gospodarska škoda

Vlada z novim zakonom za krepitev kibernetske varnosti
10. 04. 2025 06.17Vlada je potrdila predlog novega zakona o informacijski varnosti, s katerim želi tudi na podlagi evropske direktive okrepiti nacionalni sistem kibernetske varnosti. "Gre za pomemben korak k boljšemu zaznavanju kibernetskih incidentov, hitrejšemu odzivanju nanje, zaradi česar bo gospodarska škoda bistveno manjša," je ocenil direktor urada vlade za informacijsko varnost Uroš Svete.

Nekateri proizvajalci avtomobilov začasno ustavljajo izvoz v ZDA
07. 04. 2025 18.24Proizvajalca avtomobilov Audi in Jaguar Land Rover naj bi zaradi nove carinske politike ZDA začasno zaustavila izvoz v ZDA. Pri Audiju naj bi to po pisanju revije Automobilwoche veljalo za tiste avtomobile, ki so bili v ameriška pristanišča dobavljeni po 2. aprilu, ko so začele veljati 25-odstotne carine na njihov uvoz v ZDA. Trump je medtem Kitajski zagrozil z dodatnimi 50-odstotnimi carinami.

'Požar v Puconcih ni naključje, javna služba sežiganja odpadkov ne deluje'
13. 03. 2025 14.52Požar v podjetju Cerop Puconci ni naključje, obvezna gospodarska javna služba sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov ne deluje, so opozorili predstavniki podjetja, zbornice komunalnega gospodarstva in združenja predelovalcev komunalnih odpadkov. Državo so pozvali k nujni ureditvi energetske izrabe odpadkov.

Kratkoročno oddajanje nepremičnin bo omejeno na največ 60 oziroma 150 dni
13. 03. 2025 12.14Vlada je sprejela predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ napovedujejo ustavno presojo. Opozorili so, da bo s sprejemom novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, pa se v primeru uveljavitve zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni. So pa iz predloga zakona umaknili določilo o brezplačni strežbi pitne vode v lokalih.

'Kriza bo prišla': Kako bosta vlada in EU reševali avtomobilsko industrijo?
06. 03. 2025 19.10Kako bo Evropska unija reševala avtomobilsko industrijo, ki samo v Sloveniji zaposluje 40.000 ljudi? Bo samo omilitev preambicioznih ciljev preprečila zlom te panoge? Ideja o zelenem prehodu oziroma prepovedi avtomobilov na dizelski in bencinski pogon do leta 2035 ostaja, a prizanesli bodo z milijardnimi globami, ki bi proizvajalce udarile po žepih, če že letos ne bodo izpolnjene zahteve o zmanjšanem izpustu ogljikovega dioksida. Cilj je, so še dodali v Bruslju, da bodo v Evropi in na evropskih vrednotah izdelana tako vozila kot tudi vsi sestavni deli, ki poganjajo vozila.

Interpelacijo ministra Poklukarja bodo obravnavali v torek
17. 01. 2025 11.44Kolegij predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič se je dogovoril o sklicu torkove izredne seje DZ, na kateri bodo obravnavali interpelacijo notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Predsednica DZ je sejo tudi že uradno sklicala. Ob tem so se danes dogovorili tudi o sklicu redne seje DZ, ki se bo začela v ponedeljek, 27. januarja.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode
15. 12. 2024 06.00Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

'Sprejeti je treba zakon nad zakoni, ki bi omogočal izvedbo prioritetnih projektov'
27. 09. 2024 18.17Projekt izgradnje 3. razvojne osi jug, ki bi Belo krajino končno povezal z Novim mestom in avtocesto A2, že več kot desetletje vztraja v primežu zapletenih birokratskih postopkov, pritožb in infrastrukturnih izzivov. Kljub obljubam, dokumentom in resolucijam prebivalci in gospodarstvo regije še vedno čakajo na začetek gradnje tega za razvoj ključnega projekta. Kdaj bi se torej lahko kaj premaknilo? Odgovor so iskali na dogodku Koliko časa še – 3. razvojna os jug, ki so ga pripravili na Otočcu v gradu Otočec.

Za obnovo v kmetijstvu in gozdarstvu po poplavah doslej 34,5 milijona evrov
05. 08. 2024 16.20Pred letom dni je Slovenijo prizadela ena najhujših ujm v novejši zgodovini. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je od takrat pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, doslej pa so za obnovo namenili 34,5 milijona evrov. Na Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da sanacija ključne infrastrukture poteka, a po mnenju lokalnih predstavnikov prepočasi.

Stavka upravnih enot: uredili boste lahko le najnujnejše
26. 01. 2024 12.07Državni sekretar Ministrstva za javno upravo Jure Trbič je podal odziv na napovedano stavko upravnih enot. Kot je povedal, napovedano stavko obžalujejo, razumejo jo kot nepotrebno, razumejo pa zaposlene, ki želijo opozoriti na nakopičene težave. Kot je zagotovil, delajo vse, kar lahko, da se stavka ne bi zgodila. Če pa do nje pride, uporabnike prosijo za razumevanje. Zaposleni na več upravnih enotah so stavko napovedali za 29., 30. in 31. januar. Stavko je napovedalo 40 upravnih enot. Kot je izpostavil Trbič, bo stavka največji udarec zadala prav ljudem.

Tudi po sestanku z ministrstvom napoved stavke na upravnih enotah ostaja
23. 01. 2024 20.08Stavka, ki so jo zaposleni na več upravnih enotah napovedali za 29., 30. in 31. januar, najverjetneje bo, je po sestanku s predstavniki ministrstva za javno upravo ugotavljal predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. Njihova zahteva je, da se najnižje plačanim zagotovi plačilo nad minimalno plačo, za strokovnjake z univerzitetno izobrazbo in visoko strokovno šolo, ki odločajo v upravnih postopkih, pa se zagotovi primerljivo plačilo s tistimi, ki delajo na ministrstvih. Kot je dejal, ne gre za velik strošek, če primerjamo z "razmetavanjem denarja za računalnike" in "slavnim zaslužkarskim nakupom podrtije na Litijski cesti".

Milosavljević: Za dodeljevanje državnih sredstev medijem potrebni kriteriji
19. 01. 2024 13.37Na komisiji DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, so zaslišali Marka Milosavljevića s FDV in Domna Saviča, ki preiskuje oglaševalske prakse državnih institucij in državnih podjetij. Milosavljević je poudaril, da morajo za vsako dodeljevanje državnih sredstev medijem obstajati kriteriji.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?
19. 10. 2023 06.00V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?
11. 10. 2023 06.00"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Zavarovalnice lani s 180 milijoni evrov dobička, a premije se dražijo
06. 10. 2023 06.00Zavarovalništvo je močna gospodarska panoga, vsako leto se v njej "obrne" več milijard evrov denarja. Lani so zavarovalnice ustvarile skupaj skoraj 180 milijonov evrov dobička, člani uprav štirih največjih zavarovalnic, ki obvladujejo več kot 80 odstotkov trga, pa so prejeli več kot štiri milijone evrov bruto. Zavarovalnice imajo v lasti tudi za 6,6 milijarde različnih naložb. Zavarovanja se dražijo, v zadnjem letu bolj od rasti plač in inflacije. Bodo letošnja izplačila škod v prihodnjem letu pognala premije v nebo? Si bomo ob vse višjih premijah lahko zavarovanje privoščili tudi v prihodnje?

V požaru v Zavrhu pogorelo celotno ostrešje poslopja, del stavbe se je zrušil
04. 09. 2023 14.00Okoli 13. ure je zagorelo na enem od gospodarskih objektov v Zavrhu pod Šmarno goro. Na kraju še vedno posredujejo enote za gašenje, ki zaradi velikega obsega pogorišča zagotavljajo požarno varnost, ogenj namreč še ni v celoti pogašen. V požaru je nastala večja gospodarska škoda, del stavbe se je porušil. So pa pravočasno rešili vse živali, ki niso poškodovane.

Glasbeniki iz slovenskega dela Istre se pridružujejo dobrodelnemu valu
01. 09. 2023 10.15Glasbeniki iz slovenskega dela Istre se bodo 3. septembra zbrali na Titovem trgu v Kopru in odigrali veličasten dobrodelni koncert. Izkupiček bo v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije namenjen otrokom in mladostnikom s poplavljenih območij.

Luškega gasilca dalj časa oživljali, v Izoli voda vdrla v stanovanja
28. 08. 2023 12.53Med neurjem, ki je čez dan prešlo Obalo, je v Luki Koper v moškega udarila strela, so za 24ur.com potrdili na PU Koper. Neurje je s seboj prineslo silovite nalive, poplavilo je več cest, ulic in trgov, tudi središča Kopra, Izole, Portoroža. Huda ura se je nato pomaknila proti Vipavski dolini in Goriški, v Ajdovščini in Štanjelu je klestila toča v velikosti jajca. Brez elektrike je na območju Elektra Primorska ostalo več kot 1000 odjemalcev. Nevihtni pasovi so prešli nad osrednjo in vzhodno Slovenijo, zato so intervencijske ekipe na terenu tudi drugod.

Milijardna sanacija škode: v podjetju KLS bodo posledice čutili vsaj še leto dni
21. 08. 2023 15.27Čeprav so poplave prizadele del Slovenije, pa škoda ni omejena le na državno mejo. Posledice bo čutila tudi tujina, močno so namreč prizadete proizvodnje, ki predstavljajo pomemben del svetovnega gospodarstva. Eno izmed takih podjetij je tudi KLS Ljubno, na katerem sloni svetovna avtomobilska proizvodnja. Zaradi njihovega izpada se bo ustavila tudi proizvodnja širom sveta, njihova sanacija pa bo, kot ocenjujejo, trajala leto in več. Če želimo, da naša podjetja še naprej predstavljajo pomemben košček svetovnega mozaika, bodo potrebni hitri ukrepi. Gospodarstvo je namreč močno prizadeto, pravi Gospodarska zbornica, ki ocenjuje, da bo popoplavna škoda krepko presegla milijardo evrov. Po ukrepu čakanja na delo je v neurju prizadetim omogočen tudi odlog plačila obveznosti za največ 24 mesecev, obresti pa se v tem času ne bodo obračunale.

40-kilogramski koluti sira pokopali 74-letnega Italijana
07. 08. 2023 19.03V hali proizvodnje sira v kraju Romano di Lombardia je popustila polica, na kateri so skladiščili sir v fazi zorenja. Več kot tisoč 40-kilogramskih kolutov sira je zgrmelo na tla in pod seboj pokopalo 75-letnega lastnika kmetije. Poleg tega je nastala tudi velika gmotna škoda, ki jo ocenjujejo na okoli sedem milijonov evrov.

V Sij Acroniju za več mesecev ustavljajo del proizvodnje
21. 07. 2023 18.51Podjetje Sij Acroni bo zaradi večje poškodbe glavnega motorja valjavskega ogrodja v vroči valjarni predvidoma za tri mesece ustavilo pomemben del proizvodnje. Kot so sporočili iz skupine Sij, pod okrilje katere sodi Sij Acroni, je do poškodbe opreme prišlo prejšnji teden, poškodovanih ni bilo, gospodarska škoda pa bo velika.

'Modernizacija' železnice na ceste poslala (pre)več tovornjakov
08. 07. 2023 16.39Promet je v primerjavi z minulim letom za skoraj desetino bolj gost in vse pogosteje hromi državo ter 'kravžlja' živce tistim ujetim v dolge zastoje, ki smo jim v zadnjem času vse pogosteje priča. Zaradi nevzdržnih razmer v prometu pa nastaja tudi ogromna gospodarska škoda. Najmanj 120 evrov naj bi po ocenah gospodarstvenikov stala vsaka ura, ki jo voznik tovornega vozila izgubi ujet v prometnem zamašku. In te ure nabirajo in nabirajo. Škodo lahko tako preračunavamo v milijonih, celo milijardah, opozarjajo. Državi pa očitajo, da je pri iskanju rešitev povsem zaspala.

'Država, ki nima razvite prometne infrastrukture, ne more računati na gospodarski razvoj'
05. 07. 2023 15.13Država, ki nima razvite prometne infrastrukture, po besedah generalne direktorice GZS Vesne Nahtigal ne more računati na gospodarski razvoj. Predstavniki zbornice so opozorili na nevzdržne razmere v prometu, zaradi katerih nastaja tudi gospodarska škoda, na neizvajanje strategije razvoja logistike in predolgo umeščanje projektov v prostor.

Putin: Sankcije niso uspele izolirati Rusije
16. 06. 2023 18.54Ruski predsednik Putin je na gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu ocenil, da zahodne sankcije niso zamajale ruskega gospodarstva, ki mu za letos napoveduje do dvoodstotno rast. Napoveduje tudi, da bo Ukrajina kmalu ostala brez lastne vojaške opreme in bo povsem odvisna od zahodnih držav. Zato meni, da ukrajinska protiofenziva nima možnosti za uspeh. Dejal je tudi, da je uporaba jedrskega orožja teoretično možna. Medtem pa je skupina mednarodnih pravnih strokovnjakov predstavila prve rezultate preiskave uničenja jezu Kahovka, ki kažejo, da ga je "zelo verjetno povzročila Rusija".

NSi zahteva sklic nujne seje: Zaradi napak davčnih inšpektorjev nastaja škoda
14. 06. 2023 11.34V poslanski skupini NSi zahtevajo sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ v zvezi z gospodarsko škodo, ki nastaja zaradi napak davčnih inšpektorjev. Furs med drugim pozivajo, da predloži točne podatke o številu odločb, ki so bile pozneje razveljavljene, je povedal vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj.

'Celo obrobna letališča v Bosni imajo boljše povezave'
06. 06. 2023 07.00Da smo pristali med najslabšimi in da je od evropskih držav, kar se tiče letalske povezljivosti, za nami le še Belorusija, ugotavljata avtorja analiz, ki ju je za 35 tisoč evrov naročilo infrastrukturno ministrstvo pod vodstvom Alenke Bratušek. In številke? Slaba letalska povezljivost, pravita, neposredno škoduje slovenskemu gospodarstvu. Od propada Adrie sredi leta 2019 naj bi tako izgubili 1,5 milijona potnikov, država pa naj bi v tem času neposredno in posredno izgubila za kar 1,8 milijarde evrov. A zakaj je tudi do teh analiz oster finančni minister? Ker da je v njih zgolj 15 odstotkov podatkov, ki jih potrebujemo za dokončno odločitev: nova letalska družba, da ali ne?

Cenejše cestnine in tedenske vinjete za vožnjo zvečer in ponoči?
02. 06. 2023 10.55Poslanec SDS Zvone Černač je na vlado poslal pobudo, da bi se v času poletja za vožnjo po avtocestah v nočnem času za 50 odstotkov znižala cestnina za tovorni promet, enako tudi pri nakupu tedenskih vinjet za osebna vozila. Na ta način bi se zmanjšala gneča na avtocestah, ki se bo ob začetku turistične sezone še povečala. Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek je povedala, da trenutno uredbo usklajujejo z evropskimi pravili in da bi v tem okviru lahko razmišljali tudi o diferenciaciji cene.

Prvi preliminarni rezultati turških volitev: Erdogan v vodstvu
14. 05. 2023 08.21V Turčiji so potekale predsedniške in parlamentarne volitve, ki jih mnogi označujejo za najpomembnejše v moderni zgodovini države, saj več kot 60 milijonov volivcev odloča, ali bo po 20 letih turški predsednik Recep Tayyip Erdogan ostal na položaju. Po prvih delnih rezultatih volitev sicer vodi trenutni predsednik, vendar pa bo po napovedih zmagovalec predsedniških volitev znan šele po drugem krogu 28. maja.