gospodarska združenja

Newyorške borze potonile, dolar izgublja, rekordna vrednost zlata

03. 04. 2025 16.50

Ameriški predsednik Donald Trump je po pretresih na svetovnih delniških trgih zaradi napovedanih carin na uvoz blaga prepričan, da bodo ZDA postale "precej močnejše". "Operacija je končana! Pacient je preživel in okreva," je zapisal na družbenem omrežju Truth Social. Medtem indeksi na svetovnih delniških trgih po sredini napovedi novih carin padajo, zlato pa je zabeležilo novo rekord.

'Požar v Puconcih ni naključje, javna služba sežiganja odpadkov ne deluje'

13. 03. 2025 14.52

Požar v podjetju Cerop Puconci ni naključje, obvezna gospodarska javna služba sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov ne deluje, so opozorili predstavniki podjetja, zbornice komunalnega gospodarstva in združenja predelovalcev komunalnih odpadkov. Državo so pozvali k nujni ureditvi energetske izrabe odpadkov.

Kratkoročno oddajanje nepremičnin bo omejeno na največ 60 oziroma 150 dni

13. 03. 2025 12.14

Vlada je sprejela predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ napovedujejo ustavno presojo. Opozorili so, da bo s sprejemom novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, pa se v primeru uveljavitve zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni. So pa iz predloga zakona umaknili določilo o brezplačni strežbi pitne vode v lokalih.

Bruselj išče rešitev za avtomobilsko industrijo, ki ji grozijo visoke finančne kazni

19. 12. 2024 16.09

Januarja bo zaživel strateški dialog o prihodnosti evropske avtomobilske industrije. V okviru dialoga bodo oblikovali strategije in rešitve za pomoč sektorju, ki se v zadnjem času sooča s številnimi izzivi.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Golob pred poslanci: Vem, težko je razumeti, ko nekdo drug hvali vlado

25. 10. 2024 10.21

DZ je s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu sklenil oktobrsko redno sejo. Premier je odgovarjal na vprašanja o napovedanih odpuščanjih v gospodarstvu, stanju v javnem sektorju, zamudi pri nadgradnji mariborske onkologije ter obdavčitvi nepremičnin. "Vlada ves mandat skrbi za sistematična vlaganja v inovacije in razpršitev tveganj za podjetja. Slovenija je zato na gospodarsko krizo dobro pripravljena, kar potrjujejo tudi tuji strokovnjaki," je ocenil Golob. Število napovedanih novih delovnih mest v industriji po njegovih besedah presega napovedana odpuščanja.

'Ko trpi gospodarstvo, zaživi korupcija'

11. 09. 2024 06.00

Slovensko gospodarstvo se ohlaja, za naša podjetja še kako pomembna Nemčija krči proizvodnjo, tresenje avtomobilskega giganta Volkswagna lahko v Evropi sproži cunami, ob tem pa Evropska komisija svari: prvič od konca hladne vojne se moramo resnično bati za svoje preživetje.

Vlada na dopisni seji potrdila prvi paket davčnih sprememb

30. 08. 2024 20.32

Vlada je skladno z napovedmi na dopisni seji potrdila sveženj predlogov davčnih sprememb. Medtem ko vladna stran poudarja, da želijo z njim prispevati k ustvarjanju spodbudnega okolja za razvojne kadre in dodatno okrepiti konkurenčnost gospodarstva ter dodano vrednost, pa v gospodarskih združenjih izražajo nezadovoljstvo.

Kenijski predsednik umaknil predlog zakona, ki je zanetil kaos na ulicah

26. 06. 2024 14.11

Kenijski predsednik William Ruto je po smrtonosnih protivladnih protestih v prestolnici Nairobi za nasilje obtožil "skupino organiziranih kriminalcev", ki da so se infiltrirali med demonstrante. Napovedal je oster odziv, policiji pa se je medtem na ulicah pridružila vojska. Zaskrbljenost nad razmerami so izrazili tudi Združeni narodi. A naposled je le sporočil, da predlog davčne reforme, ki je požel razburjene, umika.

'Preprečevanje oddaje stanovanja je poseg v pravico do razpolaganja z zasebno lastnino'

22. 05. 2024 13.14

Ob sprejemanju predloga novega Zakona o gostinstvu, ki posega na področje kratkoročnega oddajanja stanovanj, sobodajalci poudarjajo, da ta v več delih grobo krši slovensko ustavo. Opozarjajo, da na ceno stanovanj in najemnin kratkoročne namestitve ne vplivajo pomembno, pač pa so to pogoji za gradnjo, cene stavbnih zemljišč, dostopnost posojil in obrestne mere ter kreditna sposobnost prebivalstva, splošna gospodarska situacija v državi ter "povsem disfunkcionalna stanovanjska politika, ki ne naslavlja bistva problema".

Francija vpisala pravico do splava v ustavo

04. 03. 2024 12.00

Francija je pravico do splava vpisala v ustavo kot "zagotovljeno svoboščino". Za vpis je glasovalo skupno 780 poslancev obeh domov francoskega parlamenta, 72 jih je bilo proti. Zgodovinsko glasovanje so v dvorani pospremili s stoječimi ovacijami.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas

22. 01. 2024 18.41

Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

15 gospodarskih združenj opozorilo premierja: Ne pripravljajte davčne reforme brez nas

11. 01. 2024 06.00

"Položite vse karte na mizo, ne pripravljate davčne reforme brez nas, saj gre za življenja ljudi in poslovanje podjetij," in še vedno aktualno vprašanje za premierja Roberta Goloba: kaj je z razbremenitvijo plač? Na vse to je Golobovo vlado spomnilo 15 gospodarskih združenj, ki so sicer konec leta obljubljena enomesečna srečanja s premierjem Golobom dobili, a je ostalo pri besedah. Kdaj pridejo na vrsto dejanja? Po spomladanskem fiasku finančnega ministra Klemna Boštjančiča, ki je pred kamerami marca prvič razlagal o davčni reformi, ki se potem ni zgodila, jo je novembra ponovno napovedal premier Golob: da bomo ustvarili več in več imeli, je dejal. Namesto tega pa smo bili v zadnjem letu priča nekakšni davčni reformi iz ozadja, ko so v taki ali drugačni obliki prišli novi davki.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Na Hrvaškem 200.000 praznih stanovanj, cene nepremičnin pa še kar rastejo

02. 12. 2023 09.08

Na Hrvaškem je okoli 200.000 praznih stanovanj, državna stanovanjska politika pa še ni oblikovana, so pred dnevi opozorili udeleženci foruma o poslovanju z nepremičninami v Zagrebu. Promet z nepremičninami se upočasnjuje, njihove cene pa še naprej rastejo, čeprav počasneje kot prej.

Za en dan prestavili potrjevanje predloga zakona o obnovi po avgustovski ujmi

22. 11. 2023 06.38

Vlada je nadaljevala obravnavo predloga zakona o obnovi in razvoju po avgustovski ujmi, ki bo podrobno opredelil sanacijo po poplavah in plazovih ter vire njenega financiranja. Minister Boštjančič je dejal, da je zakonski predlog bolj ali manj usklajen, a da razčiščujejo še nekaj podrobnosti. Potrjevanje zakona so zato prestavili, predvidoma za en dan. Medtem ko so splošni namen zakona in številni napovedani ukrepi sprejeti pozitivno, pa so v gospodarstvu močno nezadovoljni zaradi predvidenih dodatnih obremenitev.

'Ta zakon ni zrel le za zavrnitev, temveč tudi za takojšnjo zamrznitev'

16. 11. 2023 06.00

Ne le na umik, tudi na zamrznitev novega zakona o evidentiranju upa predsednik Sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Peter Pišek. Meni, da je zakon, ki da družbo deli na "prvo- in drugorazredno", škodljiv ter nevzdržen, zato upa in verjame, da bo vlada spregledala. "Ta zakon ne more zaživeti. Zakon, ki ne more biti implementiran v družbi, v zakonodaji lahko inšpektor tudi zavrne," še dodaja.

'Mala delavska ustava' pod plazom očitkov zaradi neusklajenih ukrepov

20. 10. 2023 11.55

Vlada je na dopisni seji v predlog novele Zakona o delovnih razmerjih vključila dodatne spremembe s področja zaščite žrtev nasilja v družini, in sicer možnost sklenitve krajšega delovnega časa. Delodajalci opozarjajo, da so tudi ti ukrepi neusklajeni in da so v predlog novele prišli mimo pogajanj na željo nevladnikov, med njimi Inštituta 8. marec.

Kaj prinaša novela Zakona o delovnih razmerjih?

19. 10. 2023 12.49

Vlada je sprejela predlog novele Zakona o delovnih razmerjih, a reforma bo – zaradi obsega in nestrinjanj, ki so se pojavila – po besedah ministra Mesca potekala v dveh krogih. Sprejeta različica je tudi bližje željam tako sindikalne kot delodajalske strani. Vključuje namreč tudi dodatno zaščito delavskih predstavnikov, ki ji delodajalci v tej fazi nasprotujejo. V predlogu pa denimo ni možnosti 30-urnega polnega delovnega časa. Medtem ko sindikati takšno novelo pozdravljajo, delodajalci niso zadovoljni.

V 2024 zamejena cena 90 odstotkov porabe elektrike gospodinjstev

11. 10. 2023 14.22

Vlada bo v letu 2024 še regulirala cene elektrike za gospodinjstva, in sicer bo cena za 90 odstotkov dejanske porabe enaka, kot je po trenutni regulaciji, za 10 odstotkov porabe pa bo cena tržna, je povedal pristojni minister Bojan Kumer. Zamejitve cen za ostale odjemalce ne bo več.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?

11. 10. 2023 06.00

"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Zavarovalnice lani s 180 milijoni evrov dobička, a premije se dražijo

06. 10. 2023 06.00

Zavarovalništvo je močna gospodarska panoga, vsako leto se v njej "obrne" več milijard evrov denarja. Lani so zavarovalnice ustvarile skupaj skoraj 180 milijonov evrov dobička, člani uprav štirih največjih zavarovalnic, ki obvladujejo več kot 80 odstotkov trga, pa so prejeli več kot štiri milijone evrov bruto. Zavarovalnice imajo v lasti tudi za 6,6 milijarde različnih naložb. Zavarovanja se dražijo, v zadnjem letu bolj od rasti plač in inflacije. Bodo letošnja izplačila škod v prihodnjem letu pognala premije v nebo? Si bomo ob vse višjih premijah lahko zavarovanje privoščili tudi v prihodnje?

5000 podpisov za omejitev sosežiga odpadkov v Anhovem

18. 09. 2023 15.27

Inštitut 8. marec, društvo Eko Anhovo in Dolina Soče ter Civilna iniciativa Danes so zbrali potrebnih 5000 overjenih podpisov za vložitev predloga novele zakona o varstvu okolja v DZ, s katero želijo med drugim izenačiti standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov.

Kaj izjemno draga sanacija pomeni za druge infrastrukturne projekte?

10. 09. 2023 20.00

Kaj izjemno draga sanacija države po poplavah pomeni za nekatere paradne infrastrukturne projekte v državi, denimo za izgradnjo drugega tira, tretje razvojne osi ali širitev avtocestnega križa? Narava nam je s poplavami izstavila po prvih ocenah najmanj petmilijardni račun, kako ga bomo poplačali, še ni jasno, je pa bolj ali manj jasno, da bodo morali nekateri projekti nekoliko počakati. Medtem država očitno računa na izdatnejšo pomoč gospodarstva. "Morali bomo poiskati neki kompromis," napoveduje gospodarski minister Matjaž Han.

'Modernizacija' železnice na ceste poslala (pre)več tovornjakov

08. 07. 2023 16.39

Promet je v primerjavi z minulim letom za skoraj desetino bolj gost in vse pogosteje hromi državo ter 'kravžlja' živce tistim ujetim v dolge zastoje, ki smo jim v zadnjem času vse pogosteje priča. Zaradi nevzdržnih razmer v prometu pa nastaja tudi ogromna gospodarska škoda. Najmanj 120 evrov naj bi po ocenah gospodarstvenikov stala vsaka ura, ki jo voznik tovornega vozila izgubi ujet v prometnem zamašku. In te ure nabirajo in nabirajo. Škodo lahko tako preračunavamo v milijonih, celo milijardah, opozarjajo. Državi pa očitajo, da je pri iskanju rešitev povsem zaspala.

'Država, ki nima razvite prometne infrastrukture, ne more računati na gospodarski razvoj'

05. 07. 2023 15.13

Država, ki nima razvite prometne infrastrukture, po besedah generalne direktorice GZS Vesne Nahtigal ne more računati na gospodarski razvoj. Predstavniki zbornice so opozorili na nevzdržne razmere v prometu, zaradi katerih nastaja tudi gospodarska škoda, na neizvajanje strategije razvoja logistike in predolgo umeščanje projektov v prostor.

NSi v luči padca industrijske proizvodnje za nujno skupno sejo odborov DZ

23. 06. 2023 11.46

Poslanska skupina NSi v luči padca industrijske proizvodnje in mednarodne konkurenčnosti Slovenije zahteva sklic nujne seje odborov DZ za gospodarstvo ter za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Kot je poudaril poslanec Janez Žakelj, mora država gospodarstvu zagotoviti mednarodno primerljive in konkurenčne pogoje dela.

Šimonka: Izplačilo dividend je zakonito in legitimno

20. 06. 2023 20.27

Vloga Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je bila ves čas, tudi ob energetski krizi, podrejena zastopanju interesov gospodarstva oz. članov, so se na poročanje o izplačilu dividend in nagrad poslovodstvu skupine Sij, katerega del je tudi predsednik GZS Tibor Šimonka, odzvali v GZS. Prepričani so v upravičenost opozoril na težave podjetij.

Beograd in Prištino pozvali k normalizaciji, Srbijo k sankcijam proti Rusiji

10. 05. 2023 15.35

Evropski parlament je pozval Srbijo in Kosovo k normalizaciji odnosov. Pri tem v Bruslju podpirajo prošnjo Kosova za članstvo v EU ter poudarjajo dobre rezultate v boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu na Kosovu. Beogradu medtem sporočajo, da se Srbija mora uskladiti s sankcijami EU proti Rusiji. Prav tako poslancem ni všeč do unije kritična retorika v medijih pod nadzorom srbske vlade.

Nov poziv vladi, naj določi najvišje dovoljene cene elektrike

04. 05. 2023 14.07

Gospodarske zbornice in delodajalska združenja so znova opozorili na zaostrene razmere za delovanje gospodarstva. Glavni razlog so po njihovih navedbah previsoke cene električne energije, zaradi katerih slovenska podjetja izgubljajo mednarodno konkurenčnost. Vlado so znova pozvali, naj po zgledih iz tujine določi najvišje dovoljene cene elektrike.