gluhoslepota

Slovenija postala prva država, ki je v ustavo vključila jezik gluhoslepih

04. 06. 2021 06.34

Poslanci so osmi dan po sprejetju soglasno tudi razglasili ustavni zakon, po katerem se ustava dopolnjuje s pravico do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika. Določa pa tudi, da svobodno uporabo in razvoj jezika gluhoslepih ureja zakon. V veliki dvorani DZ so razglasitev slovesno obeležili in današnji dan označili za zgodovinskega.

'S spremembo ustave bodo gluhoslepi enakopravni člani družbe'

23. 02. 2021 11.33

Ustavna komisija DZ je brez glasu proti za obravnavo na seji DZ pripravila predlog stališča o osnutku ustavnega zakona za vpis znakovnega jezika v ustavo. Pripravila ga je na podlagi spremenjenega predloga strokovne skupine komisije, ki pa se je spremenil le redakcijsko, ne pa tudi vsebinsko.

Gluhoslepota: v temi in tišini v Sloveniji živi približno 300 ljudi

18. 12. 2020 18.40

So ljudje, ki so ves čas zaprti, ne le od marca dalje. Zaprti v svetu teme in tišine. Pa jih ne vidimo, ker sami ne morejo prav nikamor. To so gluhoslepi, ki naj bi jih bilo v Sloveniji okoli 300. Gluhoslepota zlasti v poznih letih narašča. Izkušnje združenja Dlan, ki se zanje bori že 15 let, kažejo, da mnogi sploh niso prepoznani in živijo osamljeni, brez pomoči. Zdaj se trudijo jezik gluhoslepih vpisati v ustavo, saj bi jim s tem omogočili, da bi končno stopili iz teme.

'Zdaj veste, kako se počutimo mi ves čas'

01. 05. 2020 12.30

Ljudje z gluhoslepoto, torej tisti, ki so gluhi in slepi hkrati, so že vse življenje v izolaciji. Z njimi ne znamo komunicirati in so popolnoma odvisni od ljudi, ki jim pomagajo. Čas izolacije, ki jo je prinesla pandemija, ljudje z gluhoslepoto znova doživljajo kot obdobje, preden so jim razni posamezniki ali organizacije začele nudili strokovno pomoč.