globokomorski

Ob obali Tenerifa prvič posneli grozljivega morskega vraga

09. 02. 2025 10.33

Črni morski vrag je globokomorski plenilec, ki običajno živi na morskem dnu. Na hrbtu ima izrastek, poln bioluminiscentnih simbiotskih bakterij, ki k tej grozljivi ribi vabijo plen.

Identificirali kita, ki ga živega doslej še nihče ni videl

16. 07. 2024 12.20

Znanstveniki so kita, ki so ga v začetku meseca našli mrtvega na plaži na Novi Zelandiji končno identificirali. Gre za "lopatozobega kita", živega pa doslej ni videl še nihče.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana

14. 10. 2023 08.21

Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Med iskanjem razbitin podmornice Titan izgubili daljinsko vodeno plovilo

02. 07. 2023 16.20

Vodja reševalne ekipe, ki je odkrila razbitine implodirane podmornice Titan, Ed Cassano je razkril, da so med iskanjem globoko v morju izgubili eno od daljinsko vodenih vozil. Prejšnji teden so sicer na obalo Kanade prepeljali razbitine podmornice, ki jih bodo analizirali.

Nove fotografije globokomorskega robota: proti razbitinam plul s hitrostjo 35 m/min

27. 06. 2023 06.00

Podjetje Pelagic Research Services, ki je poslalo svoje plovilo Odysseus 6K v lov na iskanje za izginulo podmornico Titan, je objavilo nove fotografije zmogljivega globokomorskega robota, ki je proti morskemu dnu plul s hitrostjo 35 metrov na minuto. Podjetje sicer sodeluje v okviru enotnega poveljstva z Upravo za varnost prometa Kanade in Obalno stražo ZDA.

'Težko je določiti, koliko kisika še imajo, a morda ga je za manj kot 20 ur'

21. 06. 2023 06.12

Kanadsko letalo, opremljeno s sonarjem, je v 30-minutnih intervalih zaznalo 'pokajoče' zvoke, ki prihajajo z območja, kjer je izginila podmornica. Iskanje se nadaljuje, čeprav se čas izteka, ker je podmornici ostalo še zelo malo kisika. Na teren pa prihaja še francoska ladja Atalante z robotom, ki se lahko potopi do 6.000 metrov pod vodo.

Iskanje pogrešane podmornice se širi v globoke vode, kisika je vse manj

20. 06. 2023 06.04

Ameriške in kanadske iskalne ekipe bijejo bitko s časom, da bi našle turistično podmornico, ki je izginila med nedeljskim potapljanjem do razbitin Titanika. Reševalna akcija se je nadaljevala celo noč, vendar zaenkrat o plovilu ni še nobenega znaka. Na krovu je pet ljudi, kisika pa je vedno manj. Med ujetimi potniki sta potrjeno tudi britanski poslovnež in 'gospod Titanik'. Popoldan pa so strokovnjaki sporočili, da je na območje priplula ladja za polaganje cevi. Iskanje se zdaj širi tudi v globine morja.

Sistem kroženja morskih tokov v Atlantskem oceanu bi lahko kolapsiral

30. 03. 2023 09.24

Hitro taljenje antarktičnega ledu povzroča izjemno upočasnitev globokih oceanskih tokov, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za podnebje, opozarja novo poročilo.

Uzrl 'sveti gral': globokomorski psi, ki v temi zažarijo

09. 11. 2022 17.17

Črne morske pse, ki se v temi svetijo, so prvič odkrili sredi 18. stoletja, novodobni znanstveniki pa so enega izmed njih prvič uzrli šele pred slabima dvema letoma. Kljub temu ne gre za edino vrsto morskih psov, ki v temi zažari. T. i. bioluminiscentne sposobnosti ima približno deset do sedaj odkritih vrst, črni morski psi pa veljajo za največje med njimi.

Podvodni vulkan na površju ustvaril rastoči otok

24. 09. 2022 09.06

Pod Tihim oceanom se razteza z največ vulkani posejan globokomorski hrbet (angl. Home Reef). Nastal je zaradi stika treh najaktivnejših tektonskih plošč, katerih premiki povzročajo uhajanje magme v ocean, z ohlajanjem pa nastanejo kamnine. Zaradi pogostih premikov se na območju redno pojavljajo novi otoki.

Greenpeace zaradi nerazkrivanja informacij zoper britansko vlado sprožil sodni postopek

13. 06. 2021 11.15

Greenpeace je sprožil sodni postopek proti vladi Združenega kraljestva zaradi tajnosti globokomorskega rudarstva. Ministri namreč niso razkrili informacij o prvih dovoljenjih za raziskovanje rudnikov. "Nujno je, da se ta nevarna nova industrija forenzično preuči, vendar pa to ni mogoče, če naša vlada noče biti transparentna," opozarja Louisa Casson iz Greenpeacea.

Režiser z oskarjem nagrajenega Parazita bo režiral svoj prvi animirani film

17. 05. 2021 15.01

51-letni južnokorejski režiser Bong Džun Ho, ki je lani za film Parazit prejel oskarja za režijo, bo režiral svoj prvi animirani film. Računalniško animirana globokomorska pustolovščina v korejskem jeziku se bo spopadala z dramo, ki se dogaja med globokomorskimi živalmi in ljudmi.

Teorija, ki vse ostale postavlja na glavo: Letalo MH370 sploh ni strmoglavilo v Indijski ocean?!

11. 10. 2014 17.15

Priznani direktor ene največjih letalskih družb na svetu je spregovoril o letalski nesreči, ki še vedno buri duhove. Malezijsko letalo po njegovem mnenju sploh ni strmoglavilo v Indijski ocean, saj doslej za to niso našli niti enega dokaza. "MH370 ostaja ena največjih skrivnosti letalstva. Osebno mislim, da bo tako ostalo, življenje pa bo šlo naprej," je dejal.

Cousteaujev vnuk po 31 dnevih spet na kopnem

03. 07. 2014 12.48

Petdeset let po globokomorski podvodni misiji slavnega dedka Jacquesa Yvesa Cousteauja, je njegov 46-letni vnuk Fabien Cousteau uspešno opravil Misijo 31 in se po 31 dneh uspešno spet dvignil na površje.

Podvodni mikrofoni ujeli zvok strmoglavljenja letala?

04. 06. 2014 07.14

Avstralski znanstveniki so razkrili, da so 8. marca ujeli zvok, ki bi lahko nastal v trenutku strmoglavljenja malezijskega letala. Ujeli so ga s podvodnimi mikrofoni, ki so namenjeni raziskovanju, pa tudi prisluškovanju morebitnim jedrskim testom. A zvok bi bil lahko tudi posledica potresa.

VIDEO: Cameron opravil zgodovinski potop 11 kilometrov globoko

26. 03. 2012 10.37

Hollywoodski režiser James Cameron se je s posebno podmornico uspešno potopil na dno Marianskega jarka, kjer je ostal več kot tri ure. S tem so se mu uresničile dolgoletne sanje.

VIDEO: Cameron bo tretji človek, ki se bo potopil na dno oceana

11. 03. 2012 06.30

Režiser filmov Titanik in Avatar James Cameron je razkril načrt, da se bo v posebni podmornici kot tretji človek v zgodovini spustil na najnižjo točko na Zemlji, v Marianski jarek, ki leži skoraj 11 kilometrov globoko.

Ste videli rožnatega povodnega konja?

05. 10. 2010 06.00

Dva fotografa sta iz Kenije v svet poslala fotografije precej nenavadnega bitja. Med zajtrkom ju je presenetil rožnati povodni konj, ki se je poleg svoje matere dvignil iz reke Mara.

Preživeli napad morskega psa, zdaj se borijo za njihovo preživetje

14. 09. 2010 11.14

Devet žrtev napada morskih psov je dokaj nepričakovano postalo tudi devet zagretih zagovornikov za njihovo ohranitev. Ljudje nimamo pravice izbrisati ta čudovita bitja in posredno poškodovati enega najpomembnejših ekosistemov, pravijo.

Globokomorski črvi, ki jedo kosti

07. 09. 2010 09.25

Znanstveniki so odkrili globokomorske črve, ki se prehranjujejo s kostmi. Sliši se kot iz kakšne grozljivke, a so bitja popolnoma resnična.

'Vesoljci' iz globokega morja

10. 07. 2010 10.00

Raziskovalci univerze v Aberdeenu so odkrili nove globokomorske živali, za katere bi lahko brez težav rekli, da prihajajo z drugega planeta.

Ameriške oblasti pritiskajo na BP

13. 06. 2010 17.32

Potem ko je Obama sprožil ostre kritike z izjavo, da bi najraje odpustil izvršnega direktorja družbe BP, je spet razburil javnost. Strinja se namreč, da BP ne sme izplačati dividend za drugo četrtletje.

'Kritike niso povezane z nacionalno identiteto'

12. 06. 2010 13.00

Tako je ameriški predsednik Obama zagotovil britanskemu premierju Cameronu, da sta po ekološki katastrofi v Mehiškem zalivu, ki jo je povzročil britanski naftni velikan BP, državi še naprej v dobrih odnosih.

Slovensko odkritje na lestvici top 10 odkritij živalskih vrst

28. 05. 2010 12.20

Odkritje največjega pajka mrežarja, za katero sta zaslužna Slovenec Matjaž Kuntner in Američan Jonathan Coddington, na lestvici največjih odkritij v lanskem letu zaseda deveto mesto.

Globokomorski 'ilegalni priseljenci' ob obali Grenlandije

19. 05. 2010 09.00

Ob obalah Grenlandije so se pojavile nenavadne ribe, ki jih prej ni bilo. Znanstveniki trdijo, da obstajata dva razloga, zakaj so se ti globokomorski 'vesoljci' znašli bližje površja: segrevanje oceanov in pretiran ribolov.