gozdni turizem

Slovenski naravni zaklad, ki se skriva v Rogaški Slatini

01. 12. 2024 12.50

Slovenci imamo 8000 let star naravni zaklad, pa se tega sploh ne zavedamo. Naravno mineralno vodo Donat in njene zdravilne učinke, kot kaže, namreč bolj cenijo tujci, ki prihajajo na t. i. pitne kure. Skoraj desetletje je bilo največ obiskovalcev iz Ruske federacije, danes pa v Rogaško Slatino pride tudi vse več Slovencev. Marsikdo pred obiskom ni vedel, da so mehurčki vodi naknadno dodani. "CO2 se v vodo dodaja zaradi stabilizacije mineralov," je povedala Saša Kovačec iz javnega zavoda za turizem kulturo Rogaška Slatina.

Na Rogli zagnali novo šestsedežnico Mašinžaga

12. 12. 2023 15.14

Na Rogli so slovesno odprli novo pridobitev – za več kot 12 milijonov evrov vredno naložbo v Park Mašinžaga. Del projekta je med drugim nova šestsedežnica.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?

06. 09. 2023 19.35

Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

Smrtonosni požari v Sredozemlju terjali že več kot 40 življenj

26. 07. 2023 07.54

Grčija, Italija, Alžirija in Tunizija. Sredozemlje je še vedno v primežu vročinskega vala, ki ne popušča in še naprej hrani smrtonosne požare, ki divjajo na nekaterih grških otokih, Siciliji in severu Afrike. Ognjeni zublji so terjali že več kot 40 življenj, večinoma v Alžiriji. Na Rodosu so v požarih umrli trije ljudje, v Italiji pa je požar zahteval življenja štirih starejših oseb.

S požari se spopadajo tudi na turističnih območjih v Turčiji

25. 07. 2023 18.08

Požari, ki te dni divjajo po Sredozemlju, ne prizanašajo niti Turčiji. S plameni se med drugim spopadajo tudi na priljubljenih turističnih območjih, kot sta Izmir in Antalya, poročajo turški mediji. Minister za turizem Mehmet Nuri Ersoy sicer trdi, da požari še niso prizadeli tujih obiskovalcev.

Osemmilijonska injekcija za šestsedežnico na Rogli

11. 11. 2022 20.03

Na Rogli bo smučarje namesto dveh 42 let starih vlečnic kmalu prevažala pokrita in ogrevana šestsedežnica. Projekt je vreden 11 milijonov evrov, osem milijonov bo primaknilo gospodarsko ministrstvo, pogodba pa je že podpisana. Načrtujejo tudi leteči tobogan, dve novi progi za gorsko kolesarstvo, ki bosta prilagojeni družinam, ter gozdni izziv v neokrnjeni naravi smučarskega centra. Gradbeno dovoljenje so že pridobili, glavnino del bodo izvajali po končani letošnji smučarski sezoni.

Požar v češkem narodnem parku pod nadzorom

02. 08. 2022 10.00

Gozdni požar, ki že več kot en teden divja na območju narodnega parka Češka Švica na severozahodu Češke, je pod nadzorom, je sporočil vodja gasilcev Vladimir Vlcek v Hrenskem. Na območju, ki meji na nemško zvezno deželo Saška, še vedno ostaja 1000 gasilcev s 350 vozili.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Zaradi naravnih ujm moramo Slovenci vse bolj obnavljati gozdove

21. 03. 2021 07.00

Gozdovi imajo pozitiven vpliv na zdravje ljudi, saj čistijo zrak, pitno vodo, predvsem pa so dom in zavetje številnih živalskih vrst. Zato je pomembno, da k njihovi obnovi in negi pristopamo trajnostno ter na več načinov. Ker je danes mednarodni dan gozdov, je prav, da se spomnimo nekaj dejstev o slovenskih gozdovih in gozdarstvu.

Sveže gobe in kostanj prodajajo na spletu, lastniki gozdov se čutijo oškodovane

03. 11. 2020 10.10

V teh jesenskih dneh hrana v naravi dobesedno leži na tleh. Ljudje iz gozda odnašajo polne košare kostanja in gob. V oddaji Preverjeno je beseda tekla o rekreativnem nabiranju, ki je že od nekdaj priljubljen hobi po vsej državi. Nič drugače ni v času koronavirusa.

Po avgustovskem požaru na Cerju akcija sajenja dreves

24. 11. 2019 10.30

Potem ko je velik gozdni požar avgusta letos na Cerju prizadel blizu 100 hektarjev gozda in za seboj pustil opustošenje, je stekla akcija Drevo za Cerje, v kateri s pomočjo donatorjev zbirajo sredstva za obnovo območja. Trenutno je za zasaditev na voljo 950 sadik dreves, ki jih bodo prostovoljci danes prvič organizirano sadili.

Noč na migrantskih poteh po Kočevskem rogu in dolini Kolpe

17. 08. 2019 07.00

Nedaleč od Miklarjev, v globokem gozdu in pri glavnem odcepu za pot na sever ali proti Kočevju, smo naleteli na prve znake, da se tukaj tudi tihotapijo ljudje. Po makadamski gozdni poti je namreč pribrzel audi, v katerem sta sedeli osebi, ki ju je zanimalo, ali smo se izgubili. Ob pogovoru je hitro postalo jasno, da sogovornika poznata tako taktike kot poti, po katerih se gibljejo migranti ...

Na Zgornjem Jezerskem vrata odpira petzvezdnični hotel

15. 02. 2019 06.07

Slovenija je globalna, zelena, petzvezdnična butična destinacija za zahtevnega obiskovalca, ki išče raznolika in aktivna doživetja, mir in osebne koristi. Pa je res? Čez teden dni Marjan Batagelj svoj turistični posel širi na Zgornje Jezersko, tam bo namreč vrata odprl eden prvih petzvezdničnih butičnih hotelov pri nas – Vila Planinka, kjer za največji luksuz ne velja oprema, ampak narava.

Gozdni turizem – dobra priložnost ali škoda za naravo?

15. 09. 2018 07.00

Slovenci imamo morje, hribe, jame in imamo gozdove. Vso to pestrost naše dežele vse bolj prepoznavajo in cenijo tudi turisti, ki že četrto leto zapored s svojimi prihodi postavljajo rekorde. Ker je Slovenija gozdna dežela, se priložnosti za turizem ponujajo tudi na tem področju. Kaj nam lahko prinese gozd? Kje so priložnosti in kje omejitve?

Ali so se na cerkljanskem odrekli zimskemu turizmu?

05. 07. 2016 06.30

Cerkno, ki je ena izmed najbolj znanih destinacij za preživljanje zimskega dopusta, postaja vedno bolj prepoznavna letna destinacija.

Zaradi podnebnih sprememb bi se turisti lahko s Sredozemlja preselili na sever, tudi v Slovenijo

16. 08. 2015 14.46

V raziskavi o prilagajanju turizma na podnebne spremembe v Evropi avtorja poudarjata, da bi lahko podnebne spremembe sončne južnoevropske države naredile manj privlačne. A do preobrata verjetno še ne bo prišlo tako hitro.

Rovinj na seznamu najbolj romantičnih mest

16. 07. 2014 11.49

Rovinj se je znašel na seznamu najbolj romantičnih mest na svetu. Tja ga je uvrstila ameriška novinarka, ki je prepričana, da je to istrsko mesto kot nalašč za romantičen piknik v dvoje. Preverite, katera druga mesta vam še svetuje za romantičen dopust v dvoje.

Segrevanja ozračja škodi turizmu

02. 07. 2005 00.00

Visoke temperature, suša in pomanjkanje pitne vode bi lahko ogrozili življenje ob Sredozemskem morju ter tamkajšnji turizem.