gozdne ceste

Pogled na rise sredi dneva: 'Živijo skrivno življenje, človeku se izogibajo'
30. 03. 2025 17.00V okolici Loškega Potoka so pred tednom dni redi belega dneva opazili trojico risov, kar je, kot poudarjajo na Zavodu za gozdove, redko. "Risi so namreč večinoma aktivni ponoči. Živijo namreč zelo skrivno življenje in se človeku izogibajo," so poudarili. Predvidevajo sicer, da je na fotografiji samica z mladičema, saj je trenutno čas, ko se mladiči še osamosvajajo.

Za obnovo v kmetijstvu in gozdarstvu po poplavah doslej 34,5 milijona evrov
05. 08. 2024 16.20Pred letom dni je Slovenijo prizadela ena najhujših ujm v novejši zgodovini. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je od takrat pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, doslej pa so za obnovo namenili 34,5 milijona evrov. Na Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da sanacija ključne infrastrukture poteka, a po mnenju lokalnih predstavnikov prepočasi.

Zaradi požara na Krasu moten tudi promet, več cest zaprtih
18. 07. 2024 14.32Požar, ki je dopoldne izbruhnil na območju Škrbine proti hribu Trstelj na Krasu, povzroča veliko težav tudi v prometu. Ta je na nekaterih odsekih zelo moten, določene lokalne ceste so na območju Renč, Dornberka in Komna tudi zaprte. Na cestah je tudi večje število interventnih vozil, ki naj jim vozniki omogočijo prednost.

Priprave na protest kmetov se nadaljujejo, Policija pričakuje zastoje
15. 03. 2024 08.18Kmetijske organizacije in kmetijsko ministrstvo so zbližali stališča glede protestnih zahtev kmetov, končna odločitev glede za torek napovedanega protesta pa bo znana v ponedeljek. Do takrat bodo namreč kmetje preučili obravnavane rešitve, če jih bodo sprejeli, pa bodo z ministrstvom podpisali sporazum o izpolnitvi protestnih zahtev. Na policiji pričakujejo, da bo na določenih odsekih cest in mestnih ulicah, predvsem na širšem območju centra mesta Ljubljane, v času protesta lahko oviran promet.

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'
12. 03. 2024 08.58Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

Smrtonosna sekta v Keniji: vodja kulta obtožen 191 umorov otrok
06. 02. 2024 16.27Vodja kenijskega krščanskega kulta Paul Nthenge Mackenzie je bil na sodišču v Keniji skupaj z več drugimi osumljenci obtožen 191 umorov otrok, po tem, ko so oblasti lani odkrile trupla več kot 400 privržencev njegovega kulta. S tem je sodišče razširilo obtožnico proti pridigarju, ki je bil že pred tem obtožen več kaznivih dejanj, med njimi terorizma.

Parkirnine sprožile spor med krajevno skupnostjo in občino
22. 01. 2024 11.15Krajevno skupnost Stara Fužina - Studor je konec preteklega leta razburil predlog Občine Bohinj za spremembo odloka o prometnem režimu, po katerem krajevna skupnost ne bi mogla več pobirati parkirnin na svojem območju, temveč bi to enotno izvajala občina. Župan se nadeja, da bodo nesoglasja rešili do konca marca.

Evropski komisar Sloveniji zagotovil sredstva za odpravo škode v kmetijstvu
18. 09. 2023 22.19Evropski komisar za kmetijstvo Janusz Wojciechowski je v Bruslju zagotovil, da bo Slovenija za odpravo posledic poplav v kmetijstvu prejela sredstva iz evropske kmetijske rezerve. Komisija je po njegovih besedah pripravljena razmisliti tudi o izrednem ukrepu, ki bi bil financiran iz te rezerve.

Poplave so v kmetijstvu povzročile za 145 milijonov evrov škode
18. 09. 2023 10.55Kot je pred zasedanjem kmetijskih ministrov EU povedala ministrica Irena Šinko, so avgustovske poplave v kmetijstvu povzročile za 145 milijonov evrov škode. Za letos je Sloveniji v okviru evropske kmetijske rezerve na voljo 1,2 milijona evrov, koliko sredstev bo na voljo leta 2024, pa še ni znano.

Začenja se ropanje gozdov, inšpektorji se že ogrevajo
14. 09. 2023 09.40Sezona nabiranja gob in drugih gozdnih plodov je še posebej živahna jeseni, zato bo temu primerno Gozdarska inšpekcija septembra in oktobra izvajala poostren nadzor obiskovalcev gozdov, nadzori pa bodo potekali na najbolj obiskanih področjih po vsej Sloveniji, kjer je bilo v preteklosti zaznanih največ kršitev.

Deževje in vetrolom poškodovala za več kot 1500 kilometrov gozdnih cest
23. 08. 2023 16.14Avgustovsko deževje in julijski vetrolom sta po prvih ocenah Zavoda za gozdove Slovenije poškodovala več kot 1500 kilometrov gozdnih cest v 67 občinah. Večina jih ostaja neprevoznih, kar onemogoča gospodarjenje na približno 15 odstotkih površine gozdov, so sporočili iz zavoda. Po prvi oceni bo za sanacijo potrebnih okoli 50 milijonov evrov.

Po vetrolomu in napadu podlubnikov ujma kmetom odnesla še krmo in uničila travnike
21. 08. 2023 18.32Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko je v Mežiški dolini obiskala nekaj v ujmi prizadetih kmetij. "Situacija ni lepa, videti je, da je voda naredila ogromno škode. Tega ne bo možno sanirati v zelo kratkem času, ampak bo trajalo leta in leta, da se sploh vzpostavi rodovitna zemlja in obnovi travinje," je ocenila ob obisku.

Sprožilo se je petnajst plazov: 'Vozimo na lastno odgovornost'
13. 08. 2023 17.44Tudi mejno občino s Koroško, Lovrenc na Pohorju, so letošnje ujme močno prizadele. Sprožilo se je petnajst plazov, največji na cesti med Činžatom in Klopnim vrhom, kjer so od doline odrezane tri domačije in več vikendov. Plaz je tako velik, da je njegovo velikost težko oceniti. Gre za več deset tisoč kubičnih metrov zemlje in kamenja, ki lahko vsak trenutek zgrmi v dolino, zato je cesta zaprta za ves promet. Sanacija bo zahtevna in dolgotrajna, po prvih ocenah bo vredna najmanj pet milijonov evrov, ki pa jih občina sama nikakor ne zmore.

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta
09. 08. 2023 11.54Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin
26. 07. 2023 13.35Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Neurje minuli teden sklestilo več kot 300.000 kubičnih metrov drevja
19. 07. 2023 16.38Vročinska neurja z vetrom še vedno pustošijo po državi. Kot poroča Zavod za gozdove Slovenije, je bilo v minulem tednu podrtega in poškodovanega več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, visok odstotek škode pa je utrpel jugovzhodni del Slovenije. Poškodovani so tako listavci kot iglavci, največ poškodb pa je na smrekah, zato zavod priporoča čim prejšnjo sanacijo.

Ob Bohinjskem jezeru podaljšali obdobje višjih parkirnin
30. 06. 2023 11.33Letos v občini Bohinj veljajo nekatere spremembe pri parkiranju. Časovno obdobje višjih cen parkiranja ob Bohinjskem jezeru, ki je prej veljalo julija in avgusta, po novem velja od začetka junija do konca septembra. Cena pa ostaja enaka, to je tri evre na uro. So se pa podražile parkirne kartice za domačine in uporaba gozdne ceste na planino Blato.

V Bohinju podražili in marsikje časovno omejili parkiranje
13. 06. 2023 10.56Ob začetku poletne turistične sezone so v Bohinju višje cene parkiranja. Ob Bohinjskem jezeru bo za eno uro parkiranja treba odšteti kar tri evre, na treh parkiriščih pa bo parkiranje omejeno na največ dve uri. Ponekod so časovno omejili tudi parkiranje za avtodome, in sicer na 12 ur, kar bo voznike stalo 20 evrov. Dražja je tudi uporaba ceste na planino Blato, ki stane 20 evrov. A na občini mirijo, da je večini obiskovalcev na voljo cenejše parkiranje dlje od jezera, medtem ko se do jezera ali na planino lahko zapeljejo z brezplačnim prevozom.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori
28. 05. 2023 08.00Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike
07. 04. 2023 14.25Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

Kolesarska pot Bled–Bohinj: se uničuje narava?
06. 04. 2023 19.15Že lansko leto se je začela gradnja nove kolesarske poti z Bleda do Bohinja. Sedaj pa so domačini izrazili skrb, da se del kolesarske proge gradi drugače, kot je bilo dogovorjeno, in da se zato uničuje neokrnjena narava Bohinjske Bistrice. En del nove kolesarske poti bo potekal tudi na območju Lepenc, tik ob desnem bregu Save. Za to območje je zavod za varovanje narave izdal mnenje, da se v samo strugo reke ne sme posegati. Kaj torej počnejo delovni stroji na posnetku, ki je zaokrožil po internetu?

Humanitarna akcija V Kranju dobro v srcu mislimo letos že četrtič zapored
02. 12. 2022 13.20Že četrto leto zapored se v Kranju nadaljuje dobrodelni projekt za družine in posameznike, ki so se znašli v socialni stiski. Leta 2019 so z akcijo V Kranju dobro v srcu mislimo zbrali 11.000 evrov, v koronskem letu 2020 rekordnih 30.000 evrov, lani pa 25.000 evrov. Preverite, kako lahko pomagate tudi vi. V Kranju bodo sicer praznične luči prižgali na občinski praznik, zaradi energetske draginje pa bodo v poznih nočnih urah razsvetljavo ugašali. Mesto bo okrašeno do 8. februarja.

Sezona gob: iz gozda lahko odnesete dva kilograma gob na dan
21. 09. 2022 11.58Jesen je čas, ki marsikoga privabi v gozd, saj narava takrat ponuja gozdne dobrote – gobe in druge plodove. Slovenski predpisi omogočajo prost dostop do gozdov in rekreativno nabiranje gozdnih sadežev ter plodov tudi tistim, ki niso lastniki gozda. A ker nekateri te ugodnosti preveč izkoriščajo in niso spoštljivi niti do narave niti do lastnikov gozdov, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Inšpekcijo za gozdarstvo opomnilo, naj upoštevamo omejitve, ki so pogoj, da lahko dobrine gozda uživamo. Nekaj pravil med njimi je: na dan lahko naberemo dva kilograma gob, ne odmetavamo smeti in ne uničujemo rastlin. Kako pa gobe nabiramo pravilno?

Izpad mobilnega omrežja: klic na pomoč prišel šele 45 minut po tragediji
19. 08. 2022 09.53Potem ko je neurje v Avstriji vzelo pet življenj, prihaja na dan, kaj se je dogajalo v času, ko so umrle tri ženske, stare 52–58 let, ki jih je močno neurje presenetilo, ko so se spuščale s Herrenalma.

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'
15. 08. 2022 15.34Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno
30. 07. 2022 07.29Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev
21. 07. 2022 05.04Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone
18. 06. 2022 07.37Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

TNP zaradi divjih petelinov omejuje dostope na Pokljuki
27. 11. 2021 08.16Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je v okviru projekta za izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov septembra na gozdne ceste na Pokljuki postavil več zapornic za vzpostavitev mirnih območij za divjega petelina. Zapornice so presenetile obiskovalce, TNP pa obljublja okrepitev informiranja.