gospodarska zbornica slovenije

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost
03. 04. 2025 12.37Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev
12. 03. 2025 12.59Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

Gen-I o milijonskih nakazilih fizičnim osebam: Gre za sistemske napake Erarja
05. 03. 2025 20.04Zaživela je nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Milijoni evrov davkoplačevalcev, ki jih skoraj 6000 javnih ustanov in državnih podjetij nakazuje več kot pol milijona drugim podjetjem, je s tem dobilo pomembno nadgradnjo. Po novem so v Erarju vidna tudi nakazila fizičnim osebam ter nakazila v tujino, katerih višina presega mesečno bruto plačo predsednice republike.

DZ potrdil: v najdražjem časovnem bloku bo omrežnina za gospodinjstva nižja
06. 02. 2025 06.11Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon, po katerem bodo gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos plačali nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku. Kot pravi koalicija, je treba tiste, ki so vlagali v zeleni prehod, zaščititi pred nesorazmernimi dvigi stroškov pozimi. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je izrazila pričakovanje, da bosta vlada in Agencija za energijo ukrepali še za omilitev posledic novega omrežninskega sistema za gospodarstvo. V nasprotnem bodo posledice dolgoročno negativne, so opozorili.

Kako v 2025 prišparati? Tako boste za svoj denar dobili več!
15. 01. 2025 00.15V zadnjih letih narašča trend priljubljenosti lastnih blagovnih znamk, v primerjavi s priznanimi znamkami. Razkrivamo, zakaj se nakup tako imenovanih generičnih izdelkov bolj splača.

Vlada v analizo omrežnin, ministrstvo mora pripraviti ukrepe
18. 12. 2024 15.58Vlada glede novega sistema omrežnine pri elektriki pripravlja analizo stanja. Zato je Elesu predlagala, naj preveri ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon, okoljskemu ministrstvu pa je naložila, naj pripravi predloge ukrepov za začasno prilagoditev nekaterih prispevkov.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?
27. 11. 2024 17.45Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'
26. 11. 2024 13.04Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Trumpov triumf, blato v Valencii, novembrska megla in množični protesti
10. 11. 2024 18.33Kateri prizor se vam je prvi teden novembra najbolj vtisnil v spomin? Morda znamenita fotografija, na kateri se po zmagi na volitvah objemata in poljubljata Donald in Melania Trump? Ali pa pretresljivi prizori posledic poplav v Valencii, kjer se še vedno borijo z debelimi plastmi mulja? Teden so zaznamovali tudi številni protesti. V Ljubljano pa se je z novembrom vrnila gosta megla.

'Odjemalec bo za uporabo omrežja plačal toliko, kolikor ga dejansko uporablja'
01. 10. 2024 07.23Začel je veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Omrežnina bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Cilj je, da bi se obremenitev omrežja razporedila. Na očitke, da novi način obračunavanja zavira gospodarstvo, ki bo v nekaterih primerih po novem za omrežnino plačevalo več, na Agenciji za energijo odgovarjajo, da je nov sistem pravičnejši. "Gospodinjstvom navad ni potrebno spreminjati," še pojasnjujejo na agenciji.

Han: Slovenskemu gospodarstvu gre trenutno relativno dobro
19. 09. 2024 12.56Na Mednarodnem obrtno-podjetniškem sejmu Mos v Celju so pripravili mednarodno poslovno srečanje Connect2Slovenia, na katerem sodeluje 100 podjetnikov iz 13 držav. Minister za gospodarstvo Matjaž Han je v pismu zbranim med drugim ocenil, da gre slovenskemu gospodarstvu trenutno relativno dobro.

Kaj prinaša nov sistem obračuna omrežnine povprečnemu gospodinjstvu?
07. 09. 2024 19.18Po treh neuspešnih poskusih uvedbe novega načina obračunavanja omrežnine za električno energijo, ki so razrahljali tudi odnose med pristojno agencijo in ministrstvom, nas bodo prvega oktobra očitno vendarle udarile nove tarife. Prihodnji teden boste v nabiralnike prejeli brošuro z odgovori na najbolj pereča vprašanja, kot je seveda, ali bo položnica za elektriko za gospodinjstva odslej dražja ali cenejša? Ali bomo morali spremeniti naše navade in kako? Na nogah so gospodarstveniki, ki pričakujejo drastične podražitve in agencijo že mesece pozivajo k prilagoditvi metodologije. Ta pa vsem odjemalcem sporoča: "Vsaj prihodnji dve leti, kolikor traja prehodno obdobje, vam ne bo potrebno storiti še ničesar."

Ministrstvo bi uvedbo novega sistema omrežnine zamaknilo, agencija ne
18. 04. 2024 14.17Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je Agenciji za energijo predlagalo, da se uvedba novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, ki naj bi se po zadnjih napovedih začel uporabljati 1. julija letos, zamakne še za dve leti. Gospodarstvo opozarja na dodatne stroške, dobavitelji na nujnost testiranja novega obračuna. Agencija za energijo odgovarja, da o tem ne razmišlja. Ocenjujejo, da bi morali biti deležniki tudi z vidika informacijske podpore že danes dovolj dobro pripravljeni, saj nova metodologija velja že leto in pol.

Šuštarjeva spet lastnika podjetja, delavske pravice še predmet sodnih mlinov
30. 03. 2024 19.24Zakonca Šuštar sta po prislini poravnavi in odpisu za 5,5 milijona evrov dolga vnovič lastnika podjetja, na zatožno klop zaradi obtožb o kršitvah pravic delavcev pa še nista sedla. V tej luči prihaja do pozivov k spremembam insolvenčne zakonodaje in pospešku postopkov na sodiščih.

'Treba je sprejemati odločitve, ki ne gredo v škodo gospodarstva'
05. 03. 2024 20.04Če želi Slovenija ponovno zagnati svoje družbene in gospodarske potenciale, je treba takoj sprejeti celovite reforme, je ob podelitvi nagrad GZS pozvala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Vodilo reform mora biti, da bodo državljani živeli bolje, kar pa je mogoče zagotoviti le skupaj z gospodarstvom, je dodala. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je za leto 2023 podelila štiri nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, najstarejša in najprestižnejša tovrstna priznanja v Sloveniji, ki jih podeljujejo že od leta 1969.

Minister za finance na službeno srečanje v Londonu pripeljal sina
19. 02. 2024 14.11Minister za finance Klemen Boštjančič se je novembra v Londonu udeležil konference Prehod v brezogljično prihodnost: priložnosti in financiranje. Na konferenci so sodelovali predstavniki vlad, državnih in zasebnih podjetij iz Slovenije in Velike Britanije. Minister je s seboj na konferenco pripeljal tudi svojega sina, ki naj bi se takrat v Londonu nahajal zaradi študijskih obveznosti in po ministrovih besedah ni imel nobene aktivne vloge. KPK zadeve ne preiskuje.

Zakaj je v predalu obtičala soudeležba delavcev pri dobičku in lastništvu podjetja?
18. 01. 2024 06.00Več denarja v državnem proračunu, več možnosti nagrajevanja zaposlenih in možnost, da delavci postanejo solastniki podjetij. Ne zgodi se velikokrat, da se tako podjetniki kot sindikati strinjajo, še manjkrat je na istem bregu tudi resorno ministrstvo. Pa se vseeno zatakne. Zakaj že najmanj od jeseni na mizi čaka nov zakon o udeležbi delavcev pri dobičku in opcijskem nagrajevanju, se sprašuje gospodarstvo, če pa je v celoti usklajen tako s sindikati kot z gospodarskim ministrstvom?

Soglasna podpora zaostritvi zahtev glede izpustov iz naprav za sosežig
17. 01. 2024 13.15Pristojni odbor DZ je soglasno dopolnil in podprl predlog novele zakona o varstvu okolja, ki bo zaostril zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig. Člani odbora so pritrjevali predlagateljem iz civilne družbe, da mora biti zdravje na prvem mestu. Predstavniki gospodarstva so menili, da je predlog neskladen z evropsko zakonodajo.

Gospodarstvo si želi pravično obdavčitev, usmerjeno v razvoj
10. 01. 2024 13.11Gospodarstvo se ne želi izogniti plačevanju davkov, vendar pa želi pravičen in sorazmeren davčni sistem, ki bo podjetja ohranil konkurenčna, davčne prilive pa prednostno vlagal v razvoj, so se strinjali na današnjem posvetu Gospodarskega kroga v Ljubljani. Davčna reforma mora biti zato po njihovem mnenju premišljena in zagotoviti stabilnost.

GZS vladi: Ne pričakujemo subvencij, ampak primerljive konkurenčne pogoje
18. 12. 2023 14.18Panoge v okviru Gospodarske zbornice Slovenije pričakujejo težavne razmere v letu 2024, predvsem zaradi dodatnih obremenitev, ki jih prinašata zakona o zdravstvu in o obnovi, ter visokih stroškov energije. Želijo razumevanje vlade in njeno ukrepanje za zagotavljanje konkurenčnih razmer.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?
04. 12. 2023 10.31Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Golob za manj birokratizacije in davčno reformo, gospodarstveniki za razbremenitev plač
29. 11. 2023 16.15Predsednik vlade Robert Golob si želi obuditi socialni dialog in kot prvi temi predlaga zmanjšanje birokratizacije ter davčno reformo. Do konca prvega četrtletja naj bi prišli do izhodišč, kako izpeljati davčno reformo, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva. Na srečanju je bilo slišati kar pet nekdanjih predsednikov vlad: Antona Ropa, Janeza Janšo in Alenko Bratušek. Po videopovezavi pa še Lojzeta Peterleta in Mira Cerarja.

'Ta zakon ni zrel le za zavrnitev, temveč tudi za takojšnjo zamrznitev'
16. 11. 2023 06.00Ne le na umik, tudi na zamrznitev novega zakona o evidentiranju upa predsednik Sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Peter Pišek. Meni, da je zakon, ki da družbo deli na "prvo- in drugorazredno", škodljiv ter nevzdržen, zato upa in verjame, da bo vlada spregledala. "Ta zakon ne more zaživeti. Zakon, ki ne more biti implementiran v družbi, v zakonodaji lahko inšpektor tudi zavrne," še dodaja.

Delodajalci želijo črtati večino večjih sprememb zakona o delovnih razmerjih
24. 10. 2023 20.16Reprezentativne delodajalske organizacije so v državnem zboru posredovale več predlogov dopolnil k predlogu novele zakona o delovnih razmerjih. Z njimi predlagajo črtanje vseh večjih sprememb, z zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev nasilja v družini vred, tako da bi v noveli med odmevnejšimi rešitvami ostale le določbe dveh evropskih direktiv.

Kaj prinaša novela Zakona o delovnih razmerjih?
19. 10. 2023 12.49Vlada je sprejela predlog novele Zakona o delovnih razmerjih, a reforma bo – zaradi obsega in nestrinjanj, ki so se pojavila – po besedah ministra Mesca potekala v dveh krogih. Sprejeta različica je tudi bližje željam tako sindikalne kot delodajalske strani. Vključuje namreč tudi dodatno zaščito delavskih predstavnikov, ki ji delodajalci v tej fazi nasprotujejo. V predlogu pa denimo ni možnosti 30-urnega polnega delovnega časa. Medtem ko sindikati takšno novelo pozdravljajo, delodajalci niso zadovoljni.

Podeljena zlata nacionalna priznanja za inovacije
20. 09. 2023 17.44Palični mešalnik z revolucionarno ergonomijo in upravljanjem hitrosti, nova biometrična osebna izkaznica in najtanjša nosilna lesena masivna stena brez lepil na svetu. To so le nekateri od najboljših slovenskih izdelkov, ki jim je Gospodarska zbornica Slovenije sinoči podelila zlato nacionalno priznanje za inovacije. Zakaj so izdelki tako inovativni, zakaj prekašajo konkurenco in kdo stoji za njihovim razvojem?

Milijardna sanacija škode: v podjetju KLS bodo posledice čutili vsaj še leto dni
21. 08. 2023 15.27Čeprav so poplave prizadele del Slovenije, pa škoda ni omejena le na državno mejo. Posledice bo čutila tudi tujina, močno so namreč prizadete proizvodnje, ki predstavljajo pomemben del svetovnega gospodarstva. Eno izmed takih podjetij je tudi KLS Ljubno, na katerem sloni svetovna avtomobilska proizvodnja. Zaradi njihovega izpada se bo ustavila tudi proizvodnja širom sveta, njihova sanacija pa bo, kot ocenjujejo, trajala leto in več. Če želimo, da naša podjetja še naprej predstavljajo pomemben košček svetovnega mozaika, bodo potrebni hitri ukrepi. Gospodarstvo je namreč močno prizadeto, pravi Gospodarska zbornica, ki ocenjuje, da bo popoplavna škoda krepko presegla milijardo evrov. Po ukrepu čakanja na delo je v neurju prizadetim omogočen tudi odlog plačila obveznosti za največ 24 mesecev, obresti pa se v tem času ne bodo obračunale.

Sanacije in zbiranje pomoči v polnem teku, ponekod motena oskrba s pitno vodo
10. 08. 2023 08.19Ob umirjanju hidroloških razmer se nadaljujejo sanacije in zbiranje pomoči. Več cest je še vedno neprevoznih, ponekod je še vedno motena tako oskrba s pitno vodo kot dobava električne energije. Pomoč s helikopterji nudita vojska in policija, ki na nedostopna območja prevažata materialna sredstva. Na več območij s poškodovanim vodovodom dovažajo tudi pitno vodo.

Nagrajena inovacija iz Kranja, ki bo olajšala življenje invalidom
25. 06. 2023 18.43Kranjčan Aleksandar Dojčinović je zaradi staršev, ki sta gibalno ovirana, razvil tehnologijo, ki takšnim osebam lajša vsakodnevna opravila. Z ekipo so ustvarili krmilnik za mobilno upravljanje senčil z uporabo mobilnega telefona, računalnika, glasovnega upravljanja ali stikala, pa tudi kontrolo pristopa za zasebne in javne objekte, upravljanje luči in pametni termostat. Njihovo dobro delo so prepoznali na GZS in jim že drugo leto zapored podelili zlato regionalno priznanje za inovacijo. Navdušeni so tudi v Društvu paraplegikov Gorenjske.

'Ni naloga države, da spremlja cene po celotni prehranski verigi'
07. 06. 2023 19.27Gospodarska zbornica je prepričana, da nov vladni poskus zajezitve visokih cen hrane s spremljanjem cen po celotni prehranski verigi ni delo države. Naš največji trgovec z živili ob tem sporoča, da oderuških marž pri njih ne bodo odkrili. Zakaj so torej nekateri, tudi slovenski, izdelki na policah italijanskih trgovin cenejši? Pri Mercatorju so prepričani, da so nizke cene posameznih izdelkov del strategije, kako "čez mejo" privabiti slovenske kupce. Opozarjajo tudi, da je slovenski trg manjši, zato so nabavne cene za trgovce v Sloveniji višje.