gozdarsko

Brezplačnega cepljenja proti bolezni modrikastega jezika ne bo

20. 02. 2025 17.42

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zavrnil sklep, s katerim bi poslanci pristojnemu ministrstvu predlagali, da rejcem zagotovi brezplačno cepljenje živali proti bolezni modrikastega jezika. Za to so se zavzemali predvsem v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo.

Janša: SDS stopa v obdobje največje politične moči

15. 02. 2025 19.40

Za Slovenijo je leto nadaljevanja politične burleske. A čas aktualne koalicije se izteka, hišica iz kart se sesuva, je ob 36-letnici SDS ocenil njen prvak Janez Janša. SDS je programsko in kadrovsko pripravljena na naslednji vladni mandat, v času, ko jo "Slovenija usodno potrebuje", pa stopa v obdobje največje politične moči, je dejal.

Los Angeles odet v rožnato: s čim gasijo in omejujejo požare?

18. 01. 2025 07.24

Pred skoraj dvema tednoma so v Los Angelesu izbruhnili obrežni požari. Proti ognjenim zubljem se borijo gasilci na tleh, iz zraka jim pomagajo tudi letala, ki nad ogenj spuščajo vodo in ogromne količine rožnatega gasilnega sredstva. Večji del mesta in okolice je tako te dni preplasteno s slojem roza barve. Zakaj uporabljajo roza sredstvo, kako sploh deluje in ali je varno?

Na Krku iz črnih gradenj zraslo pravo naselje, zdaj ga rušijo

26. 09. 2024 09.41

Po več kot 10 letih boja proti črnograditeljem so v teh dneh na Krku na delu gradbeni inšpektorji in policija. Stroji brnijo, nelegalno zgrajeni objekti v naselju Picik pa eden za drugim izginjajo. V bližini morja stoji več kot 120 objektov, večina je bila postavljena brez dovoljenj. Okoli 40 naj bi jih odstranili že do konca tega tedna.

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?

17. 06. 2024 16.55

Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Po Panviti tudi Celjske mesnine v roke Hrvatov?

16. 05. 2024 18.37

Po Drogi Kolinski, Žitu, Mercatorju in Panviti še eno slovensko podjetje prehaja v roke Hrvatov. Gre za Celjske mesnine, ki jih večinoma poznamo po proizvodih Z' dežele, najresnejši kandidat za novega lastnika pa naj bi bila Mesna industrija Braća Pivac iz Vrgorca v Splitsko-dalmatinski županiji. Kaj nova prodaja v hrvaške roke pomeni za državna kmetijska zemljišča?

Lani zaradi izsekavanja izgubili za površino Švice tropskega pragozda

06. 04. 2024 10.09

Lani je bilo predvsem zaradi izsekavanja izgubljenih 3,7 milijona hektarov tropskega pragozda. To je skoraj površina Švice, kaže poročilo organizacije World Resources Institute. Izguba je bila ob izboljšanju v Braziliji za devet odstotkov manjša kot v 2022, a ostaja visoka. Zaradi požarov v Kanadi je medtem narasla izguba gozda drugod po svetu.

AGRITECH 2024: novosti in sodobni trendi v kmetijstvu in gozdarstvu

29. 01. 2024 00.15

Vrača se 4. strokovni sejem kmetijske in gozdarske mehanizacije ter kmetijskega repromateriala – AGRITECH 2024, ki naslavlja vse sodobne potrebe kmetovalcev in gozdarjev. Potekal bo med 1. in 4. februarjem 2024 na Celjskem sejmu.

Dron in semenske kroglice: bo reševanje tropskih gozdov ozelenilo tudi Kras?

13. 12. 2023 15.59

Težko dostopen kraški teren, ki je zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev ob tem tudi izjemno nevaren. A po lanskem "mega" požaru, kot ga označuje župan komenske občine, je treba pogozditi tudi ta območja Krasa. Na enem hektarju zemlje bodo zato listavce – lipo, trokrpi javor, maklen – posadili kar z dronom hrvaškega podjetja, ki bo s posebnim sistemom na Kras odvrgel posebne semenske kroglice. Gre za tehnologijo, ki se je kot uspešna izkazala že na pogoriščih na Hrvaškem, uporabljajo pa jo tudi na drugem koncu sveta, v tropskih gozdovih.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine

04. 12. 2023 16.23

V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Cerkev zahteva odškodnino in čaka na bisere

01. 11. 2023 07.00

Nadškofija Ljubljana, ki je zaradi dolgotrajnih denacionalizacijskih postopkov in nezmožnosti izkoriščanja pokljuških in mozirskih gozdov že dobila rekordnih 22,6 milijona evrov, zaradi gozdov na Gorenjskem od države še vedno terja 1,3 milijona evrov, v kar niso všteti zamudne obresti in pravdni stroški. Vztraja tudi pri vrnitvi naravnih biserov – slapa Savica, obalnega pasu Bohinjskega jezera in Doline Triglavskih jezer. Glede slednje mora odločati upravno sodišče.

Sklenjen nov dogovor o sledljivosti porekla mesa

04. 09. 2023 12.17

Deležniki v verigi oskrbe z mesom so z ministrstvom za kmetijstvo sklenili nov dogovor o izvajanju sledljivosti porekla mesa in spremljanju njegovih masnih tokov. Novost med drugim prinaša jasno povezljivost označb na maloprodajnem računu z označbami na prodajnem mestu. S sklenitvijo dogovora je tudi izpolnjena ena od stavkovnih zahtev kmetov.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Prek aplikacije Poplave 2023 pomoč ponudilo že več kot 16.000 ljudi

08. 08. 2023 08.55

Prek v ponedeljek vzpostavljene aplikacije Poplave 2023 je pripravljenost pomagati izrazilo že več kot 16.000 ljudi, številka pa raste iz minute v minuto. Trenutno uprava za zaščito in reševanje povprašuje zlasti po storitvah in materialu za popravilo objektov, cest in druge infrastrukture, je razvidno iz aplikacije.

Močan napad podlubnikov na več območjih v Sloveniji

04. 07. 2023 11.24

Močno se je povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarjajo na kmetijskem ministrstvu. Lastnike zato pozivajo k rednemu pregledovanju gozdov in tudi posameznih dreves v urbanem okolju ter takojšnjo sanacijo. Najbolj so prizadeti smrekovi gozdovi na širših območjih Tolmina, Bleda, Kranja, Ljubljane, Kočevja in Slovenj Gradca.

Slon, ki naj bi ga mučili v templju na Šrilanki, se je vrnil domov

03. 07. 2023 20.59

Tajski slon, ki je bil leta 2001 podarjen Šrilanki, se je po diplomatskem sporu zaradi domnevne zlorabe vrnil v svoj rojstni kraj na Tajsko. Bangkok je namreč zahteval, da se žival vrne zaradi trditev aktivistične skupine in tajskega veleposlanika, da je slon v slabem stanju.

Predlog novele Zakona o zaščiti živali gre v nadaljnjo obravnavo

23. 05. 2023 14.37

Predlog novele zakona o zaščiti živali, ki med drugim predvideva ustanovitev specializirane inšpekcije za zaščito živali in prehodnih hlevov za odvzete živali, je primeren za nadaljnjo obravnavo. Tako je na današnjem glasovanju v DZ ocenilo 51 koalicijskih poslancev, medtem ko je 25 opozicijskih poslancev glasovalo proti.

Grozljivka pred hišo: 'V Zaki je bila muzika, volk pa je očitno plesal'

14. 05. 2023 20.00

Na Gorenjskem je na pašniku v zaščiteni ogradi volk napadel ovce in jih poklal sedem. Lastnik jih je našel pet, dve pa pogreša. Pokol se je dogajal le 30 metrov stran od hiše, kjer živi ogorčeni lastnik ovac. Volk je napadel zelo blizu Bleda, sicer na planoti, a kakšnih 500 metrov od jezera, kjer je potekala tekaška prireditev. Na Zavodu za gozdove na tem območju pristojne opozarjajo, naj ukrepajo čim prej in izdajo odločbe za odstrel. Bojijo se, da ne bi volk postal nevaren tudi ljudem.

'Kaj potem delajo strokovnjaki in zakaj jih plačujemo?'

14. 04. 2023 06.00

Odnos, ki ga pokažemo do živali, je odnos, ki ga imamo tudi sicer do življenja in ljudi. Gre za omejitev človeške krutosti in surovosti do živali, da preprečimo grozodejstva zlorabe in mučenja, ki so še vedno del vsakdanjega življenja. Psi na verigi do enega metra in krave, ki so tako lačne, da jedo plastiko, vse to je del našega življenja, smo lahko slišali ob predstavitvi novele o zaščiti živali, ki prinaša popolno prepoved privezovanja psov, obvezno označevanje mačk in še bi lahko naštevali.

Slovenija v vrhu evropskih držav po prodaji traktorjev

10. 04. 2023 11.50

Slovenija se po številu prodanih traktorjev uvršča v zgornji del evropske lestvice. Konec lanskega leta jih je bilo registriranih skupno nekaj manj kot 120.000, na kmetijah pa je poleg tega po ocenah še do 15.000 neregistriranih. Razlike v cenah traktorjev so ogromne, v nekaterih primerih pa si lahko kmetje pri nakupu pomagajo tudi s subvencijami.

Kitajci uspešno klonirali tri visoko produktivne 'super krave'

02. 02. 2023 08.19

Kitajski znanstveniki so uspešno klonirali tri 'super krave', ki lahko proizvedejo nenavadno veliko količino mleka. Lokalni mediji so dosežek označili za preboj kitajske mlečne industrije, s katerim bodo lahko manjšali soodvisnost od uvoženih pasem.

Predlagane davčne spremembe prejele okoli 50 odzivov

22. 08. 2022 19.54

Iztekla se je javna obravnava osnutkov predlogov sprememb več zakonov s področja davkov na čelu z zakonom o dohodnini. Ministrstvo za finance, ki je na predloge novel prejelo okoli 50 odzivov, bo te zdaj temeljito preučilo. O predlogih bodo razpravljali tudi na Ekonomsko-socialnem svetu, so sporočili z ministrstva.

Kakšne davčne spremembe predlaga finančno ministrstvo?

01. 08. 2022 15.41

Novela Zakona o dohodnini, uveljavljena spomladi, pomembno vpliva na raven javnofinančnih prihodkov, zato so na finančnem ministrstvu pripravili nekaj sprememb. Uveljavljene naj bi bile s 1. januarjem 2023, med drugim pa predvidevajo zaustavitev zviševanja splošne olajšave ter vrnitev obdavčitve najvišjih plač in najemnin na prejšnje ravni.

Izjemen odziv: na Krasu v akciji čiščenja in sečnje gozdov 300 prostovoljcev

23. 07. 2022 18.30

Ob požaru na goriškem Krasu poteka obsežna prostovoljska akcija čiščenja in širjenja protipožarnih prometnic ter sečnje gozdov okoli vasi, v kateri sodeluje okoli 300 prostovoljcev. Vse usposobljene in primerno opremljene delavce k delu znova vabijo v nedeljo, ko bo zbor 7. uri pri osnovni šoli v Komnu, so sporočili z zavoda za gozdove.

Koliko sredstev države članice EU namenijo za boj proti požarom?

19. 07. 2022 06.00

Kljub temu, da po Evropi vsako leto divja več požarov, se višina sredstev, ki jih vlade držav EU namenjajo gasilskim društvom in enotam za boj proti njim, od začetka tisočletja skorajda ne spreminja. Države članice boju proti požarom povprečno namenijo 0,5 odstotka vseh svojih letnih javnofinančnih izdatkov, Slovenija se nahaja pod povprečjem.

Čustvena objava šibeniških gasilcev: Tokrat ni šlo, poraženi smo

17. 07. 2022 10.39

Tri dni po tem, ko so v zaledju Zadra in Šibenika v roku ene ure izbruhnili trije požari, in dan po tem, ko so lokalizirali še zadnjega izmed njih, se je oglasilo Prostovoljno gasilsko društvo Šibenik. Čeprav so požare uspešno lokalizirali, gasilci intervencij ne ocenjujejo kot uspešne. Izpostavili so, da zaradi slabe opreme začenjajo zgubljati bitke s požari. "Ne želimo trepljanja po rami, ampak naložbo v vašo in našo varnost," so dodali.

Pod lupo inšpektorjev zaradi sadre tudi štajerska kmetija

01. 06. 2022 14.23

Poleg kriminalistov in okoljskega inšpektorata analizirata in ugotavljata posledice nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Slednji je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega jih je 22 na Koroškem, eno na Štajerskem.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

V šestih vzorcih na Koroškem potrdili prekomerno vrednost svinca

12. 04. 2022 17.05

Potem ko so inšpekcijske službe posumile, da so nekateri kmetje na območju Koroške na kmetijskih zemljiščih posipali odpadne sadre, so odvzeli vzorce in jih analizirali. Rezultati doslej prejetih sedmih analiz vzorcev so v kar šestih primerih pokazali bistveno presežene vrednosti svinca. V vseh primerih je bil prisoten tudi krom, so sporočili z inšpektorata za kmetijstvo, ki nadaljuje z nadzorom na več območjih po državi.

'Fitofarmacevtska sredstva uporabljajte le za namene, za katere je uporaba dovoljena'

25. 03. 2022 13.29

Kmetijsko ministrstvo in združenja so ob začetku letošnje sadjarsko-poljedelske sezone vnovič spodbudili k pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev. Spomnili so na tveganja, ki jih ima lahko nepravilna raba za zdravje ljudi in za okolje, vključno s čebelami in ostalimi opraševalci.