grški parlament

Železniška nesreča: tesni sodelavec premierja odgovoren za uničenje dokazov?
05. 03. 2025 10.14Grški parlament je potrdil ustanovitev preiskovalne komisije, ki bo ugotavljala morebitno kazensko odgovornost tesnega sodelavca premierja Kiriakosa Micotakisa za uničenje dokazov o železniški nesreči pri Larisi leta 2023, v kateri je umrlo 57 ljudi.

Delo začenja deseti sklic Evropskega parlamenta, kdo bo vodil komisijo?
13. 07. 2024 19.58Za novoizvoljene evropske poslance se delo šele začenja. Deseti sklic Evropskega parlamenta se bo sestal prihodnji teden. Poslanci bodo v četrtek odločali o usodi Ursule von der Leyen. Ali se ji bo uspelo še v drugo zavihteti na čelo Evropske komisije? Še pred tem pa bodo v torek izbirali predsednika oziroma predsednico parlamenta, položaj se znova obeta malteški političarki Roberti Metsoli.

Bi bili povsem sami na Akropoli? Za 5000 evrov je to mogoče
04. 07. 2024 08.11Akropola v Atenah, ki velja za enega najbolj obiskanih starodavnih spomenikov na svetu, poslej ponuja zasebne obiske za 5000 evrov. Zasebne obiske Akropole so napovedali že lani, kar je sprožilo številne polemike.

Vplivnež, pevec, mesarka ... Kdo so najbolj nenavadni evropski poslanci?
14. 06. 2024 10.52Za oblikovanje politične skupine v Evropskem parlamentu potrebujete 23 poslancev iz sedmih različnih držav. In kdo so najbolj divji in čudaški poslanci, ki so bili izvoljeni prejšnji konec tedna in jih je Politico uvrstil v posebno skupino? Med njimi so ciprski vplivnež, bolgarski pevec in grška mesarka.

Grški zapornik in italijanska pripornica izvoljena v Evropski parlament
10. 06. 2024 11.59Na evropskih volitvah sta bila glede na delne izide izvoljena tudi predstavnika, ki sta trenutno v priporu oziroma zaporu. V Grčiji so izvolili nosilca liste konservativne stranke Nova demokracija (ND) Fredija Belerija, ki zaporno kazen prestaja v Albaniji, in v Italiji članico Zveze zelenih in levice Ilario Salis, ki je v priporu na Madžarskem.

Svobodi in SDS podpora narašča, kaj to pomeni za manjše politične igralce?
01. 06. 2024 14.09Možnosti za uspeh vodilnih strank, ki kandidirajo na evropskih volitvah v Sloveniji, so se še okrepile, kaže najnovejša raziskava javnega mnenja. In kaj pri tem sploh še ostane manjšim političnim igralcem, ki se prav tako potegujejo za bruseljske stolčke? Ni predaje, pravijo pred zaključkom kampanje in upajo na čim večjo aktivacijo neopredeljenih volivcev.

Plenković nosilec liste za evropske volitve, vztraja, da bo še naprej premier
23. 04. 2024 13.00Hrvaški premier in predsednik vladajoče HDZ Andrej Plenković je v ponedeljek sporočil, da bo nosilec liste HDZ na prihajajočih evropskih volitvah, in obenem zanikal ugibanja, da odhaja v Bruselj. Po prepričljivi zmagi HDZ na nedavnih parlamentarnih volitvah je še enkrat zagotovil, da namerava biti premier tudi v novi hrvaški vladi.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Grčija: prva pravoslavna država, ki je legalizirala poroke istospolnih partnerjev
16. 02. 2024 06.37Grški parlament je kljub nasprotovanju cerkve potrdil zakon, s katerim bodo legalizirali poroke istospolnih partnerjev. Z uveljavitvijo zakona bo Grčija postala 37. država na svetu in prva pravoslavna država, ki bo uzakonila poroke istospolnih partnerjev in tudi posvojitve v istospolnih družinah.

Kaj prinaša zgodovinski dogovor o azilni zakonodaji?
20. 12. 2023 20.10Svet EU in Evropski parlament sta dosegla dogovor o evropskem paktu o migracijah in azilu, katerega namen je celovito urediti upravljanje migracij v uniji. V ospredju dogovora, ki ga označujejo za zgodovinskega, je solidarnost med državami članicami. Te so ga večinoma pozdravile, z izjemo Madžarske. Nevladne organizacije so kritične. Če bo pakt zaživel v praksi, lahko pričakujemo zmanjšanje migracijskega toka.

Vrh EU: Nekateri za okrepljeno varovanje mej, drugi ograjam manj naklonjeni
09. 02. 2023 20.48Po večurnih pogovorih z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim so voditelji EU izredni vrh v Bruslju nadaljevali z razpravo o migracijah in globalni konkurenčnosti. Avstrijski kancler Karl Nehammer se je ob prihodu znova zavzel za okrepitev varovanja zunanje meje ob finančni podpori EU. Podprli so ga premierji Grčije, Italije in Nizozemske. Nekateri pa so ograjam manj naklonjeni. Med slednjimi je tudi premier Robert Golob.

Panzeri bo spregovoril, da bi ženo in hčerko obvaroval pred izročitvijo
25. 01. 2023 12.47Belgijsko tožilstvo se bo odpovedalo izročitvi žene in hčerke nekdanjega evropskega poslanca Antonia Panzerija, ki je eden glavnih osumljencev v korupcijski aferi, ki pretresa Evropski parlament. Odločitev je tožilstvo sprejelo potem, ko je Panzeri sklenil dogovor o sodelovanju in naj bi sedaj razkril imena drugih poslancev.

Kailijeva priznala? Očetu naj bi naročila, naj skrije gotovino
20. 12. 2022 12.44Poslanka in zdaj že nekdanja podpredsednica Evropskega parlamenta Eva Kaili je delno priznala vpletenost v korupcijski škandal glede vmešavanja Katarja in Maroka v odločitve parlamenta. Grkinja naj bi med drugim priznala, da je svojemu očetu naročila, naj skrije velike količine gotovine, poročata belgijski Le Soir in italijanska La Repubblica. Njen odvetnik je to zanikal.

Podpredsednica Evropskega parlamenta Eva Kaili ostaja v priporu
11. 12. 2022 07.46Kot smo poročali, so Bruselj pretresle aretacije zaradi korupcije. Tožilstvo v Bruslju je odločilo, da bodo v okviru preiskave nadalje pridržane in obtožene štiri osebe, med katerimi je tudi grška evroposlanka in ena od podpredsednic Evropskega parlamenta Eva Kaili. Dodali so, da je bila v soboto izvedena preiskava na domu še enega poslanca Evropskega parlamenta, Belgijca Marca Tarabelle.

Grške oblasti glede prisluškovanja poslancu za informacije zaprosile EP
17. 08. 2022 13.23V Grčiji se poglablja afera s prisluškovanjem, ki so jo poimenovali kar "Predatorgate". Po tem, ko je grški evroposlanec in opozicijski voditelj Androulakis ugotovil, da je bila na njegov mobilni telefon nameščena vohunska programska oprema, so grški preiskovalci zaprosili Evropski parlament za podatke o tem. V EP se vrstijo tudi pozivi k odločnejšemu odzivu glede prisluškovalne afere, ki pretresa Grčijo.

V Atenah afera s prisluškovanjem, odstopil vodja obveščevalne službe
05. 08. 2022 14.20V luči afere z domnevnim prisluškovanjem je odstopil vodja grške obveščevalne službe Panagiotis Kontoleon. Pred tednom dni je domnevni poskus vohunjenja na svojem mobilnem telefonu prijavil vodja opozicijskih socialistov Nikos Andrulakis, še pred njim pa dva novinarja.

Tudi Norveška, Grčija in Hrvaška bodo izgnale ruske diplomate
06. 04. 2022 16.19Norveška in Grčija sta se pridružili vse daljšemu seznamu držav, ki so se odločile za izgon ruskih diplomatov. Zaradi poboja v Buči je tudi hrvaški premier napovedal takšno potezo. V zadnjih dneh je bilo po usklajenih potezah držav članic EU izgnanih več kot 200 ruskih diplomatov.

Ministri EU pozvali k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi
08. 10. 2021 13.22Notranji ministri EU so v Luksemburgu razpravljali o migracijskih izzivih v senci novih posnetkov, ki prikazujejo nasilje nad migranti na zunanjih mejah. Ob tem se je znova razplamtela ostra razprava o pravem ravnotežju med obrambo vrednot in zaščito meje. Dvanajst članic je pozvalo k financiranju ograj na mejah z evropskimi sredstvi; čeprav med njimi Slovenije ni, pa je slovenski notranji minister Aleš Hojs pismo dvanajsterice podprl.

Na tisoče protestnikov proti ukrepom, Slovaška s pravno podlago, ki omogoča olajšave za cepljene
25. 07. 2021 09.31V Italiji se je na ulice podalo na tisoče ljudi, ki o protestirali proti ponovni uvedbi zaostrenih ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom. 160.000 jih je svoje nestrinjanje izražalo tudi v Franciji, kjer so se protestniki spopadli s policijo. Medtem v Nemčiji napovedujejo več svobode za osebe, ki so se cepile proti novemu koronavirusu, slovaški parlament pa je sprejel pravno podlago, ki omogoča sprejem olajšav za cepljene proti covidu-19.

Grška policija proti protestnikom uporabila solzivec in vodni top
22. 07. 2021 09.05Grška policija je na protestih proti obveznemu cepljenju zdravstvenih delavcev in zaposlenih v domovih za starejše v sredo v Atenah nad protestniki, ki so metali različne predmete, uporabila solzivec in vodni top. Protesti so sicer potekali tudi v nekaterih drugih večjih grških mestih. Grški parlament bo namreč odločal o vladnem dekretu, v skladu s katerim bo cepljenje proti covidu postalo obvezno za določene skupine.

V Latviji cepljenje proti covidu-19 obvezno za nekatere poklice
15. 07. 2021 07.49Latvijska vlada je sprejela odločitev, da bo cepljenje proti covidu-19 obvezno za zaposlene v zdravstvu, izobraževanju in socialnih službah. V ostalih panogah bodo delodajalci imeli pravico, da odpustijo tiste zaposlene, ki se ne bodo cepili. Odločitev vlade, ki naj bi začela veljati 1. oktobra, mora potrditi še latvijski parlament.

Slovenija ob dnevu državnosti prejema čestitke iz tujine
25. 06. 2021 10.20Predsedniku republike Borutu Pahorju so med drugim čestitko poslali voditelji Italije, Avstrije, Nemčije, Češke, Slovaške, Japonske, Belgije in Švedske, so sporočili iz Pahorjevega urada. Na družbenih omrežjih so Sloveniji čestitale tudi institucije EU, kip Kristusa Odrešenika v brazilskem Riu de Janeiru pa so obarvali v barve slovenske zastave.

Grški poslanci o zakonih, s katerimi bi ogrozili varnost žensk in otrok
19. 05. 2021 12.26Varnost žensk in otrok v Grčiji je ogrožena, saj bodo poslanci danes glasovali o spremembah zakona, ki bo, če bo sprejet, kršil Istanbulsko konvencijo.

Evropski parlament odvzel imuniteto neonacističnemu poslancu iz Grčije
27. 04. 2021 13.23Evropski parlament je danes odvzel imuniteto poslancu iz Grčije Ioanisu Lagosu, nekdanjemu voditelju grške neonacistične stranke Zlata zora, ki je bil v domovini obsojen na zaporno kazen. Odvzem poslanske imunitete je na tajnem glasovanju podprla velika večina evroposlancev - 658. Le 25 jih je bilo proti.

Janša in Simoniti se bosta udeležila razprave o svobodi medijev v Sloveniji
25. 03. 2021 12.45Premier Janez Janša in minister za kulturo Vasko Simoniti se bosta virtualno udeležila razprave o razmerah v Sloveniji, ki jo v petek pripravlja skupina Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije, vladavine prava in temeljnih pravic, so sporočili iz tiskovne službe Evropskega parlamenta.

V Nemčiji potrdili podaljšanje protikoronskih ukrepov do 7. marca
10. 02. 2021 10.52Medtem ko v Franciji poročajo o več kot 700 mrtvih zaradi covida-19 v enem dnevu, so v Grčiji napovedali, da bo širše območje Aten znova pod strogim zaprtjem. V Rusiji se je s cepivom Sputnik V doslej cepilo več kot dva milijona ljudi. V Nemčiji večino ukrepov podaljšujejo do 7. marca.

'Skrajne politike se vse bolj selijo v politični mainstream'
13. 12. 2020 07.00Že nekaj časa so neonacizem, neofašizem, rasizem, nestrpnost, skrajno desna gibanja in desni ekstremizem v porastu. Populistična, radikalna, neonacistična in neofašistična gibanja in stranke se znova dvigajo na površje – spirala sovraštva, ki se nevarno razrašča. In zdi se, da so te teme iz dneva v dan aktualnejše in bolj pereče.

Grčija po novem za mučitelje živali predvideva do 10 let zaporne kazni
09. 11. 2020 12.25Grčija je sprejela zakon, s katerim je resna zloraba živali kaznivo dejanje, ki za kršitelje predvideva od enega do deset let zapora. Parlament je soglasno izglasoval ukrep, za katerega bodo predvidene tudi globe med 5000 in 15.000 evri. Zakon kot resno zlorabo živali opredeljuje zastrupitev, obešanje, sežiganje in pohabljanje. Slovenska zakonodaja pa je žal do mučiteljev prizanesljivejša od grške.

Po obiskih volišč strm porast okužb v ZDA
05. 11. 2020 08.05V Združenih državah Amerike, kjer je bil v torek volilni dan na splošnih volitvah, so v zadnjih 24 urah potrdili 99.660 novih okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki Univerze Johnsa Hopkinsa. To je največ do zdaj. Razmere se še zaostrujejo v Evropi, države zato sprejemajo nove ukrepe za zaustavitev širjenja, v Angliji je začela veljati delna karantena. V Italiji se krepi upor proti koronskim ukrepom.

Vodstvo neonacistične Zlate zore obsojeno na 13 let zapora
14. 10. 2020 16.03Potem ko je grško sodišče v zgodovinskem sojenju neonacistično skupino Zlata zora spoznalo za kriminalno organizacijo, so zdaj njenim članom izrekli še zaporne kazni. Šest najvišjih predstavnikov organizacije, med drugim tudi ustanovitelja, je sodišče obsodilo na 13-letno zaporno kazen. Zlata zora in njeni člani so povezani z več zločini iz sovraštva. Leta 2012 so v času hude gospodarske krize z izrazito antimigrantsko retoriko izkoristili jezo Grkov in si zagotovili stolčke v parlamentu.