gospodarska razvitost

Pirc Musarjeva nagovorila poslance: Prostora za elitizem ni in ga ne sme biti
13. 12. 2023 11.36Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na lastno pobudo nagovorila poslance. Predstavila je mnenja in stališča, povezana z oceno odpornosti Slovenije pri odzivu na spremembe in izzive doma in v svetu ter spregovorila o izzivih, ki jih predstavljajo podnebne spremembe.

Kapital je plaha ptica
07. 07. 2022 06.00Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Konec sveta, kot ga poznamo?
01. 05. 2022 12.21Dramatična sprememba na slovenskem političnem parketu bo še nekaj časa zaposlovala tako politiko kot družbo. Medtem pa dogajanje v Evropi in svetu, politično in gospodarsko, teče naprej. Prav tako dramatično. In to bo na našo prihodnost vplivalo ravno tako kot strankarske predvolilne obljube.

Prekmurje kljub večmilijonski podpori ostaja najmanj razvita regija
13. 08. 2019 19.47Prekmurje, ki letos praznuje stoletnico priključitve k matični domovini, še naprej ostaja najmanj razvita regija v državi. In to kljub posebnemu zakonu o razvojni podpori, ki mu je namenil 33 milijonov evrov. Stopnja registrirane brezposelnosti se je v zadnjem desetletju sicer znižala za šest odstotnih točk, a predvsem zaradi ugodne gospodarske klime, bistveno manj pa zaradi zakona.

Švica na lestvici konkurenčnosti ostaja prva, Slovenija nekoliko popravila uvrstitev
01. 10. 2016 12.02Slovenija je na letošnji lestvici globalne konkurenčnosti pridobila tri mesta, med 138 državami zaseda 56. mesto. Poročilo WEF med največjimi ovirami v Sloveniji izpostavlja davčna razmerja, neučinkovito državno birokracijo, restriktivno delovno zakonodajo, davčno ureditev in politično nestabilnost.

Cerar z izvršnim direktorjem Microsofta o digitalni transformaciji
05. 12. 2015 07.30Premier Cerar je delovni obisk v ZDA zaključil na srečanju z izvršnim direktorjem korporacije Microsoft Satyo Nadello. "Prepričan sem, da lahko s podjetjem Microsoft nadgradimo dosedanje sodelovanje ter skupaj uvedemo najboljše svetovne digitalne rešitve za uspešnejše in učinkovitejše delovanje javne uprave ter posledično gospodarstva in posameznikov," je povedal ob tem.

Slovenija na lestvici konkurenčnosti za Ruando in pred Makedonijo. Gospodarski minister: delati moramo za večjo konkurenčnost
30. 09. 2015 10.40Najbolj konkurenčno gospodarstvo na svetu že sedmo leto zapored ostaja Švica. Slovenija je pridobila 11 mest in se med 140 državami uvrstila na 59. mesto, neposredno za Ruando in tik pred Makedonijo. Vas zanima, na katerem področju si je prislužila najslabšo in najboljšo oceno?

Slovenija pada na lestvici konkurenčnosti
03. 09. 2014 10.00Slovenija je na lestvici konkurenčnosti svetovnega gospodarstva šele 70. Pri stabilnosti bank smo celo na zadnjem mestu med 144 državami. Na vrhu ostaja Švica.

Finančni popust za oškodovance
20. 01. 2010 11.41Kako rešiti 3000 kupcev stanovanj, predvsem mladih družin, ki so drago plačali kupnino za stanovanja pred izbruhom krize? Tistim kupcem, ki so že plačali kupnino, bi morali prodajalci zaradi razlik v ceni vrniti preveč plačani znesek.

Prehiteli povprečno razvitost EU
10. 09. 2008 12.46Predsednik SDS Janez Janša je na predstavitvi kandidatov v Ljubljani dejal, da je gospodarska rast nekaj čez pet odstotkov, brezposelnost pa nižja.

Bajuk in Kranjec optimistično
15. 09. 2007 21.46Nestabilnost na finančnih trgih ni imela neposrednega vpliva na Slovenijo, sta zatrdila Bajuk in Kranjec.

'Razvoj potrjujejo številke'
12. 04. 2007 16.56Razvrstitev Slovenije med razvite države je povezana s prevzemom evra, pojasnjujejo na uradu UMAR.

Gorenjska med manj razvitimi regijami?
17. 07. 2005 00.00Vodilne glave Gorenjske si prizadevajo, da bi bila gorenjska regija uvrščena med manj razvite, da bi bila posledično deležna več denarja za razvoj.

Določili prioritete razvoja
23. 06. 2005 00.00Vlada je v strategiji razvoja Slovenije za politično ekonomsko vizijo države opredelila socialno tržno gospodarstvo, za gospodarski cilj pa si je postavila v 10 letih preseči povprečno raven razvitosti EU.

Gaspari: Slovenija na ravni EU v 25 letih
16. 05. 2003 00.00Guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari Slovenija je na 20. finančno-borzni konferenci povedal, da bi se lahko Slovenija, po nekaterih izračunih, povprečno 2,5-krat hitreje razvijala kot ostale evropske države, ob danih predpostavkah pa bi povprečje razvitosti v EU dosegla v 25 letih.

Kučan v Grčiji
06. 06. 2001 00.00Predsednik grškega parlamenta Apostolos Kaklamanis je po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v Atenah dejal, da Slovenija izpolnjuje vse potrebne pogoje za vključitev v Evropsko v prvem krogu širitve, tako kot Ciper. Dodal je, da si želi grški parlament ob sprejemu Slovenije in drugih novih članic hkrati tudi sprejetje Cipra, ker bi s tem pomagali rešiti ciprsko vprašanje, če to do takrat še ne bi bilo rešeno. To je po besedah Kaklamanisa razlog, zakaj grški parlament ne bo mogel ratificirati nobenega drugega pridružitvenega sporazuma, če Ciper ne bo sprejet v EU v prvem krogu širitve. Poudaril je tudi, da to dejstvo nima nikakršne zveze z željo Grčije, da bi Slovenijo videli v EU, temveč pomeni le, da je nesprejemljivo, da bi bila EU talka Turčije, ki zaseda 40 odstotkov Cipra. Predsednik Kučan, ki je po srečanju s Kaklamanisom izrazil pričakovanje, da bo grški parlament istočasno ratificiral sporazum o članstvu v EU s Ciprom in Slovenijo, je v izjavi za slovenski novinarki izrazil pričakovanje, da bo v EU prevladalo stališče, da bodo Ciper sprejeli ne glede na odprto vprašanje njegovega statusa, ki se rešuje že 30 let, kar bi omogočilo normalno ratifikacijo pridružitvenih sporazumov vseh drugih članic. V nasprotnem primeru pa bi se znalo zgoditi, da bi ratifikacijo blokiral grški parlament.

Erler pohvalil sloveske priprave na vstop v EU
07. 09. 2000 00.00Predsednik vlade Andrej Bajuk je danes sprejel podpredsednika poslanske skupine nemške socialdemokratske stranke v zveznem parlamentu Gernota Erlerja in sogovorniku predstavil proces slovenskega približevanja EU. Premier je poudaril, da bo Slovenija pravočasno opravila svoje delo, saj je v njenem interesu, da še pred vstopom v EU v Sloveniji ustvari evropske razmere. Nemški gost je dejal, da je bila Nemčija aprila ob slovenski vladni krizi zaskrbljena, da bi se proces vključevanja v EU lahko upočasnil, vendar zdaj z zadovoljstvom ugotavlja, da napreduje po načrtih, so sporočili iz premierovega kabineta.