globalne spremembe

Admixer Media – uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji
10. 03. 2025 00.15V hotelu Grand Plaza v Ljubljani se je 13. februarja 2025 odvil ekskluzivni dogodek, ki ga je ob udeležbi predstavnikov Googla organiziralo podjetje Admixer Media. Na dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, predstavniki podjetij in vodilni na področju digitalnega oglaševanja, je bil predstavljen za medijski zakup Google Ads v Sloveniji.

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel
04. 03. 2025 12.48Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Vdano čakajoči na 'indie-eksperte' Harpier
16. 02. 2025 11.02Tudi za valentinovo prihodnje leto pridejo prav.

Leto zaskrbljujočih rekordov: prebili neslavno mejo, pri nas za kar pol stopinje topleje
18. 01. 2025 06.00Že deseto leto zapored lahko znova ponovimo, da je za nami najtoplejše zabeleženo leto. Za nami je globalno leto vremenskih presežkov, rekordov tako na regionalni kot na globalni ravni, leto 2024 opisujejo klimatologi. Prvič smo prebili neslavno mejo 1,5 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo in s takšnim tempom se bomo do leta 2050 že približali naslednjemu mejniku dveh stopinj Celzija, svarijo klimatologi. Povprečna temperatura zraka je na ravni države znašala okoli 11,3 stopinje, kar je pol stopinje več kot leto prej. Za lažjo predstavo, kaj to pomeni, pa ponazoritev: kraji na 500 metrih so imeli letos podobne temperaturne razmere kot lansko leto kraji na 400 metrih nadmorske višine.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven
10. 01. 2025 07.06Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

'Zuckerberg je pokleknil pred Trumpom': Meta postaja raj za nevarne objave?
08. 01. 2025 11.41Premik v pravo smer ali velik korak nazaj? Glavni izvršni direktor tehnološkega podjetja Meta Mark Zuckerberg trdi, da bodo z ukinitvijo preverjanja dejstev na njegovih družbenih omrežjih v ZDA prednost dali govoru, številne pa skrbi, kaj to pomeni za širjenje dezinformacij. "Pokleknil je pred Donaldom Trumpom," je ostra nekdanja uradnica ameriške vlade, zadolžena za boj proti dezinformacijam. Številni medtem opozarjajo na to, da bi lahko družbena omrežja postala še večji raj za nevarne in škodljive objave, žrtve katerih bi lahko bili predvsem mladi.

Dončić bo v ekipi pod isto streho združil znane svetovne športne osebnosti
19. 12. 2024 13.34Branilec ekipe NBA Dallas Mavericks, kapetan slovenske moške reprezentance in filantrop Luka Dončić bo na svetovni dan košarke v soboto, 21. decembra, uradno ustanovil Fundacijo Luke Dončića. Fundacija se bo osredotočila na zagotavljanje, da bo šport mladim po vsem svetu predstavljal vir veselja in obogatitev vsakodnevnega življenja.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Kit grbavec v iskanju hrane ali partnerja preplaval kar 13.000 kilometrov
11. 12. 2024 15.47Kit grbavec je v zadnjih letih letih opravil eno od najdaljših in najbolj osupljivih potovanj iz Tihega ocena pri obali Kolumbije do Zanzibarja v Indijskem oceanu. Njegovo najmanj 13.000 kilometrov dolgo potovanje so po navedbah znanstvenikov spodbudile podnebne spremembe z osiromašeni zalogami hrane ali iskanje partnerja.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'
24. 11. 2024 12.30Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere
16. 11. 2024 16.14Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.

'Človeštvo plačuje strašno ceno zaradi neukrepanja'
24. 10. 2024 20.41Človeštvo plačuje strašno visoko ceno zaradi neukrepanja glede globalnega segrevanja, čas, da bi popravili smer in se izognili podnebni katastrofi, pa se izteka, je ob objavi novega poročila Programa ZN za okolje o vrzelih v emisijah toplogrednih plinov dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Ob tem je države znova pozval k ukrepanju.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Finančni POPkast: Bitcoin od rojstva do globalne prepoznavnosti
10. 10. 2024 08.37Bitcoin je v mladostniških letih poln potenciala, vendar še vedno obdan z izzivi. Čeprav je lahko prihodnost kriptovalut negotova, je očitno, da bitcoin ni več le eksperiment, ampak uveljavljeno digitalno sredstvo, ki se vse bolj umešča v sam vrh svetovnega finančnega sistema.

'Pri iskanju rešitev za podnebno krizo ne smemo popuščati populizmu'
30. 09. 2024 17.59Tudi Slovenija ni imuna na vplive podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot vse pogostejše poplave, ekstremne suše in gozdni požari. "Pretekla leta so me utrdila v prepričanju, da so potrebni dogovori in ukrepanje zdaj," je zato v uvodu četrtega predsedničinega foruma poudarila Nataša Pirc Musar. Na Brdu pri Kranju so tokrat razpravljali o pravici do zdravega življenjskega okolja. V ospredju so bile podnebne spremembe, voda, zrak in ohranjanje biotske raznovrstnosti, pa tudi izzivi zelenega prehoda.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko
18. 09. 2024 07.52Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.

Ali res poznate vse prednosti mesa z znakom "izbrana kakovost – Slovenija"?
17. 09. 2024 00.15Ali ste vedeli, da vaša odločitev za nakup mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" pozitivno vpliva na celotno verigo preskrbe s hrano?

'Putin ima načrt, Kitajska ima načrt, islamski radikalci imajo načrt. Mi pa nimamo načrta'
01. 09. 2024 11.49Na Bledu bo 2. in 3. septembra potekal 19. Blejski strateški forum. "Svet vzporednih resničnosti" je letošnja tema. "V času, ko se mednarodna družba sooča s ciklom tekmovalnosti, negotovosti in antagonizmom, ki se izražajo v nestabilnosti, nasilju in konfliktih, so potrebne trajnostne rešitve. Zavedanje, da živimo v svetu vzporednih resničnosti, nas spodbuja k združevanju teh resničnosti v korist skupnega dobrega," pravijo organizatorji.

'Zemlja se kuha': 21. julij postal najbolj vroč dan v zgodovini
23. 07. 2024 18.37Naš modri planet je podrl nov rekord, na katerega pa sicer ne bi smeli biti prav nič ponosni. Za najbolj vroč dan v zemeljski zgodovini je namreč še do nedavno veljal 6. julij 2023, a ta se je moral zdaj umakniti novemu rekorderju. Po predhodnih podatkih evropske mreže Copernicus smo namreč 21. julija presegli temperature izpred dobrega leta dni. Povprečna globalna temperatura zraka je namreč v nedeljo znašala kar 17,09 stopinje Celzija.

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?
29. 06. 2024 17.32Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

Golob in Han o pomenu Bavarske, Pirc Musarjeva z zahvalo Slovencem v Münchnu
19. 06. 2024 10.30Ob robu evropskega nogometnega prvenstva in pred četrtkovo tekmo med Slovenijo in Srbijo se v Münchnu že mudijo najvišji predstavniki države. Premier Robert Golob in gospodarski minister Matjaž Han sta se med drugim udeležila poslovno-investicijskega kongresa, kjer je predsednik vlade poudaril, da je bila Bavarska vedno ena izmed naših prvih zunanjepolitičnih in trgovskih partneric. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je v Münchnu nagovorila slovensko skupnost. "Slovenke in Slovenci v različnih državah sveta ste naši ambasadorji, nosilci naše kulture, jezika in vrednot," je poudarila.

Komisija predlaga 199,7 milijarde evrov težak proračun
19. 06. 2024 15.08Evropska komisija je predstavila predlog proračuna za prihodnje leto, vreden 199,7 milijarde evrov. Dodatnih 72 milijard evrov bodo predstavljala izplačila v okviru začasnega instrumenta za okrevanje NextGenerationEU. Kot so poudarili v Bruslju, bodo ta znatna sredstva podprla EU pri izpolnjevanju njenih prednostnih nalog.

April že enajsti zaporedni mesec z rekordno visokimi temperaturami
08. 05. 2024 09.46Letošnji april je bil enajsti mesec zapored, ko so podnebni znanstveniki zabeležili rekordno visoke temperature, ter prvi april v zgodovini z globalno povprečno temperaturo nad 15 stopinjami Celzija, so pokazali podatki službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus.

Najbolj zaželena delovna destinacija Slovencev ostaja Avstrija
27. 04. 2024 09.30Najbolj zaželena destinacija Slovencev za delo v tujini je, sodeč po zadnji raziskavi, Avstrija. Najpomembnejši razlog za delo zunaj lastne države pa so boljši finančni pogoji. V Slovenijo si medtem najbolj želijo priti delavci iz BiH in Srbije. Sodelujoče v globalni raziskavi so vprašali tudi, v katerem mestu na svetu bi najraje delali – na lestvici mest se je na vrhu obdržal London.

Vse, kar morate vedeti o solarnih panelih
19. 03. 2024 00.15Sončna energija postaja ključ do trajnostne in nizkoogljične prihodnosti, naraščujoče cene elektrike pa nas še dodatno spodbujajo, da postanemo samooskrbni. Vse več ljudi zato razmišlja o solarnih panelih – enostavni rešitvi, ki deluje okolju prijazno in pripomore k nižjim položnicam.

Prvič 12 mesecev s temperaturami nad 'magično' stopinjo in pol
08. 02. 2024 09.41Znanstveniki so zaskrbljeni. Povprečna globalna temperatura januarja je namreč prestopila 'magično' mejo 1,5 stopinje Celzije. Zemlja je prvič v zgodovini preživela 12 mesecev s temperaturami, ki so bile za 1,5 stopinje Celzija višje kot v predindustrijskem obdobju, je sporočila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). To si je svet zadal v Parizu, ko so se države zavezale, da bomo omejili dvig globalne povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Če bomo namreč presegli to mejo, svet čakajo katastrofalne posledice, napovedujejo znanstveniki.

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo
30. 01. 2024 10.37Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?
20. 01. 2024 07.14Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.