globalni dolg

Fortenova zanika prodajo Mercatorja
04. 03. 2025 10.12Hrvaška skupina Fortenova zanika, da naj bi bila v teku prodaja Mercatorja ali velikega dela skupine Fortenova. Kot poudarjajo, so ob dogovarjanju o refinanciranju dolga usmerjeni v izboljšanje dobičkonosnosti. Slednje je po pisanju portala Forbes Slovenija med pogoji glavnega upnika, sicer bi lahko sledila prodaja divizij maloprodaje ali pijač.

Finančni komentar: Konec optimizma
19. 11. 2024 07.41Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Slovenski kolesarji v Švico s ciljem dveh medalj
13. 09. 2024 19.57Selektor slovenske kolesarske reprezentance Uroš Murn bo na svetovno prvenstvo v cestnem kolesarstvu od 21. do 29. septembra v Švici popeljal najmočnejšo slovensko ekipo, nastopala bosta tudi naša zmagovalca tritedenskih preizkušenj Tadej Pogačar in Primož Roglič. Tako selektor ne skriva, da je njihov cilj v domovino prinesti dve medalji, s cestne dirke in kronometra.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

'Dala sem glas očetu in bratu, ki se javljata iz onostranstva'
11. 07. 2024 06.18V Potočarih, kjer vsakega 11. julija poteka spominska slovesnost in pokop posmrtnih ostankov žrtev genocida, je pokopanih tudi več kot 30 sorodnikov Nirhe Efendić, med njimi tudi njen oče in brat. Sama je bila kot 16-letno dekle priča genocidu, ki se je zgodil pred 29 leti v Srebrenici. In skoraj toliko let je potrebovala, da je svojo travmo ubesedila v knjigi. V njej pa je dala glas tudi svojcem, saj je kot preživela čutila, da je to njena dolžnost.

Naše zdravje po covidu-19: zakaj je vse več bolnih in več smrti?
18. 06. 2024 14.59Smo po pandemiji covida pogosteje bolni? Kaj pravijo statistike umrlih? Če odprete družbena omrežja, boste hitro naleteli na teorije, da je po covidu vse več bolnih in mrtvih. Strokovnjaki imajo nekaj pojasnil, kaj se pravzaprav dogaja.

Finančni komentar: Matematični genij, ki je premagal Wall Street
14. 05. 2024 07.00Matematik Jim Simons je leta 1982 ustanovil finančno družbo Renaissance Technologies in leta 1988 kvantitativni sklad Medallion, ki je v zgodovini delniških trgov dosegal najvišje donose. Kmalu so v medijih pisali, da je človek, ki je premagal Wall Street.

Finančni Popkast: Psihologija investiranja
09. 11. 2023 07.15Tehnološki sklad je bil vreden 1 milijon evrov, ko ga je prevzel upravitelj premoženja David Zorman. Danes je tehnološki sklad ocenjen na 80 milijonov evrov. Ljubezen do financ je odkril v začetku devetdesetih, ko je v roke dobil certifikat. Razumel je, da dobra naložba prinese zavidljiv rezultat.

Kritike o slabi gradnji: razpoke na novem mostu, ki še ni v uporabi
06. 08. 2023 07.00Most Počitelj je eden najvišjih in najzahtevnejših mostov v BiH, ki so jih zgradili v zadnjih letih. V začetku julija so dokončali lok, a še preden so ga odprli za promet, so na mostu odkrili razpoke. Domačini se zdaj sprašujejo, ali so razpoke posledica slabe gradnje ali varčevanja pri materialih. Iz družbe Autoceste FBiH so poudarili, da poškodbe že sanirajo in da stabilnost mosta ni ogrožena.

Svet 'mrtvih in črvov': 'Otroci morajo vedeti, da ne smeš stati in gledati'
27. 01. 2023 08.07Svet se spominja žrtev holokavsta. Mineva 78 let, odkar je sovjetska Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau na Poljskem – in tam ob obletnici tudi pripravljajo slovesnost. Spomin na grozljive dogodke druge svetovne vojne sicer vse bolj bledi, odhajajo tudi zadnji preživeli. To pa odpira prostor za nove grozote, tudi za dogodke, kot je vojna v Ukrajini.

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž
06. 12. 2022 13.21Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

Ali kandidati treh mestnih občin navajajo pravilne podatke?
18. 11. 2022 20.43Na POP TV je potekalo predvolilno soočenje županskih kandidatov treh mestnih občin: Ljubljane, Maribora in Kopra. Je Koper pod Bržanom res nazadoval, kot trdi Popovič? Je Koper res najbolj čista občina?

Svetovni dan ekološkega dolga: človeštvo porabilo naravne vire za letošnje leto
28. 07. 2022 07.16Obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo toliko naravnih virov, kot jih je Zemlja sposobna zagotoviti v letu dni. Če bi človeštvu dan ekološkega dolga vsako leto uspelo zamakniti za šest dni, bi do leta 2050 zaživeli znotraj planetarnih meja, poudarjajo naravovarstveniki.

Dan ekološkega dolga: Izkoristimo ekološko moč, oblikujmo lastno prihodnost
27. 07. 2022 08.43Na podlagi nacionalnih izračunov o odtisu in biokapaciteti, ki jih je opravila organizacija Global Footprint Network, dan ekološkega dolga letos znova obeležujemo bolj zgodaj, in sicer 28. julija. Ekvadorski minister za okolje Gustavo Manrique ob tem poziva h globalnemu ukrepanju. "Izkoristimo svojo ekološko moč za oblikovanje lastne prihodnosti," je dejal. Direktor Inštituta za zdravje in okolje Tomaž Gorenc ob tem izpostavlja, da letošnji svetovni dan ekološkega dolga zaznamujejo tudi številni gozdni požari ter da je gozd z vidika ekološkega odtisa in posledično ekološkega dolga ključnega pomena kot ponor toplogrednega ogljikovega dioksida.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'
17. 07. 2022 11.39Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

'Nova normalnost bo drugačna'
03. 10. 2021 11.29Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Furs dva meseca iskal vodjo vladnega sveta za digitalizacijo, Andrijanič: Gre za 40 evrov
29. 06. 2021 12.09Vlada je v začetku aprila ustanovila strateški svet za digitalizacijo, ki ga vodi Mark Boris Andrijanič, med drugim zadolžen tudi za iskanje rešitev za skrajšanje in poenostavitev upravnih postopkov, ki jih državne institucije vodijo proti prebivalcem Slovenije. Prav Andrijaniča pa je finančna uprava zaradi vročitve sklepa o davčni izvršbi iskala dva meseca. On pa odgovarja, da fizično ni mogel biti na dveh mestih, prav tako pa da je poravnal ves dolg, ki je znašal 40 evrov neplačane sodne takse.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi
27. 06. 2021 11.54Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Bidnova Amerika, Trumpova zapuščina ter prelom med generacijami, elito in 'rajo'
22. 11. 2020 07.44Poslovil se bo Donald Trump, ne pa tudi njegova politika. Joe Biden bo ohranil Trumpov odnos do Kitajske, pa tudi do več mednarodnih organizacij, vključno z zvezo Nato – a morda bo pri tem bolj prefinjen. Tako naš sogovornik iz Silicijeve doline Stephen Forte, ki ocenjuje, da je dogajanje v ZDA prej kot odraz političnih trenj posledica naraščajoče neenakosti in menjave generacij, dveh trendov, ki se odvijata globalno. Z njim smo se pogovarjali o ZDA in svetu "po Donaldu Trumpu".

Živimo, kot da bi imeli na razpolago 1,6 planeta
22. 08. 2020 07.43Danes je dan globalnega okoljskega dolga. To pomeni, da je človeštvo po izračunih organizacije Global Footprint Network s svojo porabo naravnih virov in ekosistemskih storitev preseglo letošnjo obnovitveno sposobnost Zemlje. Tudi v Sloveniji ekološki odtis presega obnovitveno sposobnost Zemlje. Porabimo toliko, kot da bi imeli na razpolago tri Slovenije.

Tretji postulat prihajajoče kompilacijske izdaje Sladica 20 nas pahne v nujen razmislek
16. 08. 2020 11.00Med literarno močne se priplazi še telovadna budnica.

Covid-19 vplival na zamik dneva okoljskega dolga
14. 08. 2020 14.29Pandemija covida-19 je povzročila, da je močno upadla tudi človeška aktivnost. Letos se je dan okoljskega dolga premaknil za več kot tri tedne naprej v primerjavi z lanskim letom. Na ta dan sicer človeška vrsta v tistem letu porabi vse naravne vire, ki jih Zemlja lahko obnovi – kar vključuje tudi sposobnost naravnih ekosistemov, da absorbirajo emisije ogljika iz gorenja fosilnih goriv.

Razumeti Kitajsko
30. 05. 2020 13.35Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

Devet mislecev o prihodnosti: službe, dobavna veriga in (kitajski) novi svet
21. 04. 2020 12.24"Radikalna negotovost". Nekako tako številni strokovnjaki opisujejo situacijo, ki smo ji priča zaradi novega koronavirusa. Koliko delovnih mest bo izgubljenih, kdaj se bodo pognali sektorji, kot je turizem, bodo paketi, namenjeni reševanju gospodarstva, dovolj, da svet rešijo pred hudo gospodarsko krizo? To je nekaj vprašanj, ki si jih te dni zastavlja svet.

Banka Slovenije: Prvi podatki že nakazujejo močan padec gospodarske aktivnosti
10. 04. 2020 16.12Prvi gospodarski kazalci potrjujejo, da se gospodarske razmere na prehodu v drugo četrtletje v evrskem območju zaradi pandemije koronavirusa naglo zaostrujejo. Turizem je panoga, ki bo zaradi epidemije novega koronavirusa utrpela največjo škodo. Po ocenah Svetovnega potovalnega sveta (WTTC) je v Evropi pričakovati izgubo 10 milijonov delovnih mest.

Podpisali pogodbo o ustanovitvi Unescovega centra za umetno inteligenco v Ljubljani
05. 03. 2020 14.38Unesco je sporočil, da so s slovenskim Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport podpisali sporazum o ustanovitvi prvega globalnega centra za umetno inteligenco, ki bo imel sedež v Ljubljani. Po besedah ministra Jerneja Pikala je ustanovitev prvega tovrstnega globalnega centra priznanje za slovensko znanost in znanstvenike, ki to področje raziskujejo že desetletja.

Globalni dolg narasel na 227.388 milijard evrov
16. 11. 2019 09.12Globalni dolg je do letošnjega poletja narasel na rekordnih 227.388 milijard evrov, pri čemer sta za 60 odstotkov rasti krivi ZDA in Kitajska, je pred dnevi sporočil Mednarodni inštitut za finance. Inštitut pričakuje, da bo globalni dolg do konca leta narasel na 231.000 milijard evrov.

'Slovenija ima veliko dobrih zgodb, le nekaj se jih je končalo slabo'
02. 10. 2019 11.36V Ljubljani poteka dvodnevna, že peta investicijska in razvojna konferenca Slovenia Business Bridge, ki jo pripravlja Ameriška gospodarska zbornica v Sloveniji. Slovenija si želi biti privlačna za tuje investitorje, ti pa pritrjujejo, da vsekakor ponuja številne priložnosti, je bilo slišati prvi dan.

Kako zanesljive so dolgoročne napovedi vremena?
18. 08. 2019 06.50V sredo je AccuWeather objavil dolgoročno napoved za jesen, ki se je hitro razširila po številnih medijih, kmalu ji bodo verjetno sledile tudi že prve napovedi za zimo. Kljub siceršnjemu napredku meteorologije in naglemu povečanju zmogljivosti računalnikov v zadnjih dveh desetletjih pa tovrstne napovedi v srednjih geografskih širinah, kjer leži tudi Slovenija, žal ostajajo zelo nezanesljive in tako bo verjetno ostalo še kar nekaj časa.