gradbeni inšpektor

Prvi dnevi POP TV: Kako je vse skupaj začelo?
04. 04. 2025 10.00Letos POP TV praznuje 30 let in ob tej priložnosti smo se pogovarjali z nekaterimi zaposlenimi, ki so tu že od samega začetka. Kako se spominjajo začetkov trenutno največje komercialne televizije v državi?

Na vodovarstvenem območju odkrili gradbene odpadke
13. 02. 2025 10.30Na območju gorjanske občine so v zadnjih dneh na več mestih po travnikih in tudi v strugi potoka odkrili razlitja mulju podobne snovi, za katero se je izkazalo, da je gradbeni odpadek. Snov so odkrili tudi znotraj vodovarstvenega območja, zato jo bodo interventno odstranili, da bi preprečili onesnaženje vodnega vira.

Stanovalcev zavoda Dom na Krasu ne bodo deložirali
07. 02. 2025 15.10Ministrstvo za naravne vire in prostor je minuli teden ugodilo pritožbi Doma na Krasu na odločbo inšpektorata, da je treba uporabnike prostorov v Solkanu izseliti. Kot je pojasnil v. d. direktorja doma Goran Blaško, so z odločitvijo zadovoljni, enako odločitev pa pričakujejo tudi za prostore v Renčah. Ob tem poziva k spremembam zakonodaje.

Po Solkanu še odločba za izpraznitev stanovanjske skupnosti v Renčah
06. 01. 2025 20.04Po prvi odločbi gradbenega inšpektorja z zahtevo za izpraznitev stanovanjske skupnosti v Solkanu, so v socialnovarstvenem zavodu Dom na Krasu prejeli še drugo odločbo, da izpraznijo stanovanjsko skupnost v Renčah, kjer živi šest njihovih uporabnikov. Svojih stanovalcev z ovirami ne nameravajo izseliti, pravna praznina pa še vedno ostaja, priznavajo v vodstvu Doma na Krasu. In kako naprej?

Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu
19. 12. 2024 12.37Stanovalci Doma na Krasu ostajajo v stanovanjski stavbi v Solkanu, je zagotovil direktor zavoda Goran Blaško. Na odločbo gradbene inšpekcije o prenehanju uporabe stavbe, v kateri živi šest oseb z invalidnostmi, se bodo pritožili najverjetneje naslednji teden, vsekakor pa v pritožbenem roku 15 dni, je dodal.

Inšpektor ukazal izselitev stanovanjske enote, za to dal le 24 ur časa
18. 12. 2024 13.21Na ministrstvu za solidarno prihodnost so se seznanili z ugotovitvijo gradbenega inšpektorja, ki je bivalnim enotam socialnovarstvenega zavoda Dom na Krasu odredil prepoved uporabe.

Črne gradnje bodo padale, največ na Obali, v Ljubljani in Celju
21. 08. 2024 14.59Gradbena inšpekcija letos načrtuje več odstranitev nelegalnih objektov kot v preteklih letih, skupno od 30 do 40, največ na Obali, v Ljubljani in Celju. Za to ima namreč v proračunu na voljo nekaj več sredstev, 500.000 evrov, je povedala direktorica gradbene inšpekcije Andreja Troha. Lani je inšpekcija izvršila eno odstranitev nelegalnega objekta, zavezanci sami pa 255. Legalizacij objektov je bilo 175.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov
22. 07. 2024 06.01Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo
15. 07. 2024 06.00Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Melanom – temna stran sonca
22. 06. 2024 08.09"Na stegnu sem opazila cvetačasto znamenje, nekako v podzavesti sem vedela, da nekaj ni v redu, ampak si misliš: Ah, saj to ni nič." Tako se je začela zgodba Anje Matušin, ki se je pred tremi leti soočila z diagnozo malignega melanoma – kožnega raka, ki povzroči največ smrti.

Gradbeni inšpektorji odkrili 25 nedovoljenih objektov
22. 05. 2024 16.08Gradbeni inšpektorji so v usmerjeni akciji nadzorov nad objekti v gradnji, ki so jo izvedli med februarjem in majem, odkrili 25 nedovoljenih objektov. Skupaj so izvedli 176 pregledov ter uvedli 121 postopkov. Izdali so eno prekrškovno odločbo v skupni višini izrečene globe 2000 evrov, so sporočili z inšpektorata.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral
20. 05. 2024 06.16Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo
17. 05. 2024 06.40Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

Družina Žgajnar zavrača očitke glede izliva gnojevke
23. 02. 2024 15.04Družina Žgajnar, na čigar kmetiji v bližini Postojne se je v nedeljo zgodil izliv večjih količin gnojevke, je zavrnila nekatere očitke na njihov račun v povezavi z dogodkom, ki je privedel do onesnaženja vodotokov na območju. Kot so navedli, vzrok za nesrečo še ni bil ugotovljen, izpostavili pa so tudi ukrepe, ki so jih izvedli po izlitju.

Onesnaženje po izlitju gnojnice se pomika proti reki Pivki in Postojnski jami
20. 02. 2024 15.31V nedeljo se je na območju Studenca pri Postojni v okolje izlila večja količina gnojnice, ki se zdaj počasi pomika proti reki Pivki in Postojnski jami. Na širšem območju razlitja so pristojni odvzeli več vzorcev, ki bodo predmet forenzičnih preiskav. Policija sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanje in uničevanje okolja ter povzročitve splošne nevarnosti pri gradbeni dejavnosti vodi tudi predkazenski postopek.

Dvorec na robu pečine. Oblasti trdijo, da hiša ni v neposredni nevarnosti
17. 02. 2024 08.41Prejšnji teden je območje Kalifornije zajelo močno deževje z vetrom. Sprožilo se je več plazov, tudi v mestu Dana Point, kjer na robu pečine stoji več nepremičnin, tudi razkošen dvorec. Razgled na morje te dni ni nič kaj sproščujoč, saj je tik pod hišami v morje zdrsnila večja gmota zemljine. Oblasti trdijo, da neposredne nevarnosti za hiše ni.

Inšpekcijski nadzor: več nakupovalnih središč brez uporabnega dovoljenja
08. 12. 2023 13.27Gradbena inšpekcija je v nadzoru 10 nakupovalnih središč izdala šest odločb zaradi neskladne uporabe objektov, pri čemer so v petih zadevah zavezanci že pridobili uporabna dovoljenja in inšpekcija je postopke ustavila. Izdana je bila tudi ena odločba za nelegalen objekt; odrejena je bila ustavitev gradnje in vzpostavitev prvotnega stanja.

Nesreča na gradbišču: stroj padel na bližnjo stavbo, v kateri je bilo več oseb
22. 11. 2023 08.08Na območju Viča se je pri opravljanju gradbenih del zgodila nesreča. Pri dvigovanju gradbenega materiala se je prevrnil gradbeni stroj. Padel je na bližnjo stavbo, v kateri se je nahajalo več oseb.

V delno porušenem predoru ujetih najmanj 40 gradbenih delavcev
12. 11. 2023 15.44Reševalci na severu Indije poskušajo rešiti najmanj 40 gradbenih delavcev, ki so ostali ujeti, potem ko se je porušil 150-metrski del 4,5 kilometra dolgega cestnega predora v gradnji.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?
11. 10. 2023 06.00"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta
09. 08. 2023 11.54Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

Začetek rušenja razvpite črne gradnje na Makarski rivieri
02. 06. 2023 13.09V zalivu Vruja v bližini Makarske, ki ga hrvaški mediji opisujejo kot enega od "simbolov uničevanja obale", se je začelo rušenje nedovoljeno zgrajenih objektov, ki so ga aktivisti in domača javnost tako težko pričakovali. Gre namreč za obalni imperij splitskega nepremičninskega mogotca Stipeta Latkovića.

V hrvaški Istri, na Hvaru in Braču bodo spet rušili nelegalne objekte
13. 05. 2023 11.20V istrski županiji bodo naslednji teden znova začeli odstranjevati nezakonito zgrajene objekte. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj, med lastniki so tudi Slovenci. V Istri rešitev vidijo tudi v visokih denarnih in celo zapornih kaznih.

Množično rušenje črnih gradenj v Istri: 'To je naš edini dom'
09. 03. 2023 19.06Mnogi Hrvati so izkoristili priložnost in si zgradili dom le streljaj od obale, a brez gradbenega dovoljenja. Zdaj pa je hrvaška gradbena inšpekcija udarila po mizi in začela rušiti črne gradnje na območju Umaga, Rovinja in Ližnjana. Domačini so obupani, saj da so že pred časom zaprosili za legalizacijo svojih domov, a do danes niso dobili odgovora. Zdaj morajo v enem dnevu svoje življenje pospraviti in se odseliti neznano kam.

Renesansa predorogradnje: kako sploh gradimo predore?
25. 02. 2023 12.38V Sloveniji zadnja leta znova pospešeno gradimo predore: vzhodna karavanška cev, 7 predorov na drugem tiru železniške proge od Divače do Kopra, predor Pekel na Štajerskem. Gre za velike in drage infrastrukturne projekte, kapitalne objekte. Samo na drugem tiru bo zgrajenih več predorskih cevi kot med gradnjo slovenskih avtocest od leta 1994 do danes. Nekdaj so predore gradili domači gradbeni velikani, zlasti SCT in Primorje. Po njihovem propadu pa so se tujim gradbenim podjetjem odprla vrata na slovenski trg.

Menjava v vrhu Policije: Lindava bo zamenjal Jušić
23. 02. 2023 10.16Vlada je razrešila v. d. generalnega direktorja Policije Boštjana Lindava in na to mesto imenovala Senada Jušića. Menjava v vrhu Policije je sicer pričakovana, saj se je v javnosti že dlje časa namigovalo, da se Lindavu po odhodu Bobnarjeve trese stolček. Notranji minister Boštjan Poklukar je na novinarski konferenci pojasnil, da je Jušić izkušen karierni policist, ki bo po njegovi oceni odličen direktor.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo
04. 02. 2023 12.00Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

Inšpektorji na območju TNP ugotovili kršitve gradbene zakonodaje
20. 12. 2022 09.26Gradbena inšpekcija Inšpektorata RS za okolje in prostor je v akciji nadzora nedovoljenih gradenj v Triglavskem narodnem parku (TNP) pregledala šest objektov in v petih primerih ugotovila kršitve gradbene zakonodaje. Izdala je tri inšpekcijske odločbe in tri odločbe o prekršku.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'
29. 09. 2022 06.20Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?