gornji grad

V Topolšici sirena za nevarnost, podiralo drevesa kot za stavo
15. 09. 2024 10.33Zaradi močnega vetra za sever države še do večera velja oranžno vremensko opozorilo. Pihal bo namreč okrepljen veter, ki bo v sunkih presegal hitrost 70 km/h. Dopoldan je več težav že povzročil v Topolšici, kjer se je oglasila tudi sirena za splošno nevarnost. Gasilci PGD Topolšica so prebivalce opozorili, naj zaradi močnega vetra raje ostanejo doma. V noči na nedeljo je močan veter po Sloveniji podiral drevesa. Največ težav je povzročil na območju Brežic, Celja, Kranja, Kopra, Maribora, Murske Sobote, Nove Gorice in Slovenj Gradca, kjer so regijski centri zabeležili 24 dogodkov.

Torek še bolj vroč kot ponedeljek, v Novi Gorici izmerili 38,8 stopinj
13. 08. 2024 15.19Poročali smo, da bi bil ponedeljek lahko najbolj vroč dan v tem letu, a so termometri danes ponekod pokazali še več stopinj. Agencija RS za okolje je v ponedeljek v Osilnici izmerila kar 37,8, v torek pa v Novi Gorici kar 38,8 stopinje Celzija. Vročinski val bo vztrajal vse do nedelje, so navedli na Arsu, kjer so do vključno petka razglasili oranžni alarm za vso državo. Nato lahko pričakujemo nevihtno dogajanje in ohladitev.

Seznam hiš za rušenje: bile so na njem, zdaj jih ni več
06. 08. 2024 19.54Po začetnem šoku, da bodo avgusta lani poplavljene hiše vendarle ostale, država jih je namreč 85 umaknila s seznama za rušenje, se prebivalci Gornjega Grada v Savinjski dolini sprašujejo, na kakšni strokovni podlagi je vlada sprejela takšno odločitev. V vasici Zgornji Dol je takšnih kar devet hiš. Krajani so skoraj eno leto živeli v nemogočih razmerah in niso obnavljali, ker so verjeli, da se bodo selili drugam. Državna tehnična pisarna s skupino strokovnjakov za vode je sicer prav danes obiskala prve objekte, ki so bili s seznama za rušenje odstranjeni. Zanje namreč iščejo individualne varnostne rešitve.

Najprej uvrščeni na seznam za rušenje, zdaj izvedeli, da jih tam ni več
26. 07. 2024 06.00"Pozabili so na nas, premier Robert Golob naj se neha norčevati iz nas in pomisli na svoj narod." To v Gornjem Gradu sporočajo predsedniku vlade izčrpani, pretreseni in še vedno ob vsaki nevihti prestrašeni domačini, ki so na enakem kot lanskega avgusta po apokaliptičnih poplavah. Brez odškodnin, brez nadomestnih hiš, za piko na i pa so 20 družinam, katerih hiše so bile konec leta uvrščene na seznam za rušenje, minuli mesec sporočili, da so bile iz seznama odstranjene. V tem času bi lahko svoje domove že dvakrat obnovili. In kaj bo, ko pride naslednje močno deževje? Skrbi, ki še bolj bolijo ob dejstvu, da se je premier z vladno delegacijo pred dnevi udeležil predaje prve in edine hiše slovenjgraški družini – hiše, s katero vlada nima nič, zgradilo jo je namreč 41 donatorjev. Kdo torej domačinom zagotavlja, da bodo njihovi domovi in njihova življenja na varnem?

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Neto dohodek na prebivalca 12.343 evrov, najvišji v Kranjski Gori
28. 04. 2024 09.32V Sloveniji je povprečni letni bruto dohodek na prebivalca leta 2022 znašal 15.990 evrov, neto dohodek pa 12.343 evrov. Prvi je bil glede na leto 2021 višji za devet odstotkov oz. 1326 evrov, drugi pa za 10,2 odstotka oz. 1142 evrov. Povprečni neto dohodek na prebivalca je bil najvišji v občini Kranjska Gora, najnižji pa v občini Kuzma, je ta teden sporočil državni statistični urad.

Čistilna akcija v Zgornji Savinjski dolini, rokave zavihalo 1300 prostovoljcev
16. 03. 2024 18.09Čistilne akcije v Zgornji Savinjski dolini se je udeležilo več kot 1300 prostovoljcev, večinoma domačinov, ki so se jim pridružili kajakaši in ribiči iz ribiških družin po Sloveniji. Akcija je razkrila razsežnost onesnaženja z odpadki po avgustovskih poplavah, odkritih pa je bilo tudi nekaj starih črnih odlagališč odpadkov.

Šefic z lastniki objektov na seznamu za preselitev: 'Imamo vse informacije'
23. 01. 2024 14.22Povabilu službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih se je odzvalo vseh 27 lastnikov stanovanjskih objektov iz Gornjega Grada, ki so na seznamu za preselitev. Kot je povedal državni sekretar Boštjan Šefic, so bili pogovori konstruktivni in konkretni. Vladna služba je po njegovih besedah prejela vse potrebne informacije za nadaljnje ukrepe.

Na seznamu za odstranitev za zdaj 348 objektov
08. 01. 2024 19.56Služba vlade za obnovo po lanskih poplavah in plazovih je objavila seznam evidentiranih objektov, ki so predvideni za odstranitev. Na njem je trenutno 348 objektov, v vladni službi pa poudarjajo, da se bo seznam še spreminjal, objekti bodo lahko bodisi dodani bodisi odstranjeni s seznama. Ta za zdaj zajema 23 občin, največ objektov je za odstranitev predvidenih v občini Braslovče, 137.

Golob: Prizadeti občani bodo do konca novembra prejeli predplačila za sanacijo domov
21. 10. 2023 16.54Premier Robert Golob je v okviru obiska savinjske regije na srečanju z župani, gospodarstveniki in predstavniki nevladnih organizacij v Žalcu zatrdil, da bodo prizadeti občani v avgustovski ujmi do konca novembra prejeli predplačila za sanacijo stanovanjskih objektov. Vlada bo namreč na današnji seji obravnavala dopolnitev interventnega zakona.

Šefic: Plaz je nevaren, predlagamo preselitev v začasne nastanitve
20. 10. 2023 15.49Vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je obiskal naselje Struge v občini Luče, ki ga je razdejala avgustovska ujma in ga ogroža plaz. "Plaz je nevaren, predlagamo takojšnjo preselitev v druge začasne nastanitve," je povedal Šefic in dodal, da to sicer ni trajna rešitev. V naslednjih 14 dneh bodo Struge obiskali tudi geologi, ki bodo pojasnili nevarnosti bivanja na tem območju. To je bilo sicer šele prvo srečanje, na katerem so govorili tudi o več rešitvah in načrtu sanacije.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Objavljen program javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav
11. 09. 2023 10.57Zavod RS za zaposlovanje bo objavil javno povabilo delodajalcem za izvedbo programa javnih del za pomoč pri odpravi posledic poplav in zemeljskih plazov. Program je namenjen prizadetim občinam, izvajal se bo do konca leta 2024, predvideva pa vključitev 220 brezposelnih. Na voljo je skupno 5,6 milijona evrov, zavod bo kril vse stroške.

Dan znova v znamenju zastojev
09. 09. 2023 13.41Po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste je zaradi nesreče na vipavski hitri cesti zaprt vozni pas med priključkoma Ajdovščina in Selo proti Vrtojbi, Italiji.

V Sloveniji gradimo nove mostove: zdaj tudi v Lačji vasi in Stahovici
07. 09. 2023 08.28Vodna ujma, ki je v začetku avgusta pustošila po državi, je uničila več kot sto mostov po Sloveniji. A bregova Kamniške Bistrice in Drete sta z današnjim dnem znova povezana. No, vsaj v Stahovicah in Lačji vasi. Tam so namreč odprli nova montažna mostova, šestega in sedmega od 14 mostov, ki jih bodo postavili na prizadetih območjih. Stekel je tudi že prvi promet, ob tem pa ima most v Stahovici še toliko pomembnejšo noto. Opremljen je namreč tudi s konstrukcijo za pešce, ki bo otrokom omogočil lažjo pot do šole na drugi strani reke.

Han: Ni razlogov za regulacijo cen gradbenih del in materialov
05. 09. 2023 13.59Gospodarski minister Matjaž Han je po srečanju z župani Koroške in Savinjske regije dejal, da ni razlogov za regulacijo cen gradbenih del in materialov, medtem ko župan Mislinje ugotavlja, da so se na trgu že začele špekulacije s cenami. Na sestanku je bila prisotna tudi infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek.

Poplave poškodovale 12 vrtcev in 19 osnovnih šol, pouk 1. septembra bo
23. 08. 2023 16.25Po podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje je bilo v poplavah poškodovanih 12 vrtcev, 19 osnovnih šol in pet srednješolskih zavodov. Večinoma sicer ne gre za resnejše poškodbe, tako da lahko s poukom v vseh šolah pričnejo že 1. septembra. Nekaj težav je le z dostopom do nekaterih šol, in sicer zaradi poškodovanih cest, dve šoli poročata o težavah pri oskrbi s pitno in komunalno vodo. Kot so sporočile občine, bodo šole iskale najboljše možne rešitve za posamezne učence.

V Zgornji Savinjski dolini težave s čiščenjem strug, v Brežicah dodatna sredstva
23. 08. 2023 16.17V Zgornji Savinjski dolini je po poplavah trenutno največji problem čiščenje strug in zadrževalnikov. Občinam v ta namen primanjkuje težke mehanizacije, brez katere ne bodo mogli urediti pretočnosti vodotokov in prevoznosti cest. Zato nekateri zgornjesavinjski župani iščejo pomoč pri različnih podjetjih in opozarjajo, da so prepuščeni sami sebi. Brežiški občinski svetniki so medtem zagotovili dodatna sredstva za sanacijo škode po neurju in poplavah.

Mednarodna pomoč ob poplavah: za kaj smo zaprosili, kaj dobili?
16. 08. 2023 15.36Sloveniji je takoj po poplavah pomoč s težko gradbeno mehanizacijo, helikopterji, mostovi in strokovnim osebjem po zaprosilu ponudilo več kot deset držav. Mednarodne ekipe so nastanjene v bazi v Rečici ob Savinji in Škofji Loki in že več dni na terenu in pospešeno pomagajo pri sanaciji. S težko gradbeno mehanizacijo že pomaga osem držav s 30 bagri, postavljena sta tudi že dva od 11 mostov.

Poklukar pretresen nad videnim, Golob: Brez srčnih ljudi noben sistem ne pomaga
14. 08. 2023 16.52Ob dnevu solidarnosti se na terenu mudijo tudi politični predstavniki. Predsednik vlade Robert Golob je ob obisku Komende poudaril, da mora biti pomoč, ki jo bodo namenili ljudem, pravična. "Prednost moramo dati tistim, ki so izgubili vse," je dejal ter ob tem obljubil, da država ne bo pozabila na ljudi. Notranji minister Boštjan Poklukar je bil nad videnim na terenu pretresen, je dejal. Minister za vzgojo in izobraževanje se je medtem z ekipo odpravil v Slovenj Gradec, tam je bila tudi ministrica za zunanje zadeve, minister za visoko šolstvo pa je šel v Prebold. Kaj so sporočili?

Za neznance poprijeli za lopate, grablje, samokolnice, udarno kladivo
14. 08. 2023 07.12Okoli tisoč prostovoljcev je na pomoč odhitelo v Mozirje, več kot 700 na Škofjeloško, samo iz Celja se jih je z avtobusi odpravilo 500. Na štajerski avtocesti je bil večkilometrski konvoj gasilskih vozil, v Kostelu so odpovedali občinsko prireditev in se odpravili v Črno na Koroškem, izjemen odziv pa je ganil tudi župana Braslovč. S prostovoljci podprte akcije pa so bile na dan solidarnosti tudi na poplavljenih delih Ljubljane. Prazne dlani so bile hitro zaposlene, v marljivih rokah so "pele" lopate, grablje, samokolnice, kotli, na Sneberskem nabrežju so prostovoljci prijeli tudi za udarno kladivo.

Karavanke že odprte, zastoj ostaja
13. 08. 2023 09.17Bliža se praznik, poletna turistična sezona je na vrhuncu. To se pozna tudi na slovenskih cestah, saj so se ponekod zjutraj pojavljali zastoji. Čeprav so predor Karavanke že odprli, tam ostaja zastoj.

Ceste so bile obarvane v rdeče, večina je bila napotena v turistične kraje
12. 08. 2023 12.08Sončen začetek vikenda je na ceste privabil kupe pločevine, zato je ponekod nastala gneča. Zastoji so nastajali na ljubljanski obvoznici v smeri Kopra, na primorski avtocesti proti morju ter na mejnih prehodih s Hrvaško. Kolone so bile tudi pred Bledom in predorom Karavanke. Proti večeru se je sicer stanje na cestah umirilo.

Vlada iz državnih rezerv sprostila v uporabo skoraj 4000 parov škornjev
09. 08. 2023 12.56Vlada je po predlogu Uprave za zaščito in reševanje iz državnih blagovnih rezerv sprostila v uporabo skoraj 4000 parov škornjev. V Slovenijo, ki so jo prizadele katastrofalne poplave, sicer še naprej prihaja pomoč iz tujine. V torek je na Brniku pristal mogočni helikopter ameriške izdelave Chinook CH-47. K nam je priletel iz Španije, trenutno pa že preletava dele Slovenije in pomaga pri sanaciji ter skrbi za prebivalce.

Vodna ujma prizadela tudi nekatere knjižnice
07. 08. 2023 17.23Vodna ujma ni prizanesla niti nekaterim knjižnicam. Med drugim je uničena Krajevna knjižnica Poljane. Poplave so v manjšem obsegu prizadele knjižnico v Mozirju. Škoda je nastala tudi v knjižnici v Mengšu. Na Koroškem knjižnice po doslej znanih informacijah neposredno niso bile prizadete, so danes sporočili z Ministrstva za kulturo.

Mednarodna pomoč bo nastanjena v Rečici ob Savinji, Solčava za turiste zaprta
07. 08. 2023 13.34V Slovenijo prihaja mednarodna pomoč, ki se bo nastanila v Rečici ob Savinji, od tam pa se bodo ekipe po Savinjski dolini že v torek odpravile na pomoč, je ob obisku Solčave povedal minister za obrambo Marjan Šarec. Medtem občina Solčava, od koder zaradi posledic ujme še danes evakuirajo turiste, za nove turiste ostaja začasno zaprta.

Nebo nad Slovenijo se je umirilo, a razmere so marsikje še vedno resne
06. 08. 2023 06.08Dan po uničujočih poplavah se do odrezanih vasi počasi prebija pomoč. Pristojnim službam je do Črne na Koroškem iz smeri Šoštanja uspelo vzpostaviti zasilno makadamsko pot, po kateri lahko do kraja dostopajo terenska in intervencijska vozila. Po tej poti bodo potekale evakuacije in nujno potrebna oskrba. Razmere so se do večera ob reki Muri, sicer umirile, a ostajajo previdni. V soboto zvečer je tam popustil del nasipa, ki so ga že sanirali. Na gorenjskem koncu pa številne hiše ogrožajo plazovi, največ na območju občin Žiri in Gorenja vas-Poljane.

Neto dohodek na prebivalca leta 2021 11.202 evra, najvišji v Kranjski Gori
28. 05. 2023 08.43V Sloveniji je povprečni letni bruto dohodek na prebivalca leta 2021 znašal 14.664 evrov, neto dohodek pa 11.202 evra. Prvi je bil za 7,7 odstotka oz. 1049 evrov višji kot v letu prej, drugi pa za 6,8 odstotka oz. 709 evrov višji. Povprečni neto dohodek na prebivalca je bil najvišji v občini Kranjska Gora, najnižji pa v občini Kuzma.

Bi odkrivali skrivnosti potopljenih vasi ali veslali po čarobnih podzemnih jezercih?
17. 12. 2022 20.57Slovenija ne slovi le po svoji lepoti in raznolikosti pokrajine, pač pa tudi po nepozabnih doživetjih, ki jih ne boste našli nikjer drugje. Če želite doživeti nekaj res edinstvenega, butičnega, avtentičnega, bodite pozorni na oznako Slovenia Unique Experiences, ki označuje edinstvena 5-zvezdična doživetja. Trenutno jih je 26, nekatera smo preizkusili tudi mi – med njimi Zeliščno čarovnijo v Savinjski dolini, virtualni potop in odkrivanje potopljenih vasi v Šaleški dolini ter avanturo s kajakom v podzemlju Pece.

V prvem krogu izvoljenih 165 županov, 47 dvobojev v drugem krogu
21. 11. 2022 06.28V prvem krogu županskih volitev so od 212 občin župane izvolili v 165 občinah, kažejo trenutni delni in neuradni izidi. Pred štirimi leti se je to zgodilo v 156 občinah. Župane za prihodnja štiri leta so v nedeljo dobili tudi v šestih mestnih občinah. V 51 občinah pa novi župani v letošnji volilni tekmi niso imeli protikandidata.