gorništvo

Bela past
05. 12. 2024 07.00Nepričakovane snežinke, ki so pobočje Krvavca zagnile v metež s slabo vidljivostjo, so nazorno prikazale, kako se lahko v zimskih razmerah tudi priljubljene poletne pohodniške točke, ki ne zahtevajo posebnega alpinističnega znanja, spremenijo v nerodno belo past. Pošiljka snega, ki je napovedana za ta konec tedna, bo ljudi znova (iz)vabila iz zelenih dolin, izkušeni planinski mački pa svarijo, da obiskovanje hribov in gora pozimi ni mačji kašelj.

'V 'insta času' se zdi, da so hribi dosegljivi s telefonom in parom superg'
01. 02. 2024 13.56Mnogi tujci se ne zavedajo, da Slovenija ne ponuja le pohodniških destinacij, ampak predvsem zahtevnejše gorniške poti. Tudi zato so sodelujoči v razpravi Izzivi turizma na področju varnosti v gorah izpostavili potrebo po zanesljivem in dostopnem osrednjem viru informacij v angleškem jeziku, prilagojenim potrebam obiskovalcem gora.

Lucijan Lipovšek: če kdo dvomi vanj, mu dokaže nasprotno
25. 02. 2023 12.15Lucijan Lipovšek je nekdanji reševalec in vojak rezervist, ki se ne boji novih izzivov. Njegov naslednji je tekmovanje v kuhinji MasterChefa, zaveda pa se, da ne bo lahek.

Šerkezi: Pomisli, da video gledajo mladi in jih s tem spravljaš v smrtno nevarnost
09. 11. 2022 15.45Ali sodijo objave in celo dobro zmontirani filmi o padcu z gore zaradi neznanja uporabe opreme na družbena omrežja? S tem se ne strinjata niti inštruktor gorskega reševanja Matjaž Šerkezi, ki je tudi strokovni sodelavec pri Planinski zvezi Slovenije, niti GRZS. Slovenski mladenič je nedavno objavil film, ki ga je posnel sam, kako se je odpravil na Triglav, kjer so že zimske razmere. Na pol poti do vrha je ugotovil, da je sneg zaradi sonca postal premehek, zato se je obrnil. Pri sestopu pa nesreča – fant je kljub zimski opremi zgrmel 100 metrov v globino, a je na srečo preživel. Kakšen namen in sporočilo imajo tovrstni filmi?

Plaz zasul več deset alpinistov
04. 10. 2022 19.59Najmanj štirje ljudje so umrli, na desetine jih pogrešajo, potem ko je skupino alpinistov visoko v indijski Himalaji zasul snežni plaz. 34 tečajnikov in sedem inštruktorjev je vadilo navigacijo, ko jih je plaz zadel pri spustu z vrha v severni zvezni državi Uttarakhand.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'
21. 01. 2022 07.00Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

'Vzpon na Triglav pozimi ni mačji kašelj, tam lahko vsaka napaka pomeni smrt'
17. 01. 2022 18.12Minuli konec tedna je v gorah za sabo pustil črno sled, ugasnilo je šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub temu, da že nekaj časa ni snežilo, se je vreme otoplilo, kar načeloma pomeni, da se sneg preobraža in je nevarnost plazov manjša. Kljub temu, da je bilo lepo, sončno vreme in so bile razmere videti idealne. To so primeri, ki potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru težavne in da jih planinci prepogosto podcenjujejo. Imeti dobro opremo, namreč ne pomeni imeti izkušnje, ni zagotovilo, da jo bomo znali uporabiti in obvladali situacijo ter si rešili življenje.

Srečen konec: Plaz zasul dva planinca, reševalci oba rešili
12. 12. 2021 17.16Zgodaj popoldne je snežni plaz na Tolstem vrhu v Mestni občini Kranj zasul dva planinca. Posredovali so gorski reševalci gorskih reševalnih služb Tržič in Kranj, ki so s pomočjo helikopterja Slovenske vojske in dežurne ekipe gorskih reševalcev na Brniku oba rešili iz plazu in ju prepeljali v dolino.

'V gore nikoli tri do štiri dni po sneženju'
10. 12. 2021 09.04Magični beli hribi, nasmejani obrazi na fotografijah zasneženih, s soncem obsijanih gora, na družbenih omrežjih pogosto ustvarjajo napačen vtis, da smo ljudje le korak stran od edinstvenega občutka sreče, ki nam ga lahko ponudi narava. A ta korak je pozimi občutno bolj tvegan in zahteven kot v kopni planinski sezoni. Otežujejo ga nizke temperature, krajši dan, specifične snežne razmere, planinske koče so zaprte. Odhod v hribe zato zahteva znanje, natančno načrtovanje in drugačne priprave kot poleti. Napotke, kako ravnamo odgovorno, če se pozimi odpravimo v hribe, in kaj vzamemo s sabo, so z nami delili strokovnjaki PZS na poti na Veliko planino.

30 vrhov za 30 let samostojne Slovenije
29. 05. 2021 17.14Slovenci smo že od nekdaj povezani z gorami, saj smo alpski narod. Do njih imamo poseben odnos, imamo jih radi. Zato ni čudno, da je naš očak postal simbol slovenstva, je del slovenske zastave in grba. Ker mineva 30 let, odkar je naša država pokončno stopila na samostojno pot, in ker so slovenski hribi prostor, kjer smo si Slovenci izbojevali neodvisnost in samostojnost, je zaživela knjižica 30 vrhov. V njej bodo planinci zbirali žige in za različno število vrhov prejeli simbolične nagrade.

Ne na državne evre, računajo lahko samo na entuziazem ljudi
31. 08. 2020 09.09Koliko časa bo država še promovirala zeleni trajnostni turizem in hkrati ignorirala pozive Planinske zveze Slovenije, naj vendarle ustrezno uredi financiranje vzdrževanja planinske infrastrukture? Slednje je še vedno v domeni prostovoljnega dela članov različnih društev. Izračuni PZS kažejo, da samo za materialne stroške vzdrževanja na letni ravni porabijo okoli 300.000 evrov, ki jih krijejo sami. Po drugi strani pa ekonomske študije kažejo, da je prispevek planinske infrastrukture in možnosti planinarjenja kar 131 milijonov evrov ustvarjenega BDP.

MI SMO FIT: Ko so gore enkrat del tebe, poti nazaj ni
22. 05. 2016 06.30Na vrhu najvišje gore na koži občutiš pravo svobodo. Takrat je svet prikrojen točno po tvoji meri. In gore ti zbistrijo glavo, povrnejo moči in dajo samozavest, da zmoreš vse. Zato je gorništvo moj način rekreacije.

Podcenjevalen odnos do gora je nevaren
11. 05. 2013 08.03Obiskovalci gora se morajo ob naskakovanju vrhov zavedati, da je treba na pot odriniti ustrezno opremljen in s primerno psihofizično pripravljenostjo. Policisti so zato na izhodiščna mesta za odhod v gore začeli nameščati opozorilne plakate Varno v gore.

Slovenci spet prvi!
11. 08. 2012 15.01Tokrat na področju gorništva. Štirje planinski zanesenjaki so ''pogruntali'', kako narediti zbirko panoramskih kart v knjižicah, ki zajame pogled na vrhove v obsegu 360 stopinj.

Najbolj usodna gora letos Prisojnik
09. 12. 2010 19.20Teden dni po tem, ko zapade sneg, ne hodite v gore, pravijo na Gorski reševalni zvezi Slovenije. V letošnjem letu bo zveza sicer zabeležila manj reševalnih akcij in ponesrečencev v gorah, vendar pa žal tudi več mrtvih kot lani.

Slovenci med boljšimi v vojaškem gorništvu
03. 06. 2010 19.07Trije piloti vojaškega helikopterja so strmoglavili na sovražno ozemlje, ujeti so sredi gora, na pomoč jim z dvema helikopterjema letijo vojaki, sovražnik pa strelja nanje. To je scenarij vojaške vaje.

Upokojenci na strehi Afrike
04. 10. 2005 08.36Skupina nemških upokojencev je osvojila vrh 5895 metrov visokega Kilimandžara v Tanzaniji.

Olimpijske igre malce drugače
09. 08. 2004 00.00V Atenah je vse bolj napeto. Večina športnikov se je že namestila. Organizatorje pa skrbijo samo še malenkosti.

Varno v gore
13. 08. 2003 00.00Med dva in tri milijone planincev letno obišče slovenske gore. Največja gneča pa je v planinskih kočah in na poteh prav avgusta. Z izkušenim gornikom smo se pogovarjali o nasvetih za hojo v gore. Pogovarjali smo se tudi z načelnikom Gorske reševalne službe.

MOK za posodobitev olimpijskega programa
28. 08. 2002 00.00Izvršni odbor Mednarodnega olimpijskega komiteja je na zasedanju predlagal, da bi iz programa olimpijskih iger črtali nekatere športe. Dokončna odločitev bo znana novembra.

Nepalske gorske vodnike učijo Slovenci
06. 08. 2000 17.43V Manangu pod Anapurnami v Nepalu bo od 15. avgusta do 25. septembra letos potekalo že 17. izobraževanje in usposabljanje nepalskih gorskih vodnikov, ki ga vodijo slovenski alpinistični inštruktorji. Skozi te tečaje je doslej šlo že 495 tečajnikov. Vodja letošnjega tečaja je Vlado Schlamberger. Tečaj pa bodo vodili še zdravnica Anda Perdan ter Marko Pogorevc, Janez Rupar in Jože Zupan.

Nepalske gorske vodnike učijo Slovenci
06. 08. 2000 00.00V Manangu pod Anapurnami v Nepalu bo od 15. avgusta do 25. septembra letos potekalo že 17. izobraževanje in usposabljanje nepalskih gorskih vodnikov, ki ga vodijo slovenski alpinistični inštruktorji. Skozi te tečaje je doslej šlo že 495 tečajnikov. Vodja letošnjega tečaja je Vlado Schlamberger. Tečaj pa bodo vodili še zdravnica Anda Perdan ter Marko Pogorevc, Janez Rupar in Jože Zupan.