gradbeni materiali

Obsodili lastnika in arhitekta hotela, ki se je zrušil med potresom v Turčiji

25. 12. 2024 16.40

Sodišče v Turčiji je lastnika, njegovega sina in arhitekta hotela v Adiyamanu, ki se je porušil med lanskim potresom, spoznalo za krive povzročitve smrti ali poškodbe več oseb iz malomarnosti. Med zrušitvijo hotela je umrlo 72 ljudi. Trojica pa je obsojena na zaporne kazni.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Po katastrofi v Jablanici še poplava smeti: dolini Neretve grozi onesnaženje

08. 10. 2024 16.34

Tone in tone odpadkov, ki po reki potujejo proti morju. Po katastrofalnih poplavah, ki so v Bosni in Hercegovini terjale najmanj 21 smrtnih žrtev, dolini Neretve zdaj grozi še "poplava smeti". S tem pa je območje tik pred novo veliko katastrofo. Okoljsko.

Značilnosti cementnih lepil: potrebna večja jasnost in preglednost

22. 07. 2024 00.15

Hitra prenova kopalnice

21. 05. 2024 00.15

V kopalnici vsakega doma je nedvomno ključnega pomena izpolnitev večih zahtev. Ne le, da mora ustrezati estetsko in se skladati z oblikovalskimi preferencami, predvsem pa je pomembno da je funkcionalna in izpolnjuje visoke standarde higiene. Izbor pravih materialov je tako ključnega pomena za dosego teh ciljev.

Luksuzni kompleks gradili z 'inovativnimi materiali', investitor bankrotiral

24. 02. 2024 15.37

Število smrtnih žrtev obsežnega požara, ki je uničil stanovanjski kompleks v španski Valencii, se je povzpelo na 10. Oblasti so namreč našle posmrtne ostanke še ene pogrešane osebe. Ognjeni zublji so pogoltnili oba bloka v samo pol ure, kar je sprožilo vprašanja o tem, iz kakšnih materialov je bil kompleks, ki ga je investitor oglaševal kot luksuznega, zgrajen.

Sodobno bivanje v nastajajoči istrski soseski Murva

28. 12. 2023 09.14

Nižje temperature in večja verjetnost padavin vpliva tudi na izvedbo gradbenih del

19. 12. 2023 10.20

Poskrbimo, da bo bodo tudi v času nizkih temperatur dela opravljena strokovno in s tem kakovostno.

Kako bo država ustavila 'vojne dobičkarje'?

11. 11. 2023 07.00

Po velikem šoku zaradi poplavljenih domov tisti, ki jih obnavljajo, doživljajo še en udarec. Cene gradbenega materiala so šle v nebo. V nekaterih primerih so še enkrat višje kot pred poplavami. Enako je s storitvami. Vlada napoveduje, da bo preprečila neutemeljeno dvigovanje cen v času popoplavne obnove.

32. Sejem Ambient in Dom plus

07. 11. 2023 00.15

8. – 12. november 2023, Gospodarsko razstavišče, Ljubljana

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Visokazmogljivost kjerkoli: prevozni gradbeni kompresorji Atlas Copco

28. 03. 2023 09.06

Gradbena industrija je v zadnjih letih doživela veliko sprememb, kar se tiče razvoja opreme in tehnologije. Atlas Copco, eden izmed največjih proizvajalcev gradbene opreme na svetu, je v zadnjih letih postavil nove standarde v industriji gradbenih kompresorjev. Njihova ponudba prevoznih gradbenih kompresorjev je na voljo v različnih velikostih in zmogljivostih, kar omogoča izbiro najprimernejše rešitve za vsak izziv na gradbišču.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Končno na sejem! 31. Ambient Ljubljana in 6. Dom Plus, Gospodarsko razstavišče, 10.-14. 11.

05. 11. 2021 00.15

Odkrijte najsodobnejše trende bivanja, poiščite sveže ideje za vaš dom, posvetujte se s ponudniki in neodvisnimi strokovnjaki, izkoristite ugodnosti!

Kisik v covidnih bolnišnicah rešuje življenja, zaradi nevarnosti požara pa jih tudi ogroža

10. 09. 2021 15.18

Ob požaru v covidni bolnišnici, po katerem so priče poročale o eksploziji kisikove jeklenke, so makedonski novinarji spomnili, da to še zdaleč ni bila edina tovrstna tragedija. Podobne nesreče so se zgodile tudi v Romuniji, Ukrajini, Egiptu, Turčiji, Indiji, Rusiji in Iraku. Od začetka pandemije je bilo po vsem svetu tako na bolnišničnih oddelkih, na katerih zdravijo bolnike s covidom-19, vsaj 20 požarov, v katerih je umrlo več kot 150 ljudi.

Salonit Anhovo ne bo predeloval viškov materiala pri gradnji drugega tira

16. 06. 2021 12.37

Državna revizijska komisija je zavrnila zahtevek za revizijo vlagatelja Salonit Anhovo Gradbeni materiali v zadevi zagotovitve ustreznega odlagalnega prostora in predelave viškov materiala v zvezi z izgradnjo drugega tira. 2TDK je k sodelovanju povabil zgolj to družbo, a ji del na koncu ni oddal, zaradi česar je družba vložila zahtevo za revizijo postopka.

Na Madagaskarju bodo natisnili prvo 3D-šolo

06. 03. 2021 17.26

Na Madagaskarju kar 60 odstotkov šoloobveznih otrok ne obiskuje šole zaradi prenatrpanih učilnic. 3D-tiskana šola bi to lahko spremenila.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'

15. 07. 2020 12.29

Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

Leto po požaru obnova Notre-Dame stoji zaradi koronavirusa

15. 04. 2020 06.18

Mineva natanko leto dni, odkar je pred očmi svetovne javnosti gorela znamenita pariška katedrala Notre-Dame. Strokovnjaki vse od požara pripravljajo načrt za rekonstrukcijo svetovno znane katedrale, a se glede obnove poraja veliko vprašanj. Še vedno ni jasno, kdaj se bo ta dejansko začela. Dela je zdaj dodatno ustavila še pandemija.

Bo EU po letu 2021 sofinancirala protipotresno utrditev stavb?

24. 04. 2019 18.29

Samo v Ljubljani, ki velja za eno najbolj potresnih območij v Sloveniji, je trenutno 9500 ranljivih stavb, v katerih živi približno 86.000 ljudi. Da bi sanacijo lahko izpeljali, bi morali spremeniti zakonodajo, tako da ne bi bila več potrebna soglasja vseh lastnikov, kar je trenutno ena ključnih ovir. Strokovnjak za potresno inženirstvo pa ob tem opozarja, da se preveč zanašamo na to, da se potres, ne bo zgodil.

'Naključno izbrani materiali so pokazali na celo vrsto nepravilnosti'

01. 02. 2019 16.05

Prebivalci Moravč vztrajajo, da v postopkih ravnanja z odpadki na deponiji podjetja Termit prihaja do kršitev. Potem ko so pred dnevi z okoljskega ministrstva sporočili, da izredni inšpekcijski nadzor ni pokazal nepravilnosti, je občina na ministrstvo naslovila pismo, v katerem ugotovitve inšpektorjev zavrača kot zavajajoče.

'Tovornjaki s simbolom mrtvaške lobanje so odpadke vozili tudi med prazniki'

10. 01. 2019 15.32

Moravčani so ogorčeni nad informacijo, da zadnji dve leti na tamkajšnji deponiji zakopavajo strupene odpadke s pogorišča Kemisa. To po besedah župana Milana Balažica razkrivajo dokumenti, ki so jih pridobili na občini. Od vlade terjajo takojšnjo prepoved odlaganja odpadkov v dolini, proti državi so pripravljeni sprožiti tudi postopke v Bruslju.

Američan namerava Pašman spremeniti v 500-milijonsko oazo za bogataše

13. 10. 2018 09.29

Na hrvaškem otoku Pašman se lahko nadejajo izdatne finančne injekcije, če gre verjeti velikopoteznim načrtom ameriškega poslovneža Jeffa Blackarda, ki trdi, da bi rad na otoku gradil raj za petične goste.

'Leta 1967 je na dan peljalo čez do 4.000 tovornjakov. Danes 20.000'

25. 08. 2018 06.50

Dejstvo je, da tako trdnih mostov, kot so rimski, ki držijo že 2000 let, ne gradimo več. A kako je mogoče, da konstrukcije, o katerih mislimo, da so praktično nezrušljive, na koncu klonijo? Zakaj se je zrušil most v Genovi? Je danes, ko se uporabljajo trdnejši materiali, možnosti za take nesreče manj? Kakšna je prihodnost mostov? Pogovarjali smo se s slovenskim projektantom svetovnega kova Marjanom Pipenbaherjem.

Posnetek trenutka, ko se je sesul viadukt. Morandi leta 1979 opozoril na nevarnost

20. 08. 2018 17.28

V javnosti se je pojavil posnetek trenutka zrušenja viadukta Morandi v italijanski Genovi, ki so ga ujele nadzorne kamere finančne policije v bližnji stavbi. Italijanska televizija RAI pa je razkrila, kako dolgo brado ima zgodba o nevarnem viaduktu - leta 1979 je na nevarnost opozoril kar snovalec viadukta Riccardo Morandi.

Mufti Grabus: Ni razlik med ljudmi, razen v tem, ali so dobri ali slabi

16. 05. 2018 06.25

Že 12 let muslimane v Sloveniji predstavlja in vodi mufti Nedžad Grabus, ki si je za svoj karierni in osebni cilj zastavil, da dokonča džamijo v Ljubljani. Ob začetku postnega meseca ramazana smo se z njim pogovarjali o tem projektu, o težavah, s katerimi se soočajo muslimani v Sloveniji, pa tudi o o izzivih Evrope zaradi množičnih migracij.

Strokovnjaki opozarjajo: polarni zrak vpliva tudi na grelne naprave, vozila in gradbene materiale

28. 02. 2018 14.10

Polarni zrak lahko preglavice povzroči tudi v hišah in stanovanjih. Grelne naprave so namreč te dni še bolj obremenjene kot običajno, zato je povečano tveganje dimniških požarov. Nižje temperature pa vplivajo tudi na delovanje nekaterih drugih naprav. Predvsem lastnike starejših avtomobilov lahko doleti, da jim jo zagode akumulator v avtomobilu.

Eko srebrna hiša - Slikoviti razgledi, bližina narave in mesta

19. 10. 2017 07.50

Eko srebrna hiša na Dunajski cesti 144 v Ljubljani predstavlja gradbeni napredek ter bivanje v izjemno udobnih, modernih in varčnih stanovanjih različnih velikosti z razkošnimi 4 in 5 sobnimi ter dvonadstropnimi stanovanji.

Črta, načrt, prostor – od ideje do realizacije

10. 03. 2015 07.38

Gradite, prenavljate? Načrtujete prenovo? Morate iz takšnih ali drugačnih razlogov sanirate svoje zasebne ali poslovne stavbe? Ste lastnik nepremičnine in jo želite prodati ali oddati?

50 kitajskih podjetij na obisku v Sloveniji: izdelovalci pohištva, graditelji železnic, nepremičninarji ...

20. 11. 2014 10.33

V Sloveniji so na obisku gospodarstveniki iz 50 kitajskih podjetij. Evropa je do kitajskih investitorjev sicer tradicionalno zadržana in to ne povsem neupravičeno. A trend rasti kitajskih investicij na stari celini naj bi se nadaljeval z veliko rastjo.