gozdna meja

Gorska gozdna meja po svetu se zaradi podnebnih sprememb zvišuje

21. 08. 2023 12.14

Kot ugotavljajo raziskovalci, se gorska gozdna meja po svetu zvišuje. Ugotovili so, da se je med letoma 2000 in 2010 kar 70 odstotkov gozdnih meja v gorah povzpelo navzgor. Nova študija kaže tudi na to, da je dvig posledica podnebne krize.

Borec pozimi v kopalkah na Snežnik: Bil sem nepripravljen, kot Čeh v 'šlapah'

01. 03. 2023 19.00

Jakob Nedoh je pred kratkim postal prvi slovenski borec po pravilih MMA, ki je podpisal pogodbo z eno najmočnejših organizacij na svetu PFL – Professional Fighters League. Debitiral bo konec marca v Newcastlu, z morebitno zmago na turnirju pa bi v žep pospravil tudi več kot 90 tisoč evrov. Vse to in še več v novem POPkastu.

Požari po Evropi se ne umirjajo, padajo tudi temperaturni rekordi

15. 07. 2022 17.17

Požari, ki v evropskih, pa tudi nekaterih afriških državah spremljajo vročinski val, se še niso umirili. V Franciji sta dva velika požara skupaj opustošila že več kot 7000 hektarjev zemljišč, na Portugalskem divja več kot 13 večjih in več kot deset manjših požarov. Goreti je začelo tudi v Maroku. Na drugi strani pa mnogim državam preglavice povzročajo že samo izredno visoke temperature, ki segajo tudi čez 45 stopinj Celzija.

Po gozdnem požaru nad Potočami: sanacija bo trajala več let

12. 06. 2022 10.41

V gozdovih nad vasjo Potoče poteka sanacija po obsežnem požaru, ki je izbruhnil 28. marca. Sanirati bo treba približno 80 hektarjev gozda, pri čemer bodo skušali poskrbeti za čim večjo protierozijsko zaščito. Sečnja bo trajala več kot eno leto, nato pa je v načrtu še sajenje. Sanacija bo tako trajala več let.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali

04. 10. 2019 10.26

V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

Gozdni turizem – dobra priložnost ali škoda za naravo?

15. 09. 2018 07.00

Slovenci imamo morje, hribe, jame in imamo gozdove. Vso to pestrost naše dežele vse bolj prepoznavajo in cenijo tudi turisti, ki že četrto leto zapored s svojimi prihodi postavljajo rekorde. Ker je Slovenija gozdna dežela, se priložnosti za turizem ponujajo tudi na tem področju. Kaj nam lahko prinese gozd? Kje so priložnosti in kje omejitve?

Kosorjeva o arbitraži: Slovenija je vedno, ko je ocenila, da lahko, uporabila silo

30. 06. 2017 07.23

Prvič po odločitvi arbitražnega sodišča sta se srečala slovenski predsednik Pahor in hrvaška predsednica Grabar Kitarovićeva. Sklenila sta, da je v teh okoliščinah toliko bolj pomembno nadaljevanje njunega dialoga in medsebojnega zaupanja ter dialoga med državama. Bolj ostra pa je bila nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor.

Arbitražno sodišče postavilo mejo: rešitev na morju 'kreativna', a kako izvedljiva bo v praksi?

29. 06. 2017 11.08

Razplet arbitraže s Hrvaško je za Slovenijo relativno ugoden v Piranskem zalivu, Sloveniji pripadajo tudi vas Drage v Beli krajini, Tomšičeve parcele na Snežniku in Mirišče ob reki Muri. Zaselki južno ob Dragonji, vključno z Jorasovo hišo, ter vojašnica na Trdinovem vrhu so hrvaški.

ZEMLJEVIDI: To so sporna mejna območja, o katerih je razpravljalo arbitražno sodišče

27. 06. 2017 07.00

Slovensko-hrvaški mejni spor se vleče vse od razpada skupne države, najtrši oreh, o katerem je odločalo arbitražno sodišče, pa je meja na morju oziroma določitev stika z odprtim morjem. Če Slovenija tega ne bo dobila, potem je za nas arbitraža pogubna. Koliko je ostalih spornih območij? Teh je dobrih 15 kvadratnih kilometrov, kar predstavlja komaj 0,075 odstotka površine Slovenije.

VIDEO: Poslanci sprejeli zakon o davku na nepremičnine, zdaj ga čakata veto in ustavna presoja

15. 11. 2013 06.36

Po maratonski seji so poslanke in poslanci sprejeli zakon o davku na nepremičnine. V dvorani je bilo 54 poslancev, za je glasovalo 46 poslancev, šest jih je bilo proti. Poslanci SDS so glasovanje obstruirali. Zakon zdaj čakata veto državnega sveta in ustavna presoja.