gradbeni nadzor

Stanovalcev zavoda Dom na Krasu ne bodo deložirali
07. 02. 2025 15.10Ministrstvo za naravne vire in prostor je minuli teden ugodilo pritožbi Doma na Krasu na odločbo inšpektorata, da je treba uporabnike prostorov v Solkanu izseliti. Kot je pojasnil v. d. direktorja doma Goran Blaško, so z odločitvijo zadovoljni, enako odločitev pa pričakujejo tudi za prostore v Renčah. Ob tem poziva k spremembam zakonodaje.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor
30. 01. 2025 14.25Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi
10. 12. 2024 16.27Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Dars objavil javno naročilo za širitev štajerske avtoceste
03. 12. 2024 11.52Dars je na portalu javnih naročil objavil naročilo za ureditev tretjega prometnega pasu na štajerski avtocesti med priključkoma Domžale in Zadobrova. Ponudbe sprejema do 16. januarja prihodnje leto. Dela so na Darsu predvideli v več fazah, potekala pa naj bi dve gradbeni sezoni.

Gradbeni generatorji – Zanesljiva energija za nemoteno delo na gradbišču
19. 11. 2024 00.15Za uspešno delo na gradbiščih je ključnega pomena zanesljiv vir električne energije. Gradbeni generatorji iz naše ponudbe zagotavljajo stabilno napajanje za vso potrebno opremo in stroje, ki omogočajo nemoten potek dela v vseh pogojih.

Oglasil se je inženir, ki je delal na postaji in opozarjal: namesto betona zmečkane vreče
02. 11. 2024 09.49Po tragediji v Novem Sadu, v kateri se je na ljudi na železniški postaji zrušil nadstrešek in umrlo 14 ljudi, se marsikdo sprašuje, kako se je taka nesreča sploh zgodila, sploh, ker so postajo po obsežni rekonstrukciji odprli pred štirimi meseci. Nekaj vpogleda sta zdaj ponudila gradbeni inženir in aktivist, ki je svoje trditve podkrepil s fotografijami, ter inženir, ki je dejansko delal na postaji – in opozarjal prav na sporne elemente.

Popolna avtomatizacija: 157 kilometrov avtoceste zgradili roboti
27. 10. 2024 13.18Kitajska je razkrila 157 kilometrov dolg odsek avtoceste, ki so ga v celoti zgradili roboti. Odsek so gradila tri državna podjetja s pomočjo tehnologije iz zasebnega sektorja. Gre za velik skok v avtomatizaciji gradnje cest. Z minimalno človeško vpletenostjo so stroji opravljali naloge, kot so polaganje, zbijanje in izravnavanje asfalta, medtem ko so delavci spremljali operacije. Projekt je del izgradnje velike magistrale Peking–Hongkong.

Na Pelješkem mostu so se že pojavile prve razpoke
22. 10. 2024 10.14Pelješki most, ki so ga za promet odprli pred komaj dobrima dvema letoma, že potrebuje popravilo. Na betonskih stebrih so se namreč pojavile mikrorazpoke. Po besedah gradbenih strokovnjakov sicer ne gre za konstrukcijske poškodbe stebrov, ki bi vplivale na varno uporabo mostu, bo pa zaradi morja in soli, ki bi situacijo lahko poslabšala, potrebna sanacija.

Darsu soglasje za širitev štajerske avtoceste pred Ljubljano
22. 06. 2024 14.35Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je Darsu izdalo okoljevarstveno soglasje za ureditev tretjega prometnega pasu na štajerski avtocesti med priključkoma Domžale in Zadobrova. Na tem prometno zelo obremenjenem odseku namerava Dars preurediti odstavni pas v vozni pas, dela bi se lahko začela v letu 2025.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo
17. 05. 2024 06.40Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Ministrstvo si je premislilo: Prenova UKC Ljubljana začasno ustavljena
26. 04. 2024 09.10Prenova glavne bolnišnične stavbe UKC Ljubljana je zaradi prihajajoče izvedbe protipotresne sanacije začasno ustavljena. Ministrstvo za zdravje je izvajalcu gradbenih del po tistem, ko protipotresne sanacije sprva ni predvidevalo, v torek sporočilo, naj ustavi dela, ker so si na ministrstvu premislili. Odzval se je že v.d. direktorja urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Tomaž Pliberšek in povedal, da so dela na objektu le delno ustavljena tam, kjer bodo vgrajevali protipotresne elemente. Za vsa ostala dela pa pričakujejo polno izvajanje.

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?
06. 03. 2024 06.00Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami
20. 02. 2024 15.31V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu
18. 02. 2024 17.58Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

Med inšpekcijskim nadzorom ugotovili devet nelegalnih objektov
14. 12. 2023 10.24Gradbeni inšpektorji so v nadzoru gostinskih stavb ugotovili devet nelegalnih objektov, med drugim gre za prizidave objektom in nadstrešnice gostinskih vrtov. V treh drugih primerih so do izdaje uporabnega dovoljenja prepovedali uporabo delov objektov.

Inšpekcijski nadzor: več nakupovalnih središč brez uporabnega dovoljenja
08. 12. 2023 13.27Gradbena inšpekcija je v nadzoru 10 nakupovalnih središč izdala šest odločb zaradi neskladne uporabe objektov, pri čemer so v petih zadevah zavezanci že pridobili uporabna dovoljenja in inšpekcija je postopke ustavila. Izdana je bila tudi ena odločba za nelegalen objekt; odrejena je bila ustavitev gradnje in vzpostavitev prvotnega stanja.

'Toninovo dvigalo': najdražja ponudba, številne nepravilnosti in 'razsulo'
05. 12. 2023 11.48Dvigalo, ki vodi neposredno do pisarne ministra za obrambo, že vrsto let ni uporabno. V času ministrovanja Mateja Tonina so se temu odločili narediti konec, vendar bivši minister poti z novim dvigalom ni dočakal. Takisto zaenkrat velja tudi za aktualnega, Marjana Šarca. Direktorat za logistiko je marca 2021 izdal predlog za naročilo za zamenjavo dvigala. Toda, kot ugotavlja revizija, se je odvil niz nepravilnosti, povezanih z razpisom in izbiro izvajalca del, zaradi katerih dvigalo še vedno ni operativno. Med drugim je podjetje priložilo zavarovalno polico za zavarovanje frizerskega salona.

Namesto bazena zrasle hotelske sobe, pisarne postale apartmaji
28. 11. 2023 15.40Skupna akcija gradbene in tržne inšpekcije, ki je bila usmerjena v nadzor in uporabo gostinskih stavb, med katere spadajo hotelske in podobne gostinske stavbe ter druge gostinske stavbe za kratkotrajno nastanitev, je razkrila številne nepravilnosti. Veliko objektov ni imelo ustreznih dovoljenj, med drugim so v Fiesi odkrili nezakonito spremembo namembnosti hotelskega bazena v sobe, v Ljubljani so v apartmaje predelali večje število pisarn.

Elektro Ljubljana koplje na zaščitenem delu Velike planine
24. 11. 2023 17.45Elektro Ljubljana napeljuje elektriko skozi zaščiteno pastirsko naselje na Veliki Planini. A za to, priznavajo, nimajo dovoljenja, ker da se vsa dela izvajajo izključno v korist prebivalcem, pridobili pa naj bi jih po zaključku del, saj to dovoljuje zakon. V Zavodu za varstvo kulturne dediščine Kranj delom ostro nasprotujejo.

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta
09. 08. 2023 11.54Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

Priča v zadevi smejalni plin: 'Za nadzor gradnje je zadolžen investitor'
28. 06. 2023 12.01Na Okrožnem sodišču v Novi Gorici se je nadaljevala glavna obravnava v zadevi smejalni plin. Pred sodnico Andrejko Luznik je pričal Robert Bizjak Ovidoni, ki je bil v času gradnje urgentnega centra v šempetrski bolnišnici predstojnik tehnično-oskrbovalne službe. Povedal je, da je bil za nadzor zadolžen investitor, ministrstvo za zdravje.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Minisovo odstranjevanje ograje: revizija odkrila več nepravilnosti
22. 03. 2023 13.01Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v začetku meseca napovedal notranjo revizijo postopka izbire ponudnika za odstranjevanje ograje na meji s Hrvaško. Večkrat je že bilo izpostavljeno, da je bilo izbrano podjetje Minis, ki je ograjo tudi postavljalo, v privilegiranem položaju. V Minisu te očitke zavračajo. Po naših informacijah je osnutek revizije pripravljen, med drugim pa izpostavlja nepravilnosti pri časovnici javnega naročila, datumih, krajih ter podpisih na izjavah in opredelitvi, da gre za storitev. Kot smo izvedeli, poročilo ugotavlja, da bi bilo javno naročilo bolj gospodarno, če bi se odstranjevanje razdelilo na več delov in izvajalcev, po vstopu Hrvaške v schengen pa bi lahko projekt tudi prekategorizirali.

Požar pogoltnil zgornja nadstropja nebotičnika v nakupovalni četrti
03. 03. 2023 11.50Zaradi večjega požara, ki je zajel hongkonški nebotičnik, so morali dve osebi prepeljati v bolnišnico. Vendar pa tam nista končali zaradi poškodb. Gasilci so se sicer z ognjem borili kar devet ur, preden so ga uspešno spravili pod nadzor in nato pogasili. Dnevna svetloba pa je razkrila uničenje, ki so ga plameni pustili za seboj.

Nov sveženj sankcij proti Rusiji prvič vključuje tudi ukrepe proti Iranu
15. 02. 2023 10.53Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je predstavila predlog novega, desetega svežnja sankcij proti Moskvi, ki med drugim vključuje prepoved trgovanja in izvoza tehnologije v Rusijo. Prvič vsebuje tudi ukrepe proti iranskim pravnim osebam, povezanim z Iransko revolucionarno gardo zaradi pomoči Rusiji pri agresiji nad Ukrajino.

Družinska bitka za premoženje ruskega oligarha, ki je umrl v sumljivih okoliščinah
05. 02. 2023 18.30V začetku lanskega decembra je na jugovzhodu Francije v sumljivih okoliščinah umrl 50-letni ruski nepremičninski baron Dmitrij Zelenov. Medtem ko policijska preiskava še vedno poteka, se je začela tudi pravna bitka za premoženje pokojnika. Vdova in eden od sinov med drugim tožita pokojnikove starše in finančnega svetovalca, ker naj bi si premoženje kar prilastili. A pravna bitka bo težka, saj Zelenov ni imel urejene oporoke.

Inšpektorji na območju TNP ugotovili kršitve gradbene zakonodaje
20. 12. 2022 09.26Gradbena inšpekcija Inšpektorata RS za okolje in prostor je v akciji nadzora nedovoljenih gradenj v Triglavskem narodnem parku (TNP) pregledala šest objektov in v petih primerih ugotovila kršitve gradbene zakonodaje. Izdala je tri inšpekcijske odločbe in tri odločbe o prekršku.

Namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice, so objekti manj varni?
28. 11. 2022 11.45Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Kot so ocenili, je pogosta praksa, da gradbinci namesto vbetoniranih sider vgrajujejo navojne palice, ki pa na trgu niso označene kot betonska sidra. Kaj to pomeni? Ali so zaradi takšnih zamenjav stavbe manj varne? Gradbena strokovnjaka sta razložila, da če uporabljeni gradbeni proizvod nima izjave o lastnostih, potem je težko oceniti, kakšen je njegov vpliv na varnost objekta.