gospodarski svet

FT: Trumpove carine bodo najmanj prizadele Slovenijo
08. 04. 2025 08.27Kaj bo za posamezne države prinesel Trumpov gospodarski protekcionizem? Najbolj je na udaru Azija, kjer ZDA za nekatere trgovinske partnerice uvajajo krepko višje carine kot za EU. Carine tako ustvarjajo nov labirint pravil za trgovce in države, piše časnik Financial Times. Med tistimi državami, ki bi jih Trumpovi ukrepi najmanj neposredno prizadeli, pa bi lahko bila Slovenija. Ta namreč ne beleži velikega izvoza v ZDA.

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost
03. 04. 2025 12.37Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne
03. 04. 2025 06.26Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti
02. 03. 2025 16.15Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.

Več kot 60 zlatih odličij za izvrstno kakovost Lidlovih izdelkov
27. 02. 2025 00.15Izdelki iz Lidlove ponudbe so letos prejeli 62 zlatih odličij za kakovost na področju pekarstva, slaščičarstva in testeninarstva, ki jih podeljuje Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS-ZKŽP). Med odličnjaki je letos 36 izdelkov s priznanjem odličen pekovski izdelek, šest priznanj za testenine odlične kakovosti, pet nagrad za odlično svežo slaščico in štiri nagrade za izdelek iz testa odlične kakovosti. Med izdelki, ki so prejeli priznanje odličen pekovski izdelek, je kar 11 takih, ki so omenjeno priznanje prejeli že peto leto zapored in si s tem prislužili posebno jubilejno priznanje zvezda odlične kakovosti. V Lidlu Slovenija sicer stremijo k najvišjim standardom kakovosti lastnih blagovnih znamk prehrambnih izdelkov, kar potrjujeta tudi priznanji Qudal 2025/2026 in Best Buy 2024/2025.

Trump na WEF: Nižja cena nafte bi nemudoma končala vojno v Ukrajini
23. 01. 2025 10.37Če bi se cena nafte znižala, bi se vojna v Ukrajini nemudoma končala, je v virtualnem govoru na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu dejal novi predsednik ZDA Donald Trump. Evropskim proizvajalcem je sporočil, naj izdelke proizvajajo v ZDA, kjer bodo deležni ene najnižjih davčnih stopenj na svetu, v nasprotnem naj plačajo carine. Že pred tem pa se je v svojem prvem televizijskem intervjuju, odkar je prevzel položaj, dotaknil več tem, med drugim je govoril o svojem predhodniku Bidnu, lastništvu TikToka, požarih v Kaliforniji in ukrepih na področju migracij.

Vlada še ne bo predlagala razrešitve treh članov sveta agencije
16. 01. 2025 11.00Agencija za energijo je vlado pozvala, naj DZ čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca lanskega decembra nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima namreč zaradi spora glede novega obračuna omrežnine trenutno le tri člane in ne more sprejemati odločitev. Čeprav je vlada napovedovala, da bo predlagala razrešitev še preostalih treh članov agencije, se to za zdaj še ne bo zgodilo. Vlada sicer razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.

Omrežnina: gospodarstvo krepi pritisk za zamrznitev novega sistema
20. 12. 2024 15.38Gospodarski krog, ki združuje 17 vodilnih gospodarskih in kmetijskih organizacij, je vlado in DZ pozval k takojšnji zamrznitvi novega sistema obračunavanja omrežnin in k njegovi koreniti spremembi, ki bo gospodarstvu omogočila prilagoditev. Obenem si želijo odhod direktorice Agencije za energijo Duške Godina s položaja.

Svet ECB znižal obrestne mere za evrsko območje
12. 12. 2024 14.32Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji za 0,25 odstotne točke znižal vse tri glavne evrske obrestne mere. Gre za tretje zaporedno znižanje evrskih obrestnih mer in četrti rez vanje od junijskega obrata v denarni politiki.

NSi vabi k sopodpisu interpelacije zoper ministra Poklukarja
27. 11. 2024 12.40V NSi so pripravili interpelacijo zoper notranjega ministra Boštjana Poklukarja in jo v sopodpis ponudili poslancem SDS ter nepovezanim poslancem Anžetu Logarju, Evi Irgl in Dejanu Kalohu. Logar, Kaloh in Irglova bodo prispevali svoje podpise, s tem pa bi torej NSi z osmimi poslanci lahko zbrala potrebnih 10 podpisov za vložitev.

Finančni komentar: Konec optimizma
19. 11. 2024 07.41Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

"Kurji tatovi niso problem, problem je organiziran kriminal"
17. 11. 2024 11.00Kaj bi morali storiti pri nas, da bi bil pregon najobsežnejših in najbolj odmevnih kazenskih zadev hitrejši in učinkovitejši? Pred dnevi so se na forumu o finančni in gospodarski kriminaliteti, pod vsebinskim vodstvom višjega državnega tožilca Boštjana Valenčiča, zbrali slovenski in tuji strokovnjaki iz pravosodja. Kakšne predloge ponujajo in s kakšnimi težavami se soočajo? Vedno več je opozoril, da trenutni zakon o kazenskem postopku ne ustreza sodobnim zahtevam. Zakaj številne sodne postopke še naprej zaznamujejo absurdno dolge obrazložitve? Kako preprečiti pretirano izločanje dokazov ter posledično osiromašeno dokazno gradivo?

Palfinger se širi v Ormož
13. 11. 2024 16.23V Prlekijo prihaja 70-milijonska naložba. Gospodarski minister, operativni direktor v podjetju Palfinger in ormoški župan so podpisali memorandum o soglasju za naložbo v nov strateški proizvodni obrat v Ormožu. Palfinger, ki velja za vodilnega izdelovalca žerjavov in dvižnih rešitev, ima v Mariboru drugi največji obrat, ki zaposluje okoli 900 ljudi, zdaj pa se bo še razširil v Ormož. Nov strateški proizvodni obrat naj bil po velikosti primerljiv z Revozom v Novem mestu. Koliko novih delovnih mest si lahko obetajo v Ormožu in predvsem kdaj?

Finančni komentar: Bitcoin predsednik
12. 11. 2024 07.16Bitcoin dosega rekordne vrednosti, ker se Trump vrača v Belo hišo in mnogi pričakujejo, da bo nova administracija postavila bitcoin za strateško rezervo ter da bo "digitalno zlato" del ameriške finančne strategije. Bitcoin maksimalist Michael Saylor pravi Trumpu "bitcoin predsednik", ker lahko sproži novo ero v globalnem gospodarstvu.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Ves svet znova za konec embarga Kubi, proti le ZDA in Izrael
31. 10. 2024 13.14Generalna skupščina ZN je s 187 glasovi proti dvema in vzdržanim glasom Moldavije znova izglasovala resolucijo, ki zahteva odpravo ameriškega embarga proti Kubi. Slovenija je glasovala za resolucijo, glas proti so prispevali le Izrael in Združene države Amerike.

V Kazan prispeli mnogi svetovni voditelji, o čem bo tekla beseda?
23. 10. 2024 16.34Skoraj tri leta po ruski invaziji na Ukrajino, zaradi katere so Moskvo obsodile mnoge države po vsem svetu, voditelj Vladimir Putin organizira vrh BRICS z več kot ducatom svetovnih voditeljev. Na tridnevnem vrhu naj bi razpravljali predvsem o gospodarskih zadevah, dotaknili pa se bodo najbrž tudi konflikta na Bližnjem vzhodu.

Slovenski izvozniki: 'V evropskem prostoru ni optimizma'
12. 10. 2024 11.00Izvozniki so hrbtenica slovenskega gospodarstva, generatorji rasti in napredka. Več kot 26 tisoč jih imamo in zanje je ključno predvsem, da so korak pred drugimi, boljši od konkurence. A srečujejo se s številnimi izzivi: od birokratskih ovir in visokih obdavčitev, do negotovih razmer, nemškega gospodarskega zastoja in naraščajočih geopolitičnih napetostih. Se vse to že pozna tudi pri njihovem poslovanju? Še vedno drži rek: ko Nemčija kihne, se Slovenija prehladi?

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Golob: Gospodarske rezultate nam zavida vsa Evropa
01. 10. 2024 12.17Premier Robert Golob je v parlamentu odgovarjal na poslanska vprašanja. Slovenija ima po njegovih navedbah takšne gospodarske rezultate, da jih ji zavida vsa Evropa. "Delamo na tem, da bodo taki ostali," je zatrdil in dodal, da je v tej luči oblikovan tudi predlog davčnih sprememb. Komentiral je še reševanje romskih vprašanj in prestrukturiranje Teša.

Rekordni proračun in zamujena priložnost
27. 09. 2024 18.54Vlada je za milijardo in pol, kolikor bodo stale višje plače javnih uslužbencev, zamudila priložnost, da bi državljanom izpogajala tudi dvig kakovosti javnih storitev. To ob napovedanem dvigu plač v javnem sektorju pravi predsednik Fiskalnega sveta Davorin Kračun, ki tudi opozarja, da je Slovenija v zadnjih dveh letih kljub ugodni gospodarski klimi in rekordni brezposelnosti namesto rezerve ustvarila primanjkljaj. Vlada medtem v parlament pošilja predlog proračuna za prihodnje leto, ki bo najtežji doslej, stroški pa bodo spet občutno višji od prihodkov.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem
24. 09. 2024 07.00Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Golob pozdravil potrditev pakta za prihodnost, izpostavil vodno diplomacijo
22. 09. 2024 19.55Premier Robert Golob je na sedežu ZN v New Yorku pozdravil potrditev pakta za prihodnost, ki so ga voditelji držav potrdili na začetku dvodnevnega vrha za prihodnost. V nastopu v Generalni skupščini ZN pa je izpostavil predvsem pomen vodne diplomacije. Še pred tem se je slovenski premier ob robu vrha srečal s predsednico mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Mirjano Spoljarić Egger in predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Thomasom Bachom, so sporočili iz premierjevega kabineta.

Finančni POPkast: Gospodarski obeti in analiza tveganj
19. 09. 2024 07.00Centralne banke so začele s ciklom nižanja obrestnih mer, inflacijski pritisk tako v ZDA kot v Evropi popušča tudi zaradi Kitajske, ki ji proizvodnja počasneje raste od pričakovanj, kar vpliva na nižjo ceno nafte in posledično na nižjo stopnjo inflacije.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja
10. 09. 2024 07.00September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Inženirski poklici: Ključ do uspeha v sodobnem gospodarstvu
09. 09. 2024 00.15Inženirski poklici so zelo iskani. Ponujajo visoke plače, stabilno zaposlitev in možnost pozitivnega vpliva na svet. Pomanjkanje inženirjev je velika priložnost. Študiraj inženirstvo in oblikuj prihodnost!

Umetna inteligenca ti lahko vzame službo, zelena delovna mesta pa cvetijo
03. 09. 2024 00.15Umetna inteligenca (AI) spreminja trg dela, a zelena delovna mesta hitro rastejo. Čeprav AI lahko avtomatizira številna opravila, pa podnebne spremembe in prehod na trajnostno gospodarstvo ustvarjajo povpraševanje po novih zelenih profilih. Strokovnjaki za obnovljive vire, energetsko učinkovitost in krožno gospodarstvo so zelo iskani. Za uspeh na zelenih delovnih mestih so potrebne tehnične, upravljavske in mehke veščine.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Zakaj v davčni reformi ni večkrat obljubljene razbremenitve dela?
29. 08. 2024 21.57Bo vladi uspelo uskladiti vsebino prvega paketa davčnih sprememb? Ministri naj bi davčne novosti potrjevali predvidoma v petek, iz kabineta gospodarskega ministra Hana pa ni še nobenega signala, da bodo koalicijski Socialni demokrati paket podprli. Za razliko od kritičnih delodajalcev so sindikati z vladnimi rešitvami tokrat bolj zadovoljni. Vprašanje pa ostaja, zakaj v prvem paketu ni večkrat napovedane razbremenitve dela, ki bi delavcem prinesla višje neto plače. Finančni minister napoveduje, da bo ta v drugem davčnem paketu.