gradbeni inšpektorji

Podjetje Dolinšek transport v Logatcu vrtače zasipava z gradbenimi odpadki
10. 01. 2025 11.47Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipava z gradbenimi odpadki. To sta potrdila tako okoljski kot kmetijski inšpektorat, oba sta podjetju spisala tudi že več odločb.

Na Krku iz črnih gradenj zraslo pravo naselje, zdaj ga rušijo
26. 09. 2024 09.41Po več kot 10 letih boja proti črnograditeljem so v teh dneh na Krku na delu gradbeni inšpektorji in policija. Stroji brnijo, nelegalno zgrajeni objekti v naselju Picik pa eden za drugim izginjajo. V bližini morja stoji več kot 120 objektov, večina je bila postavljena brez dovoljenj. Okoli 40 naj bi jih odstranili že do konca tega tedna.

Divji zahod na nepremičninskem trgu: nekoč potovalna agencija zdaj stanovanje
13. 06. 2024 19.49Kletna stanovanja brez oken, pa v stanovanja predelane garaže in vedno pogosteje tudi poslovni prostori so poleg vrtoglavih cen še eni od simptomov vedno bolj poglabljajoče stanovanjske krize v Sloveniji. Ko je povpraševanje večje od ponudbe, se na nepremičninskem trgu znajde marsikaj. Kako je možno, da se takšna stanovanja sploh lahko prodajajo ali oddajajo v najem in ali tovrstna poslovanja kdo sankcionira?

Gradbeni inšpektorji odkrili 25 nedovoljenih objektov
22. 05. 2024 16.08Gradbeni inšpektorji so v usmerjeni akciji nadzorov nad objekti v gradnji, ki so jo izvedli med februarjem in majem, odkrili 25 nedovoljenih objektov. Skupaj so izvedli 176 pregledov ter uvedli 121 postopkov. Izdali so eno prekrškovno odločbo v skupni višini izrečene globe 2000 evrov, so sporočili z inšpektorata.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo
17. 05. 2024 06.40Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?
06. 03. 2024 06.00Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami
20. 02. 2024 15.31V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Na otoku Murter začeli odstranjevati nezakonito zgrajene kampe
17. 01. 2024 14.25Na hrvaškem otoku Murter so v torek začeli odstranjevati nezakonito zgrajene turistične kampe. Kot prvega med njimi so po poročanju hrvaških medijev začeli odstranjevati kamp, katerega lastnik je bil novembra lani skupaj še s štirimi drugimi osumljenci pridržan zaradi suma zlorabe položaja in pooblastil.

Med inšpekcijskim nadzorom ugotovili devet nelegalnih objektov
14. 12. 2023 10.24Gradbeni inšpektorji so v nadzoru gostinskih stavb ugotovili devet nelegalnih objektov, med drugim gre za prizidave objektom in nadstrešnice gostinskih vrtov. V treh drugih primerih so do izdaje uporabnega dovoljenja prepovedali uporabo delov objektov.

Inšpekcijski nadzor: več nakupovalnih središč brez uporabnega dovoljenja
08. 12. 2023 13.27Gradbena inšpekcija je v nadzoru 10 nakupovalnih središč izdala šest odločb zaradi neskladne uporabe objektov, pri čemer so v petih zadevah zavezanci že pridobili uporabna dovoljenja in inšpekcija je postopke ustavila. Izdana je bila tudi ena odločba za nelegalen objekt; odrejena je bila ustavitev gradnje in vzpostavitev prvotnega stanja.

V Medulinu začeli rušiti prve črne gradnje
28. 11. 2023 16.12Na območju Medulina v hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte, so sporočili iz tamkajšnje občine. Lastniki so po prejemu odločbe državnega inšpektorata objekte začeli rušiti sami. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj. Največ prijav za nezakonito gradnjo v Istrski županiji se nanaša na obalno območje občin Marčana, Ližnjan, Medulin ter mest Pulj, Vodnjan, Rovinj, Umag in Poreč.

Namesto bazena zrasle hotelske sobe, pisarne postale apartmaji
28. 11. 2023 15.40Skupna akcija gradbene in tržne inšpekcije, ki je bila usmerjena v nadzor in uporabo gostinskih stavb, med katere spadajo hotelske in podobne gostinske stavbe ter druge gostinske stavbe za kratkotrajno nastanitev, je razkrila številne nepravilnosti. Veliko objektov ni imelo ustreznih dovoljenj, med drugim so v Fiesi odkrili nezakonito spremembo namembnosti hotelskega bazena v sobe, v Ljubljani so v apartmaje predelali večje število pisarn.

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta
09. 08. 2023 11.54Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

Najdaljši viseči most v Nemčiji: 'Konstrukcija lahko vzdrži orkan druge stopnje'
02. 07. 2023 11.53V bližini skakalnic v Willingenu so odprli najdaljši viseči most v Nemčiji. Jeklena konstrukcija Skywalk, ki se od tal dviga do 100 metrov, je dolga 664 metrov, tehta 120 ton, podpira pa jo 36 jeklenih nosilcev, ki so jih zvrtali do globine 21 metrov. Čez viseči most bi se naenkrat lahko sprehodilo do 750 ljudi. Sprehod na višini vas bo stal 11 evrov, otroke pa 8,5 evra.

V hrvaški Istri, na Hvaru in Braču bodo spet rušili nelegalne objekte
13. 05. 2023 11.20V istrski županiji bodo naslednji teden znova začeli odstranjevati nezakonito zgrajene objekte. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj, med lastniki so tudi Slovenci. V Istri rešitev vidijo tudi v visokih denarnih in celo zapornih kaznih.

Inšpektorji na območju TNP ugotovili kršitve gradbene zakonodaje
20. 12. 2022 09.26Gradbena inšpekcija Inšpektorata RS za okolje in prostor je v akciji nadzora nedovoljenih gradenj v Triglavskem narodnem parku (TNP) pregledala šest objektov in v petih primerih ugotovila kršitve gradbene zakonodaje. Izdala je tri inšpekcijske odločbe in tri odločbe o prekršku.

Namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice, so objekti manj varni?
28. 11. 2022 11.45Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Kot so ocenili, je pogosta praksa, da gradbinci namesto vbetoniranih sider vgrajujejo navojne palice, ki pa na trgu niso označene kot betonska sidra. Kaj to pomeni? Ali so zaradi takšnih zamenjav stavbe manj varne? Gradbena strokovnjaka sta razložila, da če uporabljeni gradbeni proizvod nima izjave o lastnostih, potem je težko oceniti, kakšen je njegov vpliv na varnost objekta.

Gradbeni nadzor: namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice
23. 11. 2022 15.34Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Cilj akcije je bil ugotoviti, ali izvajalec gradbenih del dobavlja in vgrajuje izključno gradbeni material, ki ustrezajo nameravani uporabi in zadoščajo predpisom ter listinam o skladnosti. Med drugim so pregledovali navojne palice za povezovanje lesenih konstrukcij in vbetonirana sidra. V akciji je sodelovalo šest gradbenih inšpektorjev Inšpektorata za okolje in prostor, ki so opravili 61 nadzorov. Uvedli so 49 postopkov, od tega 47 upravnih in dva prekrškovna.

Slovenija brez celovite statistike o kršitvah pravic tujih delavcev
11. 06. 2022 08.33Delodajalci veliko kadrovsko vrzel zapolnjujejo z rekordnim zaposlovanjem tujcev. Četudi je država že večkrat posegla v zakonodajo, da bi zaščitila pravice tujih delavcev, pa do teh še vedno prihaja in so lahko, kot se da sklepati iz te dni razkritega primera podjetij Marinblu in Selea, zelo hude. Celovite statistike o kršitvah sicer ni.

Turki z gradbenim dovoljenjem za delavsko naselje pri Orehku
28. 01. 2022 21.12Občina Postojna je turškemu podjetju Yapi Merkezi, ki sodeluje pri gradnji drugega tira med Divačo in Koprom, izdala gradbeno dovoljenje za delavsko naselje pri Orehku pri Postojni. Turški delavci so trenutno nastanjeni v lokalnih hotelih.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'
27. 11. 2021 07.0011 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

Bi kupili nepremičnino brez ustrezne gradbene dokumentacije?
05. 10. 2021 08.54Nadzor gradenj, ki so jih opravili gradbeni inšpektorji, je pokazal, da se je stanje na terenu v primerjavi s preteklim letom poslabšalo. Pristojni so nepravilnosti ugotovili v 40 odstotkih preverjenih objektov. In kljub nadzoru se nepremičnine brez ustrezne gradbene dokumentacije še vedno gradijo in celo prodajajo. Na spletu smo zasledili oglas, kjer za nižjo ceno agencija prodaja hišo, ki nima gradbenega dovoljenja. Gradnja brez gradbenega dovoljenja je sporna, prav tako oglaševanje, če inšpekcija izda odločbo, da gre za nelegalen objekt. Seveda pa kupec nepremičnine brez gradbenega dovoljenja prevzeme breme inšpekcijskih nadzorov in legalizacije.

Ugotovljene nepravilnosti pri skoraj 43 odstotkih pregledanih objektov
03. 10. 2021 08.02Letošnji inšpekcijski nadzor, ali se gradnja objektov izvaja z ustrezno prijavo začetka gradnje, predpisano dokumentacije in imenovanjem nadzornika, je ugotovil več nepravilnosti kot lani. Nepravilnosti so bile ugotovljene pri skoraj 43 odstotkih pregledanih objektov, pa vsi postopki še niso končani. Lani je bil delež 32-odstoten.

Akcija gradbenih inšpektorjev: več kot 40 odstotkov pregledanih objektov nedovoljenih
06. 09. 2021 11.3739 gradbenih inšpektorjev je v akciji preverjalo, ali imajo objekti v gradnji gradbeno dovoljenje. Opravili so 100 načrtovanih inšpekcijskih nadzorov in uvedli kar 143 postopkov. Med drugim so spisali štiri odločbe o prekršku z izrečeno globo v višini 27.000 evrov ter dva plačilna naloga z izrečeno globo v višini 2.500 evrov.

Na Jesenicah nejevoljni zaradi nedovoljenega odlaganja gradbenega materiala
23. 06. 2021 15.32Občina Jesenice in tamkajšnji medobčinski inšpektorat opozarjata, da na območju Hrušice na zemljišču v državni lasti zasebnik brez dovoljenj izkopava gramoz, ga prodaja kot gradbeni material in izkopane jame zasipa z gradbenimi odpadki, ki nastajajo ob nadgradnji gorenjske železniške proge.

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča
25. 05. 2021 06.00Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

Razgledna ploščad na Starem gradu presega dovoljeno višino
09. 05. 2021 19.52Razgledni ploščadi na Starem gradu nad Kamnikom očitno ni usojeno, da bi jo kdaj lahko obiskali turisti. Po skoraj treh letih, kolikor čaka na obratovalno dovoljenje, je morda zadnje dejanje pripadlo gradbeni inšpekciji, ki je investitorju naložila odstranitev na lastne stroške in povrnitev v prvotno stanje. Inšpektorji so namreč ugotovili, da je za 61 centimetrov previsoka in tako presega dovoljeno višino, ki bi jo uvrščala med enostavne gradnje, za katere še ni potrebno gradbeno dovoljenje.

Odpadki v Posavju ogrožajo tako pitno vodo kot tudi živali in rastline
04. 04. 2021 19.55V Sloveniji smo s čistilnimi akcijami v zadnjih letih zmanjšali število divjih odlagališč, a je smetenje narave v nekaterih regijah še vedno velik problem. Salonitne plošče, folije, gradbeni material, gume in celo živalski kadavri - vse to leži na enem od odlagališč v Posavju. Kljub čistilnim akcijam pa se to vedno znova polni ter ogroža tako pitno vodo kot tudi živali in rastline.

Črna odlagališča
09. 01. 2021 07.00Nelegalna odlagališča odpadkov po državi – kje so, koliko jih je, kakšen je odvržen material, kaj je na teh nelegalnih smetiščih ... In kako sistemsko izboljšati stvari? Dobro desetletje po prvi vseslovenski čistilni akciji Očistimo Slovenijo v enem dnevu smo preverjali, kako je z nelegalnimi odlagališči po državi. Razmere na terenu, analizo stanja, zgodovino, možne ukrepe, izboljšave in sistemske rešitve.