gnojil

Mir v Črnem morju? Rusija zahteva ukinitev nekaterih sankcij

26. 03. 2025 11.33

Rusija in Ukrajina sta se po treh dneh mirovnih pogovorov v Savdski Arabiji v ločenih dogovorih z ZDA dogovorili o prekinitvi ognja v Črnem morju. Rusija sicer dogovor pogojuje z ukinitvijo določenih sankcij. Washington je dejal, da si bodo vse strani še naprej prizadevale za "trajen mir". Z dogovorom se bodo ponovno odprle pomembne trgovske poti. Strani sta se tudi zavzeli za implementiranje ukrepov o predhodno dogovorjenem prenehanju napadov na energetsko infrastrukturo.

Kremelj: Pogajanja bodo zahtevna. Witkoff o Putinu: 'Všeč mi je bil'

23. 03. 2025 14.13

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je zmanjšal pričakovanja o hitri rešitvi konflikta v Ukrajini z besedami, da se pogovori šele začenjajo in da so pred vpletenimi "zahtevna pogajanja". "Smo šele na začetku poti," je dejal za rusko državno televizijo. Odposlanec predsednika ZDA Donalda Trumpa za Bližnji vzhod Steve Witkoff je medtem ruskega predsednika pred nadaljevanjem pogajanj označil za zaupanja vrednega človeka.

EU podaljšala sankcije proti Rusiji: prepoved potovanj, zamrznitev premoženja

14. 03. 2025 15.02

Evropska unija krepi pritisk na Rusijo, je na družbenem omrežju zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ko je sporočila podaljšanje sankcij proti skoraj 2400 posameznikom in drugim subjektom zaradi ruske agresije v Ukrajini. Svet EU je sprejel tudi skupno stališče glede dodatnih carin na kmetijsko blago iz Rusije.

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'

13. 02. 2025 06.00

Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

V Domžalah odkrili veliko onesnaženje v kanalizaciji

24. 01. 2025 20.08

Na Centralni čistilni napravi Domžale-Kamnik so ta mesec zaznali visoko obremenjeno odpadno vodo, ki tja priteka po kanalizacijskem sistemu. Potencialnega onesnaževalca še iščejo, sumijo pa enega od industrijskih obratov v občini Kamnik. Na pristojne inšpekcijske službe ter policijo so že podali prijavo zoper neznanega povzročitelja.

Evropejci bomo morali jesti manj mesa

18. 11. 2024 09.49

Navajeni smo že poslušati, da je treba v dobro okolja in tudi našega zdravja jesti manj mesa. A obstaja še tretji razlog, prehranska varnost. In prav ta vidik so v 80 strani dolgem letnem poročilu o stanju evropskega kmetijstva izpostavili strokovnjaki z univerze v nizozemskem Wageningnu, ki velja za eno vodilnih evropskih institucij na tem področju.

Finančni POPkast: Volitve, inflacija in globalna ekonomija

14. 11. 2024 07.23

Trenutni globalni gospodarski izzivi, kot so inflacija, vpliv Trumpovih politik in nihanja cen energentov, nastajajo zaradi nepredvidljivih globalnih trendov, medtem ko Evropa kljub administrativnim oviram in demografskim izzivom, ohranja konkurenčnost. V Sloveniji smo gospodarsko odporni na globalne šoke.

Zaseženo megajahto ruskega oligarha po dveh letih končno prodali

23. 07. 2024 16.28

Neznani evropski kupec je prejšnji teden za 40 milijonov dolarjev (36,8 milijona evrov) kupil luksuzno jahto Alfa Nero, ki je bila pred dvema letoma zasežena ruskemu oligarhu. Megajahta je bila od leta 2022 zasidrana v pristanišču Antigve in Barbude ter je tamkajšnje davkoplačevalce vsak teden stala več kot 20 tisoč evrov, zato so jo poimenovali 'pekel na vodi'.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

EU zaostrila sankcije, a tokrat proti Belorusiji

26. 06. 2024 15.08

Države članice EU so dosegle načelni dogovor o zaostritvi sankcij proti Belorusiji, s čimer želi Unija predvsem otežiti izogibanje sankcijam, ki jih je uvedla proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. O dodatnih ukrepih proti Minsku so se pogajale več kot eno leto.

'Klic zemlje je bil močan'

12. 06. 2024 06.02

Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.

Soočenje pred evropskimi volitvami: Novakova, Hojs, Bogovič

18. 05. 2024 06.00

Vojne, migracije, vsesplošna draginja, podnebne spremembe. Kako Slovenci živimo 20 let po tem, ko smo vstopili v evropsko družino? Kdo bo naš glas v Evropski uniji, kdo bo branil slovenske interese? V 24UR Fokus so se soočili kandidati sorodnih strank z desnega pola: Ljudmila Novak – Nova Slovenija – krščanski demokrati, Aleš Hojs– Slovenska demokratska stranka in Franc Bogovič – Slovenska ljudska stranka.

Izberite domače – Najboljše lokalne delikatese na strani Moja Dejavnost

07. 05. 2024 00.15

Ko iščete sveže in kakovostne prehrambne izdelke, nič ne presega lokalno pridelane hrane.

Hladno petkovo jutro: pozeba na Notranjskem in Krasu

19. 04. 2024 10.38

Po pričakovanjih se je prejšnjo noč temperatura ponekod spustila pod ledišče. Eno izmed nižjih temperatur so izmerili v Babnem Polju, in sicer –6,3 stopinje Celzija. Po prvih zbranih informacijah s terena so škodo zaradi jutranje pozebe v zadnjih dneh utrpeli kmetje na Notranjskem in ponekod na Krasu, med prizadetimi kmetijskimi rastlinami pa so sadno drevje, orehi in trta.

Kmetje pred Evropskim parlamentom, von der Leynova napovedala spremembe

06. 02. 2024 13.18

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Evropskem parlamentu napovedala, da bo predlagala umik predloga uredbe o pesticidih, ki je, kot je opozorila, postala simbol polarizacije. "Kmetje si zaslužijo, da jim prisluhnemo," je poudarila v luči protestov kmetov, ki so prišli tudi pred Evropski parlament v Strasbourgu.

Bruselj z več ukrepi naproti evropskim kmetom, bodo omejili uvoz iz Ukrajine?

31. 01. 2024 18.05

Bruselj je predstavil predloge, s katerimi želi odgovoriti na težave kmetov. V predlog za podaljšanje odprave carin na uvoz blaga iz Ukrajine je vključil mehanizem, ki bi omogočil ukrepanje v primeru negativnega vpliva določenih kmetijskih izdelkov na trge v EU. Predlaga pa tudi določena odstopanja od pravil glede obdelave zemlje. Francoski kmetje sicer še stopnjujejo pritisk na vlado. S konvojem traktorjev so se še bolj približali Parizu, Lyonu in drugim pomembnim mestom. Posredovala je policija.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'

21. 01. 2024 18.47

V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

Sprejet dogovor na COP28: Začetek konca fosilnih goriv?

13. 12. 2023 07.19

"Dogovor je dosežen," je sporočil predsedujoči konferenci COP28 Sultan Al Džaber. Medtem ko je predsedstvo ob razglasitvi poželo stoječe ovacije, v sobi, kjer so dogajanje spremljali okoljevarstveniki in aktivisti, ni bilo slišati aplavza. Predsedstvo podnebne konference ZN je po dolgotrajnih nočnih podaljških pogajanj v jutranjih urah objavilo težko pričakovano zadnjo različico osnutka končnega dogovora o globalnem pregledu stanja. Po pričakovanjih vanj ni vrnilo termina odprave fosilnih goriv, temveč umestilo zavezo prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

Neskladnih živil je iz leta v leto več. Koliko pa je tudi nevarnih?

09. 12. 2023 07.06

Odpoklic za odpoklicem: zamrznjene jagode, mandarine, soja, fižol, paradižnik, rdeča pesa, kurkuma. To so neskladna živila, ki so jih morali samo v novembru umakniti s prodajnih polic. Lani je bilo takšnih živil 127, leto pred tem 131. Največ so jih morali umakniti zaradi prisotnosti različnih onesnaževal, težkih kovin, mikotoksinov, pesticidov. Je torej hrana vse bolj nevarna, škodljiva za naše zdravje? Nas mora zaradi tega skrbeti? Res vemo, kaj jemo? Kakšen je sploh nadzor hrane? Kako potekajo analize? Kako za zdravo in varno hrano skrbijo kmetje, kako dobavitelji in trgovci? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine

04. 12. 2023 16.23

V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij

01. 12. 2023 17.46

Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

'Pekel na vodi': davkoplačevalci na Karibih plačujejo vzdrževanje zasežene jahte

01. 10. 2023 17.25

Davkoplačevalci Antigve in Barbude, majhne otoške države v vzhodnem Karibskem morju, vsak teden za vzdrževanje 120 milijonov dolarjev (113 milijonov evrov) vredne zasežene jahte plačujejo 28 tisoč dolarjev (26 tisoč evrov). Jahta naj bi bila v lasti ruskega poslovneža, sicer tesno povezanega z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Jahto so zasegli v sklopu sankcij ZDA po začetku vojne v Ukrajini.

Poplave so v kmetijstvu povzročile za 145 milijonov evrov škode

18. 09. 2023 10.55

Kot je pred zasedanjem kmetijskih ministrov EU povedala ministrica Irena Šinko, so avgustovske poplave v kmetijstvu povzročile za 145 milijonov evrov škode. Za letos je Sloveniji v okviru evropske kmetijske rezerve na voljo 1,2 milijona evrov, koliko sredstev bo na voljo leta 2024, pa še ni znano.

Sklepna izjava voditeljev G20 izrecno ne omenja ruske agresije

09. 09. 2023 17.18

Države skupine G20 so kljub velikim razhajanjem glede vojne v Ukrajini dosegle soglasje o besedilu sklepne izjave voditeljev, je danes sporočil indijski premier Narendra Modi, ki gosti srečanje 20 gospodarsko najpomembnejših držav. Sprejeta izjava izrecno ne omenja ruske agresije proti Ukrajini, prav tako ne poziva k opustitvi fosilnih goriv. Na povabilo indijskega premierja, pa se skupini pridružuje tudi Afriška unija (AU).

Zelenski na frontni črti v Donecku, Putin protiofenzivo označil za neuspešno

04. 09. 2023 08.38

Ruski predsednik Vladimir Putin je Ukrajino obtožil poskusov napadov na plinovoda v Črnem morju, po katerih Rusija Turčiji dobavlja plin. Ob tem je ukrajinsko protiofenzivo označil za neuspešno, s čimer se je odzval na navedbe Kijeva s konca tedna, da so ukrajinske sile prebile prvo rusko obrambno črto na jugu države. Ukrajinski predsednik pa se je naposled odločil obiskati frontno črto v regiji Doneck, kjer od začetka ruske invazije potekajo hudi spopadi. Je pa Rusija čez noč z droni iranske izdelave napadla ukrajinsko pristaniško mesto Izmail ob Donavi. Vsaj eden od dronov naj bi ob tem pristal na ozemlju Romunije, kjer je tudi eksplodiral. "To je še en dokaz, da rusko nasilje ne predstavlja grožnje le Ukrajini, ampak tudi sosednjim državam," je ob tem zapisal ukrajinski uradnik Oleg Nikolenko. Romunija navedbe Ukrajine zanika.

Putin afriškim državam obljubil brezplačno dobavo žita

27. 07. 2023 14.21

Ruski predsednik Vladimir Putin je ob začetku dvodnevnega rusko-afriškega vrha v Sankt Peterburgu obljubil, da bo šestim afriškim državam brezplačno zagotovil do 50.000 ton žita. Zavrnil je povratek Rusije k sporazumu o izvozu žita, od katerega je odstopila, in vztrajal, da se bodo usmerili k "pravičnejšemu sistemu razdeljevanja virov".

V skladišču streliva na Krimu odjeknila eksplozija

22. 07. 2023 10.55

Po napadu ukrajinskega brezpilotnega letalnika na polotok Krim, ki si ga je leta 2014 nezakonito priključila Rusija, je odjeknila eksplozija v skladišču streliva, je sporočil proruski guverner polotoka Sergej Aksjonov. Z območja blizu kraja eksplozije so evakuirali ljudi in ustavili železniški promet. Žrtev naj ne bi bilo.

Rusija odpravlja varnostna jamstva za plovbo tovornih ladij po Črnem morju

18. 07. 2023 16.05

Rusija z odstopom od sporazuma o izvozu žita odpravlja varnostna jamstva za plovbo tovornih ladij po Črnem morju, je v pogovoru s turškim kolegom Hakanom Fidanom opozoril ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Dodal je še, da bo Moskva razpustila tudi skupni koordinacijski center v Istanbulu, ki je skrbel za inšpekcije in nadzor nad ladjami.

Promet s Krima spet stekel, na jugu in vzhodu Ukrajine novi napadi

18. 07. 2023 07.20

Potem ko sta v ponedeljek zjutraj dve eksploziji zaustavili promet na krimskem mostu, ki povezuje polotok Krim s celinsko Rusijo, je promet po poškodovanem vozišču deloma že stekel. Napad namreč ni poškodoval podpornih stebrov. Moskva je za eksploziji okrivila Ukrajino, ta odgovornosti ne prevzema. V noči na torek je jug in vzhod Ukrajine zadel nov val ruskih raket in dronov iranske izdelave. Poškodovana je bila pristaniška infrastruktura v Odesi.

Rusija je začasno odstopila od sporazuma o izvozu žita, Zahod kritičen

17. 07. 2023 11.38

Rusija začasno odstopa od mednarodnega sporazuma o izvozu žita iz Ukrajine prek Črnega morja, so sporočili iz Kremlja in navedli, da odločitev ni povezana z napadom na Krimski most, za katerega je odgovornost prevzela Ukrajina. Dodali so, da je Rusija pripravljena obnoviti sodelovanje, takoj ko bodo izpolnjeni zahtevani pogoji. Ruski odstop od sporazuma je sicer obsodila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in dejanje ruskih oblasti označila za cinično. Nemčija je medtem Moskvo pozvala, naj ponovno pristopi k sporazumu ter skupaj z Veliko Britanijo opozorila, da z odstopom ogroža svetovno prehransko varnost. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem dejal, da je Ukrajina pripravljena na nadaljevati izvoz žita prek Črnega morja brez ruskih varnostnih jamstev.