gliva

Upanje za ogroženo vrsto: po reševalni misiji se je izleglo več kot 30 žabic
03. 02. 2025 11.09V londonskem živalskem vrtu se je po dramatični, več kot 11.200 kilometrov dolgi reševalni misiji izleglo več kot 30 ogroženih žabic. Gre za Darwinovo žabo, ki je poimenovana po Charlesu Darwinu in se, potem ko je njen življenjski prostor začela zavzemati gliva chytrid, sooča z izumrtjem.

BLOG: Atletsko stopalo: vzroki, simptomi in zdravljenje
21. 07. 2024 07.00Atletsko stopalo (tinea pedis) je pogosta glivična okužba, ki prizadene stopala, zlasti kožo med prsti. Okužba lahko povzroči srbenje, pekoč občutek in nelagodje, vendar je z ustreznim zdravljenjem in preventivnimi ukrepi obvladljiva.

Zaskrbljujoča 'smrtonosna' gliva se v ZDA širi izjemno hitro
21. 03. 2023 07.59V Združenih državah Amerike se v zdravstvenih ustanovah izjemno hitro širi smrtonosna gliva, ki je odporna na vsa zdravila. Gliva naj bi po poročanju raziskovalcev iz Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) spadala v vrsto kvasovk, imenovana pa je Candida auris.

BLOG: zdravljenje kandide
09. 10. 2022 07.00Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Občani zaskrbljeni zaradi sečnje v Rakovem Škocjanu
19. 01. 2022 18.24Na območju Rakovega Škocjana so občani opazili sečnjo dreves in številni so izrazili zaskrbljenost, saj se s sečnjo na tem območju namreč ne strinjajo. V Notranjskem parku, kjer so dobili številne pritožbe, so pojasnili, da sami nimajo nobene povezave s sečnjo. Lastnik gozdov v Rakovem Škocjanu je namreč Republika Slovenija, v njenem imenu pa z gozdovi upravlja državno podjetje SiDG, ki tudi izvaja oz. naroča in plačuje sečnjo. Občane mirijo, da se izvaja sečnja dreves, ki se sušijo.

Po ZDA se širi glivična okužba, odporna na vsa obstoječa zdravila
24. 07. 2021 16.41V ZDA se soočajo s primeri smrtonosne glivične okužbe, odporne na vsa obstoječa zdravila. Predstavniki zdravstva so dejali, da se širi po domovih za ostarele in bolnišnicah. Nevarna je predvsem za bolnike z resnimi zdravstvenimi težavami, prenaša pa se tako z osebe na osebo kot tudi prek onesnaženih površin. Okuženih je že več kot 120 ljudi, od petih, ki so bili popolnoma odporni na zdravljenje, so trije umrli.

Mukormikoza: 'črna gliva', ki napada covidne bolnike v Indiji
09. 05. 2021 18.38Zdravniki v Indiji, kjer se spopadajo z enim najhujših obsegov epidemije covida-19 na svetu, poročajo o vse več primerih redke okužbe mukormikoza, imenovane "črna gliva", pri ljudeh, ki so covid-19 preboleli. Bolniki imajo običajno simptome, ki zajemajo zamašen in krvaveč nos, otekanje in bolečine v očesu, povešene veke, zamegljen vid, nazadnje pa jim sledi izguba vida. Smrtnost je 50-odstotna. "To je nočna mora znotraj pandemije," pripovedujejo zdravniki.

Najbolj strupene gobe v Sloveniji
25. 09. 2018 06.00Število smrti zaradi zastrupitev z gobami se je v Sloveniji v zadnjih letih sicer zmanjšalo na nič do en primer letno, pred dobrimi 20 leti pa je pri nas zaradi zastrupitve z zeleno mušnico umrlo letno tudi do deset ljudi. Poleg zelene mušnice v naših gozdovih raste več vrst gob, katerih zaužitje je lahko usodno. Pazljivo torej pri tem, kaj položite v svojo gobarsko košaro.

Nevarne 'pasti' podzemlja: zakaj so morali dečki deset dni preživeti v karanteni?
18. 07. 2018 17.1912 tajskih dečkov in njihovega trenerja so po desetih dneh karantene odpustili iz bolnišnice. Medicinsko osebje jih je v tem času testiralo na bolezni in okužbe, ki so jim pretile v jami. A kakšne so pravzaprav sploh nevarnosti podzemnega sveta? Kljub lepotam, ki jih ponuja podzemni svet, jame - sploh tropske - namreč pogosto predstavljajo smrtonosno 'past'.

Kako do slastnih rdečih paradižnikov?
19. 05. 2018 00.30Paradižnik je zelo priljubljen in zaželen sadež na naših vrtovih. Po eni strani je nezahteven, saj lahko povsem dobro uspe tudi vrtnarjem začetnikom, po drugi strani pa zelo zahteven, saj je občutljiv na vremenske razmere in dovzeten za številne bolezni.

Pozimi so bolna drevesa še bolj nevarna: ob Ljubljanici posekali mogočna kostanja
28. 11. 2017 18.09Ob nabrežju Ljubljanice so odstranili mogočna kostanja, ki ju je napadla gliva, ki je povsem razkrojila korenine. Že poleti se je eno takšnih dreves zrušilo samo od sebe, v popolnem brezvetrju. Pozimi, ko so obremenjena tudi s snegom in žledom, pa so bolna drevesa še toliko bolj nevarna.

Nas bo plastike rešila gliva?
23. 09. 2017 14.56Plastični odpad predstavlja vse bolj pereč okoljski problem in tako se znanstveniki trudijo, da bi odkrili čim bolj naraven način, da bi se ga znebili. V Pakistanu so zdaj našli glivo, ki bolj ali manj uspešno razkraja eno izmed vrst plastike ...

Naj se užitek nabiranja in uživanja gob ne konča v bolnišnici. Previdno tudi, da se v gozdu ne izgubite
21. 09. 2017 10.49Pri nabiranju gob moramo biti pazljivi. Najbolje je, da nabiramo le tiste, ki jih res dobro poznamo. Če se po uživanju gob pojavijo težave, se čim prej posvetujte z zdravnikom in ne čakajte, da bi težave morda minile same od sebe. Slabost se lahko sicer pojavi tudi po uživanju sicer užitnih gob. Na previdnost v gozdu pa opozarjajo tudi policisti.

'Že zaradi samega izgleda ni verjetnosti, da bi potrošnik banano sploh zaužil'
26. 05. 2016 16.50Na Facebooku so se pojavile fotografije banane, ki ima nenavaden videz, kot da bi bile krvave. Prijavo so prejeli tako policisti kot inšpektorji za hrano. Slednji pravijo, da banane na sliki res niso skladne z minimalnimi zahtevami kakovosti, a da ni verjetno, da je v sadež nekdo vbrizgal kri. Vse kaže, da banane nekje v verigi dobave niso bile ustrezno skladiščene.

So bananam šteti dnevi? Ubijalska gliva resno ogroža 32 milijard težko industrijo, zganili so se tudi Združeni narodi
18. 04. 2016 17.31Boj z glivo, ki uniči prenos vode v rastlini in osuši banane, je prešel na svetovno raven. Tako imenovana panamska bolezen ogroža plantaže po Aziji, Afriki, Avstraliji in drugod, Združeni narodi so v strahu, da se razširi tudi v Latinski Ameriki, kjer pridelajo okoli 80 odstotkov banan priljubljene sorte Cavendish.

Glivična bolezen grozi svetovnemu pridelku pšenice
20. 04. 2014 13.03Strokovnjaki svarijo, da je pšenica resno ogrožena zaradi glivične bolezni. Gre za že znano bolezen – pšenično rjo, katere povzročitelji imajo več podvrst in nekatere mutirane bi lahko povzročile velike skrbi. Bolezen je po mnenju strokovnjakom povezana tudi z višjimi temperaturami.

Bananam preti velika nevarnost, 410 milijonom ljudi pa lakota
05. 04. 2014 18.29Bolezen, ki se širi po azijskih nasadih banan, bi lahko ogrozila svetovno pridelavo tega sadeža, če doseže Latinsko Ameriko, opozarjajo strokovnjaki.

Zelena prihodnost: gobe, ki jedo plastiko
16. 04. 2012 15.55Strokovnjaki z univerze Yale se pospešeno ukvarjajo z razvojem tehnologije, s katero bi lahko rešili problem nerazgradljive plastike, ki onesnažuje naš planet. Rešitev se skriva v gobah.

Lahko bomo legalno jedli slovenske tartufe
14. 07. 2011 14.19Po novem lahko nabiramo in prodajamo tartufe iz slovenske Istre. Po mnenju poslanca Marijana Križmana, ki je bil pobudnik spremembe, lahko nabiralec nabere dovolj za dober zaslužek.

Majski hrošč dela sive lase kmetovalcem okoli Idrije
01. 06. 2011 17.42Ličinke majskega hrošča so na območju Črnega Vrha nad Idrijo in Zadloga uničile več hektarjev travnikov. Prizadeta območja je obiskal tudi kmetijski minister, ki je obljubil pomoč, a ne prej kot v mesecu ali dveh, ko bodo znane vse razsežnosti škode.