gnojenje

Skrb za rastline
03. 07. 2024 00.15V vrtnem kraljestvu, kjer predani vrtnarji prebujajo življenje v obliki raznolikih rastlin sta potrebni nenehna skrb in nega. Skrb za rastline zahteva pozornost, ljubezen in znanje, ki tvorijo temelj za uspešni vrt. Med ključnimi vidiki skrbi za rastline so pravilno zalivanje, ustrezna nega in poznavanje potreb vsake vrste.

Hladno petkovo jutro: pozeba na Notranjskem in Krasu
19. 04. 2024 10.38Po pričakovanjih se je prejšnjo noč temperatura ponekod spustila pod ledišče. Eno izmed nižjih temperatur so izmerili v Babnem Polju, in sicer –6,3 stopinje Celzija. Po prvih zbranih informacijah s terena so škodo zaradi jutranje pozebe v zadnjih dneh utrpeli kmetje na Notranjskem in ponekod na Krasu, med prizadetimi kmetijskimi rastlinami pa so sadno drevje, orehi in trta.

Nasveti za spomladansko nego trate
04. 03. 2024 00.15Spomladanska nega je ključnega pomena za vzdrževanje zdrave in bujne trate. S pravilnimi postopki lahko zagotovite, da bo trata uspešno preživela rastno sezono. Preden se lotite nege preverite, da zemlja in bilke trave niso pomrznjene.

Presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih z vodovarstvenih območij
01. 12. 2023 17.46Inšpekcija za kmetijstvo na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo je izvedla vzorčenje tal na najožjih vodovarstvenih območjih glede prepovedane rabe fitofarmacevtskih sredstev, prisotnosti težkih kovin in nitratov ter uporabe digestata pri gnojenju kmetijskih zemljišč. In kakšni so rezultati? Vzorčenje tal je pokazalo presežene vrednosti težkih kovin pri 11 vzorcih. Med slednjimi sta bila dva vzorca vzeta z lokacij, ki so jih avgusta prizadele poplave. V dveh vzorcih tal pa so odkrili prisotnost prepovedanih pesticidov.

Za onesnaženje na Ljubljanskem barju je kriva namočenost tal v povezavi z gnojenjem
31. 08. 2023 21.14Vzorci vode iz onesnaženega Bevškega grabna, ki jih je analizirala Agencija RS za okolje (Arso), so pokazali, da je obremenitev nastala zaradi izredne namočenosti tal v povezavi z gnojenjem. S tem so zavrnili sume, da je za onesnaženje krivo morebitno nezakonito odloženo komunalno blato.

'Uvedba strogega režima samo eden od možnih ukrepov'
15. 06. 2023 14.49Naravovarstvene cilje na območjih Nature 2000 je treba doseči, ob pripravi programa upravljanja teh območij v 2023–2028 poudarja ministrstvo za naravne vire. Med njimi je izboljšanje stanja vrst na travnikih, kar je povezano z intenzivnostjo kmetovanja na njih. Ukrepi so lahko prostovoljni, a ti v preteklosti niso bili učinkoviti, opozarjajo.

Kmetje vztrajajo: Natura 2000 se mora zmanjšati
05. 04. 2023 19.03Je Nature 2000 pri nas res preveč, ali kmetje zaradi varstva okolja res ne morejo več kmetovati? Kmetje namreč zahtevajo, da se površina, namenjena Naturi 2000, kjer veljajo strožja pravila za varovanje okolja, zmanjša. Trenutno je 38 odstotkov vsega slovenskega ozemlja v Naturi 2000, a gre le za 20 odstotkov kmetijskih zemljišč, preostalo so gozdovi. Končno je o zahtevah kmetov in o varstvu narave po desetih dneh spregovoril tudi državni sekretar z ministrstva za naravne vire in prostor.

Kdo je poškodoval ventil, zaradi katerega je iz bioplinarne iztekla črna gošča?
07. 03. 2023 13.05Potem ko je iz bioplinarne v Lendavi izteklo več sto kubičnih metrov črne snovi, ki je močno zaudarjala in onesnažila bližnjo njivo ter potok Kopica, je inšpektorica za okolje opravila izredni inšpekcijski nadzor. Ugotovila je, da je bil poškodovan glavni ventil na vratih fermentorja, na kar je opozoril že župan, ki je prepričan, da je šlo za nameren izpust v okolje. Oskrbnik bioplinarne nasprotno trdi, da je ventil poškodoval neznani povzročitelj. Tožilstvo v zvezi z izpusti v preteklosti obravnava kazensko zadevo zoper dva osumljena in eno pravno osebo.

Slovenija zaradi nezakonitih odpadkov v Bukovžlaku znova na Sodišče EU
15. 02. 2023 16.32Evropska komisija se je odločila za novo tožbo proti Sloveniji na Sodišču EU, ker država ni v celoti spoštovala odločitve sodišča iz julija 2015, da Slovenija ni pravočasno odstranila nezakonitih odpadkov v Bukovžlaku in zemeljskih izkopov z nevarnimi snovmi na območju stare Cinkarne. Medtem ko je bilo drugo območje sanirano, prvo ostaja neurejeno.

Na Nizozemskem pozivajo: Pustite listje na tleh. Pa je to res dobra ideja?
01. 11. 2022 18.23V Eindhovnu na Nizozemskem so se odločili narediti konec vsakoletnemu grabljenju, razpihovanju in odstranjevanju odpadlega lista. Občane pozivajo, naj ga pustijo ležati tam, kamor pade, češ da bodo tako pomagali naravi. Pa je temu res tako? Strokovnjaki z Biotehniške fakultete v Ljubljani odkimavajo.

Nekateri kmetje polja pobelili s sadro, ki močno presega dovoljene vrednosti svinca
31. 03. 2022 15.49Nekatera polja in travnike v okolici Slovenj Gradca so kmetje zadnje tedne prekrili z nenavadno belo snovjo. Analize so pokazale, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca. Inšpekcijski postopek poteka pri več kmetih. V Steklarni Rogaška navedbe zanikajo.

Agrometeorologinja: Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju ozimna žita
23. 03. 2022 11.30Že minula zima ni postregla z dosti padavinami, suša pa se nadaljuje tudi v spomladanski čas. Že nekaj tednov več ali manj povsod po Sloveniji ni bilo padavin. Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju so ozimna žita, presušeni so gozdovi, je trenutne razmere povzela agrometeorologinja Andreja Sušnik.

Anže Ipavic
31. 08. 2021 05.00Od kmečkih opravil gre Anžetu najbolje od rok okopavanje vrta, izkušnje pa se veseli zaradi mirnega okolja in nove družbe. Pravi, da so vešče njegove najljubše živali, ker so neškodljive in lepe, boji pa se agresivnih psov in sršenov. Strategija, ki jo bo ubral za zmago? Zavezništvo, pove v eni besedi. In opis v treh besedah? Nor, seksi, ljubeč.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Belokranjska črna človeška ribica: eden najbolj ogroženih vretenčarjev na planetu
17. 06. 2020 12.45Na kmetiji Zupančič ob izviru Jelševniščice pri Črnomlju, ki je znan kot eno od treh do zdaj odkritih belokranjskih nahajališč črne človeške ribice, so predstavili novonastali infocenter. Pripravili so tudi strokovno srečanje, na katerem so opozorili, da je črna človeška ribica med najbolj ogroženimi vretenčarji na planetu.

Kmetje nujno potrebujejo pomoč, odziva študentov pa ni
29. 04. 2020 19.20Kmetje in zadruge si za zdaj pomagajo predvsem z delavci, ki so jim pomagali že v prejšnjih sezonah, na Štajerskem je največ upokojencev. Na sezonske delavce iz drugih držav bodo letos težko računali, sodeč po izkušnjah, o katerih poročajo s študentskih servisov, pa pretirane volje za pomoč na kmetijah med študenti ni. Razlog je predvsem premajhen zaslužek.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Izumrtje ene živalske vrste lahko prekine življenje drugih živali
04. 10. 2019 10.26V Sloveniji živi okrog 19.000 različnih živalskih vrst. Med njimi so najbolj raziskane kopenske živali, paleta naših jamskih prebivalcev pa po pestrosti sodi v sam svetovni vrh. A kljub temu, da se naša država lahko pohvali z nazivom vroča točka biodiverzitete, je tudi pri nas mnogo živalskih vrst ogroženih. Ob svetovnem dnevu živali smo se vprašali, kaj pomeni, če zaradi človeških posegov izgine ena sama vrsta?

Prva dela na vrtu
19. 03. 2019 00.01Topli dnevi kar kličejo k delu na zelenjavnem vrtu. Pomembno je pravilno pripraviti zemljo z ustrezno obdelavo, temeljnim gnojenjem in za dober pridelek upoštevati kolobar.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?
06. 03. 2019 16.22Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

Pet tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo
16. 02. 2019 07.00Verjetno vsi poznate nekaj tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo. Na primer električni avtomobili, sončne celice, vetrnice. V tem članku pa je predstavljenih pet tehnologij, ki dobivajo manj pozornosti oziroma do problematike ohranjanja okolja pristopajo drugače.

Za nastanek alg ni kriva blejska čistilna naprava
24. 08. 2018 13.04Neodvisna raziskava, ki jo je opravila ljubljanska biotehnična fakulteta, je pokazala, da v vodi na sotočju Save Bohinjke in Save Dolinke na Lancovem ni fekalij, temveč se na Cajhnovem jezu kopičijo odmrle alge, zaradi procesa gnitja pa se širi neprijeten vonj. Čistilna naprava deluje dobro.

V prebavilih severnokorejskega vojaka našli ogromno število parazitov
17. 11. 2017 16.32Severnokorejski vojak je pobegnil iz države, a so ga pri prečkanju meje ustrelili njegovi rojaki. Operirali so ga v južnokorejski bolnišnici. Njegovo stanje je stabilno, a težavo predstavljajo paraziti, zaradi katerih rane ostajajo vnete. ''Nikoli še nisem videl česa takega v svoji 20 letni karieri,'' je o najdenih parazitih dejal južnokorejski zdravnik.

Popolna trata – kot začarana
23. 05. 2017 07.34Trata ne postane bujna in zelena po naključju, ampak je za takšen videz potrebno vložiti veliko časa in energije, vse od izbire pravega tipa trave pa do končnega videza, vključno z redno nego in vzdrževanjem.

FOTO in VIDEO: Jezni Moravčani: Kjer so bili nekoč Havaji, je zdaj deponija, ogroženo je tudi naše zdravje
14. 03. 2017 08.35Jezero Havaji je bila nekoč priljubljena izletniška točka Moravčanov in okoliških prebivalcev. Zdaj je na tem območju, kot pravijo, deponija. Krajani so prepričani, da podjetje Termit pod pretvezo, da gre za sanacijo opuščenih peskokopov, tam odlaga nevarne odpadke. V Termitu pa odgovarjajo: "Za izvajanje del imamo vsa potrebna dovoljenja." Dodajajo še, da to ni bilo nikoli jezero, ampak industrijski bazen.

Jagode večne mladosti ali sibirske borovnice
14. 09. 2016 06.30Zaradi bogate vitaminske sestave sibirske borovnice imenujejo tudi majske jagode ali jagode večne mladosti.

Sibirska borovnica ali majska jagoda
16. 05. 2016 06.30Zaradi hitrejše letošnje vegetacije so v drugi dekadi letošnjega aprila, ravno v času letošnjih pozeb začele kot prvo sadje v naših vrtovih zoreti sibirske borovnice. Izvor sibirske borovnice je Sibirija, rastišča kamčatk pa so prav tako v Rusiji, Japonski, Kitajski, Kanadi in Poljski.

Društvo DOPPS naproša – na Ljubljanskem barju pse na vrvico
09. 05. 2016 06.30Če so zadnje čase predvsem piše o umiranju čebel, pa to ni edina živalska vrsta, ki je ogrožena. Spomladanski čas je občutljiv tudi za naše ptice. Čeprav mogoče nimamo občutka, da se njihovo število manjša, pa na DOPPSu ugotavljajo, da temu ni tako. Ampak k ohranjanju ptičjih vrst veliko lahko pripomoremo tudi mi.

FOTO in VIDEO: Černobil po 30 letih: tamkajšnji prebivalci umirajo mlajši, zmanjšala se je rodnost, več je rakavih obolenj
26. 04. 2016 05.4126. aprila 1986 ob 1.23 se je v četrtem reaktorju jedrske elektrarne Černobil med poskusom zgodila katastrofalna nesreča, katere posledice čutimo še po 30 letih. Pristojni so se sprva sprenevedali, da ni hujšega. Prebivalce v bližnjem Pripjatu so evakuirali šele 36 ur po nesreči. Sarkofag je v 30 letih počasi propadal, zdaj nad njim in uničenim reaktorjem gradijo novo kupolo.

Černobilska katastrofa še ni končana, a vlade in javnost že pozabljajo na prizadete
19. 04. 2016 14.20Mineva 30 let od jedrske katastrofe v Černobilu in pet let od Fukušime. Opozorili so, da sta les in hrana še po 30 letih v okolici Černobila močno kontaminirana. A pet milijonov ljudi živi na teh območjih. ''Predstavljajte si, da ste mama ali oče in vaš otrok zboli. Vprašate se, ali je to zaradi Černobila,'' je dejal Jan Haverkamp iz Greenpeacea.