globalizacija

'Kitajska turneja je bila nekaj najboljšega v zadnjem času mojega delovanja'
04. 04. 2025 06.00Tine Grgurevič je Bowrain. Njegova glasbena kariera sega več kot desetletje nazaj, v tem času pa se je dokazal tako na domači kot mednarodni sceni. Nastopil je že v večini evropskih držav, v ZDA, pa tudi v Južni Afriki, kjer je sodeloval z glasbeno zasedbo The Brother Moves On iz Johannesburga, v začetku letošnjega leta pa se mu je izpolnila še ena želja – turneja po Kitajski, kjer je imel 10 koncertov in dve delavnici.

Za naslednika Lidije Jerkič na čelu ZSSS štirje kandidati
01. 02. 2025 10.28Za naslednika Lidije Jerkič, ki se poleti predčasno poslavlja z mesta predsednice Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, se potegujejo Brane Dimić, Dušan Kaplan, David Švarc in Andrej Zorko. Zdaj so na vrsti sindikati zveze, da se do evidentiranih kandidatov opredelijo, volitve predsednika pa bodo predvidoma maja.

Duhovni kolonializem v gibanju 'new age'
18. 08. 2024 07.00V postmoderni kulturi poznega potrošniškega kapitalizma postaja novodobna priljubljena duhovnost ali tako imenovani "new age" ena najbolj donosnih industrij, ki vse bolj jasno kaže svoje kolonialne temelje in usmeritve. Kolonialno izkoriščanje tujih in "eksotičnih" duhovnih tradicij prežema to gibanje že vse od njegovega pojava v osemdesetih letih preteklega stoletja, močno pa se ujema s kapitalističnimi vrednotami, ki krepijo in spodbujajo individualizem, kontinuirano proizvodnjo in potrošnjo ter poblagovljenje duhovnih praks.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?
17. 06. 2024 14.27Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

G7 proti Rusiji in Kitajski: kam se premika težišče?
13. 06. 2024 13.18Minilo je desetletje, odkar je skupina sedmih izločila Rusijo. V tem času se je klub pod vodstvom ZDA, ki predstavlja 44 odstotkov svetovnega gospodarstva, prilagodil razmeram. Kot sta se tudi Rusija in Kitajska.

Sveže in sočno
11. 06. 2024 00.15Lokalno pridelana hrana ni le trend ali modna muha; je način življenja, ki se vrača k svojim koreninam. V času, ko globalizacija briše meje, lokalni pridelki ponovno pridobivajo na pomenu, saj prinašajo svežino in kakovost v naše kuhinje.

Finančni Popkast: Geopolitična tveganja
23. 11. 2023 07.36Vojna v Ukrajini ima velik vpliv na slabe gospodarske rezultate v Evropski uniji. V primeru vojaških eskalacij v Tajvanu bi se z gospodarsko recesijo spopadel ves svet. Globalizacije ni več, živimo v multipolarnem svetu.

Jan Oblak: Zadnji meseci so bili precej težki
02. 08. 2023 09.07Jan Oblak je na novinarski konferenci pred pripravljalno tekmo z Real Sociedadom ob boku trenerja Diega Simeoneja pokomentiral in analiziral trenutno stanje, ko se je po več mesecih neigranja znova vrnil na nogometne zelenice. Vratar Atletica je tako spregovoril o občutkih, ki jih ima v ekipi, in tudi o tem, kako težki so bili zadnji meseci zanj. Kako je preživljal čas poškodbe in kakšna je njegova trenutna fizična pripravljenost. Kapetan Atletica ja mrežo zopet branil na tekmi proti Cityju.

Mednarodna SPORTO konferenca se vrača v Ljubljano kot "stadionska" izkušnja
07. 06. 2022 17.10Mednarodna SPORTO konferenca se prvič po premieri pred 18 leti vrača v Ljubljano. V četrtek, 9. junija, bo namreč na VIP-tribuni stadiona Stožice ponudila drugačno, "stadionsko" izkušnjo največje konference o marketingu in sponzorstvih v športu v tem delu Evrope. Dogodek bo znova na enem mestu združil številne zanimive akterje na področju športnega posla, vnovič bodo prisotni nekateri eminentni gostje, predstavniki športnih znamk, organizacij, agencij in medijev iz več kot petnajstih držav. Med drugimi bomo na odru lahko videli Aleksandra Čeferina, predsednika UEFE, in Nasserja Al-Khelafija, predsednika Evropskega združenja klubov (ECA) ter predsednika in izvršnega direktorja kluba Paris Saint-Germain.

Umrl znameniti pisatelj in mislec Boris Pahor
30. 05. 2022 08.35V 109. letu starosti je na svojem domu v Trstu umrl znameniti tržaški pisatelj in mislec Boris Pahor. Vse življenje je opozarjal na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri je opisal taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Zakaj (ne)poslušaš jazz?
30. 04. 2022 10.00Glasba ima že od nekdaj pomembno vlogo v življenju ljudi. Če jo je človek najprej ustvarjal za obredne namene, je danes predvsem sredstvo sproščanja in izražanja identitete. Da je pomemben del našega vsakdana, se strinjajo tudi strokovnjaki, pomemben del pa je predvsem v življenju mladih, saj naj bi pri njih predstavljala osrednjo kulturno dejavnost. Rek, povej mi, kaj poslušaš in povem ti, kdo si, tako zagotovo drži, saj je glasbeni okus ena izmed pomembnih skupnih točk, po katerih izbiramo družbo. Svetovni splet in globalizacija sta imela pomemben vpliv na to, kakšno glasbo danes poslušamo, predvsem radijske glasbene lestvice pa narekujejo glasbeni okus množic. Se ob tem zavedamo, kje je njen izvor?

Ruska federacija v geostrateškem kontekstu aktualne pandemije
19. 06. 2021 07.00Aktualna globalna geopolitična realnost se odvija v kontekstu pandemije covida-19, kar dodatno spodbuja tekmovanje med posameznimi globalnimi akterji, med katere sodi tudi Ruska federacija. Pandemija in z njo povezane politike, ki so pretresle svet, odpirajo novo pomembno dilemo, kako oblikovati družbeno in politično realnost po njej, pripadajoča geostrateška tekma med najmočnejšimi pa se že odvija. Koronska realnost pa ne zasenči ostalih problematik, ki so bile prisotne že prej, temveč je mnoge le še intenzivirala.

Neoliberalna globalizacija in populistični zaton liberalne demokracije?
29. 05. 2021 07.00Vsaj od izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA leta 2016 vse bolj množično prebiramo novo konvencionalno pripoved o tem, kako je globalizacija najedla demokracijo in omogočila vzpon avtoritarnih, neliberalnih populističnih gibanj. Privlačna zgodba, ki jo sestavljajo mnogi pisci političnih kolumn in ki se mestoma pojavi tudi v akademskih uspešnicah, ki so pred leti name naredile velik vtis, denimo The Road to Somewhere (Goodhart), Us vs. Them (Bremmer) in The People vs. Democracy (Mounk), je na prvi pogled elegantna.

Kaj bo z drugim odmerkom cepiva AstraZenece? Pristojni: Cepiva je dovolj
10. 05. 2021 18.01Vodja svetovalne skupine za cepljenje proti covidu-19 Bojana Beović je glede možnosti, da bi zmanjkalo cepiva AstraZenece, dejala, da bi lahko drugi odmerek cepiva nadomestili s cepivom Pfizerja ali Moderne. Evropska komisija namreč ni oddala novih naročil za cepivo AstraZenece, pogodba pa se izteče junija. Kaj to pomeni za tiste, ki čakajo drugi odmerek tega cepiva?

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami
01. 05. 2021 07.16Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Kandidatka za viceguvernerko Banke Slovenije izpostavila transparentnost
16. 03. 2021 14.31Javnosti se je predstavila kandidatka za viceguvernerko Banke Slovenije Tina Žumer. Svojo dosedanjo karierno pot je opisala kot preplet izkušenj v Banki Slovenije in v Evropski centralni banki. Kot vodilo pri svojem delovanju v svetu Banke Slovenije – če bo vanj izvoljena – pa je navedla sodelovanje, transparentnost in strokovnost.

Bidnova Amerika, Trumpova zapuščina ter prelom med generacijami, elito in 'rajo'
22. 11. 2020 07.44Poslovil se bo Donald Trump, ne pa tudi njegova politika. Joe Biden bo ohranil Trumpov odnos do Kitajske, pa tudi do več mednarodnih organizacij, vključno z zvezo Nato – a morda bo pri tem bolj prefinjen. Tako naš sogovornik iz Silicijeve doline Stephen Forte, ki ocenjuje, da je dogajanje v ZDA prej kot odraz političnih trenj posledica naraščajoče neenakosti in menjave generacij, dveh trendov, ki se odvijata globalno. Z njim smo se pogovarjali o ZDA in svetu "po Donaldu Trumpu".

Varnost pacientov v krizi, na zdravstvene delavce pa izjemni pritiski
17. 09. 2020 08.40Danes obeležujemo svetovni dan varnosti pacientov, ki poteka v znamenju sporočil "Varni zdravstveni delavci, varni pacienti" in "Govorite o varnosti zdravstvenih delavcev". Letošnja slogana se osredotočata na medsebojno povezanost med varnostjo zdravstvenih delavcev in pacientov, je zapisano na spletni strani ljubljanskega kliničnega centra.

Rad bi živel brez nagobčnika, tako da oprosti, stari, svoboda pa to
30. 08. 2020 07.00V preteklih letih je, predvsem zaradi priljubljenosti družbenih omrežij, postalo praktično nemogoče voditi debato, ki temelji na podatkih, dejstvih in znanosti. Velika večina uporabnikov teh omrežij sicer razume njihove omejitve, vendar vseeno dajejo preveč moči posameznikom, ki ponujajo tisto, kar bi ljudje želeli slišati.

Slovenija potrebuje ZDA, še bolj EU, globalizacije pa je konec, četudi Trump izgubi
13. 08. 2020 12.32"Za Slovenijo je absolutno pomembno, da z ZDA oblikuje dobre odnose," pravi sogovornik, profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, so bili ti odnosi preveč zapostavljeni. Vseeno pa kot najpomembnejši zunanjepolitični cilj Slovenije vidi dobre odnose z EU. Obisk ameriškega zunanjega ministra Mika Pompea pri nas ocenjuje kot pomemben dogodek, ki pa ima ob vprašanju Huaweija tudi širši pomen. Čeprav trenutno zunanjepolitično delovanje ZDA vidi tudi v volilnem duhu, poudarja, da ne glede nato, ali bo zmagal Donald Trump ali Joe Biden, osnovna pot prihodnje ameriške zunanje politike ostaja jasna: globalizacije, kot jo poznamo, je konec.

Veliki bleščeči kazino ne sliši stokanja glavne ulice
06. 06. 2020 06.08V državi z eno največjih neenakosti med razvitimi državami je vedno nekaj napetosti med Wall Streetom, finančnimi trgi, in med Main Streetom, ljudmi, ujetimi v splošno stanje gospodarstva. Zadnje tedne je državo ohromela pandemija, mesta protesti, borza pa je vseeno nezadržno rasla.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps
26. 01. 2020 13.07Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi
26. 01. 2020 07.19Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane
25. 01. 2020 10.42S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?
24. 01. 2020 06.00V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje
22. 01. 2020 07.00Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

'Preobrazba' kapitalizma: namesto delničarjev v središču skupnost?
21. 01. 2020 06.00Z vstopom v leto 2020 se svetovno gospodarstvo nahaja na razpotju. Razlike med sloji se povečujejo, svet se spopada z nevarnostjo grozečih podnebnih sprememb, distopični strah pred eksponentnim tehnološkim napredkom ne pojenja, trgovinske napetosti med velesilami ne kažejo znakov popuščanja, svetovno gospodarstvo pa beleži šibkejšo rast. Zato ni nič čudnega, da se pojavljajo vprašanja, kako rešiti in popraviti obstoječi družbeno-ekonomski red in kje se v vsej tej dinamiki veliki premikov nahaja 'mali človek'?

2153 milijarderjev ima skupno več premoženja kot 4,6 milijarde prebivalstva
20. 01. 2020 11.35Število milijarderjev se je v zadnjem desetletju podvojilo, en odstotek najbogatejših Zemljanov ima še enkrat večje premoženje kot preostalih 6,9 milijarde prebivalcev, razkriva poročilo Oxfama, ki ga tradicionalno objavijo pred gospodarskim forumom v Davosu.

'Globalizacija je šla predaleč'
19. 01. 2020 07.00"Globalizacija je šla predaleč, preveč smo zanemarili družbene faktorje in okolje. Prav tako globalizacija nikoli ne sme priti do točke, ko je ogrožen nacionalni mir. Brez socialne kohezije demokratični sistem ne more delovati," pravi oče Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu Klaus Schwab. Ob jubilejni, 50. izdaji foruma, pravi, da se morajo odnosi med deležniki v današnjem svetu temeljito spremeniti.

Predaja štafete
28. 12. 2019 07.00Pred dnevi so v Veliki Britaniji potekale parlamentarne volitve, na katerih so z veliko večino slavili konzervativci. Torijci bodo tako še okrepili svojo moč na Otoku in v prihajajočem mandatu “nove” vlade verjetno tudi končno do konca izpeljali proces izstopa Velike Britanije iz Evropske unije. Nove parlamentarne volitve pri naših otoških sosedih niso prinesle kakšnih večjih političnih sprememb, jih pa zato prinašajo na področju politične znanosti.