gnezdenje

Prve štorklje že pri nas, najdemo jih po vsej Sloveniji

16. 03. 2024 20.24

V Slovenijo pa se predčasno vračajo štorklje. Praviloma se iz toplih krajev vrnejo konec marca, letos pa so gnezda začele polniti veliko prej, nekatere že za valentinovo. Lani je v Sloveniji gnezdilo 300 parov bele štorklje, izvalilo se je skoraj 500 mladičev. In če so pred leti štorklje gnezdile le v Prekmurju, jih zdaj najdemo po vsej Sloveniji.

Štorklja na dimniku, pod njim pa se kot po tekočem traku rojevajo dvojčki

27. 06. 2023 20.43

Prav posebna zgodba prihaja iz Ruš, kjer na enem od tamkajšnjih blokov zadnjih 15 let gnezdi štorklja, sicer značilna predvsem za prekmurske ravnice. Še bolj nenavadno kot to, da je za naselitev izbrala ta del Štajerske, pa je 'pojav', ki so mu Rušani vse odtlej priča. Ne le, da prinaša otroke, odkar domuje na njihovem dimniku, se stanovalcem bloka kot po tekočem traku rojevajo dvojčki.

Poslastica za ljubitelje ptic: velika uharica pred kamero izvalila mladičke

18. 04. 2023 12.00

Na enem izmed gnezd ogrožene velike uharice na Krasu, ki je opremljeno z živo kamero, so se te dni izvalili kar trije mladički. Zanimiv proces odraščanja bo zaradi kamere možno spremljati prek domačih zaslonov.

Fascinantni svet čebel

10. 07. 2022 07.17

Izvrstne opraševalke, nabiralke medu, cvetnega prahu, pridelovalke propolisa in matičnega mlečka. Čebele so veliko več kot le to. So primer popolne demokracije in konsenza, kjer so vloge v družini natančno opredeljene. Vse delajo za dobrobit skupnosti, same ne morejo preživeti.

Brez pestrosti opraševalcev ni prehranske varnosti

20. 05. 2022 09.00

Po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo v Sloveniji poleg kranjske čebele živi še več kot 500 vrst divjih čebel, oprašujejo pa tudi muhe, metulji, nekateri hrošči in ose. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu opravijo divji opraševalci, v naravi pa je njihov delež še večji. Strokovnjaki ocenjujejo, da vrednost opraševanja žuželk za slovensko kmetijstvo prinaša 120 milijonov evrov letno. Obenem opažajo, da je življenjski prostor teh živali ogrožen. Med drugim zato, ker kmetje bolj gnojijo travnike in jih prepogosto kosijo. Cvetoči travniki zato vse bolj izginjajo. Kakšne so možne rešitve?

Tivolski labodji par zaradi pričakovanega naraščaja zaščiten z ogrado

21. 03. 2022 12.35

Na Tivolskem ribniku od lanske jeseni domuje labodji par. Ker sta laboda v zadnjih dneh začela znašati gnezdo, bodo zato, da bi imela za gnezdenje in vzgojo mladičev mir, namestili začasno ograjo, so sporočili iz javnega podjetja Voka Snaga. Obiskovalce prosijo, naj se labodoma ne približujejo in naj ju ne hranijo.

Tjaša Petrič Cvet postala mamica: Zaradi adrenalina sem prvo noč prebedela

25. 02. 2022 09.30

Novinarka oddaje svet na Kanalu A Tjaša Petrič Cvet je pred dnevi rodila prvega otroka. Z možem Žanom Cvetom sta dobila sina Vaneta. Za naš portal je povedala, kako so potekali zadnji dnevi nosečnosti in kako sta z Žanom preuredila otroško sobico ter sama restavrirala staro pohištvo.

Labodi, kralji mariborskega Lenta

15. 07. 2021 17.47

Ena od znamenitosti Maribora so tudi labodi. Poročali smo že o neobičajnih mestih, ki si jih izbirajo za gnezdenje in o labodjih mladičkih, ki pa so v tem času že zrasli. Labodi imajo zdaj že poseben status v mestu, kraljujejo na mariborskem Lentu, celo prometni znaki opozarjajo na njihovo prisotnost. Imajo pa tudi ta privilegij, da lahko kršijo prometne predpise.

V živo iz sovjega gnezda

27. 04. 2021 07.00

Na skritih lokacijah v kraških stenah je Društvo za opazovanje in proučevanje ptic namestilo majhni kameri, s pomočjo katerih lahko sedaj v živo spremljate gnezdenje dveh parov redkih ptic velikih uharic. Medtem ko velika uharica Valerija še vedno skrbno čuva svoja jajca, so se v gnezdu Gine in Gigija že izvalili prvi mladički. Gre za del projekta, posvečenega ohranjanju te velike in plašne ptice, za katero se lahko zgodi, da bo brez pomoči človeka izginila z našega področja. Kaj se trenutno dogaja v teh dveh gnezdih, si lahko ogledate na spletni strani DOPPS – Velika uharica v živo.

Ob Dravi že gnezdijo labodji pari: da bo gnezdenje uspešno, potrebujejo mir

25. 03. 2021 16.29

Na mariborskem Lentu si je družino (bolje rečeno – za zdaj še gnezdo) znova ustvaril labodji par. Da pa bo gnezdenje tudi letos prineslo naraščaj, na mariborski občini oziroma v Skupni službi varstva okolja opozarjajo, da živali potrebujejo mir. "Če je gnezditev uspešna, se bo labodji par v isto gnezdo vračal leto za letom in prepričani smo, da si to želimo vsi Mariborčani," pravijo.

'Policijska sovica' je dobila hišico

15. 03. 2021 15.35

Samica velikega skovika, ki se je je prijelo ime 'policijska sovica', potem ko jo je kot mladiča lani poleti na parkirišču pred policijsko postajo našel cerkniški policist, je po okrevanju svoj dom našla ob Cerkniškem jezeru, zdaj pa je dobila še gnezdilnico. Pa ne le ona. Predstavniki Društva za opazovanje in proučevanje ptic bodo na območju Notranjskega regijskega parka namestili 15 gnezdilnic za velikega skovika.

Alec Baldwin in njegova žena naznanila ime novorojenega sina

11. 09. 2020 08.16

Priljubljeni igralec Alec Baldwin in njegova žena Hilaria Baldwin sta se pred kratkim razveselila rojstva sina. Deček je za slavni par že peti otrok, zdaj pa sta presrečna starša razkrila še njegovo ime. Hilaria pa je z oboževalci delila še fotografijo, kako je videti po porodu.

Sovica, ki je 'pomoč' poiskala pri policistih, že na svobodi

24. 08. 2020 18.18

Se še spomnite malega sovjega mladiča, ki so ga julija našli policisti na parkirišču PP Cerknica? Policisti so mladiča zaščitili do prihoda Društva za opazovanje in proučevanje ptic, malo sovico pa so nato v oskrbo vzeli v edinem zavetišču za prosto živeče živali v Sloveniji. V slabem mesecu dni se je mladič okrepil in postal odrasla sova, ki se je danes vrnila v svoje naravno okolje.

S skupnimi močmi rešili ptiča čebelarja

15. 08. 2020 17.11

Od 100 do 150 barvitih ptičev čebelarjev si po oceni DOPPS letno najde mesta za gnezdenje v Sloveniji, kjer jih zgradijo na poseben način. Uredijo jih v rovih, ki jih izkopljejo v vertikalne peščene stene. Gnezdilna kolonija v peskokopu v Župjeku pri Bizeljskem se v novejšem času ponaša z najdaljšim neprekinjenim stažem v Sloveniji, saj tu gnezdijo že od leta 1984. Domačinka je našla obnemoglega mladiča in skupaj s strokovnjaki jim ga je uspelo rešiti.

'Ko so delavci pometali mladiče iz gnezda, so jih kot smeti pustili na asfaltu'

06. 08. 2019 09.46

V Termah Olimia je bilo nezakonito odstranjenih vsaj 30 gnezd mestnih lastovk, pod streho trgovine Tuš v Polzeli pa 16, trdijo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. V Tušu medtem odgovarjajo, da so jih obtožbe presenetile ter da na objektu v Polzeli niso odstranjevali gnezd. Dopuščajo pa možnost, da je katero od gnezd odpadlo samo ob nedavnih ujmah, oziroma je to delo neznanega objestneža.

Zaljubljena laboda prava mariborska atrakcija

14. 05. 2019 12.46

Maribor je te dni v pričakovanju labodjega naraščaja. Na Lentu, neposredno ob zelo prometni cesti, si je gnezdo namreč uredil labodji par. Samica večino časa skrbno vali pet jajc, samec pa pozorno spremlja vsak korak in kretnje mimoidočih. Kljub temu, da sprehajalno pot polepšata večini obiskovalcev, pa velja opozorilo: opazujte ju od daleč, ne nosite jima hrane in ju čim manj motite.

Golobi in okvara senzorjev krivi za rekordno zaprtje heliporta v Ljubljani

11. 04. 2019 13.49

Heliport UKC Ljubljana je zaprt od 30. januarja, ker se je okvaril eden izmed senzorjev za detekcijo požara. To napako so odpravili že v marcu, zdaj pa so ugotovili še eno pomanjkljivost. Na nosilcih električnih vodov, ki vodijo v komandno sobo heliporta, so se naselili golobi. Verjetno bo šlo za najdaljšo zaprtje heliporta v njegovi zgodovini.

Zapletene veveričke uspeli rešiti

18. 09. 2018 08.41

Ameriški center za divje živali v Wisconsinu je rešil pet mladih veveričk, potem ko se njihovi repi nevarno zapletli s travo in plastiko, ki ju je njihova mama uporabila za izdelovanje gnezda. Osvobojene sorojence bodo kmalu izpustili nazaj v divjino.

Na gradu Rihemberk gnezdi kar devet vrst netopirjev

22. 07. 2017 11.29

V času, ko je grad Rihemberk nad Branikom zapuščeno sameval, so ga za svoje domovanje v toplejšem delu leta izbrali netopirji. Sem prihajajo samice, tu kotijo mladiče in skrbijo zanje. Prvi podatki o veliki koloniji netopirjev v gradu so iz leta 2000, med devetimi različnimi vrstami pa so našteli največ velikih podkovnjakov in vejicatih netopirjev.

Mesta spreminjajo živali: nekatere postajajo iznajdljivejše in uspešnejše, druge množično poginjajo

25. 03. 2017 06.30

Globalno gledano več kot 50 odstotkov populacije živi v urbanih središčih. A mesta še zdaleč niso le življenjski prostor ljudi. Delimo si ga z živalmi, ki se spreminjajo. Če nekatere vrste postajajo uspešne, so mesta oziroma mestne luči za veliko vrst smrtna obsodba. In kako poteka sobivanje živali in ljudi pri nas?

Varstvo narave ne sme biti le črka na papirju

09. 02. 2017 16.18

Več kot polovica naravnih območij v Evropi je zavarovana samo na papirju, predvsem zaradi zamud pri financiranju držav članic, odkriva novo poročilo Svetovnega sklada za naravo. Edinstvene naravne znamenitosti, kot so mokrišča, gore in reke ter morska območja, so ogrožene zaradi pravnih vrzeli, pomanjkanja ustrezne presoje vplivov na okolje in neustreznih načrtov upravljanja.

Štorklje uživajo na Gorenjskem

18. 05. 2016 17.54

Na Gorenjskem letajo štorklje. Okrog 10 parov jih tam gnezdi in očitno jim gorski zrak dobro dene. Po lanskoletnih zapletih, ko se na Mlaki pri Kranju par ni mogel uskladiti in je gnezdo ostalo prazno, je letos gnezdenje uspelo.

Društvo DOPPS naproša – na Ljubljanskem barju pse na vrvico

09. 05. 2016 06.30

Če so zadnje čase predvsem piše o umiranju čebel, pa to ni edina živalska vrsta, ki je ogrožena. Spomladanski čas je občutljiv tudi za naše ptice. Čeprav mogoče nimamo občutka, da se njihovo število manjša, pa na DOPPSu ugotavljajo, da temu ni tako. Ampak k ohranjanju ptičjih vrst veliko lahko pripomoremo tudi mi.

Vonj smeti morske galebe privabil v Ljubljano

28. 05. 2014 17.23

Rečni galebi so v prestolnici nekaj običajnega, a tisti morski so novost. V mesto so jih privabile predvsem ljubljanske smeti. In v Ljubljani se počutijo celo tako domače, da zdaj tam tudi že gnezdijo in vzgajajo svoj naraščaj.

Na Ospu zaprli plezalno smer, da ne bi motili sokola

27. 02. 2014 13.03

Ena od plezalnih smeri v Ospu je začasno zaprta. Razlog je gnezdo ogroženega sokola selca. Plezanje čez njegovo gnezdo je bil najverjetnejši vzrok, da v zadnjih trinajstih letih, odkar ta vrsta tu gnezdi, gnezdenje ni bilo vedno uspešno.

Selitev krilate družine

19. 02. 2013 19.09

Par belih štorkelj si je gnezdo zgradil na izpostavljenem vrhu posušenega drevesa na Mlaki pri Kranju, zato so ga kranjski poklicni gasilci prestavili na gnezdilni drog, ki bo paru zagotavljal trajno gnezdenje. Ali bosta štorklji nov dom sprejeli za svojega, bo jasno marca, ko se vrneta iz toplih krajev.

Siva vrana napade le, ko brani mladiče

25. 05. 2012 12.00

Od sredine maja do sredine junija je čas vzreje mladičev sive vrane. Ker siva vrana svoje mladiče brani, se v času vzreje raje čim bolj izognite gnezdom, saj vas lahko jata sivih vran tudi napade.

Sive vrane povzročajo težave

06. 03. 2009 15.17

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je izdalo odločbo za izredni poseg v populacije sivih vran, in sicer v obdobju od 1. marca do 9. avgusta 2009.

Strastni venček gožev

04. 06. 2008 14.06

V vinogradu v ''deželi cvička'' sta se kar na očeh javnosti parila goža. Objela sta se v venček in si izkazovala ljubezen.