradbeni inšpektor je pred kratkim zaključil postopek v zvezi z vprašanjem, ali so po požaru obnovljeni objekti Kemisa na Vrhniki črna gradnja. Po odločbi Inšpektorata RS za okolje in prostor pa mora Komunala Vrhnika družbi prekiniti dovod vode. "Ne bomo mogli zagotavljati požarne varnosti, to pa bi ogrozilo tudi trenutno 800 ton nevarnih odpadkov na lokaciji," so se odzvali v Kemisu. Zaskrbljeni tudi v Gospodarski zbornici.