gluhoslepi

Pravica do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika odslej tudi v ustavi

27. 05. 2021 15.50

Poslanci so z 78 glasovi ZA in brez glasu proti sprejeli ustavni zakon, po katerem bo naša ustava dopolnjena s pravico do uporabe in razvoja znakovnega jezika. V Sloveniji je približno 1500 gluhih in približno 100 gluhoslepih oseb, ki uporabljajo slovenski znakovni jezik. Slovenija je tako s sprejetjem ustavnega zakona po Avstriji, Finski, Madžarski in Portugalski peta država v Evropi, ki ureja znakovni jezik v svoji ustavi.

'S spremembo ustave bodo gluhoslepi enakopravni člani družbe'

23. 02. 2021 11.33

Ustavna komisija DZ je brez glasu proti za obravnavo na seji DZ pripravila predlog stališča o osnutku ustavnega zakona za vpis znakovnega jezika v ustavo. Pripravila ga je na podlagi spremenjenega predloga strokovne skupine komisije, ki pa se je spremenil le redakcijsko, ne pa tudi vsebinsko.

Gluhoslepota: v temi in tišini v Sloveniji živi približno 300 ljudi

18. 12. 2020 18.40

So ljudje, ki so ves čas zaprti, ne le od marca dalje. Zaprti v svetu teme in tišine. Pa jih ne vidimo, ker sami ne morejo prav nikamor. To so gluhoslepi, ki naj bi jih bilo v Sloveniji okoli 300. Gluhoslepota zlasti v poznih letih narašča. Izkušnje združenja Dlan, ki se zanje bori že 15 let, kažejo, da mnogi sploh niso prepoznani in živijo osamljeni, brez pomoči. Zdaj se trudijo jezik gluhoslepih vpisati v ustavo, saj bi jim s tem omogočili, da bi končno stopili iz teme.

Dragica Bac: Mi se nismo ustrašili nikogar

26. 11. 2019 10.10

Dragica Bac, generalna direktorica Direktorata za invalide, vojne veterane in žrtve vojnega nasilja, ki je prva odgovorna za izvajanje Zakona o osebni asistenci zanika, da bi se dogajale zlorabe. In to kljub enormnemu povišanju izdatkov, za štirikrat. Je pa res, da nadzora, ki bi potrdil ali ovrgel zlorabe, ni. Stavi na evalvacijo, kjer bodo jasne vse anomalije, in zagotavlja, da jih bodo odpravili.

Zaradi kaosa in preračunljivosti namesto 8 kar 32 milijonov evrov za osebno asistenco invalidov

26. 11. 2019 06.00

Namnoženi samostojni podjetniki (s. p.-ji), "družinska podjetja" na račun polnoletnega invalidnega otroka oziroma sorodnika, tudi nekompetentni ocenjevalci, zmeda in preračunljivost, nadzora praktično ni, to so ključne in najbolj alarmantne kršitve oziroma anomalije Zakona o osebni asistenci, ki so si ga invalidi izbojevali po četrt stoletja. Ministrica Ksenija Klampfer pa je že dvakrat klecnila pod pritiski zaradi predlaganih sprememb. Bo v tretje šlo?

'Gluhoslepi se morajo pogosto odločiti, ali želijo biti gluhi ali slepi'

16. 02. 2019 07.00

V Sloveniji je okoli 10.000 gluhoslepih oseb s hkratno okvaro sluha in vida. Za vsakdanje življenje potrebujejo posebnega prevajalca za gluhoslepe, sicer ne bi bili zmožni opravljati številnih osnovnih, najpreprostejših opravil. Težava nastane, ker jih zakon obravnava kot zgolj gluhe ali zgolj slepe. Zato so v več pogledih opeharjeni ustrezne, bolj intenzivne pomoči.

Življenje v stalni temi in tišini

22. 10. 2013 21.02

V Sloveniji je vsaj 200 ljudi, ki so gluho-slepi. Njihov edini stik z okoljem in soljudmi je dotik. Tako se pogovarjajo, tako jim berejo. Pogosto so zelo osamljeni, nekateri pa imajo družine, otroke. Luka in Lara sta povedala, kakšno je življenje z očetom, ki ne vidi in ne sliši.