gospodarska velesila

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja

02. 07. 2022 11.35

Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Slovenski trg ostaja privlačen za naložbe tujih investitorjev

20. 06. 2022 19.23

Kako gospodarsko klimo v Sloveniji ocenjuje Nemčija, tretja največja svetovna gospodarska velesila? Zaradi pandemije in vojne v Ukrajini so nemški vlagatelji svoja pričakovanja znižali, slovenski trg pa še naprej ostaja privlačen za naložbe. Želijo pa si, da bi nova vlada znižala visoke stroške dela in spremenila togo delovno zakonodajo. To so ključne ugotovitve najnovejše raziskave Slovensko-nemške gospodarske zbornice. Nemška podjetja pri nas pa opozarjajo, da Slovenijo na nekaterih področjih že prehitevajo Hrvati in Srbi.

Vodenje svobodnega sveta, kot ga vidita Trump in Biden

24. 10. 2020 09.22

Volitve za ameriškega predsednika postajajo vse bolj ostre s polno pričakovanj tako za demokrate kot republikance. A svet se zdaj sprašuje, kaj bi potencialna zamenjava predsednika ali pa še en Trumpov mandat pomenila za vlogo ZDA v svetu. V kratkem, ne veliko, saj je zunanja politika vojaško najmočnejše države na svetu bolj podrejena sistemu kot pa predsedniku. A to ne pomeni, da je ne more oseba, ki vodi državo iz Bele hiše, premikati v drugačno smer. Okolje, trgovina in ekonomija so tiste točke, na katere predsednik lahko precej vpliva.

Kitajska dominacija: Razmere imajo elemente hladne vojne, le da so kitajske lovke povsod

19. 07. 2020 12.34

Napetosti med ZDA in Kitajsko imajo elemente hladne vojne, pravi profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, bo "protikitajski tabor" vzpon Kitajske le težko ustavil, čeprav se bo zatekel h konceptu vezane trgovine in drugim poskusom metanja polen pod kitajske noge. "Kitajcem je uspelo vzpostaviti sistem, ki je mešanica politike, gospodarstva in vojske, in se zdi neustavljiv," pravi.

Trump navdušen nad stotisočglavo množico, ki ga je pričakala v Indiji

24. 02. 2020 11.23

Predsednik ZDA Donald Trump je prispel na prvi državniški obisk v Indijo. V skupnem nastopu z indijskim premierjem Narendro Modijem v Ahmedabadu na zahodu države je dejal, da je indijska demokracija navdih za celotno človeštvo, ter se zavzel za čimprejšnjo sklenitev prostotrgovinskega sporazuma med ZDA in Indijo.

Najnižja brezposelnost v zadnjih 15 letih

09. 05. 2019 15.01

Ob dnevu Evrope je Statistični urad RS izdal poročilo, ki kaže, da je gospodarstvo Evropske unije v letu 2017 po vrednosti BDP in količini svetovnega izvoza zasedlo drugo mesto, takoj za Kitajsko. Pri tem je najhitreje rasel nacionalni BDP novih članic. Zvišala sta se tudi slovenski uvoz in izvoz, brezposelnost pa je bila najnižja v zadnjih 15 letih.

Pahor: Slovenija ostaja zaveznica Srbije na poti v Evropsko unijo

28. 01. 2019 12.38

Predsednika Slovenije in Srbije, Pahor in Vučić, sta na srečanju v Beogradu potrdila prijateljske odnose med državama. V pogovorih sta največ pozornosti posvetila dvostranskim odnosom, gospodarskemu sodelovanju in srbskemu približevanju Evropski uniji.

Kitajski predsednik zažugal: Nihče nam ne bo narekoval, kaj lahko počnemo

19. 12. 2018 06.00

Od ene najrevnejših držav do druge največje gospodarske sile na svetu. Ta neverjeten preskok je uspel Kitajski, ki je veličastno obeležila 40. obletnico politike gospodarskih reform in odpiranja zunanjemu svetu. Kitajski predsednik je ob jubileju obljubil nadaljnje odpiranje v svet, hkrati pa je zažugal, da nihče ne bo njegovi državi narekoval, kaj lahko počne in česa ne.

Bi bila Slovenija lahko druga Švica?

02. 07. 2018 20.31

Statistike kažejo, da gre slovenskemu gospodarstvu vse bolje, tudi napovedi za prihodnja leta so optimistične. Zakaj torej kljub temu tujci ne želijo investirati pri nas? Zakaj med prebivalstvom vlada slabo vzdušje? Zakaj večina kljub poštenemu delu in rednim plačam komajda shaja iz meseca v mesec? In zakaj se vse več mladih odloča priložnost poiskati v tujini? Veliko vprašanj, ki zahtevajo konkretne odgovore, veliko izzivov, ki bi ob ustreznem pristopu Slovenijo resnično lahko spremenili v drugo Švico. Kaj torej delam(j)o narobe?

Od 'made in China' do svetovne dominacije: Kitajci na nakupovalnem pohodu

25. 03. 2018 08.58

Kitajski gospodarski vzpon je že zdavnaj presegel ekonomske okvirje. Gospodarski razvoj je postal geopolitična strategija in danes država s trgovino in investicijami agresivno širi vpliv po svetu.

20. maj razglasili za svetovni dan čebel

20. 12. 2017 07.03

Združeni narodi so na slovensko pobudo 20. maj razglasili za svetovni dan čebel. S tem se zaključuje več kot triletni trud, ki pa je po besedah predsednika Čebelarske zveze Slovenije in glavnega pobudnika Boštjana Noča le prva etapa. Dan je namenjen predvsem zavedanju izjemnega pomena čebel za preživetje človeka.

Ko smola postane dragocena

20. 04. 2017 19.23

Vsakdo ima kdaj v življenju smolo. Ampak to ni nujno nekaj slabega, smola namreč lahko postane nekaj zelo dragocenega. Lahko postane jantar. V Novem mestu se je začela mednarodna konferenca zgodovinarjev, ki proučujejo jantarno pot. Ob njej pa so v muzeju pripravili razstavo, ki nas bo vrnila tudi v čase, ko je bila Dolenjska svetovna gospodarska velesila.

Predniki: neimenovano ljudstvo

12. 04. 2017 06.30

Družba, ki je živela na območje današnje Dolenjske nekaj stoletij pred našim štetjem v železni dobi, je živela razkošno in bogato življenje. O tej zgodbi pričajo zanimive najdbe. V teh koncih je bilo železove rude vedno veliko, vidna je že na površju zemlje in takratni prebivalci so jo lahko nabirali brez dragih in tehnično zahtevnih postopkov izkopavanj.

Na poti z begunci kot eden izmed njih: Tudi sam imam otroke in to me je najbolj prizadelo - bosi in lačni otroci, ki kričijo iz obupa

22. 10. 2015 07.00

"Tam, od koder so, ni življenja. Ne moremo jih poslati nazaj, če so zbežali iz te ... norišnice. Mislim, da bi ti ljudje prej storili samomor, kot šli nazaj," pravi novinar oddaje Epilog Adi Omerović, ki je z begunci kot eden izmed njih prehodil del poti do srbsko-hrvaške meje.

Okoli leta 2030 naj bi Britanija prehitela Nemčijo. Tej bi bilo bolje, če bi evro padel

26. 12. 2013 13.43

Center za ekonomske in poslovne raziskave je izdelal napovedi, katere bodo največje gospodarske velesile čez nekaj let. Kitajska naj bi ZDA prehitela šele leta 2028, leta 2030 pa naj bi Velika Britanija od Nemčije prevzela vodilno vlogo na zahodu Evrope.

Severna Koreja bo postala gospodarska velesila

01. 01. 2013 11.17

Kim Jong Un trdi, da bodo spremembe Severno Korejo povzdignile v gospodarsko velesilo in da se bo dvignil življenjski standard ljudi. Poudaril je tudi pomen zmanjšanja napetosti z Južno Korejo, a dodal, da bo vojska še vedno prioriteta.

Kakšen bo svet v letu 2030?

13. 12. 2012 08.13

Rast mest, krepitev srednjega sloja in vse večje zahteve po hrani, vodi in energentih, kar bo vodilo v vojne. Vse to naj bi bila realnost v svetu čez dve desetletji. ZDA naj bi izgubljale primat, a ostale "prve med enakimi", s kirurškim posegom pa bi človek lahko videl tudi ponoči.

Proizvodnja v evroobmočju vztrajno pada

03. 11. 2012 17.03

Proizvodnja v evroobmočju že 15 mesecev zapored pada. Zadnjih 15 mesecev je padala tudi v Franciji, v Nemčiji pa je padala zadnjih osem mesecev. Bo slabo stanje Evropsko centralno banko prisililo v rekordno znižanje obrestne mere?

Kriza bo Evropo utrdila, poleg besed so potrebna dejanja

21. 03. 2012 10.42

Skoraj 30 let smo trošili več, kot bi smeli, poleg hiperpotrošnje pa je evro na rob propada pripeljala zgrešena fiskalna politika, meni ameriški zgodovinar Ivan T. Berend. Kljub temu se bo Unija iz krize izvila do konca letošnjega leta, je prepričan.

Pahor se bo zavzemal za sprejetje ujetnika iz Guantanama

10. 02. 2011 07.33

Pahor je po srečanju z Obamo in Bidnom dejal, da so okrepili zaupanje v Slovenijo, ki je verodostojna in zanesljiva partnerica, čeprav ni gospodarska, politična ali vojaška velesila.

FOTO: Od grdega račka do laboda

20. 10. 2010 10.34

Sedemnajsta preizkušnja v letošnji sezoni formule 1 predstavlja nov mejnik v zgodovini tega športa: Južna Koreja, 15. gospodarska velesila na svetu, bo ta konec tedna gostila prvo dirko v kraljici motošporta.

Krvavi pokol terjal več kot 150 žrtev

29. 09. 2009 13.39

V včerajšnjem izbruhu nasilja na stadionu v gvinejski prestolnici je urmlo že več kot 150 ljudi. Medtem pa prihajajo poročila o grozljivih podrobnostih poboja.

Kako ohraniti zeleno Slovenijo?

21. 08. 2008 12.00

Skrb za čisto okolje je ena izmed predvolilnih tem. Kako bodo stranke poskrbele za zdravo okolje naših potomcev, si lahko preberete tukaj.

Rogge ni presenečen nad kitajskim primatom

21. 08. 2008 13.16

Kitajska je na olimpijskih igrah v Pekingu do zdaj osvojila največ zlatih medalj in vodi pred ZDA, ki je v skupnem številu medalj sicer pred Kitajsko. Rogge je pričakoval takšen izid.

'Nič nas ne more ustaviti na poti do vrha'

14. 06. 2008 18.35

Predsednik SD Borut Pahor pred volitvami napoveduje predstavitev vladne ekipe in zatrjuje, da stranka ni odvisna od nobenih lobijev.

Putin napadel baltski državi

18. 05. 2007 10.47

Ruski predsednik je na vrhu EU-Rusija, zaradi kršenja pravic rusko govorečih prebivalcev ostro napadel Latvijo in Estonijo.

Novi ruski veleposlanik pri Kučanu

22. 07. 2002 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je sprejel poverilna pisma novoimenovanega veleposlanika Rusije v Sloveniji Vjačeslava Ivanoviča Dolgova, ki je zagotovil, da si bo prizadeval za nadaljnjo pozitivno krepitev dvostranskega sodelovanja na vseh področjih.

STO sprejela sporazum

15. 11. 2001 00.00

Udeleženci konference Svetovne trgovinske organizacije v katarski Dohi so se po dolgotrajnih pogajanjih sporazumeli, da bodo začeli z novim krogom pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine.

Evropa bo največja svetovna gospodarska velesila

14. 09. 2001 00.00

Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Pedro Solbes je na konferenci Evro 2002 v Budimpešti povedal, da evro simbolizira mir, stabilnost in željo po združitvi.

Nesreča z uranom

01. 10. 1999 21.42

Nenadzorovana verižna reakcija, ki se je zgodila včeraj v tovarni za predelavo urana v japonskem mestu Tokaimura, je doslej najhujša jedrska nesreča v zgodovini Japonske. Ob nesreči je bilo sevanju izpostavljenih 55 ljudi, med njimi so trije v kritičnem stanju. Oblasti pa so danes 300.000 prebivalcem, ki živijo na območju v razdalji 10 kilometrov od tovarne dovolile prosto gibanje.