gostinski delavci

Obnovili Titovo 'ladjo miru', ki bo odslej služila turistom

10. 02. 2025 15.40

Po šestih letih se je končala obnova Titove ladje Galeb. Plovilo, ki je bolj znano kot "ladja miru", se je zdaj vrnilo v pristanišče na Reki, kjer bo tudi zasidrano in bo služilo kot muzej. Poleg muzejskega dela bodo v ladji hostel, restavracija in kavarna. Obnova ladje je stala 12,4 milijona evrov, delno pa je bila financirana iz evropskih sredstev.

'Mladi so videli, da njihova ideja življenja ni, da izgorijo in da je služba vse'

25. 10. 2024 06.00

Delavce za kar 2000 novih delovnih mest so podjetja na kariernem sejmu iskala med več kot 15 tisoč udeleženci. V Sloveniji tudi ob rekordno nizki brezposelnosti najbolj primanjkuje pekov, zidarjev, mesarjev, kovinarjev in ostalih deficitarnih poklicev, medtem pa na trg dela vstopa generacija Z, torej mladi med 18. in 28. letom, ki ima po nekaterih raziskavah drugačne prioritete kot generacije pred njo, nekateri kadrovniki pa opažajo, da jim primanjkuje močne delovne etike, imajo težave pri komunikaciji in na splošno niso pripravljeni na zahteve delovnega mesta. Kako torej podjetja najdejo nove zaposlene in zakaj generacija Z ni najbolj priljubljena med delodajalci, nam je povedala Nika Rakonjac, vodja strateškega marketinga na Styria digital marketplaces.

Bo skodelica kave ob morju kmalu na voljo le petičnim turistom?

01. 05. 2024 07.30

Hrvaški hotelirji in drugi turistični delavci si v pričakovanju in upanju na rekordno poletno turistično sezono že manejo roke. Za zdaj so zadovoljni tudi sonca in morja željni turisti, ki jih ne moti niti višja cena skodelice kave. Hrvaški distributerji pa ob tem opozarjajo, da bodo cene še dražje. Bo torej skodelica kave kmalu postala luksuz, ki si jo bodo lahko privoščili le petični turisti? Pa ne le kava, dražijo se vse surovine. Letos je tako v slovenski Istri poskočila tudi cena kakava. Kakšne so razmere na naši Obali?

Apres-ski brez skija

10. 03. 2024 21.32

Ko je le nekaj dni po zeleni luči za izvedbo slovenskega smučarskega praznika nenadoma zagorela rdeča, se je razpoloženje v Kranjski Gori nemudoma uskladilo z vremenom. Turobnost se je zavlekla v vse pore. Pripravljalci proge na Pokalu Vitranc so nemočno opazovali, kako jim je močno deževje odneslo večmesečni trud, sobodajalci so razočarano preštevali odpovedane rezervacije, gostinci so nemo opazovali prazne mize. Poskus, da bi vsaj nekoliko ublažili vso to žalost, pa se je nazadnje izkazal za zadetek v polno. V kranjskogorski dvorani je v soboto ure in ure poplesavalo več kot tisoč ljudi.

'Kot bi nekdo vklopil talno gretje'

09. 03. 2024 09.15

Če berete ta članek takoj po objavi oziroma v naslednjih urah, se vam v mislih morda izrisuje vihranje slovenskih zastav, v ušesih pa slišite zvoke ploskanja, žvižganja in trobelj, celo godbe. Prav tako bi bila namreč v tem trenutku videti Kranjska Gora. Namesto navijanja za najboljše smučarje na svetu in aplavza v slovo enemu od naših fantov pa delavci pravkar odstranjujejo še zadnje kose premične infrastrukture v ciljni areni pod vitranško strmino. Usoda tekme za svetovni pokal je bila po večmesečnem trudu zapečatena v 24 urah.

Vršič pobelil sneg, padavine bodo ponehale

31. 10. 2023 07.11

V zgodnjih jutranjih urah se je pas intenzivnejših padavin vzpostavil v jugovzhodni Sloveniji. V Osilnici je v dobrih petih urah padlo kar 126 litrov dežja na kvadratni meter. Močnejše padavine so se razširile tudi nad Belo krajino in Kočevje, kjer je meteorna in podtalna voda poplavila več kot 20 objektov. Na Obali pa je precej nevšečnosti povzročilo visoko plimovanje morje. Naš najvišje ležeči cestni prelaz Vršič je medtem pobelil sneg. Ponoči bodo padavine sicer povsod ponehale, razjasnilo se bo. Reke v večjem delu države naraščajo, Kolpa je v zgornjem toku prestopila bregove in poplavila izpostavljene ceste in objekte.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo

18. 07. 2023 06.54

V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Žrtve prostitucije in zlorab so tudi mladoletniki, zlasti dekleta na begu

02. 03. 2023 15.29

Tudi mladoletniki v Sloveniji so lahko žrtve prostitucije, zlasti dekleta, ki bežijo iz vzgojnih zavodov. V času bega so izpostavljena spolnim zlorabam in z veliko verjetnostjo tudi prostituciji v zameno za zatočišče, hrano in drogo, so opozorili na današnji okrogli mizi o zaznavanju prostitucije otrok v Sloveniji.

Kdo vam bo poleti stregel na Hrvaškem? Od Srbov do Filipincev in Nepalcev

19. 02. 2023 20.41

Čeprav so številni gostinski lokali na Jadranu še zaprti ali pa delajo s skrajšanim delovnim časom, pa se njihovi lastniki pospešeno pripravljajo na novo turistično sezono. Sodeč po zadnjih sezonah lahko Hrvaška tudi letos pričakuje rekorden obisk turistov z vseh koncev sveta. In kaj jih najbolj skrbi? Pomanjkanje delavcev. To naj bi bilo namreč to poletje večje kot kdaj koli prej, po nekaterih ocenah bi lahko manjkalo tudi do 30.000 sezonskih delavcev.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'

25. 01. 2023 06.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Na Hrvaško priplul George H. W. Bush: 'To je dokaz prijateljstva med državama'

03. 11. 2022 11.00

V Split je priplula ameriška letalonosilka George H. W. Bush (CVN-77) na jedrski pogon, tam pa bo ostala vse do torka. Hrvaška vlada je dovoljenje za vplutje izdala konec oktobra. Čeprav gre za najmlajšo letalonosilko razreda Nimitz, je to hkrati ena največjih vojaških ladij na svetu. Na njej je prostora za 3532 članov posadke, nosi lahko 90 letal in helikopterjev. Da je prihod ladje še eno močno sporočilo o prijateljskem sodelovanju Amerike in Hrvaške, je ob obisku plovila dejal hrvaški minister za notranje zadeve Davor Božinović.

Kolpa dosegla enega največjih pretokov v 70 letih

29. 09. 2022 07.39

Obilno deževje, ki je zajelo večji del države, in narasli vodotoki so ponekod povzročali precejšnje težave. V Osilnici in Kostelu je Kolpa poplavljala v podobnem obsegu kot pred desetimi dnevi, veliko težav je povzročala tudi v Beli krajini. Vreme je precej preglavic povzročalo tudi v Zasavju, v Savinjski dolini in na Dolenjskem. "Krajevno je padlo tudi več kot 500, 600, ponekod tudi 800 litrov na kvadratni meter v mesecu dni," so sporočili iz Arsa, kjer so za območje porečji Kolpe, Sore, Ljubljanice in Gradaščice izdali oranžno opozorilo. Od srede zvečer do 18. ure je po podatkih Arsa v večjem delu države padlo od 40 do 60 milimetrov, krajevno tudi okoli 100 milimetrov dežja. Čez dan in v noči na petek se lahko razlijejo tudi manjše reke na Dolenjskem, na območju osrednje Slovenije in tudi na Gorenjskem. Geološki zavod Slovenije pa poudarja, da bo povečana tudi verjetnost za nastanek plazov.

24-letnik z avtomobilom prebil ograjo lokala in poškodoval goste, nato pa pobegnil

13. 09. 2022 06.29

Na regionalni cesti Kamnik-Ločica je osebno vozilo zapeljalo s cestišča na teraso gostinskega lokala. Ob tem je prebilo ograjo in poškodovalo tri goste. Voznik je s poškodovanim vozilom s kraja nesreče pobegnil, malo kasneje pa povzročil še eno nesrečo. Ljubljanski policisti so sporočili, da so njegovo identiteto že ugotovili, star je 24 let. Voznik se je po tem javil sam in se vrnil na kraj prvega dogodka.

Pristaniško mesto, kamor prihaja orožje in kjer so marinci pojedli vsa jajca

19. 08. 2022 11.22

Malo grško obmejno mesto Alexandroupolis, ki je nekoč živelo od prodaje kave, slaščic in spominkov turistom iz Turčije in z Balkana, se je v zadnjih letih začelo spreminjati v pomembno pristanišče. Njegova lega je namreč postajala vse bolj zanimiva za načrtovalce logistike v zvezi Nato, od ruske invazije v Ukrajino pa je tam kot v mravljišču. Tja ves čas prihajajo nove pošiljke orožja, letos poleti je v mestu zaradi na stotine ješčih ameriških marincev zmanjkalo jajc in piščančjega mesa. To grško pristanišče pa se je zdaj znašlo med tnalom in nakovalom – kupiti ga namreč želijo kar štiri družbe: dve imata ameriško lastniško strukturo, drugi dve pa tesne vezi z Rusijo.

Zaradi premalo osebja bodo v Italiji zaprli dele Gardalanda

20. 06. 2022 18.33

Tik pred glavno turistično sezono se v praktično vseh evropskih državah soočajo s hudim pomanjkanjem delavcev v gostinstvu in turizmu. Zaradi premalo osebja bodo v Italiji zaprli dele priljubljenega zabaviščnega parka Gardaland. V Grčiji bi nujno potrebovali okoli 55.000 natakarjev, kuharjev in sobaric ter drugih turističnih delavcev. Na Hrvaškem okoli 35.000. Pri južnih sosedih pomanjkanje sezonskih delavcev poskušajo reševati z zaposlovanjem ukrajinskih beguncev, študentov in delavcev iz Azije.

Gostinstvo: ponujajo celo 15 evrov na uro, a odziva ni

17. 06. 2022 20.22

10, 12, celo 15 evrov na uro ta hip ponujajo gostinci, da bi v svoje vrste privabili nove delavce. A niti dobro plačilo – ob rekordno nizki brezposelnosti in velikem povpraševanju na trgu dela – ne zadostuje. Odziva na razpise tako rekoč ni – samo prek Zavoda za zaposlovanje iščejo kar 6.000 natakarjev, kuharjev, pomivalcev posode. Še vsaj enkrat toliko prek študentskih servisov. In kaj je krivo? Svoje je prispevalo tudi dolgo in za gostince zelo zahtevno obdobje epidemije, ko so se tako rekoč iz tedna v teden spraševali, kdaj bodo morali zopet zapreti svoje lokale. "Del kadra je tako raje pobegnil v druge panoge – zaradi negotovosti, kaj bo jeseni, se ne nameravajo vrniti," ugotavljajo kadrovsko podhranjeni gostinci.

Slovenci v kratkih rokavih na morje, z Brnika 14 čarterjev

27. 04. 2022 19.58

Praznični dan je marsikdo izkoristil za izlet na obalo ali na Bled, kar se je poznalo tudi na cestah. Spet drugi so se že tradicionalno podali na počitnice k sosedom Hrvatom, številne turistične skupine pa so potovale od mrzle Islandije do vročega Dubaja. Prvomajske počitnice so se začele, mednarodni turizem pa se po dvoletnem primežu protikoronskih ukrepov vendarle vrača v stare tirnice, z veseljem ugotavljajo slovenski in hrvaški turistični delavci. Ali to pomeni, da je pred nami rekordna poletna sezona?

Ameriški mornarji v Splitu v enem dnevu zapravili malo bogastvo

17. 02. 2022 06.57

Ameriška letalonosilka USS Harry S. Truman je hrvaške vode že zapustila, v Splitu in okolici pa še vedno o govorijo o njej. Roke si manejo predvsem gostinski in turistični delavci, saj so sešteli številke. Obalo je preplavilo več tisoč mornarjev, visokih gostov in drugih civilistov. Bilo jih je toliko, da je bilo v enem vikendu ustvarjenih več prihodov in nočitev kot lani v celotni prvi polovici februarja, nekaterim gostincem pa je v enem samem dnevu v blagajno kapnil celotni mesečni promet.

Težave zaradi okužb: zaposleni v izolaciji, gostinci brez gostov

24. 01. 2022 19.13

Velik porast števila okuženih in s tem karanten se že močno pozna v sicer precej odprtem javnem življenju. Številna podjetja, ki svojim zaposlenim dela od doma ne morejo zagotoviti, kot so gostilne in hoteli, so primorana skrajševati odpiralni čas. Nekateri lokali ali manjši trgovci, ki imajo malo zaposlenih, na delovnem mestu pa se je denimo razširila okužba, so morali za nekaj časa celo zapreti svoja vrata. Tisti, ki jim delavce še uspe razporediti, pa se soočajo z drastičnim padcem prometa.

Finska prepovedala vstop necepljenim, ZDA bi cepile tudi potnike na notranjih poletih

28. 12. 2021 08.45

Finska necepljenim tujcem v prihodnjih treh tednih ne bo več dovolila vstopa v državo – cepljeni in preboleli bodo lahko vstopili le z negativnim testom na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur. V Franciji se zapirajo nočni klubi, maske bodo v mestnih središčih odslej obvezne tudi na prostem. Vstop v restavracije in kinematografe bo omogočen le cepljenim, negativen test ne bo več dovolj. V ZDA medtem razmišljajo o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 za potnike v notranjem letalskem prometu. Skrajšali so tudi obdobje izolacije za okužene z novim koronavirusom. Omikrom je postal prevladujoča različica novega koronavirusa tudi na Nizozemskem in v Švici.

Italija zaostruje ukrepe za necepljene, na Madžarskem predlog podaljšanja izrednih razmer

24. 11. 2021 14.06

V luči porasta okužb z novim koronavirusom je Italija zaostrila ukrepe za necepljene ter ob tem obvezno cepljenje razširila še na vse zaposlene v šoli, policiji in vojski. V Nemčiji so medtem v zadnjem dnevu potrdili največ okužb z novim koronavirusom doslej – našteli so jih 66.884. Obenem so začeli za območje celotne države veljati novi ukrepi za omejitev širjenja virusa, ki jih je potrdil zvezni parlament. Madžarska vlada pa je v parlament poslala predlog, ki bi izredne razmere zaradi pandemije podaljšati vse do junija prihodnje leto. To pomeni, da bi veljale tudi v času aprilskih parlamentarnih volitev.

Zaostrovanje ukrepov: Avstrija naj bi s ponedeljkom zaprla državo za necepljene

12. 11. 2021 13.56

V Avstriji bi lahko že v ponedeljek veljala strožja omejitev, in sicer dostop do javnih krajev le za cepljene in prebolele. Vlada namreč čaka le še na zeleno luč parlamenta. Kot je dejal kancler, splošnega zaprtja države ne bo, saj ne bo dovolil, da necepljeni preložijo odgovornost na cepljene. Na Hrvaškem bodo v torek uveljavili izpolnjevanje pogoja PCT za državni in javni sektor, Norveška pa bo ponovno uvedla ukrepe za zajezitev koronavirusa. Nizozemska se je medtem odločila za nekaj tednov trajajoč "močan udarec". Čaka jih namreč tritedensko delno zaprtje države, ki bo začelo že v soboto.

Od srede obvezen kriterij PCT za vse zaposlene in uporabnike storitev

11. 09. 2021 17.10

Vlada je na dopisni seji sklenila, da bo od srede, 15. septembra, kriterij PCT (preboleli, cepljeni in testirani) obvezen za vse zaposlene in samozaposlene v državi – gre za okoli 900.000 državljanov. Testiranje oz. samotestiranje bo moralo biti vsaj enkrat tedensko, stroški pa bodo breme delodajalca. Po novem bo PCT-pogoj obvezen tudi za uporabnike storitev, kot so banke, pošte, trgovine s tehničnim blagom in oblačili, celo javni prevoz in obisk zdravnika. Pogoja PC za zaposlene v državni upravi pa Janševa vlada očitno zaenkrat še ne bo udejanjila.

Turistični delavci zadovoljni s poletjem, a v strahu pred jesenskim zaprtjem

01. 09. 2021 19.07

Če turističnih bonov še niste porabili, ste med 49 odstotki tistih, ki niso porabili lanskih in med več kot tremi četrtinami tistih, ki še niso porabili letošnjih. A bili so dragocena pomoč, pravijo gostinski in turistični delavci, ki že delajo bilanco letošnje sezone. Ta se je na Obali in v termah približala sezoni leta 2019, a zgolj v poletnih mesecih. Kakšna je bila letošnja turistična sezona?

Zagovornik načela enakosti: Pogoj PCT ni diskriminatoren do necepljenih

19. 08. 2021 15.03

Pogoj PCT ni diskriminatoren do necepljenih, saj je biti ali ne biti cepljen stvar izbire, je ocenil zagovornik načela enakosti Miha Lobnik. Nanj so se namreč obrnili iz Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije, ki so trdili, da so delavci, ki se iz različnih razlogov še niso cepili, diskriminirani na različnih področjih. Cepljenje namreč ne sodi med osebne okoliščine, ki si jih človek ne izbere sam, ampak je stvar osebne izbire posameznika, je poudaril.

Na Hrvaškem več kot milijon turistov, Rovinj absolutni turistični rekorder

08. 08. 2021 16.57

Rovinj je med hrvaškimi mesti turistični rekorder. In to ne le glede na to sezono – rezultati so v prvem tednu avgusta boljši celo od rekordnega leta 2019. Sredi julija je bilo to prvo istrsko mesto, ki je zabeležilo milijon prenočitev, v le nekaj dneh pa bo doseglo že dva milijona. Največ turistov sicer trenutno dopustuje v Istri, sledita pa ji Primorsko-goranska in Splitsko-dalmatinska županija.

Novi turistični boni, tokrat tudi za kulturo, šport in rekreacijo

27. 05. 2021 10.40

Gospodarsko ministrstvo je pripravilo predlog, po katerem bi tudi letos vsem, ki imajo stalno prebivališče v Sloveniji, podarili nove turistične bone. Njihovo uporabo bi razširili še na kulturo, šport in rekreacijo. Slovenska turistična organizacija pa sporoča, da so pripravljeni na prihod gostov.

Boj za turiste: se nam obetajo novi turistični boni?

24. 05. 2021 17.08

Pripravlja se interventni zakon, s katerim bi na pomoč priskočili v pandemiji najbolj prizadeti turistični panogi. Vlada naj bi razmišljala o izdaji novih turističnih bonov, ki bi jih lahko porabili tudi za druge storitve, ne zgolj za prenočitev z zajtrkom. Turizem se sicer po polletnem zaprtju zadnji mesec počasi zaganja tudi pri nas, a dejstvo je, da samo domači gostje ne bodo dovolj.

Vsi dijaki znova v šolskih klopeh, treningi za vse športnike

17. 05. 2021 06.27

V šolske klopi so se vrnili vsi srednješolci, prav tako pa bodo lahko vsi študenti poslušali predavanja v živo. Podaljšan je obratovalni čas za gostinske lokale. Ti bodo odslej lahko odprti od 5. do 22. ure. V zaprtih prostorih je dovoljenih več strank naenkrat, kampi lahko sprejemajo več gostov, odpirajo pa se tudi igralnice. Nove sprostitve na športnem področju pomenijo, da so treningi dovoljeni vsem športnikom ter tudi vsa tekmovanja, na katerih je do 50 odstotkov zapolnjenih sedišč, ob predpogoju testiranja oziroma za cepljene in prebolevnike.

Hrvaška obalna mesta samevajo, turistična pristojbina pa dvakrat višja

23. 04. 2021 19.57

Zaradi slabih razmer bodo v štirih hrvaških županijah nekoliko zaostrili ukrepe. V mnogih, tudi obalnih, pa jih bodo sprostili. Tudi v Primorsko-goranski županiji, torej Kvarnerju, kjer beležijo največ novih okužb. Tam se s ponedeljkom spet odpirajo nenujne trgovine in gostinski lokali. V Dubrovniku so zaželi cepiti turistične delavce, ki jih slabe epidemiološke razmere po lanski katastrofalni seveda skrbijo. Ministrstvo za turizem je sprožilo več kampanj o varnem počitnikovanju na Jadranu, a je rezervacij, tudi v predsezoni, malo. Ker so mnoge občine čez noč občutno zvišale turistične pristojbine, se mnogi hotelirji in lastniki drugih turističnih nastanitev bojijo, da bo turistov še manj.