gorske koče

V koči našli večji del letala in truplo švedskega pilota
11. 03. 2025 09.39Iskalna akcija po letalski nesreči manjšega letala na območju Velike planine je zaključena, prav tako je končana preiskava kraja nesreče. V eni od koč so preiskovalci našli večji del strmoglavljenega letala in truplo osebe. Čeprav identiteta še ni potrjena, ocenjujejo, da gre za pogrešanega pilota. Preiskava je bila zaradi vremenskih razmer izjemno zahtevna, helikopter je lahko ekipam na tleh pomagal le omejen čas, preden so ga morali znova prizemljiti. A v tem času je na kraj uspel dostaviti potrebno opremo, da so lahko ekipe vstopile v kočo.

Med iskanjem dveh pogrešanih britanskih pohodnikov v Dolomitih našli truplo
08. 01. 2025 11.25Po tem, ko so v Dolomitih sprožili iskalno akcijo dveh britanskih pohodnikov, so iz italijanske gorske reševalne službe sporočili, da so našli truplo enega od pogrešanih. Britanca, ki sta nameravala Dolomite prehoditi od koče do koče, sta se svojcem nazadnje oglasila 1. januarja. Od takrat sta njuna telefona nedosegljiva.

Med neurjem ujeti na Okrešlju: 'Preudaren oskrbnik koče jim ni dovolil na pot'
29. 07. 2024 09.36V času silovitega neurja se je v nedeljo na Okrešlju znova znašla skupina planincev, ki so jim morali na pomoč priskočiti gorski reševalci. Zgodba se je sicer po zaslugi razsodnega oskrbnika koče končala srečno. Planince, večinoma tuje, je namreč opozoril, naj v takšnem vremenu ne hodijo v dolino ter jim ponudil varno zavetje v koči. In kaj bi se zgodilo, če ga planinci, ki so imeli s seboj tudi otroke, ne bi poslušali? Končalo bi se lahko veliko bolj tragično, saj je vremenska ujma uničila pot na Okrešelj ter jo naredila popolnoma neprehodno.

Ljubitelji gora se lahko varno odpravijo na v ujmah prizadeta območja
11. 06. 2024 13.27Območja, prizadeta v lanskih poletnih poplavah, so zdaj varna za obiskovanje, zato lahko letos obisk z bolj obremenjenih delov Slovenije usmerimo na Koroško in v Zgornjo Savinjsko dolino, sporočajo iz Planinske zveze Slovenije (PZS). Skupaj z gorskimi reševalci pred poletno gorniško sezono spet pozivajo k dobri predpripravi na varen odhod v gore.

Zahtevno reševanje na Prisojniku: neustrezno opremljena je zdrsnila na snežišču
03. 06. 2024 06.11Gorski reševalci so minuli vikend v gorah posredovali sedemkrat, od tega so morali na reševanja s helikopterjem v le enem dnevu poleteti štirikrat. Med drugim so izvedli tudi zahtevno reševanje izpod okna na Prisojniku, kjer so morali poškodovano žensko z vitlom dvigniti iz stene ter jo prepeljati do Erjavčeve koče. Pohodnica je bila neustrezno opremljena. Reševali pa so tudi štiri tuje državljane, ki so zaradi nevihte in snega obtičali na Doliču.

Zdravnica Eva Pogačar: 'Stavka je prišla prepozno'
03. 03. 2024 07.48Eva Pogačar, zdravnica, specialistka anesteziologije in reanimatologije v jeseniški bolnišnici, je ena prvih gorskih reševalk pri nas, dolga leta je bila reševalka letalka, zdravnica helikopterske enote nujne medicinske pomoči. Že leta se zavzema, da bi prva pomoč postala del osnovnošolskega učnega programa. In zelo dobro ve, zakaj je to tako zelo pomembno. Dejstvo, da je imela ob sebi človeka, ki je bil vešč prve pomoči, je tudi njej pred leti – ob udaru strele – rešilo življenje. Kako pa kot zdravnica, ki deluje v javnem zdravstvu, gleda na zdravniško stavko? Prišla je prepozno, je jasna v pogovoru za 24UR Fokus.

Pod Krnom našli moško truplo
10. 01. 2024 15.02Med iskalno akcijo pogrešanega moškega iz notranjosti Slovenije so pod Krnom našli moško truplo. Identiteto preminulega še ugotavljajo. Po prvih podatkih je moškemu najverjetneje zdrsnilo na zmrznjenem snegu med vzponom proti Krnu in je kasneje med padcem podlegel telesnim poškodbam.

Helikopter v gorah dvigne svež sneg, reševanje počasnejše in zahtevnejše
15. 12. 2023 11.40Predstavniki Gorske policijske enote, Planinske zveze Slovenije in Letalske policijske enote so opozorili, da so razmere v gorah, čeprav snežna odeja še ni debela, resne. Odhod v gore tako zahteva natančne priprave, ustrezne izkušnje in pravilno opremo. Nizke temperature in visoka vlažnost pa povzročajo težave pri dostopu reševalnega helikopterja in lahko se zgodi, da dostop do določenega kraja zaradi nastajanja oblakov ni mogoč. Poleg tega helikopter s svojo težo povzroči močan piš zraka, ki dvigne svež sneg in ustvari meglo, zaradi česar je treba reševalno akcijo prekiniti.

Avstrija od rešenih belgijskih pohodnikov zahteva plačilo
13. 08. 2023 13.31Skupina pohodnikov iz Belgije bo verjetno morala avstrijskim oblastem povrniti stroške za sobotno reševanje z 2946 metrov visokega vrha Schesaplana v avstrijsko-švicarskih Alpah. Račun za operacijo bodo pohodnikom izdali, saj za pot niso bili ustrezno pripravljeni, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočile tamkajšnje oblasti.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev
20. 07. 2023 08.12Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

Veter na Tirolskem s sunki do 161 km/h, obstale tudi gondole
19. 07. 2023 08.08Neurje, ki je v torek popoldan in zvečer pustošilo v Sloveniji, se je še pred tem razbesnelo v Avstriji in Italiji. Pri naših severnih sosedih so bile najbolj na udaru Tirolska, Koroška in Štajerska. Močan veter je s sunki tudi do 161 km/h uničeval vse pred seboj, ruval drevesa in odnašal strehe hiš. Zaradi podrtih dreves so bile zaprte številne ceste, marsikje pa tudi železniške proge. Zaradi izpada elektrike so ponekod obstale gondole, okoli 1600 pohodnikov je obstalo na gori na območju Rosenalma. Neurje pa je zvečer in ponoči pustošilo tudi na Hrvaškem in v BiH.

Slovenske gore terjale še eno žrtev, planinka padla več kot 100 metrov
16. 07. 2023 16.12Pri Češki koči v občini Jezersko je nekaj po 13. uri zdrsnila 43-letna slovenska planinka. Pri padcu se je tako hudo poškodovala, da je na kraju umrla, na spletni strani navaja Uprava RS za zaščito in reševanje. Posredovali so gorski reševalci in posadka policijskega helikopterja.

S Komne rešili očeta in sina, s Krnskih jezer pa italijanski par
13. 07. 2023 10.50Letalska policijska enota je na območju Komne reševala očeta in starejšega otroka, ki sta se izgubila v nevihti. V zahtevnih vremenskih razmerah so ju dvignili v helikopter in prepeljali v dolino. Na območju Malih podov ob Turski gori sta istega dne obtičali obnemogli pohodnici, ki ju je prav tako rešila policijska posadka s kamniškimi gorskimi reševalci. Danes pa je helikoptersko reševanje starejšega italijanskega para potekalo na območju Krnskih jezer.

V gorah vedno več obolenj in poslabšanj osnovnih bolezni
10. 07. 2023 12.02Za ekipo Helikopterske nujne medicinske pomoči Brnik in tamkajšnjo dežurno ekipo gorske reševalne službe je zelo zahteven konec tedna. Zgodilo se je namreč več nesreč v gorah in pri športnih aktivnostih. Vse več pa je tudi posredovanj zaradi bolezenskih stanj, v zadnjih primerih zaradi obolenja srca, opozarjajo v Osnovnem zdravstvu Gorenjske.

Bili so tam, ko je Roglič pisal zgodovino
28. 05. 2023 13.04Tisti rdeč srček na vrhu Višarij nikoli več ne bo enak. Ko bodo slovenski smučarji prihodnjo sezono pogledali skozenj, ne bodo več zagledali samo idilične gorske vasice, ampak se jim bodo pred očmi izrisali prizori tiste čarobne majske sobote, ko je tam zavihralo morje slovenskih zastav, Primož Roglič pa si je po infarktnem gorskem kronometru pokoril konkurenco in na domačem pragu postal rožnati šampion Gira.

Od Karavank do Primorske: 10 idej za nepozabne izlete in vzpone
18. 06. 2022 07.37Se tudi vam zgodi, da vam zmanjka idej ali pa preprosto nimate volje, da bi raziskali, kam se odpraviti v hribe glede na telesno pripravljenost in planinsko znanje, ki ga imate? Da bi olajšali miselno delo tistim, ki razmišljanje v poletnem času z veseljem odložijo, smo zbrali spisek planinskih izletov in vzponov ter jih razvrstili v tri težavnosti. Vsako soboto – torej tri zapored – bomo predstavili eno. Članki ne bodo zgolj ideje, ampak tudi napotki, kako se za določeno težavnost pripraviti, kaj vzeti s sabo, na kaj paziti. Ker v hribih velja načelo postopnosti – od manj k bolj težavnemu, tudi mi začenjamo z nezahtevnimi izleti in vzponi.

Praznično vreme: ob morju večinoma sončno, v gorah še sneg
26. 04. 2022 10.46Dva dneva dopusta in šest prostih dni. Sliši se lepo, kajne? Večina bo to kombinacijo izkoristila in si za tokratne prvomajske praznike privoščila počitnice. Preverili smo, ali jim bo vreme naklonjeno? Kakšne so temperature morja? Hkrati pa vse, ki dajejo goram prednost pred morjem, opozarjamo, da je v gorah še sneg in da zato veljajo vsa priporočila za zimsko obiskovanje gora.

Gorski reševalci so se prebili do družin, ki so ostale ujete v snežnem viharju
13. 12. 2021 12.05V Srbiji še naprej vlada kaos zaradi obilnih snežnih padavin, ki so ohromile državo. Mediji so poročali o "drami na Maljenu". Tam je bilo namreč ujetih 17 ljudi, med njimi tudi otroci. Do njih o se po več urah le prebile ekipe gorske službe, ki sporočajo, da so vsi ujeti že na varnem in na toplem. Še vedno pa so ogromne težave z dobavo elektrike.

V Italiji strožja pravila proti covidu-19
06. 12. 2021 07.03V Italiji so v veljavo stopili strožji ukrepi za zajezitev novega koronavirusa, v skladu s katerimi so necepljeni oziroma tisti, ki covida-19 niso preboleli, izključeni iz večjega dela javnega življenja. Vstop v restavracije, kulturne ustanove in na športne prireditev imajo namreč le cepljeni in prebolevniki.

Šerkezi: Cilj naj ne bo vrh, ampak varen pristan doma
23. 10. 2021 15.41Oktobra so planinske koče v visokogorju zaprle svoja vrata, nižje ležeče pa prešle na jesensko-zimski delovni čas, čemur je treba prilagoditi tudi jesenski obisk gora in večjo pozornost nameniti načrtovanju ture ter poiskati zanesljive in preverjene podatke, ne pa slepo slediti objavam na družbenih omrežjih, opozarja tako PZS kot gorski reševalci.

V hribe po flancat in sekiro
21. 09. 2021 12.01Vsako leto se v naše planine zgrne okoli 1,7 milijona ljudi. Tudi letošnja sezona ni bila izjema. In čeprav dnevi postajajo hladnejši, je še ni povsem konec. Do konca meseca, ob lepem vremenu pa še kakšen teden dlje, večina planinski koč ostaja odprtih, kljub temu pa se je o tem vredno prej pozanimati, še posebej pred odhodom na zahtevnejše ture. Od 161 planinskih koč jih svoja vrata sicer zapre 45, stalno je odprtih le 41, ob vikendih pa 75. Ena takšnih je tudi Krekova koča na Ratitovcu, ki je bila že večkrat v igri za najboljšo planinsko kočo, letos pa so ji planinci v kategoriji visokogorskih koč končno namenili zmago. Ekipa Preverjenega je izvedela, zakaj.

Na Slovensko turnokolesarsko pot v enem dnevu 250 kolesarjev
13. 09. 2021 16.38250 kolesarjev je letošnji izziv Prekolesarimo Slovensko turnokolesarsko pot v enem dnevu prevozilo v 41 etapah. Tudi letošnji, tretji dogodek, je bil namenjen usposabljanju kolesarjev o pravilnem turnem kolesarstvu. Skupni vzponi na poti znašajo kar 50 tisoč višinskih metrov. Večina udeležencev je potrdila, da bo naslednje leto izziv ponovila.

Gorski reševalci konec tedna reševali vsaj 22 planincev
26. 07. 2021 11.41Minuli sončni konec tedna je v hribe privabil številne planince. Žal je na drugi strani pomenil polne roke dela za gorske reševalce. Res da so gore specifično okolje, kjer so obiskovalci bolj izpostavljeni objektivnim nevarnostim, a se je znova izkazalo, da k nesrečam pogosto pripomorejo sami. Precenjujejo svoje zmožnosti, nimajo ustreznega znanja o gibanju v visokem svetu, ne poznajo terena ali pa so slabo opremljeni. Policisti zato zopet opozarjajo, da je prvo načelo varnih užitkov v hribih dobra priprava na turo.

'Pred očitno pestro sezono v gorah pozivamo k upoštevanju osnovnih pravil gorništva'
12. 07. 2021 13.58Število helikopterskih reševanj v gorah se je ta konec tedna ustavilo pri 10. Res da so nesreče v poletnem času pogostejše, saj gore obišče več ljudi, a na drugi strani številka kaže, da so razmere zahtevne in jih je treba jemati resno. V visokogorju je ponekod še vedno sneg, skale v naših Alpah so krušljive, vreme se hitro menja – vročino zamenja nevihta, ki prinese nizke temperature. Zato je pred odhodom v hribe pomembno, da dobro načrtujemo turo in upoštevamo osnovna pravila gorništva.

Planinki zaradi nevihte in nepoznavanja sestopne poti obtičali
01. 07. 2021 16.13Nevihte in močni nalivi so postali poletna stalnica, kar je treba upoštevati pri načrtovanju poti v hribe. V gore se odpravimo dovolj zgodaj, saj se nevihte največkrat razvijejo v popoldanskem času, ali pa podvig prestavimo na naslednji dan. Vedno pa moramo vedeti, kam točno gremo, torej pridobiti informacije o poti. Sicer se nam lahko zgodi podobno kot zamejskima Slovenkama iz Trsta, ki nista vedeli, katera je prava sestopna pot z Jezerskega sedla do koče na Ledinah, zaradi nevihte pa so ju, podhlajeni, naposled reševali gorski reševalci.

Tudi v planinah bo vsaj na začetku sezone veljala vrsta omejitev
15. 06. 2021 13.40Na pragu je glavni del planinske sezone, v prihodnjih 14 dnevih se bo odprla večina koč. Čeprav se covidna epidemija formalno izteka, na PZS opozarjajo, da bodo vsaj v uvodu v sezono tudi v planinah še vedno veljale določene omejitve. Za nočitve in strežbo v notranjih prostorih bodo, denimo, še vedno veljali pogoji PCT. Pred odhodom v gore pa je dobro rezervirati prenočevanje v koči.

Razmere v visokogorju nevarne: med fotografiranjem umrla 37-letna blogerka
02. 05. 2021 19.27Gore so znova vzele življenja. Pri Češki koči na Jezerskem so odkrili truplo pogrešane planinke, ki je umrla zaradi padca po strmem terenu. Nedavno je v bolnišnici umrla tudi 37-letna blogerka, ki naj bi med fotografiranjem na Nanosu zdrsnila in padla več kot 60 metrov v globino.

Štiri pogorele koče v štirih letih. Policija: dogodki niso povezani
10. 04. 2021 12.15Dom na Osankarici je že četrta planinska koča v štirih letih, ki so jo pogoltnili ognjeni zublji. Gorele so koče na Korošici, Okrešlju in Golteh. Policija, ki je odkrila vzrok za prva dva požara, ne sumi, da bi bili dogodki med seboj povezani.

Slovenski gostje bolj zapravljivi, za seboj puščali več smeti
01. 10. 2020 08.32Po ocenah PZS so slovenske gore letos poleg izkušenih planincev privabile še več tistih obiskovalcev, ki se v preteklih letih niso odpravljali v gore. Tudi letos so bile najbolj obiskane koče v okolici Triglava, tam so Slovenci v poletni sezoni unovčili tudi največ turističnih bonov.

Na italijanski strani Mont Blanca bi se lahko odlomilo 500.000 kubičnih metrov ledu
06. 08. 2020 13.57Na italijanski strani najvišjega masiva v Evropi Mont Blanc bi se lahko zaradi visokih temperatur odlomilo 500.000 kubičnih metrov ledu, zaradi česar poteka evakuacija več deset prebivalcev in turistov, ki so v bližini, so sporočile lokalne oblasti.