gospodinjski odjem

Januarski računi za elektriko zamujajo, dobavitelji novih cenikov še ne razkrivajo

12. 02. 2025 11.51

Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo. Razlog je prilagoditev izračunov zaradi zakona, ki ji bil sprejet minuli teden in po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kakšne bodo cene električne energije za gospodinjstva od 1. marca, ko se izteče državna regulacija? Več dobaviteljev napoveduje nižje cene kot po veljavnih cenikih, na katerih so cene dvakrat višje od reguliranih, a za koliko, ne razkrivajo.

Agencija proučuje možnost sprememb pri časovnih blokih in obračunski moči

29. 01. 2025 14.23

Agencija za energijo po pridobitvi prvih podatkov o učinkih novega sistema omrežnine in vplivu sončnih elektrarn proučuje možnost sprememb med drugim pri časovnih blokih in določanju obračunske moči. Podatki sicer potrjujejo upravičenost ločitve na zimsko in poletno sezono.

Nekateri dobavitelji so ali pa še bodo znižali cene elektrike in plina

09. 12. 2024 12.51

Nekateri dobavitelji so z decembrom oz. bodo z januarjem znižali cene zemeljskega plina za gospodinjstva in električne energije za male poslovne uporabnike. Pocenitve znašajo od okoli 11 do 18 odstotkov.

Velenjčani županu predali peticijo: zahtevajo odstop vodstva komunale

12. 03. 2024 13.43

Ljudska iniciativa Velenje je županu Petru Dermolu predala peticijo za odstop skupščine, nadzornega sveta in direktorja velenjskega komunalnega podjetja. Do zdaj so zbrali skupno 1749 podpisov podpore. V iniciativi menijo, da so imeli vodilni v KPV skupaj z županom dovolj časa za preoblikovanje delovanja podjetja v korist javnosti, a tega niso storili.

Ljudska iniciativa zahteva odstop vodilnih Komunalnega podjetja Velenje

11. 03. 2024 08.57

Ljudska iniciativa Velenje bo velenjskemu županu Petru Dermolu izročila peticijo, s katero bo zahtevala odstop direktorja, nadzornega sveta in skupščine Komunalnega podjetja Velenje. Menijo namreč, da so imeli vodilni skupaj z županom dovolj časa za preoblikovanje delovanja podjetja v korist javnosti, a tega niso storili.

Ljudska iniciativa Velenje zahteva znižanje davka na toplotno energijo

26. 02. 2024 15.03

Ljudska iniciativa Velenje je predstavila zahteve za znižanje cen toplotne energije in jih izročila državnemu zboru, vladi in okoljskemu ministrstvu. Po besedah predstavnika iniciative Asmirja Bečarevića so Tešu vročili ponovno zahtevo, da ceno toplote zniža na 20 evrov za megavatno uro. V Tešu so medtem znova poudarili, da ceno toplotne energije, ki jo proizvajajo za Šaleško dolino, regulira Agencija za energijo. S cenami za dobavo toplote ne ustvarjajo dobička, ampak krijejo le stroške proizvodnje, so dodali.

Enormni zneski na položnicah Velenjčanov: za ogrevanje 300 evrov

15. 01. 2024 12.22

Prebivalce Velenja so neprijetno presenetili zneski na položnicah za komunalne storitve. V enem primeru naj bi račun znašal kar 438,46 evra, od tega samo za ogrevanje skoraj 300 evrov. V Komunalnem podjetju Velenje poudarjajo, da v letošnji kurilni sezoni niso povišali cen ogrevanja, višji zneski pa so posledica večje porabe toplote, višjega davka in rasti cen emisijskih kuponov.

V 2024 zamejena cena 90 odstotkov porabe elektrike gospodinjstev

11. 10. 2023 14.22

Vlada bo v letu 2024 še regulirala cene elektrike za gospodinjstva, in sicer bo cena za 90 odstotkov dejanske porabe enaka, kot je po trenutni regulaciji, za 10 odstotkov porabe pa bo cena tržna, je povedal pristojni minister Bojan Kumer. Zamejitve cen za ostale odjemalce ne bo več.

Bomo poleg visokih cen za elektriko plačevali tudi višjo omrežnino?

23. 05. 2023 06.00

Na Agenciji za energijo so pripravili novo ureditev, ki bo uporabnikom odmerjala ceno omrežnine glede na porabo. Razdelili so jo v pet cenovnih blokov, ki se razlikujejo glede na obremenjenost omrežja, od odjemalcev pa s tem načinom pričakujejo, da bodo pri spremljanju porabe postali bolj aktivni.

'Podjetja si lahko že danes zagotovijo nižje cene energentov za 2024'

20. 01. 2023 12.00

Razmere na področju cen energentov, kot je zemeljski plin, so trenutno ugodne, tako da si lahko podjetja že danes zagotovijo nižje cene za leto 2024, je po sestanku s predstavniki gospodarstva dejal minister Bojan Kumer. Že zdaj se je treba usmeriti v to, kako čim bolje zagotoviti konkurenčnost za 2024, je poudaril.

Vrtovec: Upravičenci bodo dobili vavčer na svoje transakcijske račune do 15. aprila

01. 02. 2022 06.00

Vavčerji končno prihajajo. Tri mesece bodo vsa slovenska gospodinjstva oproščena plačevanja nekaterih postavk na položnicah za elektriko in dela trošarin na elektriko, pa tudi na pogonska goriva. Najranljivejši prebivalci bodo prejeli 150 evrov vreden vavčer, ki ga bodo lahko po svoji presoji uveljavili za zmanjševanje stroškov dobave energentov. Odzivi so različni: medtem ko upokojenci namenjeno pomoč odobravajo, se mladi počutijo zapostavljene. Številni namreč ne živijo v študentskih domovih, temveč v zasebnih najemniških stanovanjih, in finančno breme pade neposredno nanje. Pomoč pri plačilu stroškov energije potrebujejo tudi mali obrtniki, gospodarstvu pa je sicer namenjena 70 milijonov težka finančna pomoč.

Petrolovim gospodinjskim odjemalcem zemeljskega plina se z aprilom obeta podražitev

31. 01. 2022 17.59

Petrol v tem tednu ne bo spreminjal cen naftnih derivatov, kupci bodo deležni polnega učinka znižanja trošarin države. Bo pa Petrol po zakonski izenačitvi vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina zaradi zakupa dodatnih količin učinek višjih cen prerazporedil med vse svoje gospodinjske odjemalce. Podražitev zanje se obeta z aprilom.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike

31. 01. 2022 11.09

Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Sredi januarja na zasilni oskrbi 1340 odjemalcev

24. 01. 2022 09.00

Letošnjo zimo so številni odjemalci električne energije pristali na zasilni oskrbi. Nekateri so zaradi visokih cen ogrevanja, ker jih dobavitelji obravnavajo kot poslovne in ne gospodinjske odjemalce, zavrnili cene ogrevanja in tako pristali na zasilni oskrbi, spet drugi pa so ostali brez dobavitelja električne energije in si niso pravi čas uspeli najti druge, ustrezne zamenjave.

Umestitev skupnih kurilnic med majhne odjemalce ne bi vplivala na znižanje cen

21. 01. 2022 16.38

Po oceni ministrstva za infrastrukturo umestitev skupnih kurilnic oziroma odjemalcev, katerih letni odjem presega 100.000 kilovatnih ur, med majhne odjemalce nikakor ne bi pripomoglo k znižanju cen zanje. Prav tako pa tudi ne bi vplivala na stabilno delovanje plinskega trga. Razlog za to je po njihovem mnenju tudi delovanje evropskega trga. Dodajajo, da je težko oceniti, kakšna bodo nihanja cen plina na evropskem trgu v prihodnje, "zagotovo pa lahko pričakujemo povprečno višje cene od zgodovinsko nizkih ravni v letu 2020 in 2021".

Gospodinjski ali poslovni odjem: 'Država bi morala udariti po mizi in zadeve urediti enako za vse'

19. 01. 2022 15.04

Agencija za energijo se je po besedah direktorja zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije Boštjana Udoviča jasno zagovarja stališče, da morajo biti etažni lastniki v večstanovanjskih stavbah prepoznani kot gospodinjski odjemalci, ker je ta status dovolj jasno določen v zakonih o oskrbi s plini in o oskrbi z električno energijo. Ministrstvo pozivajo, naj vse deležnike znova zbere za isto mizo, da bi poiskali rešitev.

Položnice tudi na Ptuju v nebo: cena plina kar petkrat višja

17. 01. 2022 13.25

Za Ptujčane, ki so priključeni na sistem daljinskega ogrevanja, so se cene toplotne energije z novim letom povišale, za nekatere celo podvojile. Gre le še za en primer vrtoglavo visokih položnic, ki jih te ni prejemajo številna gospodinjstva. Na infrastrukturnem ministrstvu naj bi v kratkem predstavili zakonske rešitve.

Mesečni stroški ogrevanja tudi do 300 evrov, stanovalci razmišljajo o tožbah

14. 01. 2022 06.00

Vrag je odnesel šalo, vsega imamo dovolj, če bo treba, gremo na sodišče, so jezni številni stanovalci sosesk po Sloveniji, ki te dni že dobivajo astronomske položnice za ogrevanje. V sredo so bili na nogah stanovalci v Domžalah, pojavljajo se težave v Novem mestu, Senovem, Grosupljem, na Jesenicah in še kje, kjer plačujejo poslovno ceno ogrevanja, pa čeprav imajo v bloku samo stanovalce, ki živijo v svojih stanovanjih. Gre res za dogovor med upravniki in dobavitelji, kot pravijo na ministrstvu za infrastrukturo?

Stanovalci zavrnili poslovne cene ogrevanja in pristali na sistemu zasilne oskrbe

12. 01. 2022 19.59

Astronomske cene ogrevanja, v višini tudi do 300 evrov na mesec, so val ogorčenja sprožile marsikje po Sloveniji. V Domžalah si domačini, da se ne bi soočili s katastrofo, položnic ne upajo niti odpreti. So pa se v eni od sosesk, ker niso več želeli plačevati poslovne cene ogrevanja, soočili z upravnikom SPL. Ker v stanovanjih živijo in ne poslujejo, zahtevajo nižjo ceno gospodinjskega odjema. Zdaj pa so pristali na sistemu zasilne oskrbe, ki je kar štirikrat dražji.

Domžalska soseska po novem poslovni odjemalec, za ogrevanje bodo plačevali štirikrat več

30. 12. 2021 20.06

Dva dneva pred božičem so stanovalci stanovanjske soseske v Domžalah doživeli šok – cene položnice za ogrevanje bodo z novim letom občutno višje. Petrol jih je namreč začel obravnavati kot poslovnega, ne več kot gospodinjskega odjemalca. Ker nove pogodbe z občutno višjo ceno plina niso želeli podpisati, bodo z novim letom prešli na sistem zasilne oskrbe. Za ogrevanje bomo plačevali kar štirikrat več kot do sedaj, pravijo jezni stanovalci. Kaj pravi upravnik? Kaj Petrol?

Etažni lastniki plačujejo plin po ceni za poslovne odjemalce, ki je kar nekajkrat višja

17. 12. 2021 19.14

Zakaj številne Slovence poleg štirikratne podražitve zemeljskega plina tepe in rine v energetsko revščino še ignoranca pristojnih, ki jim plina nočejo prodati po ceni za gospodinjstva, ampak po še nekajkrat višji ceni za poslovne odjemalce? To je še ena od Pandorinih skrinjic, ki jih je odprlo nedavno zvišanje cen energentov. Ponudniki zemeljskega plina namreč nekatere prebivalce stanovanjskih blokov že več let uvrščajo med poslovne odjemalce, kar v preteklosti, ko so bile cene za poslovne odjemalce in gospodinjstva približno enake, ni predstavljalo težave. Kdo bo ukrepal?

Poslej dražja elektrika

01. 02. 2004 00.00

S 1. februarjem je elektrika za gospodinjstva, javno razsvetljavo ter manjše obrtnike dražja za štiri odstotke.

Podražitev elektrike

29. 01. 2004 00.00

Vlada je sprejela sklep o podražitvi električne energije za tarifne odjemalce za štiri odstotke. Cene se bodo zvišale 1. februarja.

Dražja elektrika, učbeniki in cestnina

01. 05. 2003 00.00

S 1. majem je električna energija za tarifne odjemalce dražja za 3,9 odstotka. Vlada je odobrila tudi nekoliko višje cene učbenikov, za dobrih pet odstotkov pa je dražja vožnja po avtocestah.

S 1. majem dražja elektrika

24. 04. 2003 00.00

Vlada je odobrila zvišanje cen električne energije za tarifne odjemalce s 1. majem za 3,9 odstotka. Povprečna cena kilovatne ure elektrike za gospodinjski odjem se bo tako povzpela na 19,47 tolarja.

Novembrski paket podražitev

01. 11. 2001 00.00

Z današnjim dnem veljajo nove, višje cene pisemskih pošiljk v notranjem prometu, električne energije ter telefonske naročnine.

Cenejši zemeljski plin

07. 07. 2001 00.00

Javno podjetje Energetika Ljubljana je prilagodilo cene zemeljskega plina. Kubični meter plina je tako cenejši za 2,09 tolarja in za gospodinjski odjem in centralno ogrevanje stane 68,33 tolarja, kar je 2,97 odstotka manj kot doslej, za malo porabo pa 130,31 tolarja oz. 1,58 odstotka manj. Osnovna cena za priključno moč ostaja nespremenjena, uporabnikom pa bodo plin po novih cenah obračunali na avgustovskih računih, so sporočili iz Energetike.

Dražji zemeljski plin

13. 06. 2001 00.00

Javno podjetje Energetika Ljubljana je prilagodilo cene zemeljskega plina. Kubični meter plina je tako dražji za 1,08 tolarja oz. 1,55 odstotka in po novem za gospodinjski odjem in centralno ogrevanje stane 70,42 tolarja. Cene plina v slovenski prestolnici so se nazadnje zvišale 19. maja, prilagoditev pa je tudi tokrat posledica dviga cene plina za 1,08 tolarja iz transportnega omrežja dobavitelja Geoplina od 1. junija dalje. Osnovna cena za priključno moč ostaja nespremenjena, uporabnikom pa bodo plin po novih cenah obračunali na julijskih računih, so sporočili iz Energetike.

V Ljubljani dražji zemeljski plin

21. 05. 2001 00.00

Javno podjetje Energetika Ljubljana je dvignilo cene zemeljskega plina. Kubični meter plina je za gospodinjski odjem dražji za 1,07 tolarja in po novem stane 69,34 tolarja. Cene plina v slovenski prestolnici so se nazadnje zvišale 17. marca, podražitev pa je tudi tokrat posledica dviga cene plina iz transportnega omrežja dobavitelja Geoplina v sredini preteklega tedna. Osnovna cena za priključno moč ostaja nespremenjena, uporabnikom pa bodo plin po novih cenah obračunali na junijskih računih.

Od danes dražja elektrika

11. 11. 2000 00.00

Slovenska gospodinjstva morajo od danes plačevati električno energijo po za štiri odstotke višji ceni. Tako je na četrtkovi seji sklenila vlada, ki je hkrati podražila tudi dobavo elektrike industrijskim odjemalcem, in sicer za dva odstotka. Nova cena za gospodinjstva je tako 17,32 tolarja za kilovatno uro v višji (prej 16,66 tolarja) oz. 10,19 tolarja v nižji tarifi (prej 9,80 tolarja). K navedenim cenam je treba prišteti še 19-odstotni DDV. Prav tako se je podražila tudi priključnina, ki jo vsak mesec plačujejo gospodinjstva. Tisti, ki so doslej plačevali 917,81 tolarja priključnine na mesec, bodo odslej v ta namen odšteli 954,52 tolarja. Po novem bo cena električne energije za gospodinjski odjem dosegala 80,6 odstotka povprečne cene v EU (doslej 77,5 odstotka), medtem ko se bo cena za industrijske odjemalce približala povprečnim cenam v EU za 1,8 odstotne točke na 96,8 odstotka. Elektro Slovenija, ki je v imenu vseh elektrogospodarskih podjetij vložil zahtevek za zvišanje cen, je sicer predlagal podražitev električne energije že s 1. septembrom in to za 3,5 odstotka za gospodinjstva ter za odstotek za industrijo.