gradbeni inšpektorat

Rušenje kampa v Novalji v zadnjem hipu preprečili mestni svetniki

08. 04. 2025 17.03

Gradbeni stroji bi morali v torek začeti z odstranjevanjem 63 nelegalno zgrajenih mobilnih hišic v spornem delu kampa Terra Park Phalaris v Novalji. A je v zadnjem hipu prišlo do preobrata. Hrvaški državni inšpektorat je sporočil, da je postopek rušenja začasno ustavljen. Mestni svetniki pa so na jutranji seji omogočili legalizacijo spornega dela kampa. Župan je namreč že pred tem sporočil, da rušenje ni rešitev in da bi s tem le škodili ugledu mesta.

Gradbena inšpekcija znova na delu: začeli so v Novi Gorici

08. 04. 2025 15.03

Gradbena inšpekcija je začela z letošnjimi izvršbami po drugi osebi, torej z izbranim izvajalcem, in sicer z odstranitvijo nevarnega objekta na območju Nove Gorice. Na seznamu za odstranitev objektov za letos je 61 zadev, najprej bodo na vrsti nevarni objekti.

Na vodovarstvenem območju odkrili gradbene odpadke

13. 02. 2025 10.30

Na območju gorjanske občine so v zadnjih dneh na več mestih po travnikih in tudi v strugi potoka odkrili razlitja mulju podobne snovi, za katero se je izkazalo, da je gradbeni odpadek. Snov so odkrili tudi znotraj vodovarstvenega območja, zato jo bodo interventno odstranili, da bi preprečili onesnaženje vodnega vira.

Polovica dijaških domov brez alarmov, inšpektorat v izredni nadzor

30. 01. 2025 14.25

Stavba dijaškega doma na Poljanski nima ne alarma ne požarnih stopnic. In ni edina. 17 dijaških domov v Sloveniji, torej kar polovica od 34, nima alarmov oz. tehnične opreme, ki je po veljavni zakonodaji sicer ni nujno imeti. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je napovedal pobudo za spremembo zakonodaje na tem področju.

Podjetje Dolinšek transport v Logatcu vrtače zasipava z gradbenimi odpadki

10. 01. 2025 11.47

Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipava z gradbenimi odpadki. To sta potrdila tako okoljski kot kmetijski inšpektorat, oba sta podjetju spisala tudi že več odločb.

Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu

19. 12. 2024 12.37

Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu, je zagotovil direktor zavoda Goran Blaško. Na odločbo gradbene inšpekcije o prenehanju uporabe stavbe, v kateri živi šest oseb z invalidnostmi, se bodo pritožili najverjetneje naslednji teden, vsekakor pa v pritožbenem roku 15 dni, je dodal.

Inšpektor ukazal izselitev stanovanjske enote, za to dal le 24 ur časa

18. 12. 2024 13.21

Na ministrstvu za solidarno prihodnost so se seznanili z ugotovitvijo gradbenega inšpektorja, ki je bivalnim enotam socialnovarstvenega zavoda Dom na Krasu odredil prepoved uporabe.

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi

10. 12. 2024 16.27

Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Ohlajevalni prostori in brezalkoholni napitki za gradbene delavce?

17. 07. 2024 17.46

Ministrstvo za delo bo v teh dneh v javno razpravo posredovalo predlog zakona o varnosti in zdravju na začasnih in premičnih gradbiščih ter še dva predpisa. Pristojni med drugim predlagajo uvedbo ohlajevalnih prostorov in zagotavljanje brezplačnih brezalkoholnih napitkov za gradbene delavce v primeru dela na prostem v času visokih temperatur.

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Razdejanje v središču Zagreba: delavci so se rešili s skokom skozi okno

09. 02. 2024 14.22

Nekaj pred 13. uro se je v središču Zagreba, najverjetneje zaradi močnega vetra, zrušil velik gradbeni oder ter pod seboj pokopal večji del Petrinjske ulice. Na kraju nesreče je tudi policija, hrvaški mediji pa poročajo, da se v incidentu po trenutnih informacijah ni poškodoval nihče, čeprav bi bil lahko scenarij precej bolj tragičen. Ne le, da so se le sekunde pred tem po ulici pod stavbo sprehajali ljudje, na gradbenem odru so bili celo delavci. A so se na srečo zadnjo sekundo rešili s skokom skozi okno.

Dovoljenje za steklenjak oziroma sušilnico sadja, zrasli pa dve vili

08. 02. 2024 20.45

Najbolj znani sušilnici sadja v Sloveniji, vili družine Vitoslava Türka, se ni treba več skrivati pod oznako pomožnega kmetijskega objekta. Po dolgih letih pravnih bitk, ki jih je vodila takrat njihova odvetnica, danes pa predsednica države Nataša Pirc Musar, so objekt uspeli legalizirati. To jim je že predlani omogočil gradbeni zakon, ki predvideva nekakšno amnestijo za vse objekte, zgrajene pred letom 2005, četudi so zgrajeni brez enega samega dovoljenja na kmetijskem zemljišču.

Na otoku Murter začeli odstranjevati nezakonito zgrajene kampe

17. 01. 2024 14.25

Na hrvaškem otoku Murter so v torek začeli odstranjevati nezakonito zgrajene turistične kampe. Kot prvega med njimi so po poročanju hrvaških medijev začeli odstranjevati kamp, katerega lastnik je bil novembra lani skupaj še s štirimi drugimi osumljenci pridržan zaradi suma zlorabe položaja in pooblastil.

Med inšpekcijskim nadzorom ugotovili devet nelegalnih objektov

14. 12. 2023 10.24

Gradbeni inšpektorji so v nadzoru gostinskih stavb ugotovili devet nelegalnih objektov, med drugim gre za prizidave objektom in nadstrešnice gostinskih vrtov. V treh drugih primerih so do izdaje uporabnega dovoljenja prepovedali uporabo delov objektov.

Inšpekcijski nadzor: več nakupovalnih središč brez uporabnega dovoljenja

08. 12. 2023 13.27

Gradbena inšpekcija je v nadzoru 10 nakupovalnih središč izdala šest odločb zaradi neskladne uporabe objektov, pri čemer so v petih zadevah zavezanci že pridobili uporabna dovoljenja in inšpekcija je postopke ustavila. Izdana je bila tudi ena odločba za nelegalen objekt; odrejena je bila ustavitev gradnje in vzpostavitev prvotnega stanja.

V Medulinu začeli rušiti prve črne gradnje

28. 11. 2023 16.12

Na območju Medulina v hrvaški Istri so začeli rušiti nezakonito zgrajene objekte, so sporočili iz tamkajšnje občine. Lastniki so po prejemu odločbe državnega inšpektorata objekte začeli rušiti sami. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj. Največ prijav za nezakonito gradnjo v Istrski županiji se nanaša na obalno območje občin Marčana, Ližnjan, Medulin ter mest Pulj, Vodnjan, Rovinj, Umag in Poreč.

Prebivalci Anhovega opozorjajo na nelegalno lesno proizvodnjo

29. 08. 2023 14.39

Prebivalci Anhovega opozarjajo na nelegalno lesno proizvodnjo v industrijski coni Salonita Anhovo. Hčerinsko podjetje Inde brez gradbenega in uporabnega dovoljenja izdeluje lesene izdelke, kar da potrjujejo tudi odločbe inšpektorata, trdijo. Podjetje so pozvali, naj nemudoma prekine proizvodnjo.

Množično rušenje črnih gradenj v Istri: 'To je naš edini dom'

09. 03. 2023 19.06

Mnogi Hrvati so izkoristili priložnost in si zgradili dom le streljaj od obale, a brez gradbenega dovoljenja. Zdaj pa je hrvaška gradbena inšpekcija udarila po mizi in začela rušiti črne gradnje na območju Umaga, Rovinja in Ližnjana. Domačini so obupani, saj da so že pred časom zaprosili za legalizacijo svojih domov, a do danes niso dobili odgovora. Zdaj morajo v enem dnevu svoje življenje pospraviti in se odseliti neznano kam.

Gradbeni nadzor: namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice

23. 11. 2022 15.34

Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Cilj akcije je bil ugotoviti, ali izvajalec gradbenih del dobavlja in vgrajuje izključno gradbeni material, ki ustrezajo nameravani uporabi in zadoščajo predpisom ter listinam o skladnosti. Med drugim so pregledovali navojne palice za povezovanje lesenih konstrukcij in vbetonirana sidra. V akciji je sodelovalo šest gradbenih inšpektorjev Inšpektorata za okolje in prostor, ki so opravili 61 nadzorov. Uvedli so 49 postopkov, od tega 47 upravnih in dva prekrškovna.

Med poukom angleščine na učence padel omet, od ponedeljka šolanje na daljavo

08. 04. 2022 14.49

V dogodku na Osnovni šoli Miška Kranjca v Ljubljani je bilo poškodovanih pet učenk, na katere je padel kos ometa. Policisti še zbirajo obvestila o vseh okoliščinah dogodka. Obveščen je bil tudi pristojni gradbeni inšpektorat. Nesreča se je zgodila v starem delu šole, kjer v zadnjih letih ni bilo gradbenih posegov, so potrdili na ljubljanski mestni občini. Učenci od 5. do 9. razreda se bodo od ponedeljka šolali na daljavo, mlajši učenci pa se bodo še naprej šolali v novem prizidku.

Občina Vrhnika vnovič opozarja na nezakonito obratovanje Kemisa

08. 10. 2021 13.30

Občina Vrhnika vnovič opozarja na nezakonito obratovanje Kemisa, kjer je leta 2017 požar povzročil ogromno škodo in okoljsko onesnaženje. Gradbeni inšpektor je že pred več kot letom ugotovil, da je celoten glavni objekt Kemisa nelegalna gradnja in odredil rušenje večine objekta do 25. septembra, a zgodilo se ni nič.

Bi kupili nepremičnino brez ustrezne gradbene dokumentacije?

05. 10. 2021 08.54

Nadzor gradenj, ki so jih opravili gradbeni inšpektorji, je pokazal, da se je stanje na terenu v primerjavi s preteklim letom poslabšalo. Pristojni so nepravilnosti ugotovili v 40 odstotkih preverjenih objektov. In kljub nadzoru se nepremičnine brez ustrezne gradbene dokumentacije še vedno gradijo in celo prodajajo. Na spletu smo zasledili oglas, kjer za nižjo ceno agencija prodaja hišo, ki nima gradbenega dovoljenja. Gradnja brez gradbenega dovoljenja je sporna, prav tako oglaševanje, če inšpekcija izda odločbo, da gre za nelegalen objekt. Seveda pa kupec nepremičnine brez gradbenega dovoljenja prevzeme breme inšpekcijskih nadzorov in legalizacije.

Akcija gradbenih inšpektorjev: več kot 40 odstotkov pregledanih objektov nedovoljenih

06. 09. 2021 11.37

39 gradbenih inšpektorjev je v akciji preverjalo, ali imajo objekti v gradnji gradbeno dovoljenje. Opravili so 100 načrtovanih inšpekcijskih nadzorov in uvedli kar 143 postopkov. Med drugim so spisali štiri odločbe o prekršku z izrečeno globo v višini 27.000 evrov ter dva plačilna naloga z izrečeno globo v višini 2.500 evrov.

Na Jesenicah nejevoljni zaradi nedovoljenega odlaganja gradbenega materiala

23. 06. 2021 15.32

Občina Jesenice in tamkajšnji medobčinski inšpektorat opozarjata, da na območju Hrušice na zemljišču v državni lasti zasebnik brez dovoljenj izkopava gramoz, ga prodaja kot gradbeni material in izkopane jame zasipa z gradbenimi odpadki, ki nastajajo ob nadgradnji gorenjske železniške proge.

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča

25. 05. 2021 06.00

Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

AT Rog: Mol za varovanje 'zapuščene tovarne' namenja preko 15.000 evrov na dan

01. 03. 2021 20.28

Ne samo deložacija uporabnikov nekdanje tovarne Rog, problematičen naj bi bil tudi Molov gradbeni poseg v prostore. Mol se namreč sklicuje na gradbeno dovoljenje za rušenje iz leta 2011, ki je bilo podaljšano v letu 2014 in katerega veljavnost je potekla junija leta 2016, opozarjajo rogovci. Ne le, da se je gradnja pričela brez dovoljenja, pri delovanju podjetja je bilo ugotovljenih tudi več nepravilnosti, še navajajo.

Vrhniška občina pozvala Kemis k prenehanju nezakonitega delovanja

14. 01. 2021 08.50

Župan Občine Vrhnika Danijel Cukjati je pozval družbo Kemis, naj "preneha nezakonito delovati na Vrhniki in tako spoštuje odločitve pristojnih organov in sodišč". Župan je napovedal, da bodo vztrajali pri opozarjanju na nepravilnosti. Medtem pa v podjetju odgovarjajo, da poslujejo varno in v skladu s slovenskim pravnim redom.

Slovenec zaradi epidemije ni pravočasno odstranil črne gradnje na Hrvaškem

12. 11. 2020 10.50

Slovenec Franz Atelšek iz Mengša zaradi pandemije covida-19 ni uspel pravočasno odstraniti svoje črne gradnje v Valbandonu blizu Pulja, zato je moral plačati 30.000 kun oziroma 4000 evrov kazni. Da bi danes ravnal drugače, bolje preučil dokumentacijo in se prepričal, da je vse v redu, preden bi začel graditi, pravi Atelšek.

Inšpektorji odkrili 112 nelegalnih in 30 nevarnih objektov

10. 11. 2020 13.03

Tudi v letošnji akciji nadzora nad objekti so gradbeni inšpektorji ugotovili velik odstotek nedovoljenih objektov: od 145 jih je bilo 112 nelegalnih, 30 pa nevarnih. Zanje so odredili ustavitev gradnje oz. prepoved uporabe in določili rok za njihovo odstranitev oz. zavarovanje.